Kermisvolk op Kerstmis KERSTMIS 1956 Grasduinend in de Politiek 4$ Door de Periscoop DartIgge flaargang PftSjs pér nummér 1,50 ir. ZonBag 23 Becémbèr CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1865.5. Drukker-Uitgever H. LUYSTERM AN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10. N.noveHandelsreis,,, A,... NINOVE - Feestzaal "Ons Huis,, Zondag 30 december 1956 te 19.30 uur Ten voordele van de missie van E. P. H. Vanden Haute, W.P. Spel in drie akten van Henri Ghéon K.S.A. - St BAAFSBOND Het oude, maar steeds ontroerend kerstmotief in een origi nele bewerking, kunstig en speels-bekooriijk. Kaarten 30 en 20 fr. Nummering in "Ons Huis 30 december, tussen 10 en IZu. ZALIGE HOOGDAG DE ZIJNEN ONTVINGEN HEM NIET gehouden. Noch in de Volkenbond, noch in de Verenigde Naties heeft ooit de stem van de Opperherder weerklonken. De gevolgen zijn klaarblijkend. De wereld heft bestendig haar «Dies Irae» aan. De wereld leeft in de ban van de verschrikking. De wereld komt niet niet tot rust. Miljoenen mensenkinderen le ven in bestendige vrees voor de dingen die zij onafwendbaar menen. De wereld is laf en onvermogend om de eigen problemen op te lossen. Ook de westerse, zogenaamd vrije wereld. De westerse wereld laat een volk vermoor den dat hunkert naar geestelijke vrij heid en door de westerse wereld opge zweept werd tot verzet tegen de ver drukking. De wereld duldt bestendig toestanden die apocalyptisch aandoen verdrukking van eens vrije kuituurnatiesgevangen zetting, dwangarbeid en folteringen voor wie zich daartegen verzet. Kardinaal Mindszenty moest veertig uur lang rechtstaande een barbaars verhoor on dergaan. En als men hem eindelijk toe liet zich te laven, was dit laafsel ver mengd met scheikundige bestanddelen die nem onmenselijke smarten bezorg den en bedoeld waren zijn weerstand te breken. Zwaar gefolterde klooster zusters en priesters werden in zijn aan wezigheid gebracht. De vrije landen van de wereld onder houden diplomatische betrekkingen met de landen die dergelijke praktijken hul digen en onze ministers sloten een kul- tureel akkoord met de Sovjets af. De protesterende en aanklagende stem van de Heilige Vader vindt geen ge hoor De wereld erkende Hem niet Laten wij in de Kerstnacht, die een nacht van vrede en schoonmenselijkheid moest zijn. bidden opdat de verdwazing ophoude, opdat uiteindelijk de wereld Christus erkenne en aanneme De wereld heeft de jongste tijd teveel bitterheid beleefd dan dat wij een idyl lische voorstelling van het Kerstgebeu ren zouden geven. Wij denken veeleer aan het Evangelie volgens Johannes Dit was het ware Licht, dat ieder mens verlicht, die komt in deze wereld. Het was in de wereld, en de wereld is door Hem gemaakt, maar de wereld er kende Hem niet. Tot de zijnen kwam Hij, maar de zijnen ontvingen Hem niet» Het ware Licht was Christus, de Zoon van God, de derde Persoon van de Hei lige Drievuldigheid, die, door de Maagd gebaard, op de wereld kwam om door de dood aan het schandhout de zonde last van de wereld weg te nemen. Johannes getuigde het reeds De we reld erkende Hem nietDe zijnen namen Hem niet aan Dat was zó tijdens het leven van de geliefde Apostel van de Heer. Hij zag Zijn Heer en Meester kruisigen door hen die Hij wilde bevrijden. Dat is nog altijd zo gebleven. De we reld aanvaardt de Goede Boodschapt niet, de wereld weigert de Verlossing, de wereld kruisigt verder Christus, Mens en God. Moe. t de wereld de Boodschap Christi tot lee- en wet nemen, dan zou er vrede heersen en rechtvaardigheid. De discri minaties tussen de volkeren zouden op houden. De concentratiekampen zouden opgeheven worden. De wapens zouden tot nuttig alaam hersmeed worden. De atoomgeleerden zouden enkel hun ver nuft aanwenden om de mensheid met de producten van hun geest te verrijken in plaats van de vernietingsmiddelen in ongehoorde proporties uit te breiden. De wereld negeert echter Christus, zoals de wereld de Bruid van Christus, de Kerk van Rome negeert. Het Vati- caan wordt stelselmatig buiten de in ternationale regelingen en beslissingen Fierlinger wandelen gestuurd De flirtenbezoeken aan de USSR en aan de satellietstaten door onze parle mentairen worden vootrlopig afgelast. In de Senaat heeft voorzitter Gillon in derdaad aangekondigd dat hij na raad pleging van de voorzitters der fracties, de uitnodiging gedaan door dhr Fier linger, voorzitter van de Nationale Ver gadering van Tsjechoslowakije, afgewe zen had. In zijn schrijven tot dhr Fierlinger laat hij opmerken dat 173 op 175 leden van de Senaat weigeren zich naar Tsje- choslawakije te begeven, waarvan de of ficiële vertegenwoordigers geen enkel woord van spijt uitdrukken over de Rus sische agressie in Hongarije maar ze veeleer schenen goed te keuren. <De verklaring van dhr Gillon werd rechts en bij sommige liberalen toege juicht. De socialisten waren eerder ver veeld. Dhr Zdanek Fierlinger was in derdaad een socialistische voorman, die overliep naar de communisten. Wij betwijfelen of dhr Huysmans na mens de Kamer de uitnodiging in de zelfde termen beantwoorden zal. Spaak verlaat de politiek De beslissing is gevallen. De heer Paul Henri Spaak, minister van Buitenlandse Zaken, zal in maart-april 1957 de Belgi sche politiek vaarwel zeggen om als op volger van Lord Ismay het secretariaat- generaal waar te nemen van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie te Pa rijs. Dit bericht werd bekendgemaakt, ter wijl de ministers van de landen aange sloten bij de Navo vergaderd warten te Parijs. De heren Buset, voorzitter, en Van Eynde. onder-voorzitter van de BSP, hebben zich ijlings naar de Franse hoofdstad begeven om hun Brusselse electorale lokvogel voor de partij te behouden, doch te vergeefs. Het mag als vaststaand aanzien wor den dat dhr Larock, thans minister van Buitenlandse Handel, de heer Spaak aan Buitenlandse Zaken zal opvolgen. Dhr Larock, gewezen hoofdredacteur van Le Peuple zou, zoals dit vroeger tra ditioneel was, tezelfdertijd de diensten van Buitenlandse Handel kunnen leiden maar dan tellen de socialisten een ver tegenwoordiger minder in de regering. Het is ook mogelijk dat het heengaan van Spaak aanleiding geeft tot een om vorming van de regering. Een paar mi nisters worden inderdaad gouvernemen teel als versleten aanzien door hun eigen medestanders. Minister Spaak gaat ons verlaten Vaarwel mijn broeder... Het is zonder belang voor Minister Spaak en ook voor de lezer dat ik plezier heb of verdriet omwille van zijn heengaan. Het is zelfs zonder be lang voor dit artikel. Wie eerbied heeft voor zijn pen moet kunnen objektief zijn. Wie in zijn vrien den geen gebreken kan zien en in zijn vijanden geen hoedanigheden, zou best niet schrijven. Minister Spaak is geen alledaagse fi guur. Hij is geen eenheid uit een massa die aan de lopenband is gefabriceerd maar toch is hij, gelijk iedereen, een mens met hoedanigheden en gebreken. Physiek is hij groot en zwaar en zijn heengeen betekent een zwaar verlies voor het Land meer dan tweehonderd pondZijn gewicht hindert hem niet zijn spieren zijn als de rest. Een bokser, zwaar gewicht, is daarom niet minder lenig. Hij is zeer verstandig, zeer geleerd, zeer beschaafd en welbespraakt. Maar zijn princiepen overwegen hem niet en hij beoefent op zijn manier het groot ideaal van de Apostel Paulus «ik ben voor allen, alles geworden om ze allen te winnen!». Ik heb gezegd op zijn manier Pau lus werkte voor Kristus en Spaak werkt voor Spaak. Een ballon, om hoog en ver te garaken moet ten gepasten tijde kunnen ballast uitwerpen. Bij de mens is dat ook zo De ballast is niet alles. De ballon moet nog de gunstige luchtstromingen kun nen vinden en gebruiken. Bij de men sen heet dat de levensomstandigheden. De bewogen tijden die wij hebben beleefd heeft minister Spaak handig weten te gebruiken. Voor 1940 wist hij zich omhoog te werken in de politiek, op het nationale plan. Afstammend uit de rijkste hoge burgerij, werd hij één van de rumoe rigste en geweldigste vooruitstrevende elementen van de werklieden partij, zonder daarom af te breken met zijn Deelname van de H. Stoel aan Brusselse Tentoonstelling De deelname van de H. Stoel aan de Brusselse Wereldtentoonstelling van 1958 begint vaste vorm aan te nemen. Na een ontvangst van de pers en van afgevaardigden uit 17 landen op de nun tiatuur, die verscheidene toespraken aan hoorden over de inrichting van het pa viljoen van de H. Stoel en van de ka- tolieke wereld, begaven de aanwezigen zich naar de Heisel, waar Zijne Excel lentie Mgr Forni, apostolisch nuntius, op het terrein, waar het paviljoen zal opgericht worden, de eerste steen wijd de, evenals een houten kruis dat voor lopig de plaats van het paviljoen zal aanduiden. Wij vormen de beste wensen voor het succes van deze deelname. Wij betreu ren het evenwel dat, bijaldien op de gedeeltelijke toespraak van oud-minis ter Heymans, commissaris-generaal, na, de redevoeringen .uitsluitend in het Frans en het Engels gehouden werden, ook de samenvattende teksten voor de pers, op een kleine uitzondering na, geen Nederlandse vertaling voorzagen. Wij achten dit ten zeerste betreu renswaardig. De Vlamingen vormen de overgrote meerderheid van de Belgi sche katolieken. Zij worden alleszins beter gediend door de «Foire Interna tionale de Lille waarvan de commissa ris-generaal der Belgische Afdeling in voortreffelijk Nederlands berichten laat geworden aan de Vlaamse bladen. Liberale lilliput kreeg nog niet zijn zin Bij de vorming van de linkse regering bazuinde dhr Adolf Van Glabbeke, toen malig minister van Openbare Werken en nationalevoorzitter van de libe rale syndikaten het uit, dat deze, naast het ACV en het ABVV, volwaardig hun intrede zouden houden in de paritaire commissies. Er werden echter slechts geringe toegevingen gedaan en het lil- liputsyndikaat bleef aan de dijk geczet. Waar er thans opnieuw sprake was familie en zijn milieu. De partijleiding had er veel last mee. Toen hem een plaats werd ingeruimd in de groep der vooraanstaanden, werd hij kalmer. De dag dat koning Albert dood lag te Marche-les-Dames, stapte hij met Brunfaut door de straten van Brussel aan het hoofd van een groep geweldige manifestanten die riepen, tierden en ruiten stuk wierpen. In 1940 was hij minister. Als de duiven gelost worden toeren ze eerst eens rond om dan de goede richting te kiezen. Na de kapitulatie van Heiland en België en Frankrijk, zocht de regering eerst haar weg en vloog toen naar Londen... En minister Spaak begon zijn opgang op het internationale plan. De ploeg van Lenden heeft haar weg gemaaktmi nister Gutt geraakte in de wereldbank minister Pierlot geraakte in de Raad van Stateminister Van Zeeland ging naar de Banque de Bruxelles en minis ter Spaak schoot de hoogvogel af. Na een rol gespeeld te hebben in verschei dene internationale organismen, wordt hij de sekretaris-generaal van de OTAN. Hij verlaat de Kamer, het Ministerie, zijn burgemeesterschap en wat weet ik al, om te gaan zorgen voor de veiligheid van de democratische landen van Euro pa. Een post met hoog aanzien en con- fortabele woning te Parijs en anderhalf millioen Belg. franks, vrij van belasting. Good bye, minister Spaak, leef er ge lukkig en leef er lang. Vergeet België niet, en vooral, vergeet de ploegmaten niet die met U te Londen de last van de oorlog gedragen hebben. Er zijn er nog enige die ploeteren in het moeras van de nationale politiek en steeds moe ten rekening houden met de drijverijen van vrienden die hun willen voetje lich ten, en met de wispelturigheid van de kiezers die niet altijd willen behandeld worden als kiesvee. Wij zijn U en hen dankbaar voor wat gij voor ons gedaan hebt en zouden U nog meer dank be tuigen moest het U lukken ze ook een veilig plaatsken te bezorgen van de immanente vertegenwoordiging van het liliputsyndikaat in de paritaire commissies, hebben de socialistische syndicaten zich schrap gezet. Een con gres van de liberale partij had besloten dat de zaak binnen de drie maand moest van de baan zijn. Daarop reageert «Volksgazet» onder meer: Maar dat moeten de liberale syndikaten bij voor baat wetenop ons (syndikaal, red.) terrein liggen de kaarten enigszins an ders dan op het politiek vlak. Kunnen zij daar hun medewerking duur laten betalen, in de arbeidersbetrekkingen is die er helemaal, niet nodigEn dus kan er geen sprake van zijn ons een partner te laten opdr ingen die helemaal niet representatief is in de arbeidersbewe ging, omdat hij op het parlementaire plan op de wip zit... Zoals ze (de libe rale ministers, red.) het vandaag willen oplossen, doet het aan afdreiging den ken En dhr Major, secretaris-generaal van het ABVV, schreef in het weekblad van deze organisatie«Wij wensen niemand uit een paritaire commissie uit te sluiten op voorwaarde dat men kunne bewijzen dat men werkelijk iets vertegenwoor digt Voor de rest gaat alles uitstekend tussen de anti-katolieke bondgenoten. Wie zal er zijn zin krijgen? De liberale lilliput of het ABVV De weddenschap pen zijn geopend. Heffing op industrie nog niet van de baan De al of niet opneming van de libe rale lilliput in de paritaire commissies is niet de enige kwestie die de regerings partners verdeelt. E.r is ook het ontwerp tot heffing op de winsten, de enige van de door Van Acker aangekondigde maat regelen tot bestrijding van de inflatie die nog niet onder de aarde ligt. De li beralen dreigen met dit ontwerp een in teressant gedeelte van hun kieskliënteel te verliezen, maar anderzijds ziet de li berale minister van Financiën reikhal zend naar nieuwe inkomsten uit. Het TVervolg op het 2* blad). De Denderklok

Denderklok | 1956 | | pagina 1