Was het C.V.P.-Congres een Wedergeboorte? Door de Periscoop Duizend Jaar Heldenmoed op de Grand St. Bernard s§2. week) Prijs per nummer 1,50 fr. Dertigste Uaargang Zondag 16 december 1956 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR «"KANTON O—"— 1-VVSTEBMAH.HAELTERMAN. Koe poortstraat. UL De CVP heeft haar jaarlijks nationaal congres te Namen gehouden. In ons jongste nummer hebben wij aangedrongen opdat de partij te dezer gelegenheid een constructief program ma zou bekend maken, dat al de iacet- ten van het nationaal leven zou bestrij ken, en hebben wij de hoop uitgedrukt dat het congres een wedergeboorte van de CVP zou betekenen. Wij drukten deze beschouwingen af in de overtuiging dat de CVP de enige formatie in den lande is, die aanspraak kan maken op de stemmen van a* de genen die van christelijk levensideaal vervuld zijn, maar dat deze kiezers dan ook gerechtigd zijn te vernemen welke oplossingen deze partij voorstaat. Wat moeten wij besluiten, nu het na tionaal congres achter de rug is? Theo Lefèvre for ever De heer Lefèvre, nationaal voorzitter, werd met algemene stemmen min en kele tientallen onthoudingen, in .deze functie bevestigd. Men kan aannemen dat zulks volgens een vooraf gepland scenario gebeurde. Men kan tevens van mening zijn dat de heer Lefèvre, spijts enkele voortvarend heden, een actief, dynamisch, offervaar dig voorzitter is en dat de enkele buite nissigheden, zoals onhoudbare slogans, juist te wijten zijn aan de hoedanighe den die wij bij hem prijzen. Het staat vast dat de CVP bij de eerst volgende verkiezingen door de heer Le fèvre naar de nederlaag of naar de zege praal zal gevoerd worden. Het staat eveneens vast dat het moei lijk is hem te vervangen. Voorzeker on der de Vlaamse parlementairen. Het stellen van namen in de plaats van de heer Lefèvre is voldoende om het te bewijzen. De stemmen des volks Wij heten stemmen des volks de tus senkomsten van parlementairen en an dere congressisten, die niet als geman dateerde sprekers optraden en vrank- weg hun mening te kennen gaven in verband met doelstellingen na te stre- ven door de partij. Deze stemmen van het volk zijn op het jongste congres beter tot hun recht gekomen dan dit de vorige jaren het geval was en dit is verheugend. Wij onderstrepen dat uit deze tussen komsten van Vlaamse CVP-zijde een grote eensgezindheid tot uiting kwam. aanpassing van het aantal volksveite- genwoordigers per arrondissement aan het aantal kiezers, wat een onaantast baar grondwettelijk beginsel is; een wa re clementiepolitiek inzake ïepiessie het taalevenwicht naar aanleiding van de Brusselse tentoonstelling; het nastie- ven van een oplosing voor de Vlaams- Waalse verhoudingen, aangelegenheid in dewelke minister Vermeylen schrome lijk in gebreke blijft; kulturele autono mie constructieve politiek in Congo en eerbiediging aldaar van de Vlaamse en gelovige mens; een durvende fami liale politiek. Dhr Albert Van den Berghe heeft een waar rekwisitorium uitgesproken inzake de anti-katolieke schoolpolitiek van de regering en wij hopen dat zijn tussen komst in extenso zal verschijnen. Een coming man Een coming man in ongetwijfeld de heer De Saeger. specialist in financiële fiscale en actuariële vraagstukken. De tussenkomsten in de Kamer van de heer De Saeger zijn altijd ad rem gestaafd door een overvloedige docu mentatie, bewijskrachtig en. zo nodig, vlijmscherp. Het achtbare lid heeft dit nogmaals bewezen bij de recente be spreking van de Begroting van s Rijks Middelen. Zijn rede wekte de aandacht door haar volledigheid, haar acuraat- heid, haar doeltreffendheid. De heer De Saeger is ongetwijfeld een toekomstig minister van Financiën of van Arbeid en Sociale Voorzorg. Ook zijn tussenkomst op het congres dient geloofd. Zijn rede was wellicht de enige die een waar rekwisitorium was en in deze functie van Openbaar Ministerie diende spreker aan onze re geerders een blamage toe, die ovei tui gend was en geen tegenspraak duldde. De slotredevoeringen De slotredevoeringen van de heren Eyskens, bewezen en toekomstig eerste- minister, en van de heer Struye, gewe zen minister van Justitie en toekomstig minister van Buitenlandse Zaken, waren een sprankelend vuurwerk van wel sprekendheid. Beide sprekers hebben voortreffelijke dingen gezegd. Wij menen echter dat vooral de eerste helft van de rede van dhr Eyskens dient geloofd, deze die be trekking had op de binnenlandse po litiek. Voor de rest bewogen beide redenaars zich weze het met een verbluffende welbespraaktheid, in hogere regionen: de Europese organisatie, Euratom, de Uno. Alhoewel beide tussenkomsten waar dig waren opgenomen te worden in een bloemlezing van academisch-parlemen- taire welsprekendheid, menen wij met dat zij geschikt zijn om het doel te be reiken dat in de eerste plaats door een CVP-congres dient beoogd een maxi mum van kiezers verenigen op een con structief programma de vonk verwek ken die aan tienduizenden opnieuw het heilig vuur mededeelt. De Slagzinnen Het was tenslotte de nationale voor zitter die geestdrift zou wekken door het naar voren brengen van de slag zinnen van de partij. Als eerste gang zijn deze zeer geschikt voor een verkiezingsprogramma schoolvrede, schoolgelijkheid, koste loos onderwijs tot 18 jaar verhoging van de kindei bijslagen-, geen loonstop, koppeling van de lo nen en sociale vergoedingen aan in dex en productiviteit tienjarenplan voor openbare werken; opheffing van de fiscale ongelijkheid voor de middenstand, vereenvoudi ging van de fiscale en sociale wetge ving. strenge naleving van de gren- delwet op de grootwarenhuizen bescherming van de landbouw tegen buitenlandse dumping; krediet van één miljard voor de bevodering van de landbouw; gezondmaking van de thans niet geschikte gronden nieuwe nijverheden in economisch achteruitgebleven gewesten tot op slorping van de structurele werk loosheid en wegwerken van langdu rige verplaatsingen van arbeiders scherpe controle op veiligheid in de mijn; verbod van ondergrondse ai- beid tot 18 jaar; oplossing van het repressievraagstuk en regeling van de Vlaams-Waalse verhoudingen opbouw van een welvaartdemocratie en verwezenlijking in ons land van het ideaal der Hongaarse vrijheid strijders. Stap in de goede richting Wij betreuren dat deze slagzinnen «in fine» door dhr Lefèvre dienden beklem toond te worden. Het congres zou er ons inziens bij gewonnen hebben, had den zij het onderwerp gevormd van de slotredevoeringen van dhren Eyskens en Struye. De congressisten waren niet op gekomen voor academische discussies over het internationaal gebeuren. Wat hen vooral interesseerde waren de wa pens waarmede de eerkomende confron tatie met het kiezerscorps zal gewon nen worden. Er werd beroep gedaan op de Hon gaarse vrijheidstrijders. De slachtoffers van Budapest dachten voorzeker niet aan Euratom, maar wilden de vrijheid van hun volk winnen met hun bloed. De vrijheid is tevens de inzet van de eerstvolgende verkiezingen, de vrijheid tegen de etatisatie en de linkse wille keur, de gelijkwaardigheid van alle staatsburgers. Wat de rede van dhr Lefèvre betreft, mag men zich niet tot leuzen of slag zinnen beperken. Schoolvrede, schoolge lijkheid zijn schone woorden en begrip pen. Er moet echter concreet tot uit drukking komen hoe de partij deze vre de en gelijkheid zal bewerkstelligen. De oplossing van de naweeën der re pressie is een schoon woord. De man in Andere tijden, andere zeden. Dat wil zeggenslechte tijden, slechte zeden. Eeuwen geleden bestonden de legers uit huurlingen. Mannen die te lui waren om te werken. Mannen die het avontuur in het bloed hadden zitten. Mannen die gelegenheid zochten om hun lage instincten bot te vieren, ver huurden hun diensten aan één of ander veldheer, liefst aan een beroemde vech tersbaas. Als hun diensttijd uit was mochten ze weggaan als de vechteis- baas nog soldeniers nodig had mochten ze een nieuw contract maken. Ze waren verhuurd om te vechten. Geen spraak van achter struik of haag verscholen te zitten tot het geweld over was. Ook geen spraak van een gekwet ste makker weg te dragen of van het slagveld te verlaten om hulp te gaan halen. Wie niet vocht werd opgeknoopt. Sedert de grote franse omwenteling vocht de soldaat uit vaderlandse plicht. Trapsgewijze werd de algemene dienst plicht ingevoerd met dien verstande dat er altijd zekere vrijstellingen voorzien zijn. Wie bouwt er een huis zonder achterdeur De vrijgestelde ontsnapt in vredestijd aan lastige en vervelende karweien en kan in oorlogstijd een heldhaftig oor logsvrijwilliger worden of een moedig weerstander. Als de oorlog gedaan is wordt de va derlandsliefde betaald veel beter dan de huurling van vroeger. Het regent eretekens, vergoedingen, pensioenen en voorrechten voor open bare bedieningen. En het gaat er gelijk in de zegen van Abraham, Isaac en Jacob... tot de derde en vierde generatie. En als de wagen aan het rollen is. is er geen tegenhouden aan. Een soldaat van 14-18 kon zijn rechten op een frontstreep verliezen omwille van één dag te weinig aanwezigheid binnen de vuurlijn. De opgeëisten van 14-18, de echte gecontroleerde weerstanders wer den als stiefkinderen behandeld. Het Vaderland was hun geen dank verschul digd. Nu... Maar kom, niet zagen. Andere tijden, andere zeden. Een boerderij is een wereld in 't klein Op de boerderij werd en wordt er gekuist waar het vuil is en meest waar het 't vuilst is. In de stallen ligt het meeste vuil. Daar wordt er het meest gekuist. Alle dagen of, als er veel werk is, om de twee dagen wórden de stallen «gemest». Het bevuil de stro wordt buiten gehaald en op de mesthoop geworpen, daarna wordt de vloer met de harde borstel en water ge reinigd en er wordt vers stro geworpen. De mesthoop wordt ten bekwamen tijd opgeladen en naar de akker gevoerd om ondergeploegd te worden. Daar heeft het vuil nog zijn nut en het hof ligt proper. Vroeger, toen de wereld nog proper was, werd er op tijd gekuist. Gans de historie van Hercules die de beruchte stallen van Augias kuiste, is anders niet dan de dichterlijke voorstelling van die waarheid. In de wereld kuisen ze niet meer. Schuim drijft boven. Iedereen ontziet wat «boven» is. Het schuim blijft boven in de landen in alle takken van de men selijke bedrijvigheid. In de politiek en in de politieke par tijen. Er wordt al eens gevaagd voor ander mans deur maar eigen vuil blijft liggen. Denk aan de CVP. Tien jaar geleden werd zijn geboorte met geestdrift ont haald. Daar is veel heen en weer geloop geweest, maar er werd nog niet één maal gekuist. Het CVP-Congres is weer voorbij. Ze hebben daar weer gevaagd voor andermans deur. Eigen mesthoop geraakt niet weggevoerd de straat weet echter dat de homogene regering deze oplossing niet gebracht heeft, omdat zij op de onwil van en kelen stuitte. Hoe zal de CVP deze op lossing verwezenlijken, indien zij op nieuw aan het bewind komt of een be slissende invloed krijgt in de landspo- üetiek De tussenkomsten van een Cus- ters, een Kiebooms, een Verbist hebben aangetoond dat klare wijn hier nood zakelijk is. Opbouw van een welvaartdemocratie is een schitterend thema voor veikie- zingsaffichen. De middelen moeten ech ter concreet aangewezen, die deze wel vaart zullen verzekeren. Wij denken daarenboven aan andere vraagstukken. De legerdiensttijd is er een van; de bouw van ware volkswo ningen, tegen goedkope huishuur en ruim genoeg voor grote gezinnen, is er een ander. Er is verder de sanering van de Staatsfinancies en van de muntom- loop. Er is de sanering van de RMZ. Er zijn veie andere problemen. Wij wensen hartsgrondig dat de CVP siage in haar opzethet terugwinnen van de volstrekte meerderheid, al weze het slec:hts in de Senaat. Wie ziet ei buiten de CVP een groepering, die ons christelijk levensideaal een minimum van vertrouwen schenk Wij mogen echter niet vervallen in een beate euphorie. Wij hopen dat het nationaal bestuur niet op zijn. lauweren zal rusten, maar een klaar, duidelijk concreet programma zal opstellen waar in al de nationale problemen ontmoet worden. Slagzinnen zijn nodig in een verkie zingsatmosfeer. Hoe meer, hoe liever De militanten dienen echter met zwaar dere wapens uitgerust. Het jammerlijk noodlot van de Hongaarse vrijheidstrij ders was dat zij met hun blote handen stonden tegenover tanks en snelvöur- kanonnen. Onze militanten dienen met grof ge schut uitgerust. Slechts een positief partijprogramma kan de velen die langs de weg staan tot geestdrift brengen. (Vervolg van verleden DE GROTE BARRY Van al de honden die aan het kloos ter hebben behoord, is Barry zeker de beroemdste. Barry, wiens daden opge tekend staan in vele Zwitserse geschie denisboeken, en waarvan het gebalsem de lichaam bewaard wordt in het Mu seum van Bern, het Louvre van Hel vetia Men heeft zelfs een film aan hem gewijd. Barry, die ongeveer een eeuw geleden leefde, heeft een veertigtal mensen van de dood gered. Brak er een storm los, dan kon men hem niet bij de andere honden houden. Eenmaal buiten, begon hij onmiddellijk zijn speurtocht. Zo ont dekte hij zekere dag een klein meisje onder de sneeuw. Hij kon het kind uit graven. begon het te likken, bedekte het dan met zijn lijf om het te verwar- men. Tenslotte, wanneer het meisje te rug tot bewustzijn was gekomen, liet hij zich naast haar neerglijden, en groef de sneeuw dieper uit. zodat het kleintje op zijn rug kon Kruipen en hij het, vast geklampt aan zijn pels, naar het toe vluchtsoord kon brengen. Barry was, gedurende tien jaar, de held der bergen. De Zwitserse kant der Alpen was zijn terrein, terwijl de Italiaanse zijde aan zijn broeder Jupiter toebehoorde. In die tijd waren de pogingen om over de ber gen te trekken bizonder talrijk en ge vaarlijk. De reizigers vertrokken van Martigny, en moesten ongeveer 40 kilo meter afleggen om het klooster en de bergpas te bereiken.De laatste kilome ters waren dikwijls een echte kalvarie- berg. Elke avond, tegen het vallen van de nacht, trokken Barry en Jupiter, ie- (Vervolg op het 2e blad). De Dender klok .LivMkl UlklAVC a

Denderklok | 1956 | | pagina 1