De Filosoot van Hagen ISRAEL Welsprefcendheédstomooi 4* W ïMj* sèüs* Door de Periscoop De Goede Week Viering Eén #n üerHgste (Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 24 maar KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 4786.08 Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN -muwl»o, xvoepooi tatruat 1U - Kmove Telefoon 327.27 DAVIDSFONDS NINOVE Wie reist mee naar Denderhoutem, naar de vertoning door HET REIZEND VOLKSTHEATER (Rik Jacobs), van de door J. Scheirs Donderdag 28 maart 1957. Inschrijving Vertrek te 19 u. aan "Ons Huis,, bij alle bestuursleden, per autocar. 40 Fr. (alles .nbegrepen) Op VRIJDAG 29 MAART 1957 te 20 uur geeffr de heer Volksvertegenwoordiger PLACIDE DE PAEPE een voordracht met lichtbeelden over in de bovenzaal van het Middenstandshuis te Ninove. Dit zeer actueel onderwerp, door zulke boeiende voor drachtgever, verdient levendige en algemene belangstelling. Het Derde Welsprekenheidstornooi, ingericht door Jong-Ninove. is een dub bel sukses geworden. De zaal van het Middenstandshuis was immers zó goed gevuld, dat de inrichters zioh waar schijnlijk geen groter sukses hadden durven voorstellen. Dat was het eeiste sukses dat van de opkomst. Het twee de sukses, veruit het voornaamste, was de standing welke van deze avond uit ging. Het is ons inderdaad niet elke dag gegeven een reeks jonge redenaa.s» het woord is geenszins overdreven aan het werk te zien en te horen, welke met zoveel brio en geestdrift hun noch tans niet gemakkelijke taak tot een goed einde wisten te brengen. WAAROM In zijn inleiding wenste de praeses alle deelnemers terecht op voorhand geluk, omdat ze de moed en de durf betoonden vrankweg hun kans te wagen, en aldus een traditie ingang te doen vinden. Het is inderdaad merkwaardig», aldus de praeses, dat in Ninove stad zondei pretenties een derde welsprekend- heidstornooi niet alleen mogelijk is. maar zelfs een schitterend en steeds groeiend sukses kent. De redenen om zo een avond in te richten, zijn tweevoudig de eerste de belangrijkste het Algemeen Be schaafd Nederlands toepassen en bele ven, de uiting van een voornaamheid en een ontwikkeling, waarvooi het de moeite loont zich in te spannen, deze terug te doen ingang vinden bij ons volk. De twee reden zich bekwamen in wat men destijds noemde de conste van de rhetorevcke De Voorbereide Spreekbeurten Aangeduid door het lot, komt dan als eerste spreker ANTOINE DE MAESE- NEER. Hij handelt over «De Vervlaam sing van het Bedrijfsleven Het weze ons toegestaan hier even aan te stippen dat de keuze van dit onderwerp o.i. niet al te gelukkig kan genoemd worden. Te veel begrippen zullen waarschijnlijk niet tot het talrijke publiek zijn door gedrongen. Als tweede kandidaat krijgen we JEF VANDER PERRE, afgevaardigde van de K.S.A. te horen. Hij verraste ons vooral door zijn zeer klare uitspraak, het juiste gebruik van het juiste woord en zijn planlkienvastlieid. Wat de inhoud van zijn spreekbeurt Samenwerking van de Jeugdverenigingen betreft, moeten wij toegeven dat spreker op een zeer duidelijke wijze de wantoestanden op dat gebied aanstipte, en wat meer is, in konkrete gevallen ook konkrete midde len voor een oplossing op dat gebied wist te geven. Vermelden we dat deze kandidaat in zijn spreekbeurt een paar zeer gelukkige gezegden wist in te lassen Zo dat de praeses hem dan ook zeer terecht hartelijk feliciteerde omdat de ze jonge mededinger de slang op een prachtige wijze heeft gemolken, zij het dan ook zonder engelse sleutel FRED DOCKERS onderhield het pu bliek over de Yocha een godsdien- stige sekte in Indië. Voor hem gelden dezelfde opmerkingen als voor de eer ste spreker nl. dat zijn onderwerp min der geschikt was. Het pleit echter niet weinig in zijn voordeel dat hij deze voor hem ongunstige situatie op een zeer spi rituele manier wist uit te baten, toen hij zicm bij het einde van zijn spieekbeurt tot de jury wendde Heren van de jurv. aldus spreker, opdat u kalm zoudt Kunnen beraadslagen over de uitslag van de mededingers aan dit Welspre- kendheidstornooi. zou het zeer geraad zaam zijn, moest u een half uurtje op Uw hoofd gaan staan, om zo Uw her senen goed te laten doorbloeden. Ik ver zeker U. in Indië brengt dat prachtige resultaten op V at natuurlijK ooi ge volg had dat de spreker de lachers aan zijn kant had. Vierde en laatste deelnemer was RO BERT DE DUFFELEER. welke reeds de voorgaande twee tornooien op zijn naam wist te schrijven. Hij handelde over Dè Vlaamsvoelendheid aan de Universiteit en daarna In een klare en duidelijke taal. in een vlotte stijl en met beheerste gebaren verwekte deze kandidaat de in druk ook ditmaal, met een tikje meeval in de improvisatie, de overwinnaar te zullen worden. Nochtans moet het ons van het hart dat spreker veel wantoe standen aankloeg. doch praktisch nooit een middel aantoonde om er aan te ver helpen. Iets wat we zo fijn vonden in de spreekbeurt van Jef Vander Perre. IMPROVISATIES Na vijf minuten pauze, om de spre kers toe te laten zich voor te bereiden, de dames zelf eens het woord te laten nemen, en de heren een pint te laten drinken kregen we de improvisaties. Deze begonnen met Jef Vander Perre. die een gelegenheidstoespraak moest houden bii een gouden huwelijksjubi leum. De jonge heer Vander Perre be vestigde het in hem gestelde vertrou wen en handelde vrij vlot de hem ge geven opdracht af. Een tikje meer hu mor was hier waarschijnlijk wel gebo den. Natuurlijk gemakkelijker geschre ven dan gezegd De benjamin van de vier deelnemers verdient dan ook alle lof. Fred Dockers had het over het eerste lustrum van Jcng-Ninove. Hij had het dadelijk aan de stok met de heren van de jury, om de ware fonetische klank van dit woord te verdedigen. Jammer genoeg zou hij een deel van zijn kansen verspelen met tegen het uurwerk te willen speechen. Een paar minuten lan ger spreken zou hem zeker hoger in de rangschikking gevoerd hebben. Dan kwam Robert De Duffeleer met een gelegenheidstoespraak bij het 25- jarig bestaan van de boldersmaatschap- pij St Victor Hoe meer zijn improvi satie vorderde, des te zekerder werden de toehoorders dat de titel in zijn han den zou blijven. Robert gaf hier inder daad blijk dat hij verscheidene pijlen op zijn welbespraakte boog heeft. Op een geestige en fijne manier werd deze spreekbeurt afgehandeld. Ik kan die arme brabantse trekhonden niet vergeten. Ik had nog gehoopt dat de brabantse provincieraad hun een on- derhoudspensioen zou gestemd hebben Waarom niet Er zijn zoveel wezens die min gepresteerd hebben, min dien sten hebben bewezen en die toch pen sioen trekken. De moderne produkten van het oude heidendom kunnen hun afstamming niet ontkennen. In het oude Rome werden de slaven die oud, kracht- en nutteloos geworden waren, naar een eilandje in de Tiber gebracht. Daar mochten ze van honger en dorst sterven. Op het witte doek van mijn verbeel ding staan de brabantse trekhonden ne vens de oude romeinse slaven, als bewijs van de bekrompenheid van het mens dom tot in zijn ontvoogde prachteksem- plaren. Waarom strekt de bezorgdheid van dierenbescherming zich niet tot alle die ren uit De honden mogen niet trekken. De leeuwen zijn geen honden - zij behoren tot de familie an ae Katachtigen. De katten worden beschermd. Dat nonneke dat een voorgeschreven les gegeven had. volgende al de punten en puntjes van de reglementen, neeft er alles van ge weten. De dierenbescherming, wier leus schijnt te zijn behandel de dieren met zachtheid - met de mensen moogt ge doen wat ge wilt heeft ze van het ene tribunaal naar het andere gesleurd. De leeuwen zijn niet beschermd. De leeuwenjacht is heel het jaar open. De leeuw mag gevangen gehouden wor den. gedrild i- afgericht, ingespannen als «trekhond onder voortdurende be dreiging van karwats en revolver. Nochtans de leeuw is één van de edel ste dieren. Natuurlijk gaat het bij de leeuwen gelijk bij de mensen. Bij de mensen ook is er tot in de schoonste families uitschot en galgenaas. Alle leeuwen zijn niet even schoon. De leeuw wordt veel gebruikt in de al legorie en de wapenkunde.. Ook daar zijn er van soorten. De leeuw van Juda wordt geestdriftig bezongen in de bijbel De belgische leeuw slaat mooi figuur in zijn pels die veel weg heeft wat de kleur betreft, van het met zuurstof bewerkte haar van sommige hupse vrouwen. De vlaamse leeuw is het zwarte schaap in de bende. Waar die zijn zwart haar gehaaid heeft mag Onze Lieve Heer we ten. Feiten zijn feiten en ik geloof dat het daarom is dat hij als zwart schaap behandeld wordt. Hij mag ook trekken daar waar een hond niet mag. Hij wordt gedrild en afgericht met karwats en revolver bewerkt. Hebt gij al opgemerkt hoe mager hij is? Ge kunt zijn ribben tellen en buik heeft hij niet... Arme Zwarte Leeuw, zwart schaap in de leeu- wenfamilie. Kom, laat ons terug keren tot de leeu wen die in de wildernis lopen en ge jaagd worden, gevangen en overge bracht naar dierentuinen waar ze achter de uuiies hun verveling uitgeeuwen in het gezicht van de bezoekers verkocht aan de cirkusbaas en overgeleverd aan de willekeur van de dierentemmer... Er licht een vaste lijn in het leven en de geschiedenis van de leeuw. Hij wordt gevangen en opgesloten achter tralies gelijk de bandieten in de towboyfilms... en verscheurt bij gelegenheid zijn op passer. De cirkusleeuw heeft een hard leven bij de temmer. Hij wordt flauw gevoed en krijgt meer dan nodig een purgatie, kwestie van hem gedwee te houden. Hij leeft gedurig onder bedreiging van zweep en revolver, maar eindigt regel matig met de temmer te verscheuren. Daarin ligt een simbool, een waar schuwing en een les die het overwegen waard zijn Als laatste kwam Antoon De Maese- neer met «de opening van de nieuwe brug aan de beurt. Als inhoud stond deze improvisatie zeker even hoog dan die van zijn voorganger. Hij struikelde echter lichtjes in A.B.N en uitspraak. Van hem stippen we graag aan zijn spirituele bepaling van een brug de broederlijkheid met een vriend van hem wat betreft twee kursussen en twee lie ven, de fijne manier waarop hij ver klaarde dat door de opening van de brug de goeddoende invloed van Meer- beke ongehinderd Ninove kon binnen dringen, en andere zinssneden meer. DE BERAADSLAGING Toen De Maeseneer eindigde met de woorden ik verklaar de biug \oor geopend trok de jury samengesteld uit Zeereerwaarde Heer Principaal, voor zitter Zeereerwaarde Heer Deken, de heren Fransman, De Paepe, en advo- kaat W. De Vos, leden zich terug om te beraadslagen. Na een tiental minuten deelde de voorzitter van de jury de uit slag mede, en beklemtoonde dat hel jammer was dat er een eerste, tweede, derde en vierde plaats moest toegekend worden... Maar aldus de vooizittei dat gaat nu eenmaal niet anders. Weest er echter van overtuigd dat het tornooi dit jaar op een hoger peil stond dan de vorige jaren en dat de vier deel nemers allen schitterend in hun proeven slaagden Met een dreunende Vlaamse Leeuw werd dit Derde Welsprekendheidstor- nooi gesloten. We houden er aan deel nemers en inrichters hartelijk proficiat te wensen voor hun gedurfd initiatief. We zeggen hen tot toekomend jaar en we hopen dan een ruimer deelne mersveld te mogen aanmoedigen. DE UITSLAG Van de jury konden we de toegekende punten bemachtigen. We laten ze hier dan ook volgaarne verschijnen. Voorbereide Spreekbeurten 1) De Duffeleer 216.5/250 2) Vander Perre 213/250 3) Dockers 181/250 4) De Maeseneer 172/250 Improvisatie lï De Duffeleer 207/250 2) De Maeseneer 185/250 3) Vander Perre 184/250 4) Dockers 163/250 Einduitslag 1De Duffeleer 423.5/500 2) Vander Perre 397/500 3) De Maeseneer 357/500 4) Dockers 344/500 S.D.A.M. De nieuwordening van de viering der Goede Weea bieeK vorig jaar een succes in de gehele katolieke wereld succes wat betreft de opkomst dei gelo\ igen, succes wat betreft de verhevenheid der liturgische plechtigheden. Dit was het geval zowel in de vrije landen van Eu- °0pa Ms in Oost-Duitsland en de andere sutellietlancen, zowel in Inaia als in de Verenigde Staten. zc.eel mogelijk gelovigen in de gelegenheid ie stellen de plechtigheden bij te wonen, werd er ook dit jaar een aanpassing uitgevaardigd. Wij willen ten gerieve van onze lezers aan de voornaamste schikkingen en be palingen herinneren Algemene Voorschriften In alle kerken en openbare kapellen, waar er genoegzaam priesters aanwezig zijn. mogen de riten van Palmzondag Witte Donderdag, Goede Vrijdag en van de Paaswake solemneel gecelebreerd worden. Waar er niet voldoende priesters aan wezig zijn, ir.ag ce gewone ritus ge- .t ;vo ten. ->i.de.toe er een oiöoenae aantal clerici ol Koorknapen vereist, nl. ten minste 3 voor Palmzon- c.. or e ;..n Wi te-Dozu.er- .ooz ~oe_e-\dijQag en de Paaswake. Deze clerici of koor knapen dienen voldoende voorbereid te worden. Palmzondag De plechtige wijding der palmen, de processie en de H. Mis, die erop volgen, (Vervolg op blz. 2) De Denderklok Li. 1

Denderklok | 1957 | | pagina 1