Buitengewone Filmvertoning De (*role Muur De Kerkvervolging in China Door de Periscoop Mei-Avond<Sereoade Eén <en .«dertigste Jaargang Prrjs per nummer V,50 Fr Zondag 28. april 1957 Postcheckrekening 4786 85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 CINE NOVA NINOVE Dinsdag 7 en woensdag 8 mei telkens te 19.30 uur met vererende aanwezigheid van Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur MOREL Aartsbisschop uit China verbannen. Li-Lj-Hw.i was. tot 1952. de beroemste filmstar \an kommunistisch China. Maar ze was kaloliek en ze wilde haar vrijheid bewaren. Ze vluchtte naar het vrije Hong- Kong. richtte daar haar eigen studio op en de eerste film die ze produceeide en waarin ze tevens als hoofdrol optrad was "DE GROTE MUUR Het verhaal speelt 2000 jaar terug, in de tiid dat Keizer Tchin-Che-Hoang de grote Chinese muur deed bouwen als bescherming tegen de invasie der Mongolen. Hoe veel slachtoffers die grote muur eiste weten we niet W j weten wel dat die grote muur een symbool is van het lijden van het Chinese volk onder de tyrannie van het kommums isch regime, dat. eveneens om strategische redenen, een spoorweg bouwde van 300 Km naar Indo-China die aan 270.000 man. dit is bijna één per lopende meter, het leven km te. Dit i.- geen oude. maar hedendaagse geschiedenis En het is klaarblijkelijk de bedoeling van Li-Li-Hwa in DE GROTE MUUR,, do wreedheden van l.et kommunisrne. waarvoor de menselijke waarden van geen tel zijn. te brandmerken. DE GROTE MUUR. had wat filmtechniek en spel betreft, evengoed uit éér. dei beste cmeri kaanse studio's kunnen komen. Maar. door het trage ritme cn de mu ziek i? nij typisch oosters en daarom zo bu tengewoon. U moet stellig deze prent zien! U zult niet uitgesproken zijn over het ontroe rende spel van de beeldschone Li-Li-Hwa uit DE GROTE MUUR^,. KAMIEL HUYSMANS TEGEN DE MUUR FOLTERINGEN en ARBEIDSKAMPEN Nog voordat de heer Kamiel Huysmans, communistische China, liet hij, op zijn gezag, kerkvervolging in het algemeen en deze van tot het rijk der hersenschimmen behoorde. Uitgenodigd tot een openbaar debat over rissen, die lange jaren in China verbleven aan den lijve ondervonden, en door de Inter kampen, hoedde de heer Huysmans zich da Dit verhinderde de socialistische minister halen op een vergadering van de Arbeidson welke vergadering door Hare Majesteit Ko Thans heeft echter Eerwaarde Pater J. Verbist-Academie te Peking, tijdens een vo een Brusselse onderwijsinstelling, de heer Kamervoorzitter zal gedenken. ELF MILJOEN SLAVEN Hel viel pater Schijns niet moeilijk te er- klaren dat chr Huysmans niets begrijpt van de toestand in China. Hoe wil men immers zulk onmetelijk Kijk van nagenoeg 50Ü mil joen mensen Ieren kennen tijdens een door de overheden van het regime ingerichte reis en ontvangst, tijdens een verblijf van luttele dagen De heer Huysmans het ft verklaard gezien te hebben wat hij wilde zien. maar hij reeft me*, gezien wat aan alle buitenlandse bezoe kers getoond werd en wordt. De Chinese taal met kenntnd. was het hem overigens niet mogelijk zich onder r.et volk te mengen. Dhr Huysmans weet niet en wil niet weten dat onder de door de communisten gefolterde en gedode missionarissen er acht landgenoten voorkomt* t. en dat de zes grote bisdommen, vrucht van negentig jaar apostolaat vernie tigd werden. Hadde dhr Huysmans zich icrdege willen inlichten, dan hadde hij zich moeter. begeven naar het concentratiekamp, op km weste lijk Peking gelegen, waar 25.OUD slaven var. he; regime ondergebracht zijn. De diensten die zich .net de grondige studie van de con centratie tampen gelasten, zijn aan ae hano van nauwkeurige gegevens tot de vaststelling gekomen dat er in China elt miljoen derge lijke slaven voorkomen. Maar de heer Huysmans vond de danse resjes van Peking charmant en had geen tijd om een dier kampen te bezoeken. Huysmans' lichtzinnigheid Kamiel Huysmans verklaarde, tot stoffe- ung van zijr, gezegden, een onderhoud gehad te hebben met de aartsbisschop van Peking. Hij moesl terzake zijn vergissing toegeven. De aartsbisschop van Peking is Kardinaal Tie en deze verblijft in ballingschap in de States. Te Peking is er wel een geeste lijke die zijn functie vervult, maar, verklaar de pater Schijns een mens voor dewelke wij ons op de knieën hebben gezet om hem tot zijn kristelijke gevoelens te doen terug keren Wat dhr Huysmans ook bewere er bestaat geen enkele vrije katolieke school in China. Men heeft hem. in de omgeving van Peiling, een welbekende school getoond waar. onder de leiding van progressistisehe priesters, onderworpen aan het regime, enige leerlingen bidden tot stichting van de buitenlandse be zoekers. Gefolterden bekennen alles wat men wil Waar Huysmans geen benul van heeft, is de georganiseerde schending van het mense lijk geweten in de folterkamers. Wat men Huysmans toonde, was een model-gevangenis te Peking, maar hij vermoedde niet wat er in andere gevangenissen van de hoofdstad gebeurde. De folteringen waren van die aard dat de gevangenen, buiten bewustzijn, bereid zijn tot alle denkbare spontane bekentenissen Pit was ook met pater Schijns het geval. voorzitter van de Kamer, terug was van het in de socialistische pers mededelen dat de de Katolieke Kerk in het bijzonder, in China deze aangelegenheid door Vlaamse missiona- en er de zegeningen van het huidig regime nationale Commissie van de Concentratie- rrop in te gaan. van staat evenwel niet zijn bewering te her- voeding, een socialistische organisatie, de- ningin Elisabeth werd bijgewoond. Schijns, gewezen rector van de Ferdinand- ordraiht gehouden voor de leerlingen van Huysmans een afstralfirg toegediend, die de Tenslotte was hij zodanig van streek dat hij zijn ueul voor ziin bisschop aanzag en be rende een spioen geweest te zijn in dienst var. Beluie \Iaander.iang herinne.de hij zich z.,n naam met meer of dat hij priester was. Dit was hei gevolg van diaboüscne behan delingen. waarover we verder bi zonde, heden brengen. Plechtig verklaarde hij voer de Chinese radio. da. hij eer. spit en. maar geen priester was. Deze verdubbeling van de persoonlij itneid wordt niet enkel door loitering, maar ook door inspuitingen of door overreding bereikt. Vooraleer gefolterd te worden, werd pater Schijns gedurende twee jaar in het marxis me onderwezen >•-. Ondenkbare Martelingen Tijdens de eerste golf van het communisme werd er op de buiten verbod uitgevaardigd de kerken te betreden, de priesters werden aldaar gevangengezet, de katoiie'ten vervolgd. In de steden ging de vervolging in stijgende lijn de katolieke werken werden in beslag genomen, maar de aanwezigheid der mis sionarissen weid geduld in de ledige lokalen. Deze vrijhe.d duurde twee jaar. maar zij bracht dagelijks pol it i e-onder zoeken mee. Verscheidene urer. per dag werden de pries ters aan hersenspoelingen onderworpen zij mochten nog mis lezen, maar de Chinezen die deze bijwoonden werden vervolgd In 1951 kwam de tweede vervolgingsvloed. Alle priesters werden aangehouden. Pater Schijns zeif moest vier weken lang op een stoel gezeten blijven, terwijl drie politieke commissarissen zich aflosten om hem te over horen». met een slaap «-onderbreking van 2 uur. Bestendig werd hem herhaald Ook gij zijl een groo: misdadiger beken uw misdaden Ondertussen weerklonken de wanhoopskreten der getolterden in de be lendende zaal. Na vier weken werd pater Schijns aan de foltering enderworpen in een ledige zaai. 4 wt ken lang werd hij gefolterd, zonder rust te mogen r.emen. Hij mocht noch neerzitten noch staan. De geboeide handen waren ach ter de rug in een rir.g bevestigd. Op de ïug stapelde men stenen. Soms werd de foltering afgewisseld pater Schijns moest op de grond over en weer rollen, gedurende uren, onder de slagen van de beulen. Ten slotte werd hij. de handen achter de rug gebonden, aan etn katrol gehangen, i odai de voeten de bodem niet raakten. In de be lendende zaal hoorde hij een gefolterd meisje van dertien jaar om zijn moeder huilen. Het kind bezweek, ook een Jezuiet van 70 jaar en menige andere. Na zes weken werd pater Schijns bewus teloos in een hok gegooid, waar hij als een dier wekenlang bleef liggen. Nadien werd hij buitengehaald. mer bekloeg hem. men druk te verontschuldigingen uit en bood een si garet aan. Toen was zijn weerstand gebroken. Maar na zichzelf be.-chuldigd te hebben, ge kwetst, haast blind, nog slechts 48 kg we gend. moest hij elf maand op een stoel blij ven. La Libre Belgique wordt modern. Zij doet opgravingen in haar archiefkelder gelijk de oudheidkundigen er doen in de ondergrond van Vlaander- en Kempenland. Zij heeft van onder het stof en de oude papieren de liberteit van de peerdenfamilies ooven gehaald. Die heeft daar dertig jaar begraven gele gen. Zij was het laatste wapen van Kardi naal Mercier in zijn strijd tegen het heilig recht van Vlaanderen. Le Grand Cardinal was een groot verstand, een groot wijsgeer en een groot vaderlander. Hij was hatelijk kleingeestig en kortzichtig als het oni Vlaanderen ging. Wat wilt ge 7 Hij was een Waal en hij vocht voor de bevoorrechte positie van zijn Waalse broeders. Wij zijn niet kleingeestig en begrijpen dat. Wij hebben van hem nooit verwacht dat hij geiijk Monseigneur Philips aan de Walen zou gaan vragen dat ze aan hun voorrechten zouden verzaken pour l'a- mour de la Belgique La Libre was in haar nopjes, en toen Frans Van Cauwelaert. in die tijd. te Antwerpen een Vlaams Kollege wilde beginnen en hij van uit Mechelen werd neergebliksemd, deed La Libre er nog een sehup.ie bij met haar fameus artikel Gros Jean en remontre a son évêque Toe, oude matante. zoekt ne keer, ge zult het ook nog vinden in uw archief. Dat incident was trouwens lang vergeten. Toen de grote F. .ns een grote rede ging houden 'dij de onthulling van het standbeeld van Le Grand Cardinal, daar dichtbij de Sinter Goeatle-kerk, is de Gros Jean nog eens opgerispt in sommige gevoelige Vlaam se magen. Tot braken is het niet. gekomen. De grote Kardinaal hanteerde de paradoxe met een vaardigheid die men bij een ernstig wijsgeer niet zou verwacht hebben. In naam van de vrijheid van de huisvader, ontzegde hij de vlaamse huisvader zijn heiligste recht, 't Is op een ander terrein de taktiek van de mannen van de rechten van de mens. Vlaanderen keek zich blind op het vlaggen zwaaien van de Kardinaal gelijk een spaanse stier i p het rode doek. Eert Welsprekende Balans Van de zes duizend missionarissen, pries ters en zusiers, Dlijven er in China slechts 17 over. waaronder negen zusters Missiona rissen van Maria, die de opvoeding verze keren der gezanten te Peking. Van de twee duizend Chinese priesters staat het vast dat er twee- tot vierhonderd als martelaren ge storven zijn en dat er achthonderd in de kerkers vertoeven. Enige tientallen hebben aanvaard zich aan het regime te onderwer pen. De tientallen hospitalen, de honderd ker ken. nispens aria, middelbare scholen, de dui zenden katolieke lagere scholen werden ver nietigd. Behalve in enige kerken te Peking en Shangaï. opengelaten tot misleiding van de buitenlanders. 1» het onmogelijk goddelij ke dienste.: op te dragen ia communistisch China De Danseressen van Huysmans Huysmans vernoemt acht politieke partijen in China. Het communistisch regime aldaar is nochtans een absolute dictatuur, verscho len achter een oosterse glimlachAi de politieke partijen moeten blindelings de bevelen van het politburo involgen. De leden Gewoonte getrouw, houdt de Konink lijke Katolieke Harmonie "Eendracht,, van Ninove, op Mei-avond (30 april» aan de dekenij, een serenade die aan de Gee.-lelijke Overheid wordt aan geboden. De Mei-Avond-Serenade 1957 zal dus doorgaan op dinsdag aanstaande om 20.30 uur. Het is een publiek geheim dat de heer Collin, dirigent, en zijn kranige muzi kanten reeds weken lang talloze in spanningen leveren om zoals ze 't ons hebben gewoon gemaakt van deze Mei-Avond een kunstvolle avond te maxen, waarvan de talloze omstaan- ders naar hartelust zullen kunnen genieten. PROGRAMMA 1) Parade Marche Poulain 2) Zigeuner Fantasie Estevan Dax 3) Herinneringen aan vroeger Jack Philips 4) Euterpe, ouverture Courtain 5) Nous Voila, marche Jourquin ZITDAGEN -OIO- VRIJDAG 3 MEI 1957 Volksvertegenwoordiger MORIAU ASPELARE te 16 uur in Café De Paling NEDEPJIASSELT te 18 uur in Café Lustige Boer. Toen verscheen een klein onnozel ding. De Voorzienigheid gebruikt altijd kleinen om de groten te beschamen. Zonder ba noch boe te zeggen, heel con fidentieel, raadpleegde hij de ouders van de leerlingen die te dien tijde school liepen in het klein kollegie te Aalst. Dat klein kol- legie telde toen twaalfhonderd studenten. De ouders van elfhonderd twee en negentig leerlingen vroegen nederlands als voertaal. Dat kleine ding monkelde eventjes en bracht een bezoek aan het kollegie te Ninove. Drar Werden even confidentieel de ouders geraadpleegd. Er waren ongeveer zeshonderd •leerlingen. Voor vier leerlingen, de vier zo nen van Mr Prosper Bosteels zaliger, werd het behoud van het Frans als voertaal ge vraagd. Al de rest vroeg Nederlands. De raadpleging zou verder gaan. Maar de uitslagen waren te schoon en het geheim werd verklapt. De grote Kardinaal schoot in een Waalse co'.eire. De raadpleging werd stopgezet. Maar de Kardinaal stak zijn vlag op zak. Goliath was verslagen door de kleine David. La Libre neeft die opgraving gedaan om een aanval te wagen op het kleine stukje wet dat het arme Vlaanderen beschermt te gen het Waals Kapitalisme. De druk die nu uitgeoefend wordt op Vlaamse ouders om hun kinderen in franse scholen te doen plaat sen is misbruik en strafbaar. Die druk be sta nog. Wat zou het zijn ware er geen wet 7 De kleine en zwakke heeft de bescher ming van de wet nodig. Had La Libre die opgraving niet gedaan, wij hadden het potje gedekt gelaten. Waar om niet 7 De Kardinaal heeft zijn standbeeld te Brussel. De vlaamse leider is de feestrede gaan houden. Het kleine ding waaraan Vlaanderen zijn vrij Vlaams onderwijs te danken heeft is dood en vergeten. Het was vergeten voor hel dood was en werd ver loochend gelijk Kristus door Petrus. Dit is normaal in Vlaanderen. En dat ze vijftig jaar later iemand rehabiliteren is ook normaal 1 En daarom... van het Parlement worden verkozen met opgestoken hand. Wie hiervan afwijkt, ein digt in een arbeidskamp. In plaats van zich te verlustigen in de evoluties der danseressen en in de shows van het Zomerpaleis, hadde Huysmans de spoor weg moeten bezoeken die Zuid-China ver bindt met Noord-Vietnam: deze 300 km spoor met hun tientallen tunnels hebben 270.000 slachtoffers gevraagd. Het communisme is een godsdienst. De ge- faiiatiseerde communisten zijn bereid er hun le\en voor te geven. De vredelievende co- existentie is boerenbedrog. De communisten spreken een andere taal dan wij de woor den hebben een andere betekenis. De ontroerende voordracht van de diep ontroerde pater Schijns was een «document humain» van grote en onweerlegbare bete kenis. Duizenden missionarissen zijn bereid zijn vaststellingen, uit eigen ervaring, te be vestigen. De oude heer Huysmans verbleef echter een paar weken in het onmetelijke China en wat hem daar opgedist werd. is evangelie. Ergerlijk is echter dat een man van zijn formaat en met zijn verleden klakkeloos der gelijke fabeL voortvertelt, zelfs in de aan wezigheid van de koningin. Ontvangen ten Huize Senator Van Oudenhove, Denderhoutem, (tel. 280 Ninove) iedere Vrijdagvoormiddag. Hr Van Vaerenbergh Gerard, Edm. De Deynstraat, Ninove, Prov. Raadslid, (tel. 12) alle dagen van 13 tot 14 uur. Hr Coppens Edmond, Lid van het Arr. Hoofdbestuur, Hugo Verrieststraat, Dender leeuw (tel. 66189) iedere avond. Best. Afgevaardigde Van Den Berghe Ka- rel. Burchtstraat. Ninove (tel. 137) alle voor middagen; Vrijdag en Zaterdag uitgezonderd. Volksvert. Ivloriau. Grote Markt 13, Aalst Hr Leonce Van Melckebeke, Lia van het Arr. Hoofdbestuur, Hof te Wassenhove, Gro- tenberge (tel. 700256 Zottegem) iedere avond Volksvertegenwoordiger L. Moyersoen. Nieuwstraat 51. Aalst (tel. 21104). DE POLITIEK DER SOCIALISTEN tan aanzien van BOEREN en MIDDENSTAND Het nieuw socialistisch weekblad «La Gau che» heeft bekend gemaakt hoe de socialisten hopen de volstrekte meerderheid te behalen. Zij stellen vast dat ae bevolking van België samengesteld is uit 7157 loontrekkendenzij oordelen dat 687c der loontrekkenden socia list stemmen. Daarmee komen zij er niet. Anderzijds hebben ze vastgesteld dat haast geen boeren of middenstanders voor hen stemmen. Hoe geraken ze dan aan de meerderheid Het antwoord ligt, volgens hen. voor de hand... Wij moeten, zeggen ze. het aantal loontrekkenden verhogen. Wanneer dit aan tal 757r van de bevolking zal bereiken, dan halen vfij praktisch de volstrekte meerder heid. Welnu, er zijn 125000 boerengezinnen te veel in ons land aldus de socialisten Zij kunnen zich recht houden dank zij speciale beschermingsmaatregelen. Indien wij deze afschaffen, dan komen die boeren van zelf naar de arbeidersstand over. (Vervolg op blz. 2). De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1