VOCALE KUNSTAVOND VOORUITSTREVENDHEID 4* Door de Periscoop ACTUALITEITEN Eén en dertigste Jaargang Prtjs per nummer 1,50 Fr. Zondag 3 februari i957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Bond van Oudleerlingen ZONDAG 10 FEBRUARI 1957 en Vrienden van het College te 7 uur zeer stipt in de feestzaal van het Sint-Aloysiuscollege Het gemengd koor "St. GREGORIUS uit Wetteren, ge klasseerd in eredivisie, zal onder leiding van dhr. Robert Mager- man, met aan het klavier dhr Karei Magerman, een uitzonder lijk programma ten beste geven.- 50 uitvoerders. Een toespraak door Zeereerwaarde Heer Principaal is even eens voorzien en deze enige avond wordt besloten met een GE ZELLIG SAMENZIJN. Deelname in de onkosten fr. 10 Gezinskaarten aan fr. 25. PROGRAMMA EERSTE DEEL 1) Sanctus en Benedictus uit de mis «Salve Regina» 2) Panis Angelicus 3\ Ave Maria 4) Oud Kerstlied, bewerkt door 5) 't Kerkske van te Lande 6) Siembaba 7) 't Vrouwke is poeske kwijt 8) Vaarwel mijn broeder 9 Gods Ere TWEEDE DEEL 1) Waasland 2) Hoort, 't is de wind 3) De Averulle 4). De Kobbe 5) Serenade van een Landsknecht 6) O mijn Kempen 7) Mijn handen gevouwen 8) Tinneke van Heule 9) Ossewa, bewerkt door 101 Were Di J.G E. Stehle C. Franck Arcadelt H. Lippens A. De Boeck M. De Jong W. A. Mozart H. Welraet L. von Beethoven F. Van Durme R. Ghesquiere R. Ghesquiere R. Ghesquiere O. Lassus A. Preud-homme M. Veremans E. Hullebroeck C. Van Den Abeele A. Preud'homme Van haar stichting af en tot nu toe werd aan het adres van de CVP zeer veel kritiek uitgeoefend. Een zeer alge meen verspreid verwijt dat men haar toestuurt is haar gebrek aan kordaat heid, durf. soepelheid en vooruitstre vendheid. Vooral tijdens en na de ver kiezingen van 1954, zijn van alle zijden en het meest nog vanwege haar eigen kiezerskorps scherpe kritieken geuit geworden omtrent haar 4 jaar lang ho mogeen bewind. Deze afkeurende houding, die het ge volg was van een diepe ontgoocheling, vindt men zeker het sterkst terug onder de jeugd. Sommige groepen vooral studentenmiddens zijn hoegenaamd niet meer te spreken over de CVP. Het is zelfs zover gekomen, dat men zich in die middens om zo te zeggen belache lijk aanstelt, wanneer men het ook maar aandurft de CVP te verdedigen of haar handelwijze goed te keuren. Meestal krijgt men dan te horen, dat men een slecht Vlaming is, of iets in die aard. Het baart dan ook geen verwondering meer als men verneemt dat deze zelfde jongelui beslist zijn in de volgende ver kiezingen er moge gebeuren wat wil zeker hun stem niet te verspelen aan de CVP, maar wel aan de eerste de bes te scheurpartij met een radikaal vlaams- nationaal programma. En dit alles omdat de jeugd niet houdt van kompromissen, van halve oplo^ 111- gen; omdat de jeugd radikaal is en v uitstrevend De CVP moest radikaai geweest zijn in de Koningskwestie, in de Schoolkwestie, inzake oplossing der repressie, wat betreft benoemingen en nog zovele andere dingen... Het is hier hoegenaamd niet de be doeling de natuurlijke voorliefde voor radikale oplossingen, die aan de jeugd eigen is te laken. En ook valt het buiten twijfel dat in de politiek en in de CVP niet altijd alles opperbest in orde is wel het tegendeel. Hoewel dit verlangen naar meer voor uitstrevendheid zeer rechtmatig is, toch dient er op gewezen, dat spijtig genoeg vele jongeren zich hieromtrent een ver keerd begrip hebben gevormd. Ook bij onze katolieke mensen zijn er personen die de mening toegedaan zijn dat vooruitstrevendheid, macht en dynamisme, synoniemen zijn van ma- chiavellisme, demagogie en immoralisme Vele kristenen begaan immers de gro te vergissing de Christelijke Volksvartij te vergelijken met haar tegenstrevers in de politieke arena. Dikwijls zijn ze geneigd om met bewondering op te kij- ken naar de linkse partijen, die met een buitengewone handigheid soms, hun plannen weten te konsretiseren en er bovendien nog in slagen aan het publiek wijs te maken dat ze het land een grote dienst hebben bewezen, terwijl in wer kelijkheid slechts partij- of partikuliere belangen werden gediend. Bewonderend kijken ze op naar hen die het aandurven alle skrupules opzij te zetten en zonder verpinken aan de demokratie totaal vreemde metodes aanwenden om hun opzet te verwerkelijken. Het ware een spijtige vergissing te menen, dat vooruitstrevendheid voor een partij als de CVP er in zou kunnen bestaan de praktijken van haar tegen strevers tot de hare te maken. Na zovele ontgoochelingen te hebben moeten ver duren. schijnen sommige middens toch een voorkeur te betonen voor zulke op vattingen. Men redeneert dan op de volgende wijze Tijdens de Koningskwestie hebben de linksen, daar ze in de min derheid waren gesteld, met geaarzeld beroep te doen op de meest weerzin wekkende intimidatie middelen, tot het uiterste geweld toe. om hun wil toch aan het land op te dringen en ze zijn er in geslaagd waarom zouden wij op onze beurt dan ook hetzelfde niet doen, des te meer daar we weten het recht aan onze kant te hebben, bv. inzake de schoolkwestie. Een ander voorbeeldDe linksen, wanneer zij aan de macht zijn, maken van de gelegenheid gretig gebruik om op alle mogelijke posten en postjes hun getrouwe volgelingen te kaseren, zon der daarbij rekening te houden met be kwaamheid, evenredigheid of andere mo gelijke kriteria; ook de CVP zou aldus moeten te werk gaan, beweren som migen. Inderdaad de CVP zou dat allemaal kunnen nadoen zij zou zich inderdaad kunnen aanpassen aan deze nieuwe op vattingen over demokratie en rechtvaar digheid, zij had tijdens de schoolstrijd kunnen overgaan tot het ontketenen van een straatrevolutie, enz. Maar indien ze dan toch deze uiterst^ middelen had aangewend, zelfs om een rechtmatige zaak te verdedigen, dan dient het nog bewezen of ze daarmee werkelijk de belangen van het ganse land en van de katolieken in het bizon der, zou hebben gediend. In ieder geval zou de CVP, aldus handelend, mede plichtig geworden zijn aan de aftakeling van de demokratie, door de linkse po litiek reeds sterk ondermijnd, en zou ze Achiel moet volmachten hebben. Wij weten lang dat Achiel een wonder man is één van die mensen die overtuigd zijn dat zij alles best weten, dat zij al leen alles weten. Bij de kristen mensen zijn er ook zo typen te vinden. Bij hen is er toch nog een mildering in hun absolutisme. Ze delen uit overtuiging hun alweterij met de alwetendheid van God de Vader. Achiel erkent noch God de Vader, noch God de Zoon noch God de H. Geest en hij weet het allemaal alleen. Als de CVP alleen de regering in han den nam - wel een beetje tegen de goes ting van sommige ondergrondse bazen - dreigde Achiel er mede dat hij niet zou helpen als zij er niet wijs uitgeraakten. Telkens Achiel minister was deed hij niets liever dan het Parlement vroeg tijdig met verlof sturen en, als het kon, nog wat verlof met solde bijgeven. Maar nu wordt de politieke warboel te groot. Achiel die alleen alles weet moet de handen vrij hebben en zijn mou wen kunnen opschorten tot boven de ellebogen. De speciale machten is een dictatuur onder een speciale naam. Ik kan niet peinzen waarom Achiel die nodig heeft. Hij heeft ze reeds. Reeds enkele weken geleden heb ik de opmerking gemaakt dat wij allemaal van onze politieke rechten beroofd zijn. Sinds jaren zitten die opgeborgen in de brandkast van de politieke partij van uw keuze. Gij hebt haar volmacht ge geven. Als uw partij aan de regering is, doet ze alles in uw naam. zelfs veel dingen tegen uw goesting. Als ze in de oppositie is, heeft ze niets te zeggen en gij dubbel niets te zeggen en leeft gij onder de dictatuur van de helft plus één. Waarom moet Achiel nog meer heb ben Droomt hij ervan dat hij als een moderne Napoleon of 'n moderne Hitier in twee of drie sprongen voor levenslang de alleenheerschappij te bereiken Achiel vraagt volmachten en de li- in niets meer verschillen van haar te genstrevers en zou ze ook geen zin van bestaan meer hebben. Want waarom is de CVP anders opgericht, dan om de ktristelijke opvatting over de waarde van de individuele persoonlijkheid in het maatschappelijk verband te verdedi gen door het in stand houden van zulk- danig politiek regiem dat in staat is deze opvatting ten volle te eerbiedigen. Dit ideale regiem is ongetwijfeld de parlementaire demokratie. Wil de CVP dus konsekwent zijn met haar eigen principes, dan mag ze ook niet onder de mom van een demokra- tische partij, diktatoriale, of gewoonweg immorele middelen, gaan toepassen, zo als sommige andere partijen. Deze laatsten immers kennen slechts één norm voor hun politieke daden ze zijn volledig goed wanneer ze het be lang van de partij ten goede komen, ze zijn slecht wanneer ze nutteloos of eer der schadelijk zijn voor de partij. Aan haar welzijn is alles ondergeschikt. Het spreekt vanzelf dat politieke par tijen. waarvan de enige norm het nut der partij is, over meer bewegingsvrij heid beschikken in het politieke strijd perk, en aldus langs demagogische we gen dikwijls hun eerlijke tegenstrevers weten te overwinnen. De katolieken hebben echter het recht niet de gematigdheid, de voorzichtig heid en de wijsheid niettegenstaande zware vergissingen waarmee de CVP beralen, de grote kampioenen van de vrijheid, zullen de volmachten stemmen en Achiel zal hebben wat hij vraagt. En ik geloof dat er onder de CVP- politiekers die ondergrondse, waar van hoger spraak was enkele zijn die niet kwaad zijn omdat de zaken zo een keer nemen. Hoe meer grieven ze kunnen uitbaten hoe liever. Het huidige regiem moet een einde nemen. Zij hebben de mensen met hun kristen levensbeschouwing verkocht en verraden, denkende dat niemand het merken zou. Zij weten dat het geweten is en dat het niet vergeten wordt. Zij willen niet afgeven en zullen niet af geven. Zij zullen met de aanstaande verkiezingen de vaandeldragers zijn en op het podium verschijnen en de vlag gen zwaaien de Belgische als symbool van de vrijheid, de Pauselijke als sym bool van de godsdienst question de se refaire une virginité in 't vlaams kun je dat niet deftig zeggen. Indien ze de princiepen dienden in wier naam zij de vlaggen zwaaien, ze zouden politiek hara-kiri doen en het ware gebakken. Zij zijn de zandzakjes die de ballon aan de grond houden. Er zullen anders niet veel discours vandoen zijn om zoveel mensen die, om wille van de achttien maand links ge stemd hebben maar niet omwille van Collard en de logemannen, van richting te doen veranderen. Jahve maakt zich, bij monde van zijn profeet, kwaad omdat de joden een spreekwoord hadden dat zegde Onze ouders hebben zure pruimen geëten en -wij hebben slëe tanden». Elk moest boeten voor zijn eigen kwaad. Maar in de politiek van onze tijd is de volksspreuk van de joden toch waar heid. Wij moeten boeten voor misslagen die anderen begaan hebben en die wij niet kunnen herstellen omd^t wij onze politieke rechten kwijt zijn sedert haar ontstaan is opgetreden, te bestempelen als zwakheid, konservatis- me of gebrek aan moed. Weinige men sen beseffen duidelijk welke verant woordelijkheid berust op een partij die morele deugden, als rechtvaardigheid en eerlijkheid, wil handhaven in een pe riode van verval der demokratie en dei- moraliteit in het algemeen. Aan hen die menen, dat nationale of andere belangen beter zullen kunnen ge diend worden door sporadisch opduiken de radikale partijen van de linksen zullen we maar zwijgen weze gezegd dat deze niet de minste waarborg kun nen bieden, zoals het verleden klaar heeft aangetoond, voor een gezonde po litieke aktie, juist omdat zij geen mo rele principes aan de basis hebben. Om ons werkelijk vooruitstrevend aan te stellen zullen we als eerste taak, de herwaardering van de demokratische spelregels te bewerken, moeten op ons nemen. En dit kan enkel gebeuren door onze aktieve steun te verlenen partij, die in het verleden bewezen n -u steeds getrouw te kunnen blijven aan haar doelstellinghet verzekeren van het algemeen welzijn in eerbiediging van de individuele vrijheid, dit is de .Christelijke Volkspartij. Dan eerst zal een duurzame basis ge legd zijn voor de oplossing van repressie vraagstuk. Vlaamse kwestie, schoolkwes tie. en zovele andere problemen, die ons Vlamingen zo nauw aan het hart liggen. De greep naar de dictatuur In onze vorige uitgave hebben wij de zeer gevaarlijke aspecten belicht van het regeringsontwerp waarbij de hef fing op de winsten van 1956 en 1957, die een half miljoen tebovengaan. gepaard gaat met het toekennen van verreikende volmachten aan de regering op velerlei gebied, o.m. in de sociale aangelegenhe den en inzake de sanering van de ziekte verzekering. Het is een greep naar de dictatuur. De wetgevende macht van de Kamers wordt weggenomen in aanzienlijke mate. In levensbelangrijke aangelegenheden zal er geregeerd worden met decreten in plaats van met wetten en het ontwerp voorziet niet eens dat- na een bepaalde tijd. de regering verantwoording dient verschuldigd te zijn aan het Parlement. Het is dan ook vanzelfsprekend dat, bij de behandeling in de Kamer, de op positie het ongrondwettelijk karakter van het ontwerp zal aanklagen. Terwijl dit voor alle ontwerpen, die de regering bij een van de Kamers aan- (Vervolg op blz. 2) i t De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1