DE GROLPOT &reiburger &as$ionsspiele en gebeurtenissen Gemeenteraadszitting Door de Periscoop Brandweerman André Pieters NAPOLEON IV P*«t* pfir nummer V,50 Fr. £ón fin (Jaargang Zondag 7 april 1957 Postcheckrekening 4786 85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN'JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Katolieke Toneelgilde "HOOGER OP - A.K.V.T Zaal Roxy Zondag 7 en maandag 15 april Twee opvoeringen van het dolle lachsucces Onze Gilde sluit het toneelseizoen met een ware kuur van daverende lach Een Gebeurtenis van WERELDFORMAAT TONEELVOORSTELLING DOOR DE Wereldberoemd Duits Gezelschap op toernee door West-Europa... TE NINOVE - Ons Huis - te 20 u. MAANDAG 8 APRIL 1957 35 - 30 - 25 fr. ingericht door Davidsfonds, Ninove OP HET POLITIEKE FORUM De hear Spaak, minister van Buitenlandse Zaken, zal als dusdanig ontslag nemen op 10 april om zijn functie van secretaris-gene raal van de NAVO te Parijs op te nemen. Hij wordt meteen wereldburger en de Bel gische politiek zal hem nog slechts in geringe mate interesseren. Dit bleek reeds een hele tijd het geval te zijn. Anders is het niet te verklaren dat hij het Parlement totaal ne geerde in aangelegenheden die voor België levensgewichtig zijn. Vermoedelijk zal de heer Larock aan het hoofd van Buitenlandse Zaken komen. Wie de heer Larock als minis ter van Buitenlandse Handel opvolgt, is nog niet uitgemaakt. Of zal hij de beide porte feuilles cumuleren De heer Albert Devèze, minister van Staat, heeft ontslag genomen als voorzitter van de liberale kamei groep en trekt zich onder zijn tent terug.Scherp anti-klerikaal voor de eer ste wereldoorlog, toen hij de bijnaam van folie avoine» verkreeg, werd hij na 1918 meer gekenmerkt door de neiging het vader land met zijn persoon te vereenzelvigen. Hij was herhaaldelijk minister van oorlog, maar zag zijn droom nooit in vervulling treden, namelijk hoofd van de regering te worden. Voor de liberale kamergroep betekent zijn heengaan een beslist verlies. Belgische anti-klerikalen hebben op nieuw van zich laten horen. In een parlemen taire vraag komt de kommunistische senator Ncël op tegen het afrollen van smalfilms in de kerken, onder het belachelijk voorwend sel dat zulks kosten van stroom en verwar- ming aan de kerkfabrieken veroorzaakt. In België bezorgt het belachelijke waarachtig geen hartaderbreuk. Van een andere kant van maandag 25 maart 1957 Voor één enkele toeschouwer wordt de zit ting te 20 uur voor geopend verklaard. Na lezing van het verslag der voorgaande zitting, wordt de zeer beperkte dagorde af gehandeld. D Ka»verslag Stadskas 2) Kasverslag COO De schepen van financiën geeft lezing van zijn verslag van nazicht der stadskas, en de sekretaris geeft lezing van het verslag van nazicht der kas van de COO voor het eerste kwartaal 1957 De Raad neemt akte van die kennisgeving en verneemt, op vraag van een raadslid, dat het eerste kwartaal voor 1957 zo voor de Stad als voor de COO eindigde op 23 maart 1957. 3) Rekening 1956 kerkfabriek O.L. Vrouw De rekeningen in ontvangsten en uitgaven voor 1956 laten een boni van 1.890,89 frank. Goedgekeurd met 10 stemmen tegen 2 (kommunisten) - Dhr Van Vaerenbergh is momenteel afwezig, buitengeroepen voor een kraambed... 4) Flikkerlichten aan Denderbrug Het stadsbestuur heeft de aandacht van de hogere overheid gevestigd op het gevaar, verbonden aan de versmalling aan de ring- laan door de Denderbrug. De Minister van Openbare Werken (van Brussel) steit voor de oprichting van een oranje flikkerlicht langs weerskanten van de Denderbrug, te bekostigen door de Staat. De aansluiting aan het electrisch net, de kosten van stroom en onderhoud zouden ten laste van de Stad vallen. De CVP vestigt de aandacht op de zware verantwoordelijkheid die de Stad opneemt voor ongevallen bij niet-werking der flikker lichten. De CVP stelt voor dat het stadsbe stuur de verantwoordelijkheid, voortspruitend uit gebeurlijk defect in de werking van de flikkerlichten, speciaal zou doen verzekeren. Het schepencollege zal daar rekening van houden en onmiddellijk contact nemen met de verzekeringsmaatschappijen. Goedgekeurd met 12 stemmen. 5) Onderschrijven aandelen Waterleiding Voor de aansluiting van zekere nieuwe woningen in de Pollarewijk, moet de stad ln het kader van de werken gefinanceerd door het Fonds Brunfaut 650 nieuwe aan delen onderschrijven. Het Fonds Brunfaut zal de nodige toelagen verstrekken om juist hetzelfde getal aande len af te lossen. Er zullen geen annuïteiten aangerekend Worden, zodat de operatie niets kost aan de Stad en tenslotte een loutere formaliteit zou zijn. Goedgekeurd met 12 stemmen. Hierop wordt de openbare zitting gelieven en zetelt de Raad verder in geheime zitting. 6) Kolkenzuigercontraet De heer Gustaaf Steppe. Bosstraat 6, te Denderleeuw, doet aan de Stad een voorstel tot het reinigen der roosters aan 105 fr per jaar en per rooster. Hij stelt voor een contract voor de duur van 10 jaar af te sluiten. Daar de Stad thans 683 roosters bezit, zo zou de aanvaarding van het voorstel nage noeg 70 000 fr per jaar kosten aan de Stad. Het schepencollege is voorstander om erop in te gaan, doch voor een termijn van hoog stens vijf jaar. De huidige manier van het kuisen der roosters kost nagenoeg 85.000 frank. Keerzijde van de medalie geen personeels- besparing, want het zal elders aangewend worden, voor het onderhoud van het kerkhof stadspark, enz. 7) Vraag Sofilaine De Raad bespreekt een speciaal verzoek ingediend door de nieuwe bestuurders van Sofilaine en treft de passende beslissing. 8) Voorste! aankoop huls De Clercq De Raadsleden geven individueel de prijs op mits dewelke de schepen de aankoop mag doen voor de Stad van het huis bewoond door de heer Jozef Moeremans, eigendom van de heer Felix De Clercq. 9) Verbetering toegang fabriek Stlchelmans De firma Stichelmans heeft een schrijven gericht aan de Stad om haar beklag te doen over de engheid van de Polder. Ingaande op vroegere urbanisatieplannen beslist de Raad gans de eigendom Kina. het zij te kopen, hetzij te onteigenen. De Polder zal aldus, voetpaden inbegrepen, op een breedte komen van 14 meter. 10) Openverklaren plaats Er wordt een plaats openverklaard van on geschoold werkman ten behoeve van de ste delijke electriciteitsdienst. Het is de plaats thans, ten tijdelijken titel, waargenomen door de heer Vital Simon. 11) Dendermotie De Minister, in antwoord op de motie vo rige zitting gestemd, door de Raad, belooft vooraf het nodige te zullen doen voor de be vaarbaarheid van de Dender ten behoeve van schepen van 600 ton. De Raad neemt akte van deze nieuwe be lofte. De vergadering wordt geheven te 22.30 u. dienden socialisten en liberalen in de Kamer een wetsvoorstel in tot bevordering van de lij kenverbranding. Do volmachtenwct brengt voor de regering gevoigen mee. die haar niet welgevallig zijn. Het eerste gebruik dat zij van de volmachten maakte, was het piafond voor de sociale ze kerheid onmiddellijk tot 6000 fr per maand op te voeren, terwijl de eerste verhoging siechts tot 5250 fr moest gaan. Dit betekent \<>or arbeiders en bedienden geringe ver dienste bij gelijk loon. Ook hebben in be paalde Waalse groot-bedrijven zich 117c van de arbeiders voor de staking uitgesproken als protest tegen deze maatregel. De prijzenstop is slechts een één Aprilmop gebleken. Voor de tweede maal op zes maan den tijds werd de prijs voor de steenkool verhoogd. Er werd door de EGKS. met in stemming, zoniet op voorstel van de Belgi sche regering beslist de gemiddelde steen- kolenprijs met 45 fr per ton te verhogen. De magere, halfvette en kwartvette kolen - dit zijn de antracieten die hoofdzakelijk tot huisbrandstof dienen zullen echter een verhoging kennen die dit cijfer met ongeveer 50 fr per ton te bovengaat. De winter is wel iswaar voorbij en deze prijsverhoging zal niet onmiddellijk tastbaar worden in de huis houdelijke begroting. Zij zal het des te meer zijn na de zomer, want een officiële verho ging van 95 tot 100 fr per ton betekent in de kleinhandel een veel aanzienlijker toeslag. Daarenboven zullen de kostprijzen der in dustrie door deze verhoging beinvloed wor den. Di; zal dan weer de kwestie der alge mene loonsverhoging stellen. De prijzen- en loonstop zal dan ook een schitterend onder werp voor een revue blijken te zijn. Wij gaan naar de «uitvaart» van Spaak zonder bloemen en zonder kronen. Wij spre ken geen kwaad van de doden, maar de vtoar- heid behoudt haar rechten. De kleur van de patat heeft voor ons geen belang. Hij is wit, rood of blauw. Om het even. Wat telt dat is: hij is goed of hij is noch mossel noch vis of hij is slecht, echt en waarachtig ver kenspatat Spaak is politieker gelijk alle politiekers van onze tijd. Spijts zijn zwaarlijvigheid is hij lenig en behendig geweest. Groot is hij niet. De eeuw van de groie politiekers is voorbij. Politiek zou moeten een apostolaat zijn en de politieker een belangloze hoog staande persoonlijkheid in dienst van land en volk. De hedendaagse politieker staat in dienst van de partij. Hij offert alles aan de partij. De partij is de paravent Waar echter hij zich zedig wegsteekt. Dat betekent de dood van de gezonde de mocratie. De democratie is trouwens al lang dood. Een dode wordt niet onmiddellijk be graven. De democratie is dood maar ze is nog niet begraven. Met de oude techniek van 't balsemen, kan men de staat van ontbinding lang tegenhou den of ten minste verduiken. Aan de schone dode kan het uitzicht gegeven worden van mooie slaapster. Maar dood is dood. Onze democratie is dood. Democratie dat is grondwet, dat is ieder een geiijk voor de wet, dat is onderlinge onafhankelijkheid van de drie machten die wij van kindsbeen af geleerd hebben de wetgevende macht, de uitvoerende macht en de rechterlijke macht. De grondwet werd verkracht en vermoord door de wellustelin gen van de politiek. De wetgevende macht BIJ DE UITVAART VAN in handen van diezelfde politiekers, is de andere over het hoofd gegroeid en heeft er zijn ootmoedige dienstmeiden van gemaakt-. De koning, bewaarder van de grondwet en onze vrijheden, is verlaagd tot officieel hand- teken-maehien. Als ik of gij of een ander «recht» opeist wordt er een misprijzend ant woord gegeven. Recht... zeggen ze, waar haalt gij dat uit? Vraag ons een plezier; dat bunt ge krijgen op voorwaarde dat ge braaf zijt en de trek hond wilt zijn in de partijwagen. Om ons bezig te houden hebben ze een poppenspel ineengestoken waarin het facisme de boeman is gelijk in onze kinderjaren de vertellingen over de weerWoLf ons kippenvel deden krijgen. De grondwet zaliger, bepaalde het aantal volksvertegenwoordigers op maximum één op veertigduizend inwoners en de kiesomschrij ving op maximum de provincie. De Karner houdt mordicus aan het maxi mum vertegenwoordigers als zijnde een mi nimum en op grond van de nooit tegenge sproken wet van de verworven rechten wordt het maximum met een iengsel vergroot. Het kiesdistrict dat maximum provinciaal is word; uitgerokken tot het nationaal plan en de verworven rechten van Wallonië beletten het «recht» zonder meer van Vlaanderen. Wie de politiekers laat doen is er een goede Wie niet akkoord gaat is een landverrader. Spaak gaat weg. Hij is le groot voor ons klein land. Hij gaat naar een groter boer derij. Toe, Spaak, gedenk uw vrienden van Londen als ge in uw rijk zult zijn. Kijk niet naar de kleur van hun politieke huid. Gedenk alleen dat ze uw vrienden waren en gebleven zijn. - Verlos ons, Heer Spaak, van de dic tatuur der Londenaars. Vrijdag ji„ bij de terugkeer van zijne da gelijkse taak te Brussel, werd onze stads genoot André Pieters in een verkeersongeval niet zijn moto betrokken, en overleed ogen blikkelijk. - Pas 29 jaar oud, laai André een weduwe en een zoontje na. André was sinds twee jaar effektief lid van het Vrijwillig Brandweerkorps van de stad en werd op de schouders van zijn mak kers, na een plechtige lijkienst in de deke nale kerk, naar zijn laatste rustplaats ge dragen. Bij net open graf las Sgt Moeremans, ter vervanging van Korpsoverste Fransman, die beiet was aanwezig te zijn, een lijkrede, waarvan we hier de tekst integraal over ne men. Geachte Familie. Mevrouwen. Mijne Heren. Het noodlot dat het jeugdig huisgezin van onze makker komt te treffen heeft ook de leden van het Vrijwillig Pompierskorps ten zeerste in hun gemoed geschokt. Het was bij na niet te geloven toen Vrijdag jl. het nieuws werd verspreid dat André Pieters het slacht- olfer was geworden van een dodelijk onge luk. Maar het was, helaas, waarheid. Wijl hij zich na zijn dagtaak naar huis spoedde is het gebeurd, rampspoedig en onherstelbaar. Het grijpt ons des te meer aan, daar we pas enkele maanden geleden hier ook ge schaard stonden rond de lijkbaar van een dei veelbelovende leden van het korps en nu weerom een jonge man op zijn laatste uit vaart vergezellen. André was een van die beste leden die met een rechtzinnig inzicht om te dienen hun aanvraag deden om vrij willige pompier te worden en van wie de leiding nog veel uitstekende diensten mocht verwachten. Het zou hem echter niet gegund worden in de brandweerdienst te vergrijzen, zoals alle rechtzinnige vrijwilligers dat ver wachten en hopen te mogen doen. Na pas twee jaar effectieve dienst werd hij brutaal weggemaaid; aan zijn kameraadschap en aan zijn dienstwilligheid werd een einde gesteld; hij heeft ons verlaten en dan wel zo, dat het ons, menselijker wijze gesproken, moeilijk valt om te aanvaarden. Spontaan komt over onze lippen die vraag: «waarom toch moet een jonge, gezonde, dienstvaardige man aan zijn arbeid, zijn vrienden, zijn dienstbetoon, zijn familie, zijn vrouw en zijn kind worden ontrukt?» Indien we niet wisten dat het leven heel wat meer betekenis heeft dan het min of meer gemakkelijk en plezierig overbrengen van de korte tijdspanne welke ons op aarde gegund wordt tussen geboorte en dood, dan zouden we geen antwoord hebben op die vraag. Maar wij weten waarom wij de ogen mogen opheffen en waarom wij knielen, wij weten dat onze korte tijd op aarde slechts een overgang is; wij weten dat wanneer we Werken voor vrouw en kind, we meer ver dienen dan een handvol geld; we weten dat onze bereidwilligheid om onze naaste te hel pen meer betekent dan een drang naar aktie en we Weten dat God rekening houdt met onze goede inzichten en met onze menslie vende werken. Omdat we dat beseffen en dit geloof in ons dragen, daarom is het dat wij een ant woord hebben op die prangende vraag van de dood en ons niet laten ter neer slaan door de droefheid of de wanhoop. Daarom ook is het dat we. vol betrouwen op Gods goedheid, piëteitsvol terugdenken aan onze betreurde makker André Pieters en. wijl we hem danken voer zijn bewezen diensten en de vriendschap die hij ons heeft betoond, een gebed storten opdat de Heer hem moge ontvangen en hem belonen voor zijn ongekunstelde dienstwilligheid, zijn op rechtheid en de zorg welke hij heeft besteed aan zijn huisgezin: Zijn makkers van het korps zuilen steeds gaarne aan hem terug denken. .Mag ik hier dan een wens uitspreken dat diezelfde gedachte ook een balsem zou zijn op de wonde welke in het hart van zijn meest duurbaren werd geslagen. Mocht ze een bron zijn van troost en mocht zijn zoontje, wan neer het vaders voorbeeld beter zal kunnen begrijpen, er een reden in vinden om vaders stappen te drukken; om even ijverig, gedien stig en minzaam te zijn. dan zal het korte leven van zijn vader hem een reden zijn tot fierheid en dan zal zijn plots overlijden hem voorkomen als de meest welsprekende les welke hij van zijn vader kon verwachten. Rust in vrede, waarde makker André; wij groe.en een laatste maal voor uw stoffelijk overschot maar wij hopen U, later, in eeuwig geluk, te mogen terugzien. Om de winterperiode af te sluiten en hoogstwaarschijnlijk om een beetje zaad in 't bakske te krijgen is de huifkarstam nog eens op de planken gekomen ditmaal met Napoleon IV. Dat Ninove de noodzaak van een daadwer kelijke steun aan de jeugdbeweging aanvoelt getuigde ook nu het talrijk publiek, niette genstaande het feit dat, toch telkens dezelfde ouders en sympatisanten eerst worden aan gesproken. Het was dan ook voor de spelers en de leiding werkelijk een riem onder het hart opnieuw te mogen ervaren dat hun jeugdwerk hoe onvolbiacht soms, hoe moei lijk en delikaat tevens, de interesse geniet van zoveel stadsgenoten, die er in geloven dat scouting een taak is weggelegd en door het specifieke van de werking en door het milieu Waar student, bediende en werkman als broer samenwerken en voelen. Dit is dan ook de eerste aangename ge tuigenis die deze prestatie van de voortrek kers ons bracht. De zeer pijnlijke scheidings muren zijn bij deze jonge mannen neerge haald in een sympatieke poging om samen iets te bieden zonder pretentie, gemeend en vooral hartelijk. Het stuk Napoleon IV is stellig geen werk van wereldformaat. We zouden zelfs zeggen dat het tragisch gegeven van een kleine man, totaal overstuur geraakt door z'n ijdeiheid. een beetje ouderwets aandeed in de vorm geving en situaties en soms wat langdradig, als bijvoorbeeld de dievenscène. Maar wat de ieg.sseur en de spelers daarvan gemaakt hebben dient geloofd. Het publiek heeft dit dan ten volle weten appreciëren met een spontaan applaus tijdens het tweede bedrijf aan het adres van de hoofdrol. Het is vooral opgevallen dat velen die op de pianken stonden en nochtans met hun spreekorgaan hun brood niet hoeven te ver- aienen, zien een verzoigde dictie eigen heb ben gemaakt. Aiieen hadden we gaarne gezien dat op het einde van het laatste bedrijf de handeling een enigszins vlotter verloop had gekend. v\ ij Kunnen dan ook niet anders dan de huifkarstam van harte te feliciteren in de hoop dat ze tijdens het komend toneelseizoen nog hoger zullen mikken. De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1