Christelijke Leiders: LET OP UW ZAAK! Pins Xil tot Bisschop gewijd Door de Periscoop Koloniale Loterij Prijs per nummer 1,50 Fr. E^n en dertigste Jaargang Zondag 12 mei 1957 Postcheckrekening 4786 85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 32721 BESCHOUWINGEN BIJ DE 1 MEI VIERING Het is onloochenbaar dat het uitgele zen weer van 1 mei jl., op uitzonderlijke wijze de socialistische betogingen be gunstigd heeft. Het is even onmisken baar dat de concentraties van socialisten in het Vlaamse land, o.m. te Antwerpen en te Gent, om niet te gewagen van Wallonië, een succes betekend hebben, wat het aantal deelnemers betreft. Het is dan ook vereist dat wij er ons over bezinnen. De socialistische leiders houden hun mensen in hun greep. Al hoewel de uitvoering van het bewind moeilijk samengaat met de bevrediging van aller wensen, is het contact lussen de socialistische voormannen en hun vol gelingen levendig gebleven. Alhoewel Van Acker een andere taal sprak dan Renard te Luikalhoewel de woord voerder der syndicaten te Antwerpen een ernstige waarschuwing liet horen, wat de loonstop be treftalhoewel in de «-Cite ardente» een nieuwe aderlating van de kapitalisten» geëist werd ai- hoewei de socialistische jonge wachters in de hoofdstad spandoeken meedroe gen tegen het vrouwenvoluntariaat bij het leger; desniettemin vertoonde het «ocialisme in Bejgie het beeld van é*--n machtig front, waarbij men tevens de onbenulligheid van hun libera ie part ners kon meten. De spreekbeurtentoumée van een Ba sel en een Van Acker in Wallonië en de rode ëén-mei-betogingcn zijn ongetwij feld de verre inzet van de kiesstrijd. De rode leiders hebben er begrip van de moderne communicatiemiddelen aan te wenden voor hun propaganda, o.m. Ra dio en Televisie. Zij weten hun stuntelig financieel beleid en de mislukking bij de indijking van de inflatore tendenz aar, hun gefanatrseerde volgelingen, aan de leden hunner syndicaten voo; te stei- 5en ais overwinningen van het prole tariaat. Men kan nu leedvermaak hebben om dat partijvoorzitter Buset en eerste-mi- nister Van Acker te Brussel wegbleven van de afscheidshulde gebracht aan Paul-Henri Spaak Men kan tegenover de eis van Buset op herleiding van de diensttijd tot twaalf maand, de logen straffing dezer hervorming stellen, die de socialistische minister van Defensie, gezel Spinoy. onmiddellijk daarop we- reldkondie maakte. Dit neemt niet weg dat de roden begup hebben \oor pro paganda en er verstand van hebben de gemene man. die een zeer aanzienlijk coefficient van het kiezerskorps uit maakt. in het gevlei te nemen. Wij moeten ons dan ook met alleen bezinnen over de vaardigheid van de propaganda van de rode voormannen, die nochtans niets meer hebben van het proletarisch voorkomen hunner voor gangers in Vlaanderen, maar integen deel gepromoveerd zijn tot socialisti sche bouigeois wij moeten ons even eens bezinnen over wat de christelijke gemeenschap en inzonderheid de chris telijke politieke leiders daartegenover zuilen stellen. Het meest leidend Franstalig week blad van de hoofdstad wijdde zijn hoofd artikel van 5 mei aan De Grote Slaap van de Oppositie De dynamische tijd van de massabetogingen te Brussel en var» de ordewoorden in verband met de schoolstrijd behoort tot een reeds ver wijderd verleden. De oppositie wordt beperkt tot academische redevoeringen in Kamer en Senaat. Ongetwijfeld zijn sommige dezer redevoeringen rijk ge documenteerd en in hun met cijfers ge stoffeerd betoog verpletterend voor de geïnterpelleerde ministers, maar zij be reiken de gemene man niet. De verslagen in de christelijke dagbladen laten deze gemotiveerde aanklachten niet tot hun recht komen. Herinneren wij slechts aan het rekwisitorium van oud-minister Albert-Edouard Janssen inzake het fi nancieel beleid van minister Liebaert, aan de glasheldere wijze op dewelke het totaal ingebreke blijven van minis ter Collarö inzake het voortgezet on derwijs er. de desbetreffende nationale imperatieven aangetoond werd bij de behandeling van zijn begroting m de Senaat, aar» de aftakeling van het beleid van minister Spinoy door oud-minister Brasseur. Wat is er daarvan doorgedron gen tot de massa De vraag stellen is eer» veroordeling uitspreken van de christelijke leiding. Er mocht verhoopt worden dat de christelijke voormannen en parlemen tairen. met het oog op de eerstvolgende verkiezingc-n. var. het Paasreces zouden gebruik gemaakt hebben om door han dig en dynamisch voorbereide massa- vergaderingen ij, alle steden van Vlaan deren er. Wallonië de socialisten :r. het defensief te dringen er. om de grootste gemene deler van de kiezers terdege voor te lichten. Daar is niets van gebleken. De heren hebben, cp een paar lokale gevallen na (arr. Aalst bv.). op hun lauweren ge rust. Het is waarlijk om te denken dat. naar hun opvatting, de kiezers er zijn voor de verkozenen en niet de manda- larissen voor at kiezers. Is het de on zalige redenering de christelijke men sen zullen toch voo; ons stemmen die deze afzijdigheid in het vervullen var» de elementaire plicht bepaalt Maar de les van de jongste verkiezingen moeten velen toch iets bijgeleerd hebbenis het de eigen verdeeldheid over oepual- de vraagstukken Wij hebben niet op gehouden zulks te betreuren en de op richting van het ene front, zonder over wicht van bepaaiae groepsbelangen, te bepleiten, maar de socialisten zijn niet minder verdeeld ovei dezelfde vraag stukken en toch verschijnen zij zijde aan zijde met gladgestreken gelaat voor de juacher.de Proletariërs. Het is nog tijd zich te herpakken Maar het wordt hoog tijd. De anti-Col- laid-betoa.ngen hebben bewezen, dat de christelijke gemeenschap in dit land strijdvaardig weet te zijn en voor haar christelijk ideaal iets over heeft. De trouw van de begiftigers van «School en Gezin s is ontroerend De cohorten zijr» aanwezig om een strijdleger uit te rusten, dat de massa zal galvaniseren. De generaals moeten echter het bewijs leveren dat ze op de hoogte zijn van hun laak. Caveani consules! VEERTIG JAAR GELEDEN WERD Op 13 mei aanstaande is het veertig jaar geleden dat Zijne Heiligheid Paus Pius XIL alsdan Z E H. Eugenio Pacelli. de heilige Bisschopswijding ontving. Zijne Heiligheid was op 20 april 1917 tot pauselijk nuntius benoemd gewor den men weel welke merkwaardige rol hij o.m. als nuntius gespeeld heeft in Duitsland en daar het gebruikefij ke zaak is de bisschoppelijke waardig heid. weze het in partibus infedilium toe te kennen aan de pauselijke gezan ten. werd Z.E.H Pacelli op 23 april 1917 tot aartsbisschop van Sardes benoemd. Het was ongetwijfeld providentieel dat de toenmalige Paus, Z. H. Benedic- tus XV. die de voorbeeldige levenshou ding, de uitgebreide kennissen, het hei door PAUS BENEDICTUS XV der inzicht de grote godsvrucht van de nieuwe nuntius kende, er aan hield hem persoonlijk de Bisschopswijding toe te kennen, wat een zeer zeldzame gebeur tenis is in het leven van de Stedehouder ChristL Deze Bisschopswijding was ongetwij feld de verre voorbereiding en de voor waarde van de loutere Pauskroning van Mgr Pacelli op 12 maart 1939 In decem ber 1929 werd Mgr Pacelli Kardinaal- priester gecreëerd door Zijne Heiligheid Paus Pius XI, die hem de 7 februari daaropvolgend tot Staatssecretaris van de H. Steel, dit is tot onmiddellijke en bestendige medewerker van de Paus be noemde. Maandag 13 mei zullen wij dan ook Zijne Heiligheid in onze gebeden ge- Er bestaat een oude vlaamse volks spreuk «er wordt van geklapt gelijk van de sterre met de staart Ik weet niet of het precies beschaafd nederlands is. Ze dagtekent uit de tijd dat het zuid-nederlands opgeld deed. Ik heb ze in lange jaren niet meer gehoord. Vlaanderen verliest g(jleidelijk al zijn rijkdommen. De gouden juwelen van onze grootmoeder is doubléof Fix n of iets dergelijks geworden. De nationale klederdracht voor man nen en vrouwen is verdwenen over woekerd en versmacht door de mode van Parijs. Aile vlaamse eigenaardighe den verdwijnen en als er hier of daar nog iets van overblijft vindt gij het te rug met een frans kleedje aan, gelijk de Ommeganck. En de goedé oude ge woonten vallen mede weg. Het is gelijk een oud gebouw dat in puin valt en steen voor steen wegbrokkelt. Er staat nu weer een sterre met een staart aan de hemel De pers wil er wel over gewagen en er een photo van pu bliceren. Onde: de mensen hoort ge er niet meer van. Ze spreien liever over Spaak of over Generaal Speiddel of over hun buurvrouw. Op een avond in mei heeft iemand "mij de sterre met de staart getoond. Hij heeft er meer dan een half uur van zijn kostbare tijd aan opgeofferd en ik weet precies waar ik ze vinden moet. Op het einde van het halve uur heb ik gezegd dat ik ze zag. Maar ik zal moeten te biechten gaan er» zeggen cat ik gelogen heb. gelijk kleine meisjes die een bo terham wegsteken en houden staan dat ze hem hebben opgeëten Sedert die heugelijke avond heb ik de sterre die ik niet zag. getoond aan een riental vrienden en kennissen. Er was er zelfs één die op het platdak van zijn huis gekropen was om er dichter bij te zijn. Hij had ze nog niet gevonden. Toen hij precies keek waar ik had moe ten kijken, en ze niet had gezien, heeft hij uitgeroepen ik zie ze, ik zie ze Ik deed alsof ik blij en fier was, al ben ik overtuigd dat hij evenveel gezien denken. Wij zullen inzonderheid God Almachtig danken omdat de Kerk in deze troebele tijd. op een ogenblik dat de stuurloze wereld ogenschijnlijk naar de grootste ramp aller tijden holt, ge leid wordt door een Opperherder ener uitzonderlijke waarde. En wij zullen bidden opdat Zijne Heiligheid nog lang aan het bestuur van de Kerk en aan de vererende genegenheid der gelovigen behouden blijve. Paus Pius XTI is inderdaad een Pon tifex Maximusvan uitzonderlijk for maat. Indien er één persoon is ir» de vrije wereld rond dewelke er niet ge discussieerd wordt, dan is het onze roemrijk regerende Paus. Vorsten en staatslieden, geleerden en denkers, de elite van alle volkeren, ook van niet- katholieke volkeren, stellen het op prijs door Zijne Heiligheid in audiëntie ontvangen te worden en allen komen dan in de ban van Zijn verheven per soonlijkheid. Is dit ten dele toe te schrijven aan de uitgebreide kennissen op elk gebied van de Paus, is het eveneens toe te schrij ven aar» de visionaire begaafdheid waar mede Hij telkens weer tot ae kern van de meest verscheiden intellectuele en materiële vraagstukken doordringt, dan is de wonderbare uitstraling van Zijne Heiligheid hoofdzakelijk te danken aan Zijn bizondere gaven van geest en hart, aan Zijn bestendige bezorgdheid om de leer gaaf te houden, maar haar tevens in het bereik te stellen van de moderne mens, aan Zijn rusteloos ijveren voor de wereldvrede. In Zijn recente Paasboodschap heeft Zijne Heiligheid een optimistische klank laten weerklinken de dageraad van een nieuwe tijd, een tijd van vrede en her stel, een tijd van verstandhouding in de eerbied voor de eeuwige waarden. Niet zender ontroering hebben we de ze klank opgevangen, na de zeer talrijke waarschuwingen aan het adres van de leiders der volkeren die de Paus, sedert heeft als ikzelf. Het gaat nu zo in het ieven. iedereen speelt comedie niemand wil het erkennen en iedereen gaat naar het theater om comedie te zien spelen. Daarom heb ik er een uur zitten over mediteren. De mensen uit vervlogen eeuwen wa ren zo geleerd niet als wij. Er waren er weinig die konden lezen en schrijven. Maar ze hadden meer verstand dan wij. Ze spraken over de sterre met de staart. Ze spraken er over, maanden lang, als ze daar zichtbaar aan de hemel stond en nog jaren lang nadien. Zij lieten de eer en de faam van de naaste ongerept. Zij stonden niet in bewondering voor de grote mannen van hun tijd. Ze gingen ze voorzichtig uit de weg daar z'er niets goeds van te verwachten hadden. Sint Niklaas en Sint Martinus waren kin dersprookjes... waaraan zij zelf niet ge loofden. Daarom spraken ze over de ster re met de staart en voor de afwisseling hadden ze Uilenspiegel en Re\naert de Vos. Zij waren niet dwaas, de eenvou dige mensen van voor vijfhonderd jaar. Zij hadden geen schone luchtige hui zen gelijk wij, geen ceramieke vloeren, geen vulkachels noch centrale verwar ming. Zij werkten alle dagen van het jaar, buiten de kerkelijke feest- en ker misdagen. Maar alles was berekend en beredeneerd in hun leven. De matigheid was de maatstaf voor allesvoor werk en voor rust, voor eten en drinken. Als de groten van hun tijd geen roet in het eten kwamen strooien, leefden ze kalm en tevreden en lang, ze zagen de kin deren van hun kleinkinderen onbekom merd spelen en ravotten... De groten waren hun enige miserie... Maar daarmede zitten wij weeral op het terrein van de politiek, want ieder een denkt aanstondshet is heden ten dage nog zo het zijn de groten die ons pesten en waren die kleingeestige gro ten er niet, het leven zou schoon zijn. En het was om over de politiek niet te schrijven, dat :k over de sterre met de staart begonnen was! Zijn kroning aan de vooravond van de tweede wereldoorlog, niet opgehouden heeft wereldkondig te doen. En in ons leeft de stille hoop dat de schuchtere voorspelling van Zijne Hei ligheid eens God geve het nog tijdens Zijn getormenteerd leven blijde wer kelijkheid weze. In een bijdrage gewijd aan Pius xn schreef een Vlaams geestelijke die pu blicist is zopas, dat helaas de leer ver kondigd door een Leo XIII te iaat door de katholieken begrepen werd, zodat een aanzienlijk gedeelte van de arbei ders van \V est-Europa en Midden-Euro pa voor de Kerk verloren ging. En hij drukte de hoop uit, de nadruk leggend op de thans niet genoegzaam vooropge stelde leerstellingen, verkondigd door Pius XII. dat deze eveneens niet te laat zuilen aanvaard en begrepen worden door alle katolieken. Eens zal inderdaad voor de katholie ken van de gehele wereld blijken dat Eugenio Pacelli, bij de genade Gods Ste dehouder Christi op aarde, een der meest eminente gestalten is of geweest is, die de wereld ooit gekend heeft. OOK UW LEVEN KAN MOOIER WORDEN... wanneer U deelneemt aan de TREKKINGEN VAN DE 24 MILJOEN te verdelen onder 45.413 loten waarvan een hoog lot VAN 3 MILJOEN Trekking van de 7e tranche 1957 ZATERDAG 18 MEI TE JEMAPPES WAAG UW KANS De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1