HOF TEN DALEN Hetze tegen de Kardinaal WEET U... Zal de Alcoholwet vuur vatten Door de Periscoop FILM kennen en waarderen PAROCHIAAL VACANTIEPATRONAAT Eén en dertigste Jaargang Prijs per nummer 1 ,50 Fr Zondag 24 februari 1957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Brukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 De Katolieke Toneelgilde "HOOGER OP,, (A.K.V.T voert op in de feestzaal "Roxy„ ten bate van het parochiaal Vacan- tiepatronaat, op zondag 24 februari en maandag 4 maart 1957, telkens te 7.30 uur stipt. drama in 3 bedrijven, door M. De Paepe Prijzen der piaatsen 30, 25, 20 fr. De Vastenbrief 1957 van Zijne Eminentie Kardinaal van Roey heeft een algemene hetze tegen Zijne Eminentie vanwege de socialis tische pers voor gevolg gehad. Het feit dient niet te verwonderen. In deze pers wordt elke gelegenheid: met een onmetelijke kwade trouw, waargenomen om te stoken tegen de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Zoals men weet: handelt de Vastenbrief in de eerste plaats over de bloedige onderdruk king van de Hongaarse vrijhefdsdrang en over de voorbeeldige houding van de Belgi sche katolieken, die mild hun steun schon ken voor de Hongaarse slachtoffers en vluch telingen en een vurige gebedsactie onderhiel den voor Hongarije. Verder stelt de Kardinaal zijn Vastenbrief in het teken van de Pauselijke Kerstbood schap, waarin de H. Vader het opzet aan- kloeg een geheel nieuwe samenleving te wil len vestigen, zonder hierbij rekening te hou den van de historische realiteit van de mens, van de vrije daad die deze realiteit bepaalt of van de godsdienst die de vrijheid voedt en bekrachtigd. Vrijheid en persoonlijke ver antwoordelijkheid, onderlinge samenhorig heid en sociale orde zijn waarden die grond slag uitmaken van elke goed begrepen voor uitgang. Dit brengt cr Zijne Eminentie toe vast te stellen dat ook in ons land de bewindvoer ders zich beroepen op de socialistische leer. die ze trachten uit te werken in de verschil lende sectoren van het openbaar leven en zulks maar te dikwijls ten koste van de vrij heid. gelijkheid en rechtvaardigheid, grond principes die vergroeid zijn met de nationale tradities var, ons volk. De Kardinaal herinnert aan de discrimi natie ingevoerd door de noodlottige en on rechtvaardige schoolwet. Wat hem tevens in dc gelegenheid stelt erop te wijzen hce prach tig de christelijke ouders trouw blijven aan het vrij onderwijs, spijts de offers die zij zich hiervoor dienen te getroosten. Ook in de sectoren Openbare Gezondheid en So ciale Zekerheid zijn de plannen onzer be windvoerders in tegenspraak met de prin cipes van de vrijheid en van de eerbiediging der gewetens. Ziedaar waarom Zijne Eminentie thans het mikpunt is van de hatelijkste aanvallen in de socialistische pers. De Kardinaal zou het zwijgen moeten bewaren, ook wanneer de vrijheid van de mens in het gedrang ge bracht wordt door discriminatorische maat regelen. De kerkelijke Overheid zou, zonder protest, een schoolstrijd moeten dulden, dat een schromelijke ongelijkheid schept tussen de kinderen van katolieken en de kinderen van andersdenkenden, terwijl de voordelen toegekend aan deze laatste met het geld van alle lastenbetalers, ook met het geld van de katolieken. gedragen worden. Omdat de Kardinaal zijn plicht vervult door dc- leer van de Kerk uiteen te zetten en vast te stellen hoe de wettelijke schik kingen in ons land hiervan afwijken, wordt, volgens scribenten die nooit een voet in de kerk zetten, en die te pas en te onpas de Kerk aanvallen het woord van liefde ver vangen door een soort evangelie van haat Een discriminatie invoeren tegen de meer derheid van de schoolgaande kinderen is natuurlijk geen aanslag op die liefde en is geen uitstraling van haat. Maar het goede recht van alle kinderen opeisen, is een soort evangelie van de haat De Vastenbrief wordt dan ook het hate lijkste politiek pamflet geheten dat in de jongste jaren het licht heeft gezien maar de socialisische bladen hoeden zich er wel voor de Vastenbrief af te drukken. Hun iezers zouden wel eens kunnen getrof fen worden door de logica en de argumen tatie van Zijne Eminentie De kerken zijn in meetirgzalen ver anderd Het argument dat sedert mensen- geheugenis altijd weer opduikt in de gazet ten. die aan Godsdienst en Kerk een broer tje dood hebben. Het moet zeer lang geleden zijn, dat deze broodschrijvers nog een kan selrede aanhoord hebben. Telkens weer wordt de liefde aangepredikt. ook tegenover de andersdenkenden, en worden de gelovigen aangezet voor deze iaatsten te bidden. Dit neemt niet weg dat het de plicht van de lliëra:chie is feiten en toestanden aan te klagen, die onverenigbaar zijn met de leer van de Kerk en van de katolieken tweede rang: burgers willen maken. De Hiërarchie heeft deze plicht vervuld, ook wanneer deze plichtsvervulling voor de vertegenwoordigers dezer Hiërarchie, zoals in de landen achter het IJzeren Gordijn, vervolging, kerker, con centratie en de dood voor gevolg hadden. Wij eren de Kardinaal omdat hij deze tra ditionele houding getrouw blijft. dat de Banier het liberale jeugdblad van het Kanton Ninove dat voor 14 dagen onder uw deur stak, een antwoord is op «Uw Cadeau», dat gc omstreeks Nieuwjaar ontvangen hebt dat «Uw Cadeau» zeer zwaar ligt op de maag van onze liberale vrienden, alleen omdat de waarheid moeilijk te verteren is dat de schrijver van Wist U bewijst een vuile kleine politieker te zijn, die steeds maar liegt met de hoop dat er iets van zal overblijven - met een behendige vernuftheid verdraait hij de waarheid, dat de schrijver bewijst uiterst verbeten te zijn op de CVP De CVP is de zonde bok, zij heeft alles misdaan, alleen voor de deur van de CVP ligt het vuil; waar om moet de CVP elders gaan kuisen. Vui ge insinuaties worden op de leiding af geschoten; onder het onkruid wil men het nog goede versmachten. Maar de goede CVP-ers, die het hart op de rechte plaats dragen, weten van waar die vuige insinuaties komen en. vooral, wat men er mede beoogt. Zeer kordaat is hun ant woord Handen Af dat de afwezigheid der CVP-gemeente- raadsleden een protest was, niet tegen het openen der Begijnenbrug, maar een pro test tegen de slordigheid en het veel te lang duren van de werken (300 werkende dagen duurden ongeveer 2 jaar) en tegen de Heer Minister Van Audenhove die, gedurende de schoolstrijd, de katolieke bevolking van Ninove is komen uitdagen dat de CVP-gemeenteraadsleden niet al léén achter het muziek waren en dat de schrijver van dat gezegde, 's avonds verscholen achter een donker venster enkel tot 4 kon tellen - zodanig was hij verblind door nijd, omdat zoveel mensen akkoord gingen met de CVP. dat de handelwijze van de CVP, in zake de brug, de enige goede was, en dat vele andersdenkenden de CVP gelijk gaven, omdat zij alleen de moed hadden te pro testeren dat geen enkele muzikant geweigerd heeft deel te nemen aan de uitstap naar de Burchtdam maar sommige muzikanten hadden toegestaan deel te nemen aan een onpartijdig muziek, reeds vóór dat de CVP aan het muziek de viaag gedaan had. Een gegeven woord wordi niet ge broken. dat de brug. of ze nu mechanisch, hydrau lisch. electrisch of hoe ook werkt, voor de mensen die haar geschiedenis kennen, zal blijven de brug van 300 is gelijk aan 000 dat in het CVP-«Cadeau»; inzake COO, de kapel van het gasthuis deel uitmaakt van het hospitaal en dat de liberale meer derheid verplicht was het geheel te herstellen, dus ook de kapel.. Dat zulks niet uit liefde gebeurde bewijzen de lange jaren gedurende dewelke de kapel daar stond als een stille getuige van een stiefmoederlijke behandeling. dat de CVP nooit heeft beweerd dat de stadskliniek gesteld is om concurrentie te doen trouwens dat is het enige wat de schrijver toegeeft. Van de twee in stellingen is er één. privaat, een andere openbaar de ene werd met eigen mid delen. de andere met het geld van ieder een gebouwd. Welk systeem is het de- gelijkst dat de aap uit de mouw komt in het laat ste alinea van de schrijver, die een ge beten anticlencaal is. Wanneer men niets kan zeggen over een. goed katoliek werk School en Gezin dan tracht men het in 't belachelijke te trekken. School en Gezin bewijst dat de mensen van goede 'Wil zich schrap zetten tegen de handel wijze van de vrijmetselarij, die gesteund wordt door de liberalen en door iedere kiezer die liberaal stemt. Ware vrijheidsliefde niet deze van het allooi der liberalen breekt gelijk welke macht - zelfs deze van gepantserde tanks Er is spraak van de kieswet te veranderen. 't Is niet op het Vlaamse land zijn verte genwoordigers te geven waar het recht op heeft en die in het Walenland gebieven zijn om whie van de veiworven rechten en dat met de medeplichtigheid van onze eigerr vlaamse verkozenen 't Is wel om dé lioera.en ter wille te zijn. De evenredige vertegenwoordiging is een product van een katolieke regering. Ze is niet afgedwongen geweest door een woelige, minderheid: Zij werd uitgedacht en uitge werkt door een katoliek brein. Er was geen kwestie van de partij te dienen. Die moest er fataal bij verliezen. Er was kwestie van de democratie te dienen en te zorgen dat de minderneden over een vertegenwoordiging zouden beschikken in evenredigheid met haar getalsterkte. De minderheid in een ge zonde democratie moet haar opvattingen kunnen voorleggen en de meerderheid moet er rekening mede houden in de mate dat ze redelijk en w&ar zijn.. Dictatuur van 51% die de 49%, die blijft, behandelt als niet be staande: is ook dictatuur Het spreekt van zelf dat zulks zuivere waar heid is. Het spreekt ook van zelf dat zulks op onze dagen niet meer telt... dat het gedach ten zijn van iemand die meent dat hij nog in de oorlog van 14-18 zit en die niet weet dat die gedachten voorbijgestreefd zijn dooi de gebeurtenissen, gelijk de grondwet voor bijgestreefd is en nog talrijke andere ern stige dingen. De poiuieK van heden leeft niet meer voor gezonde democratie. Zij leeft voor het be lang van de partij; en wat de partij dient is goed. Hitier is dood, maar zijn opvattingen leven. Vlaar 't gaat over de evenredige. Zij heeft een eerste correctie ondergaan De verbinding der lijsten uit ieder arrondis sement tot een geheel per provincie, en de berekening op school 1, 1 1/2, 2, 2 1/2 enz. in plaats van op schaal 1, 2. 3, 4. werden (voor eigen gebruik en niet voor ver koop in huis mogen hebben. Dit wil echter nog niet zeggen dat de versoepeling van de aicoholwetgeving et- ai door is. \ele politici uit alle partijen houden hel nog steeds bij de wet Van dei velde en goed ingelichte kringen be weren dat 'ov. een Kamiel Huysmans, Heyman, Messine, Behogne, Brunfaut, Nossent en nog vele andere onder wie voo:al de vrouwelijke parlementsleden zoals de dames De Riemaecker, Vander- velde en Vanderveken niet te vinden zijn voor laksheid op het gebied van de alcohoireglementering. Bovendien ver zet de publieke opinie zich tegen een wijziging van de wet Vandervelde. De geneesheren zijn tegen ieder wijziging die een versoepeling zou zijn de vrou wenbewegingen van iedere strekking nebben hetzelfde standpunt ingenomen, evenals de syndikaten. de bond dei- kroostrijke gezinnen, wetenschappelijke verenigingen, jeugdorganisaties enz. En dan zijn er die honderd duizenden va ders en moeders vooral. De moeders Wat zullen zij zich blijven inspannen Zij lijden omwille der overtalrijke drankgelegenheden (83000 de nieuwe cafétjes langs de grote banen, de pros- tituéehuizen te Brussel, Antwerpen, Luik en Charleroi. Zij zien hun gezin er bij gebracht om de liberalen ter wille te zijn en de overblijfsels te redden van le glorieux dernier carré De liberalen die iets te zeggen hebben zijn allemaal grote menheren. Er zijn veel meer liberalen van de categorie wiens brood men eet, diens woord men spreekt Die moeten niets zeggen. Zij mogen hun mond open doen om te eien. Is dat niet meer dan wel Zij dus die iets te zeggen hebben zijn grote pieten. Een mens is geneigd om te den ken dat ze allemaal verstand hebben van eten, maar niet van koken. Maar ze hebben verstand van koken en vooral verstaan ze de kunst om overschotjes te nutte te brengen. En nu is er kwestie van de liberale over schotjes te nutte te maken op nationaal plan. Want de condities zuilen zó bepaald zijn en de getallen zó berekend dat er geen andere partij kan nut uit trekken. Tenzij de menselijke spitsvondigheid er toch weet iets uil te halen. Indien ik politieker ware, en vlaams na tionalist of waals nationalist, nu tot onmacht gedoemd oni wille van de verspreiding der kraenten. ik zou middel vinden om de na tionalisten op nationaal plan te verenigen. De kans om enkele mandaten in de wacht te s,euen. in Vlaanderen voor de Vlaamse en in Wallonië voor de Waalse nationalisten, zou wellicht een respectabel aantal kiezers doen bijdraaien die om praktische reden in w:l mijn stem niet. verloren werpen naar andere partijen gaan 't Zou gebeuren dat veel liberalen, die te antiklerikaal zijn om CVP te stemmen, hun kwade luim lucht geven met een dop te geven boven de lijst van ae nationalisten. Maai a propos van verandering van kies wet. wanneer zal er een ernstige democra tische partij gevonden worden die zal voor steden het getai députés terug te brengen tot één per honderd duizend inwoners, de verkiezingen te houden op provinciaal plan met zuivere evenredige... Het ware een red dingsboei voor de zinkende democratie. reddeloos ten onder gaan, wanneer man lief door drankzucht gedomineerd wordt en regelmatig om 2 cf 3 uur 's nachts nog drantcgelegenheden open weet. waar hij grootmoedig tournees voor alle late Klanten betaalt. In de kamercommissie waar het ont werp Lilar onlangs besproken werd be staat de strekking de herbergiers en drankslijters op urie punten voldoening te geven de herbergiers zouden voor eigen gebruik twee liter in huis mogen hebben sterke drank zou mogen wor den verkocht in flessen van 75 cl (ter vervanging van ue oude tweeliterbe- paling die in feite niet werd toegepast) en er zou s.erker moeten worden op getreden tegen de privé-clubs waar al cohol wordt geschonken. De invloed van deze maatregelen op het drankgebruik en misbruik van onze - bevolking zal natuurlij,c afhangen van de wij e waarop deze bepalingen zou den worden toegepast. Wij blijven echter principieel tegen het nemc-n van onverstandige risico's of oen onverantwoordelijk experimenteren op het gebied van de alcoholwetgeving. Hot geluk van de gezinnen, de koop kracht van ons volk. het rendement van ons bedrijfsleven en de gezondheid van onze jeugd staan op het spel. DAVIDSFONDS NINOVE DONDERDAG 28 FEBRUARI te 20 uur Ons Huis Dreefstraat Zeer Interessante Voordracht Het wetsontwerp over de alcoholwet geving, kortweg het ontwerp Lilar, werd op 23 januari door de kamercommissie van Justitie onderzocht en de voorstan ders van een versoepeling van de wet geving hebben reden tot juichen, want de commissie heeft aangenomen dat de herbergiers twee liter sterke drank door JOZ. VAN LiEMPT, filmcriticus en medewerker aan filmbladen en aan de Vlaamse Televisie Deze voordracht handelt over geschiedenis van de film waar ligt de eigen schoonheid van de film het ge bruik van klank, kleur en re! ëf wat denken over cinema scope en andere nieuwe technieken Zij wordt geïllustreerd met de projectie van 2 filmen. Toegang 15 Fr. 10 fr. voor Davidsfonds-leden De Denderk lok DAVIDSFO.ND5

Denderklok | 1957 | | pagina 1