On the Waterfront OUDERSFEEST VAN ACKER krijgt zijn volmachten Door de Periscoop FILM kennen en waarderen 4^ Eén en dertigste jaargang Pwj« per nummer 1,50 Fr. Zondag T7 TeEruarT 1957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Nlove Telefoon 327.27 OP 19 FEBRUARI te 19.30 uurZAAL NOVA Katolieke Filmligavertoning ingericht door de Voortrekkersstam - Ninove (met inleiding door E. P. Pierlé - aalmoezenier K.F.L.) KINDEREN NIET TOEGELATEN SINT ALOYSIUSCOLLEGE Zondag 24 februari te 17 u. Maandag 25 februari te 19 u. Zang, Voordracht, Toneel, Gymnastiek, Muziek VOORLOPIG GEEN KAMERONTBINDING LIBERALE HERRIE was slechts MARIONETTENREVOLUTIE In de loop van de vorige week bleek de motor van de socialistische-liberale samenwerking niet meer op volle toeren te draaien. De heer Van Acker zag zich genoodzaakt vrede te nemen met een verdediging van de artikelsgewijze be spreking en de eindstemming over het het regeringsontwerp inzake de heffing en de volmachten. Sommige parlementairen van derde rang. die graag interessant willen voor komen wanneer ze door een journalist aangesproken worden, zetten een beden kelijk gezicht en er was sprake van een dodenhuis. Wie echter contact opnam met de leiders van de liberale partij, de voorzitter Destenay. de ministers, de voorzitter van de Senaat, de voorzitter der liberale Kamerfractie, minister van staat Albert Devèze, kreeg echter een géheel andere indruk. De rebellie beperkte zich tot de "ka merleden Vanderschueren, die het de huidige formatie nooit vergeven heeft dat de heer Rey Economische Zaken kreeg, waar hij zich geknipt voor voel de. Van Glabbeke, die erop aast zijn verwijdering, in de gekende voorwaar den. uit de regering betaald te zetten en. in mindere mate. dhr Charles Janssens, burgemeester van Eisene. het berucht heerschap dat Koning Leopold de eerste inciviek van net land heette, en tot de senatoren Motz. gewezen partijvoorzit ter. Warnand. die inmiddels bijgedraaid is, en Moureaux, die zal bijgedraaid zijn op het ogenblik dat deze beschouwingen verschijnen. De vergadering van de parlementaire groepen der liberale partij had zich niet beslissend uitgesproken. Na afloop, ver klaarde dhr Devèze dat de mandataris sen uitgenodigd geworden waren vol gens hun geweten te stemmen. Dit kwam de liberale ministers weinig roos kleurig voor, want in de Senaat is een lichte stemmenverschuiving voldoende om onheil te verwekken. Het bestendig comité van de liberale partij werd dan ook tegen zaterdag avond samengeroe pen en de coilaborationisten door dik en dun zouden er wel voor zorgen de ver gadering te orchestreren. Terugroeping tof de orde door Buset De heer Buset, voorzitter van de BSP zou trouwens de collaborateurs ter hulp snellen. In zijn wekelijks artikel dat elke zaterdag ochtend in de socialisti sche dagbladen verschijnt, spelde hij duchtig de les aan de liberalen. Na vooraf de heren Destenay. Lie- baert en Van Oudenhove bewierookt te hebben, viel hij de liberale oppositie of schijn-oppositie ten gronde aan Ver onderstel aldus dhr Buset dat men morgen dit ongelooflijke zou beleven, dat de liberalen in Kamer en Senaat de heffingen torpederen. Wat zou er ver volgens plaats vinden Wij zouden on middellijk de verkiezingen krijgen. Een andere oplossing is er niet En dan kwam de banbliksem Ons programma zou voor het grijpen liggen. Wij zouden met grote appetijt in de twee andere partijen kunnen bijten, want de heffingen interesseren in hun toepassing zowel de gepensionneerden, de sociaal verzekerden, de arbeiders, die reeds aan hun pensioen denken, zij die misschien later zich met sociale vergoe dingen zullen moeten verhelpen, de vooruitzienden die de wetenschap, de techniek en de modernisatie van onze economie willen aanmoedigen, de demo craten. die naar een mildere politiek wachten en de mensen met gezond ver stand, die nooit zouden vergeven dat een verkiezing de werken zou komen dwarsbomen die doorgevoerd worden te Brussel op de tentoonstelling, voor Eu ratom. de gemeenschappelijke markt, de inspanning om de prijzen recht te zetten en de sociale vrede Zoveel woorden, zoveel humbug De heer Buset weet dat voormelde ti rade larie en apenkooi is. Niemand in de leidende parlementaire kringen, ook niet in de oppositie, wenst aan de eco nomische zwakken verhoogde sociale vergoedingen te onthouden. De opposi tie daarentegen eist sedert lange tijd de aan passing van deze vergoedingen aan de levensduurte en het volstaat de des betreffende wetsvoorstellen van de op positie goed te keuren, om ze werkelijk heid te zien worden. Gewone uitgaven moeten echter met gewone middelen, d.i. de opbrengst der belastingen, gebeu ren. Niet met buitengewone middelen, die slechts op twee jaar slaan, zodat de opvolgende regering, na de verkiezingen met enorme uitgaven zal gezegend zijn, zonder dat overeenkomstige inkomsten voorzien werden. Deze uitgaven dienen evenmin te gebeuren bij middel van vol machten. wat de negatie is van het be grip zelf van de politieke democratie. Niemand denkt er, van een andere kant, aan de gemeenschap niet deelach tig te maken aan de uitzonderlijke win sten, die dank zij de economische hoog conjunctuur verwezenlijkt werden. Maar deze heffing dient, zoals elke be lasting. rechtvaardig te zijn en in even redigheid tot de verwezenlijkte winsten. Het gaat niet op een maatschappij die met een aanzienlijk kapitaal werkt en 1winst maakt in dezelfde verhouding te belasten als de vennootschap die eén miljoen winst verwezenlijkt met 5 mil joen kapitaal. Dit princiep wordt noch tans door het wetsontwerp gehuldigd. Het beroep van de heer Buset op de economisch zwakken is dan ook slechts een speculatie op hun gebrek aan onder legdheid in staatszaken. Het is demago gie van de bedenkelijkste soort. Dezelfde argumentatie geldt voor de bevordering van de wetenschap. Wat de gemeenschappelijke markt met het ontwerp te stellen heeft, blijft een raadsel. De inspanning om de prijzen recht te zetten hebben wij kunnen waarderen in verband met de verhoging van de tramtarieven. De sociale vrede is de boeman om kerstekinderen schrik aan te jagen. Tij dens de homogene regering werd hij niet verstoord, indien men de revolu tionaire toestand, geschapen door de an ti-koningsgezinde muiters, niet als een sociale aangelegenheid beschouwt. Het potsierlijkste is staatsminister Bu set, waar hij beroep doet op de democra ten. Ongetwijfeld is het ontwerp op de Wij zijn geleverd en zitten gelijk het varken in de ren. Wij, dat zijn niet enkel de CVP, noch enkele middenstanders, noch enkele werklieden. Wij, dat zijn wij allemaal, met ons verschil van stand, van gedach ten en politieke kleur. Buiten die wij vallen alleen zij buiten. En zij zijn die enkele mannen die de koorde kens trekken in het poppenspel dat de wereld is. Wij zijn geen poppen, wij zijn men sen maar wij laten van ons poppen maken, koorden aan handen en voeten doen en zij trekken de koordekens. Wij worden gehypnotiseerd door de po litieke gebeurtenissen die zich rechts en links voordoen. Wij kijken ons blind en laten de leiders begaan. Zij geven malkaar een diploma van deskundigen, zij noemen voor 't ogen blik de wijzen Als zij een toestand geschapen hebben waar niemand meer wijs uitgeraakt, noe men ze zichzelf wijzen Midden al het geharrewar dat de we reld in beroering brengt gaat de fa bricatie van verenigd Europa zijn gang. Het gaat traag en het gaat mank ge lijk de fabricatie van de wetten in ons parlement. In dat verenigd Europa moeten twee zware stukken verbouwd en het gaat moeilijk om het te doen uitkomen dat het een beetje oog heeft. Er zijn er nog twee andere die voor 't ogenblik van minder belang zijn Duitsland en Italië. Hadden Hitier en Mussoluni de oor log gewonnen dan was het verenigd Europa kant en klaar gelijk een kos tuum. gereed gemaakt, gekocht in een magazijn. Zij hebben verloren en hun Europa ligt in scherven. Amerika heeft gewonnen en Frank rijk en Engeland zijn de bruidmeisjes van de schoonheidskoningin. Rusland heeft ook gewonnen maar wil niet meer weten dat het op het nip pertje gered werd door Amerika, en heffingen het meest anti-democratische dat wij sedert de bevrijding gekend hebben. Het is immers verbonden aan het verlenen van uitgebreide volmach ten en aan de uitschakeling van het Parlement in beslissende aangelegenhe den. De tirade van Buset dient dan ook en kel beschouwd te worden als een forme le oorlogsverklaring aan de liberale par tij bijaldien deze zich zou hebben willen onttiekken aan de dictatuur die hij over de regering uitoefent. Liberalen laten zich met een kluitje in het riet sturen De beruchte vergadering van het be stendig comité der liberale partij was de berg die een muis baarde. het wil zijn eigen gang gaan. Europa is dus feitelijk west-Europa en oost-Europa wordt Azië gedoopt. Het verenigd Europa moet de twee bruidsmeisjes deftig omringen en dat is geen lol. Frankrijk is politiek en finantieel en militair zo voos als een voze raap waar aan alleen de pel nog goed is. Toch wil Frankrijk zijn rol spelen, gelijk het gedaan heeft van Richelieu tot Napoleon De gemeenschappelijke markt mag er komen, maar er moeten voordelen aan vast zijn voor Frankrijk. Voordelen voor Frankrijk, dat is nadelen voor de an deren... Engeland laat hem trekken. Engeland is specialist in het koloniseren. Het heeft op zeker ogenblik meer dan de helft van de wereld in handen gehad. Zij hebben het te wel gedaan en heb ben niet kunnen behouden wat ze kun nen pakken hadden. Maar oude gewoon ten zijn kwaad om laten en 't wil wel meedoen aan verenigd Europa dat de schutsengel van Engeland moet zijn en verder zichzelf moet beschutten. Hun leger kost altijd te veel en ze moeten het altijd gereed maken als de oorlog daar is. Wij weten er alles van. Twee maal tereke hebben ze ons laten bezet ten om het plezier te hebben van ons te bevrijden. Wij hebben geen goesting om een derde maal bevrijd te worden. Wij hebben geen goesting om de Marokanen en Algerianen te vervangen in Fransen dienst. Wij hebben geen goesting om de rabieren te vervangen in dienst van En geland. Maar wij hebben niets in de pap te brokken. De Hollanders sputteren tegen, maar België is fier de eerste knecht fe mogen zijn van zijn historische «groten» Waar wij ons draaien of keren, tot wel ke partij wij behoren, wij komen aan de spits van de partij altijd uit op men sen die te Londen een goed huishouden hebben gevormd en malkaar nog altijd trouw zijn. Zij staan op de commando brug van het Belgisch schip en aan de hoogste mast wappert de Engelse vlag Bepaalde grote lichten van de libeiale partij bleken het arbkel van Buset goed gelezen en begrepen te hebben en zoch ten hun argumentatie in deze van de BSP-voorzitter. Deze had er Euratom en de gemeenschappelijke markt bijge- sleura als een pastoor die zou handelen over School en Gezin in een preek over de bepalingen van de Catechismus in verband met het Doopsel. Maar niemand minder dan dhr Gillon beriep zich op deze argumentatie Nu Europa in op bouw is. mogen wij geen verkiezingen uitschrijven, wat er op r. rkomt de verkiezingen te verdagen tot het jaar 2000. Anderen beriepen zich, evenals dhr Buset, op de werken voor de Brusselse Tentoonstelling. Precies of deze werken (.Vervolg op blz. 2) DAVIDSFONDS NINOVE DONDERDAG 28 FEBRUARI te 20 uur Ons Huis Dreefstraat Zeer Interessante Voordracht door JOZ. VAN LIEMPT, filmcriticus en medewerker aan filmbladen en aan de Vlaamse Televisie Deze voordracht handelt over geschiedenis van de film waar ligt de eigen schoonheid van de film het ge bruik van klank, kleur en reliëf wat denken over cinema scope en andere nieuwe technieken Zij wordt geïllustreerd met de projectie van 2 filmen. Toegang 15 Fr. 10 fr. voor Davidsfonds-leden De Dender klok t a* i.' i

Denderklok | 1957 | | pagina 1