VOCALE KUNSTAVOND der HARMONIE BAL Heett men er aan gedacht De vrouw in het Leger. Door de Periscoop Eén en dertigste 'Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 10 februari 1957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Bond van Oudleerlingen ZONDAG 10 FEBRUARI 1957 en Vrienden van het College te 7 uur zeer stipt in de feestzaal van het Sint-Aloysiuscollege Het gemengd koor "St. GREGORIUS uit Wetteren, ge klasseerd in eredivisie, zal onder leiding van dhr. Robert Mager- man, met aan het klavier dhr Karei Magerman, een uitzonder lijk programma ten beste geven.- 50 uitvoerders Een toespraak door Zeereerwaarde Heer Principaal is even eens voorzien en deze enige avond wordt besloten met een GE ZELLIG SAMENZIJN. Deelname in de onkosten fr. 10 Gezinskaarten aan fr. 25. PROGRAMMA EERSTE DEEL 1) Sanctus en Benedictus uit de mis «Salve Regina» 2) Panis Angelicus 3X Ave Maria 4) Oud Kerstlied, bewerkt door 5) 't Kerkske van te Lande 6) Siembaba 7) 't Vrouwke is poeske kwijt 8) Vaarwel mijn broeder 9 Gods Ere TWEEDE DEEL 1) Waasland 2) Hoort, 't is de wind 3) De Averulle 4) De Kobbe 5) Serenade van een Landsknecht 6) O mijn Kempen 7) Mijn handen gevouwen 8) Tinneke van Heule 9) Ossewa, bewerkt door 101 Were Di J.G E. Stehle C. Franck Arcadelt H. Lippens A. De Boeck M. De Jong W. A. Mozart H. Welraet L. von Beethoven F. Van Durme R. Ghesquiere R. Ghesquiere R. Ghesquiere O. Lassus A. Preud-homme M. Veremans E. Hullebroeck C. Van Den Abeele A. Preud'homme STAD NINOVE ZAAL ROXY Onze ere en werkende leden, en alle sympatisanten van Ni nove en omliggende gemeenten, worden vriendelijk uitgenodigd tot het jaarlijks dat doorgaat op zaterdag 9 februari te 20.30 uur, in de feest zaal Roxy ten voordele van de Koninklijke Kafolieke Har monie EENDRACHT TWEE ORKESTEN JAZZ - ORKEST ORKEST BOERENFANFARE Tientallen Verrassingen. Allen naar de "Roxy,, Na 23 maand werd de Begijnenbrug opnieuw voor het verkeer open gesteld. Bij de aanvang van de werken scheen men er niet aan gedacht te hebben dat naar een middel moest uitge zien worden om de mensen van de Burchtdam gemak te geven om naar de stad te komen, en aan deze van de stad om naar de Burchtdam te gaan. Men het ze maar eenvou dig langs de Oude Kaai om lopen. Zonder de welwillendheid van de Zusters der H.H. Harten, om over hun eigendom te laten komen, zou het on mogelijk geweest zijn de noodbrug voor voetgangers ter beschikking te stellen van de bevolking. Dit bracht nochtans zekere onaangenaamheden mee voor de Zusters en het is met destemeer reden dat haar be reidwilligheid door de bevolking dient op prijs gesteld. Zouden onze officiëlen er aan gedacht hebben een woordje van dank te sturen tot de Eerwaarde Zusters Op het ogenblik dat wij ter perse gaan staat 't wetsontwerp van de dienstplicht wet aan de dagorde van de Kamer. Naast talrijke andere wijzigingen, be helst dit ontwerp eveneens de invoering van het voluntariaat der vrouwen in het leger. Het is een feit dat reeds tal van vrou wen dienstig zijn in het leger, het weze in kantoren, het weze in kantines, maar ze kunnen niet geassimileerd worden met de militairen. Zij hebben geen mi litair statuut Hun burgerlijk karakter ontsnapt aan niemand. De huidige minister van landsverde diging wil echter een stelsel van be roepsvrijwilligsters invoeren. Meisjes in uniform Geliefkoosd thema van films en revues. De katolieke vrouwenorganisaties heb ben eensgezind protest aangetekend te gen dit voornemen. Onze moeders weten uit de ervaring van hun zonen dat het leger niet de ideale opvoedingsplaats voor jonge lui is. Het is geen verwijt aan de legeroverheden. Het is een on vermijdelijk gevolg van de promiscuiteit van goede en verdorven elementen. On ze vrouwen wensen niet dat ook de meis jes aan zulk regime onderworpen wor den. Ook de meerderdeid van de christe lijke verkozenen denken er niet anders over. De enkele uitzonderingen bevesti gen de regel. De uitzonderingen worden gedreven door feministische en verzets- beweegredenen. Wij zullen deze argu menten ontmoeten aan de hand van het verslag opgemaakt namens de commis sie van Landsverdediging en aan de hand van de argumenten aangevoerd door verslaggever en minister. Een eerste argument luidt dat de mo derne oorlog alle vroegere theorieën De wereld is een vat vol tegenstrijdig- den, maar de bodem, effen en gepolijst als een spiegel, is overal dezelfde de kleine werkt en zweet en bloedt voor de grote. De volkeren van het Islam zijn bezig met zich los te wringen uit de greep van het kapitalisme. En het Amerikaans kapitalisme staat op de kant van de ver drukten tegen het kolonialisme. - Maar de kleine zal voort werken voor de grote De grote zal een andere zijn. De kleine blijft de kleine. In west-Europa zijn de vrije lan den bezig met hun vrijheid aan banden te leggen. Ze ruilen zogezegd hun vrij heid voor hun veiligheid. Wij zijn onder de kleinen te rekenen. Onze nationale geschiedenis van ae tijd der Romeinen tot op heden, loopt langs de lijn van de kleine die voor de groten we riten, zweten en bloeden. In het grote Westerse Staten verbond zullen wij nog de kleinen zijn. Er zijn onder de partners twee vervallen groot heden die. èn hun oud exploitatiegebied niet willen opgeven, en zich niet kun nen neerleggen bij de gedachte dat zij geen groten meer zijn en moeten wer ken voor één van de twee groten die respectievelijk te Washington en te Mos kou wonen. Daarom is de geboorte van West-Europa een zo lastig kinderbed. In Spanje wordt met de dag de druk king, van onder naar boven, groter het volk wil meer vrijheid. In de landen van het Oosters blok oe landen die door Rusland vrij gemaakt zijn van het kapitalistische juk of indien gij het liever anders uitdrukt die door de Engelsen en de Amerikanen prijs gegeven werden aan ?t kommunisme komt er bij de werkende klas beroering om meer vrijheid en betere levensstan daard. In ons, bij uitstek, demokratisch land dat honderd jaar lang fier mocht zijn dat net de meest liberale grondwet be zat ter wereld, spannen de politieke lei ders hun beste krachten in om die grond heeft neergehaald Overal dreigt ge vaar, en burgers en militairen zijn er haast in dezelfde mate aan blootgesteld» Wij aanvaarden dit argument niet om het vrouwenvoluntariaat in te voeren. Omdat iedereen aan gevaar blootgesteld is. moet niet iedereen vrouwen en mannen, ouderlingen en moeders, de wa pens opnemen. Het argument wordt overigens tegengesproken door het ont werp zelf dat het volutariaat invoert, maar niet de dienstplcht. Of is het vo luntariaat slechts een eerste stap in de mening van de ontwerpers Een tweede argument is dat de vrou wen in de administratieve diensten de mannen vrijmaken voor de krijgsver richtingen. Dit kan niet tegengesproken worden. Maar het is geen reden om hun een militair statuut op te leggen. De huidige aanwezigheid van vrouwen in het leger gaf voldoening, ook zonder militair statuut. Deze argumentatie geldt ook. waar liet verslag de nuttige aanwending van vrouwen in speciale en gezondiieids- diensten aanhaalt. In alle moderne oor logen ti aden vrouwen als verpleegsters op. Het feit dat zij geen militairen wa ren. behoedde hen van krijgsgevangen schap. Wil men dit voortaan verhinde ren Dan heet het in het verslag In het verzet, zelfs gewapend, hebben vele vrouwen een vooraanstaande rol ge speeld Met alle eerbied voor de ver slaggever, de lieer Demets, menen wij dat de plaats van vrouwen niet in het gewapend verzet was. Het is geen vrou wenwerk tegenstrevers langs bos en kant af te maken of bruggen op te bla zen Ook het feit dat in menig naburig land de vrouwelijke vrijwillige dienstneming burgerrecht verworven heeft, kan door ons niet als beweegredenen weerhouden worden. Wij hebben een zeer onzalige indruk bewaard van de Wehrmachts en SS-Helferinnen Indien wij geen militaire vrouwen hebben in tegenstel ling tot bepaalde nabuurlanden, dan wet die ze sinds jaren met drogredenen hebben afgetakeld. wettelijk te bren gen op het peil van de feitelijke toe stand. Wij gaan naar het regiem der volmachten Het regeringsbeleid is misgroeid tot een plaatsingsbureei voor supporters der regering. De politiek ik een sport gelijk een ander. Over het algemeen staat de sport in het teken van het amateurisme al is dat amateurisme soms wel gelarveerd pro fessionalisme. De politiek verliest ook haar karakter van amateurisme. De liberale partij laat het liberalisme van onze grondwet varen voor de voor delen die vast zijn aan het regerings beleid. Zij verkoopt de vrijheid voor stoffelijke voordelen, gelijk Esaü, in zijn tijd, zijn eerste-geboorte-recht verKocht voor een schotel lenzensoep. Het socialisme is uitgesproken dicta toriaal in zijn lering en zijn praktijk. Het zuiverste socialisme is het kom munisme. Het is echte dictatuur. Het tracht de zaak te verbloemen en maakt woorden die geen zin hebben. Demo cratie heet in het vlaams «volksmacht» zij hebben dictatuur «volks»democra- tie gedoopt. De CVP zou moeten tegen de over macht vechten. Er bestaat kans om het te halen als er kordaat gevochten wordt. De huidige leiders hebben vroeger in collaboratie, in nationale regeringen meegedaan aan de afbraak van de grond wet en ze kunnen hoogstens gebaren dat ze strijden voor gezonde democratie. Daarom is net dat ze vagen en vagen... voor de deur der tegenpartijen en nog geen tijd gehad hebben om te vagen voor eigen deur. Zonder kuis geen vertrouwen zon der vertrouwen geen overwinning. De CVP-kiezer moet zijn politieke rechten hebben in de partij of de partij gaat verloren. pleit dit voor onze graad van 'bescha ving. Waar wij de verslaggever helemaal niet meer kunnen volgen, is waar hij beweert dat de vrouwelijke vrijwillige dienstneming in brede lagen van de vrouwelijke bevolking met sympathie onthaald wordt. De verslaggever is een Brussels liberaal. Het is mogelijk dat er in de hoofdstad bepaalde nufjes ervan dromen in uniform langs de lanen te paraderen, maar dat liet vrouwenvolun tariaat of de dienstneming van vrouwen in brede vrouwelijke kringen op geest drift onthaald wordt, kan enkel ais de mop van de week beschouwd worden. Wij zien geen enkel specifiek argu ment dat kan weerhouden worden om de opneming van meisjes in het leger te billijken. Er zijn echter vele redenen die tegen deze dienstneming pleiten, re denen van zedelijKe aard, redenen in verband met de oorlogsvoering zelf. In derdaad. in geval van oorlog, zal de vij and geneigd zijn in iedere vrouw een mogelijke militaire te zien, met al de gevolgen hieraan verbonden. Dit wordt bevestigd aoor een uitlating van de mi nister in de commissie. Er staat letter lijk in het verslag te lezen Er is na tuurlijk geen sprake van, de vrouwen op gevechtsposten te plaatsen, maar zelfs in de gevechtseenheaen kunnen zij bepuaiae functies vervullen waardoor zij niet rechtstreeks in het gevecht be trokken worden V\ eliswaar werd het ontwerp in de commissie door de minister zelf geamen deerd. De oorspronkelijke minimum leeftijd van 16 jaar werd tot 18 jaar opgevoerd. Deze wijziging neemt echter geen enkel van de beweegredenen weg die tegen ae werving van vrouwleijke militairen pleiten. WILT GE KOPEN MET VERSTAND KOOPT BIJ... DE MIDDENSTAND De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1