Herrie om de LEGERDIENST Door de Periscoop ACTUALITEITEN KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE BORDJES WORDEN OMGEHANGEN ZITDAGEN Eén en dertigste laargang Pri}6 p&r nummer 1,50 Pr. Zondag 2 juni 1957 Postcheckrekening 4786.85 Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN'JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Terwijl Kamei en Senaat rustige ver gaderingen houden, waarbij het zelden tot stemverheffing komt, heeft de poli tieke belangstelling zich buiten de open bare statenvergaderingen toegespitst. Het volstaat bladen als «Volksgazet» open te slaan om de diagnose vast te stellen van de socialistische verwarring. Met koeien van letters wordt de christe lijke oppositie aangevallen wegens haar houding inzake de legerdiensttijd. Blijkbaar vreest de BSP dat haar deze propagandastunt, die haar een gevoelige stemmenaanwinst bezorgde bij de vo rige verkiezingen, ontnomen wordt. Een onprettig verleden De dienstduur van twee jaar en 21 maanden behoort tot een onprettig ver leden. Op het ogenblik dat de verlengde legerdienst ingevoerd werd, dacht er evenwel geen sterveling aan hiervan een bepaald verwijt tegen een partij te maken. De maatregel werd getroffen naar aanleiding van de Koreaanse oor log. toen alles er bleek op te wijzen dat een derde wereldoorlog virtueel uitge broken was. De gemeenschappelijke ver dediging van het Westen, aan wier op richting de heer Spaak een aanzienlijk aandeel had. werd in versneld tempo opgebouwu. De onderscheidenlijke lan den kregen tot taak een aantal divisies in gevechtstoestand te brengen, waar voor de beschikbare effectieven niet vol stonden. Er meest niet alleen tot de verlengde dienstplicht maar ook tot de vervroegde oproeping worden overge gaan. Dit was niet alleen in België, maar ook in alle Navolanden het geval. Deze verlengde diensttijd viel samen met de bewindsovername door de ho mogene regering Deze was beslist haar internationale verplichtingen na te ko men en dacht hierbij aan het nationaal belang, dat het partijbelang niet dekte. Tegen het einde der legislatuur was de internationale spanning afgenomen en kon een herorganisatie van de strijd krachten overwogen worden om de diensttijd te verminderen. Het was een propagandafout van de homogene regering niet onverwijld de verantwoordelijke legerhoofden deze hergroepering opgelegd te hebben. Mi litaire leiders beschikken graag over een maximaal aantal manschappen, wat aan zienlijke kaders vereist en een snellere promotie voor gevolg heeft. Weliswaar stelde de toenmalige eerste-minister. de heer Jan Van Houtte. aan ae vooravond van de verkiezingen, de mogelijkheid ener herleiding van de diensttijd in het vooruitzicht, maar de schepen waren reeds verbrand de massa was onder de indruk van de socialistische verkiezings stunt. Onmiddellijk na de verkiezingen heb ben de socialisten dan ook de diensttijd op 18 maand gebracht. Zij namen niet eens de voorzorg van een voorafgaan- delijke voorbereiding door reorganisatie van de strijdkrachten. De politiek pri meerde het nationaal belang. Het staat vast dat ook de CVP tot dergelijke maatregel zou overgegaan zijn. maar niet zonder voorat gaandelijke rugge spraak met de leiding van de Havo en doorvoering van structuurhervormingen in het leger. Totaal nieuwe strategie Sedertdien heeft er zich echter een totaal nieuwe strategie ontwikkeld. Het is niet meer zozeer het aantal van mili tairen onder de wapens dat een volgende wereldbrand zal bepalen, maar de aan wending van de nieuwste wapens, wier ontstaan verband houdt met kernkracht. VRIJDAG 7 JUNI 1957 Volksvertegenwoordiger MORIAU DENDERWINDEKE te 15 uur in de Parochiale Zaal LIEFERINGE te 16 uur in de Pas- Zoals de invoering der gevechtswagens of tanks tijdens de eerste wereldoorlog de klassieke oorlogsvoering revolution- neerde en zoals dit in 1940 het geval was voor de massa-aanwending van jacht- en bombardementsvliegtuigen, zo wordt de oorlogvoering thans gerevolutioneerd door de aanwezigheid van de atoom- en H-bommen, door deze van raketten en atoomartillerie. Een volgende oorlog zal het werk zijn van specialisten, veel meer dan van ge militariseerde burgers. Dit stelt de vraag van een groter aantal beroepsvrijwilli- gers. wier langdurige aanwezigheid on der de wapens de legerleiding in de ge legenheid stelt hen vertrouwd te maken met de kernwapens. Niet meer het aan tal. maai de hoedanigheid zal primeren. Een massalegei is trouwens uiteraard uitnemend kwetsbaar bij aanwending van atoomwapens. De kein van het leger moet samengesteld zijn uit specialisten in de atoomwapens, wier snelle verplaat sing verzekerd is Hierdoor wordt de kwestie van de her ziening van de huidige indeling der strijdkrachten en van de legerdienst ge steld. Dit is niet alleen in België het geval Groot-Brittanië heeft reeds beslist zijn legers, wat het aantal manschappen on der de wapens betreft, aanzienlijk te besnoeien. Zelfs de Verenigde Staten zullen net met een volledige divisie min der stellen en de Sovjets hebben diep gaande wijzigingen aan de organisatie van hun leger doorgevoerd. De kwestie stelt zich ook voor de kleinere landen. Een initiatief van de oppositie Het is in dit verband dat de oppositie in de Senaat de minister van Landsver dediging interpelleerde en een wetsvoor stel indiende tot het aanstellen ener Gemengde Militaire Commissie, die er in het bijzonder zou mede gelast zijn de mogelijkheid ener wederinrichting van net leger te bestuderen met het oog op de bepaling van de diensttijd. Aanvankelijk tegen de oprichting van dergelijke commissie gekant, besloot mi nister Spinoy tenslotte zelf een Gemeng de Commissie, samengesteld uit parle mentairen en militairen op te richten. Hij heeft echtei deze commissie altijd genegeerd. Hij stelde de hervorming van de mibtaire wetgeving en de invoe ring van .et vrouwenvoluntariaat. bij wetsontwerp aan de Kamers voor. zon de:' de hoffelijkheid te betonen deze commissie te raadplegen. Toen in de loop van februari jl. de legerdiensttijd in de commissie van Landsverdediging ter sprake kwam. wei gerde de minister kennis te nemen van de werkzaamheden der gemengde com missie er kon geen sprake van zijn de diensttijd te verminderen. De politieke kiding van de BSP was echter niet gerust. De heer Buset, al gemeen voorzitter van de socialistische partij, zag in dat de bordjes verhangen werden en dat wat eens een stunt was voor de BSP gevaar liep een dynamisch propagandamiddel voor de oppositie te w orden. Ook verklaarde hij zich tijdens een propagandaspreekbeurt in Wallonië formeel voorstander van de twaalfmaan- dendienst. wat echter onmiddellijk een logenstraffing van het ministerie van Landsverdediging voor gevolg had aan vermindering van de dienstduur werd niet geducht. Het is duidelijk dat deze logenstralfing goedgekeurd, zoniet geïn spireerd werd door minister Spinoy. torij NEIGEM te 16.30 .uur in de Pas torij MEERBEKE te 17 uur in het Café Richard De Smet POLLARE te 18 uur in het Café Du Mongh. Het tijdvak van de grote en kleine profeten is voorbij. Wij leven in de eeuw van de pronostieken. Dit hier is een pronostiek. De Koning is zondag naar Kortrijk geweest. Het is te vroeg voor de Slag der Gulden Sporen. Het slagwoord van Koning Albert Vlamingen gedenkt de Slag der Gulden Sporenis een puin gelijk de IJzertoren. Het betrof de onthulling van het mo nument dat Koning Leopold III en zijn leger moet verheerlijken, t Was schoon en er is nog nooit iets zo schoon gebeurd in België. Jan Alleman heeft de grote bazen (drukker, ge moogt hazen schrijven ook) manieren geleerd. L'Unicn fait la Forceboven de Koning zijn troon was al slecht geko men. De personaliteiten zijn begonnen met te iaat te komen. Ze zijn de H. Mis ko men storen, juist aan de Consecratie. Ze moeten toch laten zien en voelen dat ze antiklerikalen zijn. Dat zat ook al in ae mouw van Jan Alleman. Toen generaal van Strijdonck de Bur- cke! het vuur opende met een franse rede. werd hij overschreeuwd. Hij werd er zenuwachtig van en verloor het hoofd Het is de eerste maal niet en het is vroe ger nog gebeurd dat hij het hoofd ver loor. Dat is zo kwalijk niet in de eeuw van de paradoxe. Met het hoofd te ver liezen kunt ge soms uw hoofd redden. Hij heeft op zeker ogenblik een woord gebruikt dat De Standaard niet durft neerpennen. Dat is flauwe kul vanwege De Standaard Generaal Cambronne heeft het woord zijn adelbrieven geschonken op het slag veld van Waterlo. en het woord heeft hem meer vermaardheid bezorgd dan ai zijn heldendaden samen. Merde zei Cambronne aan het adres der Engelsen. «Merde» zei Van Strijdonck de Bur- ckel aan het adres van de Ménapiens die hem dierven onderbreken. t Is voor hem een vulgair plagiaat, maar hij is toch geen Cambronne en het zal hem misschien ook al zijn meeste vermaardheid bezorgen. Daarbij De Standaard en iedereen moet weten dat een frans woord in België nooit onbe leefd is. Minister Van Acker is uitgejouwd ge weest en werd totentrekker verwe ten. La Libre vindt het niet schoon dat daar in aanwezigheid van de Koning de nationale eendracht in 't gedrang werd gebracht. Er waren toch franssprekende aan de Leie in 1940 en er waren er ook bij de onthulling van het monument En het is toch altijd geweest dat als er één Waal op een familiefeest was iedereen, uit beleefdheid, frans sprak En Achiel heeft lelijk gedaan met Koning Leopold maar daar mogen geen oude koeien uit de gracht gehaald wor den Onder ons gezegd, als het waar was dat alle Belgen gelijk zijn voor de «Wet» had Achiel daarvoor moeten in de bak zitten. Vroeger gold als toppuntvan schaamteloosheid op iemands dorpel uw broek afsteken en bellen om een papierke te vragen. Achiel heeft een nieuw rekord geves tigd Hij heeft gekregen wat hij ver diende. Weldenkende mensen schermen met de eerbied voor het gezag. Ik en menig andere doen het nog meer dan zij en beweren dat de gezagdrager moet beginnen met het gezag en zichzelf te respecteren. Wij leven in de eeuw der pronostie ken. Ik pronostikeer dat Kortrijk een nieuw geluid ingeluid heeft. Dat CVP vrienden van Achiel en C" van hetzelfde laken een broek zullen krijgen indien de partij haar houding niet herziet Nationaal Comité C.V.P. voor 12 maandendienst In de jongste tien dagen is de kwestie van de diensttijd het primerende vraag stuk in de Belgische politiek. Het nationaal comité van de CVP heeft inderdaad vergaderd, samen met de bureaus van de CVP-groepen van Kamer en Senaat en heeft na grondig onderzoek zijn houding bepaald tenover- staan van de twaall'maaiidendienst en de hiertoe vereiste reorganisatie van de strijdkrachten. De oppositie heeft aldus vele lengten op de BSP gewonnen. In de mededeling die, na afloop van de vergadering, aan de pers verstrekt werd, werd er op ge wezen dat luiaens de minister van lands verdediging, de socialist Spinoy, de twaalfmaandendienst niet gesteld was (verklaring van 23 februari jl.) Het nationaal comité is echter, na deskundig onderzoek van de kwestie, van oordeel dat de nieuwe eisen van de militaire strategie en taktiek (lees de kernwapens, red.) een reorganisatie van de Belgische strijdkrachten en een gro ter beroep op beroepsvrijwilligers nood zaken. in verband met de technische vereisten van de nieuwe militaire tak tiek. Het nationaal comité was ten slotte van mening dat deze reorganisatie de mogelijkheid zal openen de legerdienst tijd tot twaalf maand te verminderen. Socialisten stuurloos De scheldpartijen en het gegrinnik in de socialistische pers, die het gevolg waren van voorgaande verklaring, brachten het bewijs van de stuurloos heid der socialisten en van hun slecht geweten, waar zij vreesden hun geliefd verkiezingswapen in andere handen te zien overgaan. Een paar dagen na de vergadering van het nationaal comité der CVP kwam de gemengde militaire commissie samen en werd de nationale voorzitter van de CVP. dhr Theo Lefèvre gesommeerd zijn zienswijze inzake de legerdienst uiteen te zetten Het was duidelijk dat bedoelde sommatie een chantagemiddel was om de militair-technische bronnen te ach terhalen. die aan de basis lagen van de CVP-vordering van de twaalfmaanden dienst. Het spreekt van zelf dat de heer Le fèvre zich aan deze afdrijving niet liet vangen. Zeer t re^ht stelde hij voor vooraf het hoofd van d generale leger staf te horen, die aangewezen was om de technische vereisten voor een her leiding van de legerdiensttijd uiteen te zetten. Hierop trokken de socialistische en liberale commissieleden zich terug en na een half uur afzonderlijke beraad slaging. keerden zij terug om te ver klaren dat zij ontslag namen als leden van de commissie, zogezegd omdat de heer Lefèvre zijn bronnen van inlich ting niet onmiddellijk aan de commissie (lees. aan de leden van de bewindsmeer derheid) mededeelde. De desertie van socialisten en libera len deed heel wat stof opwaaien in de Wetstraat. Het is duidelijk dat het CVP- initiatief en de verklaring van het na tionaal comité der CVP de meerderheid in de grootste verlegenheid gebracht heeft. Door de pers ondervraagd, beves tigde de heer Lefèvre dat CVP hare voornemens ten uitvoer al brengen, zo dra zij opnieuw de regeringsverantwoor delijkheid zal hebben opgenomen. Daarmede is de kiesstrijd 1958 formeel ingezet. De legerdiensttijd is gesteld. Het is evenwel mogelijk dat de meerderheid (Vervolg op Mz. 2) De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1