Algemene Vergadering Jaarlijks Winterteest Een Wetsontwerp dat stot doet opwaaien Door de Periscoop Eén en dertigste Jaargang Prijs per nummer 150 Fr. Zondag 27 januari 1 !57 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACGBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 AAN DE LEDEN VAN JONG-NINOVE. Op ZATERDAG 26 JANUARI ALLEN OP POST ZONDAG 10 FEBRUARI 1957 te 7 uur zeer stipt Bond van Oud-Leerlingen en Sympatisanten van het College - Ninove Het gemengd St. GREGORIUSKOOR uit Wetteren dat be staat uit een vijftigtal zangers en in ere-divisie geklasseerd is, zorgt voor een uitzonderlijk programma. Wij houden die dag vrij De regei ing kent grote moeilijkheden. Ondanks de enorme meeropbrengst aan belastingen heeft zij op het jaareind de banken moeten verzoeken aan de Schat kist een voorschot toe te kennen van 25 miljard frank, terug te betalen bin nen de dertien maand. De levensduurte blijft stijgen. Zopas werd de prijs van de steenkool verhoogd. Thans heeft de ijzernijverheid een merkelijke prijsver hoging aan de EGKS aangevraagd. Voor zijn afreis naar Moskou, meende dhr Van Acker de inflatietendens in een handomdraai in te dijken en de prijzen- verhoging drastisch tegen te gaan. Naar zijn opvatting was er, om dit te bereiken slechtts één wetsontwerp vereist, name lijk dit inzake de buitengewone heffing op de winsten. De rest behoorde tot het gewoon regeringswerk en de uitvoeren de macht zou het opknappen. De aangekondigde maatregelen tot sa nering van de toestand liepen echter fa- likant uit. Er was het algemeen verzet. Er was ook de Suezcrisis met de ham sterwoede en het tekort aan vloeibare brandstoffen. Het duurder vrachtver voer verhoogde de tendens naar prijs stijging. De regering kon niet de stijging van het indexcijfer verhinderen. De geplande maatregelen gaven te vens aanleiding tot talrijke onderhan delingen en besprekingen en tot wrij ving onder de meerderheidspartijen. Ter zitting van 15 januari heeft dhr Van Acker thans een verreikend wets ontwerp ingediend tot herstel van de toestand. Het ontwerp heeft een finan ciële, economische en sociale draag kracht. Wij willen de tekst ervan zonder pas sie onderzoeken. De heffing op de winsten Er wordt een buitengewone heffing op de winsten toegepast, die een half miljoen tebovengaan, om het even welk kapitaalsbedrag de ondernemingen be zitten. Zij wordt toegepast voor 1956 en 1957. Zijn aan de heffingen onderworpen de winsten van de nijverheids-, handels- of landbouwexploitaties de bezoldigin gen toegekend aan de vennoten in ven nootschappen die niet op aandelen zijn, die gebeurden door voorafneming op de winsten de winsten verwezenlijkt dank zij winstgevende bezigheden met nijver heids-, handels- of landbouwkarakter. die onderworpen zijn aan de bedrijfs belasting. De heffing zal gebeuren op de niet uitgekeerde winsten (verhoging) van de reserves op het bedrag van de uitge keerde winsten (dividenden) en op het bedrag van de tantièmes. Dii wat de vennootschappen op aandelen betreft. In de personenvennootschappen zal de heffing gebeuren op het bedrag van de winsten niet toegekend aan de vennoten of leden. De heffing wordt vastgesteld op 5.50% van de belastbare winst. Zij dient ech ter niet hoger te zijn dan het 6e van het gedeelte dat het belastingvrij minimum van een half miljoen overschrijdt. De heffing zal niet kunnen beschouwd worden als een bedrijfslast, aftrekbaar van de brutowinsten, wat de toepassing van de bedrijfsbelasting betreft. De opbrengst van de heffing wordt aangewend tot vorming van een reserve fonds, dat het voorwerp zal uitmaken van een bijzondere rekening bij de Na tionale Bank. Dit fonds, d.i. de opbrengst van de hef fing wordt besteed ten bedrage van 30/'55sten tot sociale doeleinden en ten bedrage van 25/55sten tot economische doeleinden (wetenschappelijk onderzoek laboratoria, kernenergie). Tot daar de naakte gegevens. Het al dan niet bijtreden van het principe ener uitzonderlijke heffing aanzien wij als een vrije kwestie. Er pleiten argumen ten voor, er pleiten argumenten tegen. Ons Protest Ons protest gaat echter tegen de uit zonderlijke machten die de regering zich door voormeld wetsontwerp wenst toe te kennen. De wet op de heffing is uitgebouwd tot een kaderwet, die aan de regering de macht toekent, bij een voudig Koninklijk Besluit, zonder de voorafgaandelijke parlementaire contro le, maatregelen te treffen van de meest verreikende aard. In de eerste plaats, zo het ontwerp op de heffing gestemd wordt door de Kamers, dan zal het ongedaan maken van de wet kunnen geschieden bij K.B. Aldus zal inderdaad de toepassing van de heffing kunnen geschorst en het per cent ervan verminderd worden. Het is een procedure zonder voorgaande dat een WET gewijzigd of buiten werking gesteld wordt bij KONINKLIJK BE SLUIT. Het wijst op de dictatoriale drang aanwezig bij de linkse regering. Het is eveneens bij Koninklijk Besluit dus door de regering dat het ge bruik zal bepaald worden van het ge deelte van de opbrengst der heffing be stemd tot verbetering van sociale toe standen. Aanvullende voordelen kunnen aldus aan de gepensionneerden toege kend worden, niet bij de wet, maar bij Koninklijk Besluit. Men ziet van hier welk gebruik de regering van deze macht kan maken in geval van vervroeg de verkiezingen. Tevens wordt aan de regering de macht toegekend bij Koninklijk Besluit de grens der bezoldigingen te wijzigen op dewelke de bijdragen van maatschap pelijke zekerheid verschuldigd zijn. Dit betekent dat het thans bestaande pla fond niet bij wet, maar bij Koninklijk Besluit zal kunnen gewijzigd worden. Wat ons bizonder argwanend maakt, is het feit dat ook bij Koninklijk Besluit dus door de regering het stelsel kan gewijzigd worden dat, in functie van de index der kleinhandelsprijzen, de g ns doet schommelen tot dewelke de bezoldiging der arbeiders in aanmer king wordt genomen voor het berekenen der bijdragen voor de maatschappelijke zekerheid. Tenslotte wordt de Koning (lees de regering) gemachtigd alle vereiste maat- Als wij de pers mogen geloven is Bert Van Hoorick weer eens van partij ver anderd. Bert was tot voor enkele weken het uithangbord van de communistische partij in het Arrondissement Aalst. Ik ken Bert niet. Ik heb hem, bij mijn we ten, van leven niet gezien. Ik heb zijn proza nooit gelezen en ik heb zijn stem eenmaal gehoord in de radio. Het is best zo, om hem onpartijdig en rechtvaardig te beoordelen. Bert moet ongetwijfeld een sterke per soonlijkheid zijn en vooral een groot gedacht hebben over zichzelf. Ware de tij gunstig geweest, hij had voorzeker verre kunnen varen. Dat mag gezegd van Hitler en Mussolini, van Pe- ron en Franco, van De Man en Degrelle; waarom van Bert niet Wie zulke mensen van dichtbij kent, ofwel, geraakt onder hun invloed en staat in bewondering voor ieder woord en ieder daad ofwel hij vecht er tegen om zich niet te laten overrompelen en dan is het al verkeerd wat er aan is. Bert is weer eens van partij veranderd Het is de eerste maal niet. Als het waar is wat ik mij voor echt heb laten ver tellen. is hij begonnen als kajotter, over gegaan naar het VNV. vandaar naar de liberalen, dan naar de socialisten en laatst naar de communisten- Zijn verblijf in duits gevangenschap is voor hem een groot succes geweest. Hij is er in geslaagd een sleutelpositie te bemachtigen. Dat heb ik hem zelf horen zeggen die keer dat ik zijn stem gehoord heb in de radio. Hij was na de duitse overgave terug gekomen gelijk zoveel anderen. Of lie ver niet gelijk. De anderen kwamen thuis en werden door de dokters, met streng regiem, te bed gelegd om stilaan weer op krachten te komen. Berten moest niet naar bed hij kon dadelijk voor de radio optreden en links en rechts vergaderingen bijwonen. De regelen te treffen tot herstel of verze kering van het financiële evenwicht van de ziekte- of invaliditeitsverzekering. Door deze wet kent de regering zich- zef een vrijgeleide toe om, zonder par lementaire bemoeiing, naar eigen wille keur, de miljarden aan te wenden, die de heffing verondersteld is te zullen opbrengen. Het is onder andere een grove list om om het financieel evenwicht van de ziek teverzekering te herstellen. De heffing is echter een transitoire maatregel. Al dus wordt het tenminste voorgesteld. De regering voorziet dat deze transitoire maatregel haar taak zal vergemakkelij ken tot de volgende verkiezingen. Hij zal haar toelaten, in geval van raadple ging van het kiezerskorps, populaire maatregelen te treffen, die nadien zwaar op 's Lands economie en begroting zul len wegen. Nog uitgebreider volmachten Het ontwerp op de heffing voorziet nog uitgebreider volmachten, die met de heffing niets te stellen hebben en, op zijn minst, het voorwerp moesten uitge maakt hebben van andere wetsontwer pen. Zolang de wet op de heffing van toe passing zal zijn, zal de regering bij Ko ninklijk Besluit alle nuttige maatregelen kunnen treffen tot het verzekeren van de bevoorrading in waren van eerste noodwendigheid, het waken over hun verdeling en het doen naleven van hun prijzen Tevens zal de regering bij Koninklijk Besluit alle loonsverhogingen kunnen voorkomen, die niet voortspruiten uit de toepassing van een overeenkomst of van een collectief akkoord of uit een aanpassing van de index der kleinhan delsprijzen of uit een verhoging van de productiviteit. Tenslotte zal de regering bij Konink lijk Besluit de wet kunnen wijzigen be treffende de controle over de parastatale instellingen. Toestand zonder voorgaande Wij voorzien dat het wetsontwerp op de heffing een langdurige bespreking andere waren uitgemergeld teruggeko men.. Bert, dank zijn sleutelpositie, was een man van gewicht geworden. Hij was een illustratie uit dat wonder broed sel van mensen die geen vaderland ken nen en geen grenzen, maar toch de al leenverkoop hebben van de vaderlands liefde. Bert is van partij veranderd maar niet van gedacht. Zijn gedacht is en blijft altijd hetzelfde, altijd Bert Van Hoorick. Bert is een foto die van om lijsting verandert. De foto is en blijft gelijk, maar de ene omlijsting laat ze beter tot haar recht komen dan de an dere. En Bert houdt van zijn recht 1 Het is zijn fout niet dat hij aan de politieke sterrenhemel figuur slaat van sterre met de staart, gelijk er op onze dagen één door onze sterrenhemel dwaalt van de ene constellatie naar de andere. Bert had nog de gepaste omlijsting niet gevonden. De geniale Demany is ook aan zijn derde kader Achiel is ook niet altijd rood geweest. De socialistische partij van Antwerpen heeft asilerecht verleend aan tal van vlaamse nationalisten. Ze ziet er zwart van. Om mij niet te laten verwijten dat het bij ons hetzelfde is, zal ik zelf maar zeggen dat Renkin en Carton de Wiart uit de voorste gelederen van de priester- Daensbeweging naar de conservatieve vleugel der katolieke partij overgegaan zijn. Die mensen hebben rap het hun passende kader gevonden. Bert niet. Bi i slot van rekening is zijn geschie denis vervelend banaal en het is maar de zedeles van de fabel die telt als het schip aan het zinken gaat, springen de ratten aan wal... Moet ik er aan toevoegen dat ik meer eerbied heb voor de kapitein die met zijn schip naar de kelder gaat zal ontlokken. Het is aangewezen dat de minderheid een reeks van amende menten op de voorgestelde tekst indiene. Ket is niet uitgesloten dat ook leden van de liberale groep bepaalde amendemen ten zullen voorstellen. Ten einde uit de noodlottige kring loop te geraken, die zijzelf geschapen hebben, willen de heren Van Acker en Liebaert de parlementaire controle in aanzienlijke mate uitschakelen. Op eco nomisch en sociaal gebied zal er gere geerd worden met dekreten in plaats van met wetten. Tot soortgelijke maatregelen werd er, sedert ons land bestaat, slechts overge gaan wanneer het land. op het gebied der defensie of der economie, aan een imanent gevaar blootgesteld was: agres sie tegen ons grondgebied, noodzakelijk heid ener wederaanpassing van de munt In het eerste geval werden volmachten toegekend om in oorlogstijd te kunnen regeren, ook wanneer het parlement niet regelmatig kon vergaderen. In het tweede geval, wenste men uitgebreide speculaties te voorkomen. De eerste maal werd tot de volmach- tentaktiek overgegaan bij het uitbreken van de oorlog in 1914. Toen was er een homogene katolieke regering aan het bewind. Maar onmiddellijk werden de leiders der oppositie, dhren Vander Vel de en Hymans, in de regering opgeno men. Later was er nooit sprake van uit zonderlijke volmachten, tenzij wanneer de uitvoering ervan toevertrouwd werd aan regeringen samengesteld op natio nale grondslag, dit is uit vertegenwoor digers van de drie traditionele partijen. Pnans echter zijn we ver van een na tionale regering. Wij zijn geplaatst te genover een strijdregering met antikle rikale inslag. Deze regering mist het vertrouwen van nagenoeg de helft der volksvertegenwoordiging en voorzeker, op dit ogenblik, van meer dan de helft van het land. Dat deze regering zich door haar- slaafse meerderheid zulke uitzonderlijke volmachten laat toeken nen, in een uitdaging van de openbare opinie. :o!o:

Denderklok | 1957 | | pagina 1