i I Sint-Kristoitel te Pollare Geen aanpassing van het aantal volksvertegenwoordigers DIT JAAR... Door de Periscoop België bezit nog een operettenparlement Eén en dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr Zondag iójuni 1917 Postcheckrekening 4786 85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Het onbekende, lieflijk-gelegen Pol lare geniet en terecht meer ver maardheid bij iiefhebbers van natuur- lijk-geurige pijptabak. Met jaar en dag nochtans krijgt het meer bekendheid door zijn patroonheili ge St Kristoffel. De kerk is op architecturaal gebied interessant. De zuiderkant is van de 14 eeuw terwijl de noorderkant uit de 15 eeuw dagteKent. Spijtig dat men in 1761 de oude toren, waarvan het onderdeel in grijze baksteen nog zichtbaar is, ver vangen heeft door de nog bestaande steenoven Op de flank van de heuvel, met haar verschillende puntgevels en met spel van rode baksteen en rondom doorlopende lianen van witte hardsteen, maakt de kerk een mooi en enig effekt. Pollare was vroeger een afhankelijk heid van Meerbeke en werd bediend door de kanunnikken van St Beriindis. Dat zij. na de kruisvaarten, voo: die bedeplaats aan de oever van de Dender, St Kristoffel ai> patroon kozen, baart geen verwondering, iiet beeld van ae heilige troont boven het altaar het werd kunstig gesneden uit lindenhout en dagtekent van het begin van de 17 eeuw. Tot aan de eerste weieldoorlog was Pollare een geliefkoosde bedevaart plaats voor de schippers. In 1937 werd een konfrerie opgericht voor automobilisten en motocyclisten en had de eerste bedevaart en wijding van gemotoriseerde voertuigen plaats. Tel kens op de eerste zondag van juli en onder groeiende belangstelling, gaat de plechtigheid door. In 1956 waren onge veer 600 autos en 110 motos aanwezig. Dit jaar, op 7 juli, viert de konfrerie haar 2Üjarig bestaan. Bij deze gelegen heid wordt een prachtig nieuw kerk raam ingezegend, aan St Kristoffel toe gewijd. Ziehier het gans progiamma: te 10 uur H. MIS ter intentie van de be devaarders. Daarna Gratis-Tombola voor ae aanwezige ieaen van de kontrerie. Daarop volgt dar. het défilé van de lan ge sliert autos die, één na één. worden gezegend. Dank zij een goede omleiding verloopt dit zeer gemakkelijk en snel. Wie een zeer keurig aandenken Wenst mee te aragen van de wijding, zal ge legenheid hebben zich een kunstieljoo; aan te schaffen met cie afbeelding var. St Kristoffel. zoals ze m dit blad var. 2o mei werd afgedrukt. Automobilisten en motccyciisten wor den dus verwaant te Pollare op zondag 7 juli. Door tussenkomst van hun p^- troon St Kristoffel. zai God's zegen wor sen afgesmeekt over nen. op de baan en bij net werk. Wie op 7 juli belet heeft Kan ook de volgende zondag ko men. of wanneer het hem past. De plech tigheden alleen wordc-n gereserveerd voor de 1 zondag van juli. De vorige week heeft de Kamer het wetsvoorstel van de heer Gerard Van den Daele. ertoe strekkend het aantal volksvertegenwoordigers aan de werke lijke spreiding der bevolking in Belgié aan te passen, besproken en verworpen. Wat bewoog de gewezen minister van Arbeid en Sociale Voorzorg ertoe dit wetsvoorstel in te dienen Van de ene kant beantwoordt het aantal leden van de Kamer niet meer aan de bevol king van België. De Grondwet voorziet een volksvertegenwoordiger per 4(1.000 inwoners. Op voet van de bevolking ein de vorig jaar zijn er tien kamerleden tekort. Van een andere kant. is het aan tal kamerleden willekeurig verdeeld tussen de onderscheidenlijke provincies. Zo zijn er veel meer kiezers vereist om een West-Vlaams volksvertegenwoordi ger te verkiezen dan een kamerlid uit Luxemburg. Het zijn de Vlamingen die het gelag betalen en daar net Vlaamse iand een meerderheid van christelijke vertegenwoordigers naar de Kamer stuurt, zijn het ook de katolieken d:e bedrogen uitkomen. Op basis van het voorstel Van den Daele zouden ei acht nieuwe kamerle den bijkomen in het Vlaamse land en twee te Brussel. De huidige toestand is alleszins niet te rechtvaardigen. 320.000 Vlamingen zijn niet vertegenwoordigd in de Ka mers. terwijl de 220.000 vreemdelingen die in ons land voorkomen, wél verte genwoordigd zijn. want bij de vaststel ling van het aantal volksvertegenwoor digers per arrondissement gaat men uit van de bevolking van dit arrondissement de vreemdelingen inbegrepen. Ook deze toestand bevoordeelt de Waalse provin cies Henegouwer, en Luik. waar een zeer aanzienlijk aantal vreemde arbeiders gevestigd zijn. De argumenten van de heren Van den Daeie. Eyskens. K ie booms en Mcyer- soen hebben de minister van Binnen landse Zaken, dhr Vermeyien. niet kun nen overtuigen. De uitslag was trou wens bij voorbaat gekend. Hel voorstel Van den Daele had geen schijn van kans. De ministe: verschool zich achter het feit dat totnogtoe het aantal ka merleden na elke tienjaarlijkse volks telling aangepast werd. De volgende tel ling zal vermoedelijk in 1960 gehouden worden. De uitslagen ervan zullen pas fftcieel zijn in 1962. We zullen dus tot de verkiezingen van 1966 moeten wach ten om een rechtvaardiger spreiding van hel aantal volksvertegenwoordigers te beleven. Het spieekt vanzelf dat in 1966 echtede bevolkingstoestand in zoverre ^al gewijzigd zijn. dat de nieuwe inde ling te laat zal komen. Het was juist de verdienste van het voorstel Van den Daele de aanpassingen los te maken van de tienjaarlijkse tel lingen en ze door te voeren aan de hand ran de bevolkingstoestand, jaarlijks op 31 december vastgesteld door het Na tionaal Instituut voor Statistiek De mi nister verklaarde echter dat deze gege vens niet betrouwbaar zijn. omdat zij steunen op de mededelingen verstrekt Et is iets niet in de haak hij La Libre en ze is bezig met haar faam van journal bien pensant te verspelen. Nog niet zolang geleden maakte ze haar handen vuil aan de hatelijkste drogreden die ooit het licht zag «la liberté du père de fa milie». die dienen moest om de huisvader zijn onvervreemdbaar recht te ontfutselen. In haar nummer van woensdag 12 maak*, ze publiciteit ror.d een boek vaa Wullus Rudiger. De Waarheid is schoon. God is Waarheid. En gelijk wij de waarheid kennen is ze een beeld van God. De geschiedenis is of zou moeten zijn de particuliere secretaresse van de Waarheid. In feite is ze «la bonne a tout faire» in de slechtste zin van het woord. Iedereen wordt betaald door wie hij dient. Wie de waarheid dient krijgt van naar zijn loon. De waarheid kan niet betalen ze heeft niets. Ze wordt ons voorgesteld onder de vorm van een naakte vrouw d e uit een put komt. Wat de schepper van die alegorie bedoeld heeft is mysterie. Is het de officiële versie «dat de Waarheid altijd boven komt»? Heeft hij willen zeggen dat de mensen ze willen verdrinken of versmachten, naar dat ze terug naar boven kruipt, maar nooit boven ge- In aue geval, ae dienst aer waarheid is niet lonend. De cumuls zijn verboden, maar bestaan. Er is middel om de waarheid te gebruiken als uithangbord en andere herer. te dienen, te beginnen met zichzelf Officiële stukken zijn niet hetzelfde als waarheid. Een verzamelaar van officiële ver slagen en documenten is geen geschiedschrij ver. Indien mj niet fijn genoeg om aoo. door de gemeentebesturen krachtens de bevolkingsregisters. De minister beschul digde derhalve de gemeentebesturen er van er valse bevolkingsregisters op na te houden. Dit was onverantwoordelijk vanwege de heer Vermeyien. En nie mand heef: er hem op gewezen dat de bevolkingsregisters regelmatig met gro te nauwkeurigheid gecontroleerd wor den door de onderscheidenlijke procu reurs des Konings of hun afgevaardig den. de substituten Wij twijfelen eraan dat de rechter zijde eensgezind zou geweest zijn het voorstel Van den Daele goed te keuren bijaldien het werkelijk een kans maak te. In het communique over de beraad de geschiedkundige kritiek de waarheid uit de valsheid te rapen maar alles zo maar als baarheid op de markt werpt, is hij een vul gaire lasteraar. Wie durft beweren Mr Wullus mis- schien? dat de duizende dossiers van de militaire rechtbanken zo echt waar als of ficieel zijn La Libre noemt namen zij heeft geen schrik van processen. Het zijn mensen die moreel buiten de wet staan. Ze maken in ons Land veel misbaar rond de wettelijke comedie die gespeeld wordt in de processen achter het IJzeren Gordijn. Meent gij dat het hier veel beter is De vormen zijn een beetje verzacht, maar het princiep is hetzelfde. Het symbool van net Recht is een vrouw weer een vrouw me: een blinddoek op en een weegschaal in de hand. Het zinnebeeld is weer dubbelzinnig is het dat ze geen personen kent is het dat ze niet ziet ciat haar baians scheef hangt Overal is het gerecht ten dienste van het gezag. Het gezag heeft als zinnebeeld een stok. De scepter van keizers en koningen. «Le baton du maréchai». De staf van de bisschop en gemijterde abt. De staf van de herder met een schup daar boven op en die op sommige plaatsen dienst doet bij de aanstelling van de pastoor al- m-iai stokken, zinnebeeld van de macht. Wie geen geweten heeft, maar ae stok van de macht in ae hand, slaat er zijn tegenstre ver het hoofd mede in. Wie zich tot zulke praktij Ken leent en onder mom van in dienst \an Waarheid en Recht, leugen en onrecht d:ent. is niet waard dat een deftig mens daar zijn vuil schoenen, aan af vaagt Het vervolg toekomende week. f slagingen van ae CVF-Kamergroep in zake het voorstel Van den Daele ver nemen wij Er bleek over deze kwes tie een beginseiakkoora te bestaan on der voorbehoud van sommige uitvoe ringsmodaliteiten Wij zijn gerechtigd te vernemen om welke uitvoeringsmodaliteiten het hier ging. We vermoeden dat er verzet uit ging van de Waalse vleugel. Het is be kend dat deze vleugel het de homogene regering zeer bitter gemaakt heeft en haar verhinderd heeft haar programma uit te voeren. Wij kunnen echter niet uan\ aarden dat in de CVP de meerder heid net juk van de minderheid moet ondergaan. De Senaat is op donderdag 6 juni te 15.40 uur. sine die uiteengegaan. Dit betekent dat de Hoge Vergadering va kantie heeft tot het de Voorzitter de heer Gillon. zal behagen haar samen te roepen. De vraag mag gesteld heeft de Se naat zo weinig werk voor de boeg Hierop antwoorden wij dat vele tiental len wetsontwerpen en wetsvoorstellen nog een beurt moeten krijgen. Zij kun nen niet op de agenda van de openbare vergadering gebracht worden, omdat zij niet behandeld werden in de bevoegde commissie of omdat er geen verslag werd over uitgebracht. W aarom heeft de regering trouwens het wetsontwerp tot goedkeuring van de internationale akten verbandhoudend met de oprichting van de Europese Eko- normsche Gemeenschap en van Euratom niet bij de Senaat ingediend Er wordt verwacht dat het Belgisch Parlement de desbetreffende verdragen in de loop van dit jaar zal goedkeuren. De rege ring heeft ze echter aanhangig gemaakt 'bij de Kamer en deze vindt geen tijd om ze te behandelen voor de grote va kantie. waarvan de datum op 4 juli bepaald is. Het wetsontwerp zal ten vroegste in november een beurt krijgen. Er was een schitterende gelegenheid om het reeds dooi ae Senaat te laten goedkeuren voor het groot verlof. Immers, indien de Ka mer het ontwerp pas bespreekt in no vember. wanneer zal het dan een beurt krijgen in de Senaat Wij zijn overtuigd dat niet het gebrek aan werk de Senaat deed uiteengaan, maar het feit dat een aanzienlijk aantal senatoren op uitnodiging van de Ita liaanse legering naar Italië zal afreizen. Ook volksvertegenwoordigers zullen van de partij zijn. Tezamen ongeveer 125 Belgische parlementairen met hun da mes. Onze lezers zullen het met ons eens zijn dat de heren eventjes overdrijven. De reizen naar Moscou, naar Kongo, (Vervolg op blz. 2) Dender k lok 13 Si rit van Ninove van 10 tot 18 oogst

Denderklok | 1957 | | pagina 1