Turnleest in open lucht Onze Hoop en onze Toevlucht De Katolieken eo de komende Kiesstrijd Door de Periscoop Opstelprijskampen 1957 PrJJs per nummer 1,50 Fr. Eén en dertigste Jaargang Zondag zó juni 1957 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 4786 85 Drukker-Uiigever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Onderwijsinstituut Zusters H.H. Harten - Ninove Op ZONDAG 23 JUNI a.s. te 15 uur Massaoefeningen - Evenwicht - Sprongen - Dansen Toegang F. 10. FEEST VAN HET H. HART Vrijdag aanslaande valt de feestdag van het Heilig Hart van Je-tus, bron van onuitputtelijke genaden voor de vaak zo ondankbare mensheid. In ons land staat de verering van het Heilig Hart hoog in ere. Daarvan getui gen de talrijke Heilig Hartbonden voor mannen en vrouwen, daarvan getuigen de aanzienlijke scharen van gelovigen, die, wegens hun verbondenheid met het Heilig Hart van de Zaligmaker, op elke eerste zondag in groep communiceren, daarvan getuigt tevens de monumentale Basiliek van het II. Hart te Koekelberg. het zorgenkind van Zijne Eminentie ae Kardinaal, de grootse tempel Gods, die jaarlijks aan schoonheid en staatsie wint. Welke devotie Kan God welgevallige! zijn dan deze tot het bij uitstek aposto lisch Hart van Zijn geliefde Zoon. de tweede Persoon van de Heilige Drievul digheid Waar kunnen wij veiliger ge borgen zijn dun in het Hart van de Za ligmaker In de rangorde van de waar den is Jezus toch het allerhoogste. God zelf. en door ons H. Doopsel zijn wij lid maat geworden van het mystiek lichaam Christi. In zeer vele gezinnen is het H. Hart geintroniseerd. in zeer veie woningen is Zijn beeltenis tijdens deze Junimaand met iicht en bloemen getooid en verza melen de gezinsleden telken avond om gezamenlijk te bidden ter intentie van het H. Hart. Er zijn echter ook katolieke gezinnen, die hierin tekort schieten. In vele jonge gezinnen, gesticht door ka- tolieken wier katolieke mondigheid wij nochtans niet kunnen betwijfelen, staat het Heilig Hartbeeld niet op de ereplaats en vond er geen intronisatie plaats. Onde: wiens hoede kunnen wij noch tans ons gezin, onze kinderen beter stel- ien dan onder deze van Jezus' Heilig Hart. Tijdens de eerste en de tweede wereldoorlog hebben vele duizenden hun hoop en vertrouwen :n Jezus' H. Hart gesteld en dit vertrouwen werd niet beschaamd. De hoge bescherming die ons vaderland van Jezus Heilig Hart ondervond in de tweede wereldoorlog, heeft onmiddellijk nadien de bouw der Nationale Basiliek in aanzienlijke mate bevorderd. Ook thans hebben wij alle redenen om onze hoop en ons vertrouwen te stel len in het Heilig Hart en dit H. Hart geweld aan te doen door de vurigheid van onze smeekbeden. De getormenteer de wereld komt niet tot rus*.. Nooit wa ren de tegenstellingen zo reusachtig tussen de grootmachten nooit, sedert oc- Romeinse kerkvervolgingen, werden de Kitoireken in vele landen zozeer ver volgd ais ten huldigen dage nooit, sr- deit het bestaan van de wereld, was het gevaar ener algemene vernietiging zo eminent ais in deze tweede helft van de twintigste eeuw. de eeuw der meest prestigieuze- verwezenlijkingen van het menselijke kunnen. Wij beleven het verbijsterend gebeu ren dut twee der nieuwste bombarde mentsvliegtuigen meer kosten dan de gezamenlijke bedragen aie aan de Kerk geschonken werden voor de uitbreiding van het Rijk Gods. voor het missie apostolaat. De voorbereiding van de ai- gemene verdelging of. zo men wil. het handhaven van de- vrede, en het voeren van de koude oorlog kosten aan de mensheid stronomische sommen, die zouden volstaan om ae wereld van aan schijn te doen veranderen t-n aan tien tallen van miljoenen hongerende men- ten weistand te schenken. ledereer» weet dat de wedloop in de bewapening gevaar loopt de gr-, etste ramp aiierlijden over de mensenkinde ren te ontketenen. Niemand slaagt erin er een einde aan te >tellen. Waar de lei ders ae. volkeren versagen, k in alleen de Weester van Hemel en Aarde solaas brenger». Daarom stellen wij onze hoop in Jezus' H.Hart, daarom zullen wij vrij dag aanstaande ter H, Taf ei naderen om het H. Hart geweld aan te doen. Duidelijke Taal van Z. Em. de Kardinaal In de politieke kringen houdt men er rekening mee dat de verkiezingen zowel in de komende herfst als ir. de lente 1958 kunnen plaats vinden. Wu- de politiek volgt, beselt de geweldige inzet van deze verkiezingen. De vorige verkiezingen hebben een meerderheid van anti-katolieken aan het bewind gebracht. Weliswaar hebben ve le duizenden kiezers hun stem aan de niet-katolieke partijen geschonken zon der deze te mandateren tot het voeren ener anti-kalolieke politiek, maar het is een feit dat het verbond der of tussen de niet-katolieke partijen bezegeld werd door het anti-clericaal cement. De bit tere vruchten hiervan zijn de schoolwet geving van de heer Collard, de anti-fa miliale politiek van de ministeries van Volksgezondheid en van het Gezin en van Arbeid en Sociale Voorzorg. Het reusachtig verzet tegen de wet Collard heeft de heren op onderwijsge bied tijdelijk doen inbinden. De wet Col lard moest gevolgd worden door een reeks van andere maatregelen op on derwijsgebied en het neerleggen der des betreffende wetsontwerpen werd aange kondigd. Het verzet v in de katolieken heeft evenwel bereikt dat totnogtoe niets hiervan in huis gekomen is. Het is echter duidelijk dat indien de hui dige regering bij de komende wetgeven de verkiezingen geplebisciteerd wordt, indien zij er in slaagt, tegen alle ver wachtingen in, haar meerderheid te ver sterken dat pas dan op de ruimste schaal in anti-katolieke zin zal gelegifireerd worden. Daarom komt de ernstige waarschu wing van Zijne Eminentie, waarvan wij de tekst r.ierna laten volgen, op haar tijd. Waar de geestelijke belangen van de massa in het gedrang komen, waar machtsmiddelen aangewend worden om de ouders te verhinderen in vrijheid en evenwaardigheid de keuze van de school hunner kinderen te bepalen, waar er naar gestreefd wordt ons volk te ont kerstenen. daar is het Episcopaat aan Zijn /.ending verplicht pastoraal op te treden. Op het ogenblik dat deze be schouwingen verschijnen, wordt Zijne Eminentie hierom op de meest brutale en godvergeten wijze in de anti-katolie ke pers aangevallen. Zijne Eminentie wete dat alle katolieken rond Hem ge schaard staan en Hem dankbaar zijn voor zijn kloekmoedig optieden. De richtlijnen zijn duidelijk en van drieërlei aarclgeen stem op anti-kato- lieke lijstengeen verzwakking door scheurlijsten geen onthouding van de stemplicht. Ziehier de aartsbisschoppelijke richt lijnen Overwegend dat de Roomse Kato- iieke Godsdienst in zijn instellingen en zijn invloed door de huidige Rege- ring planmatig wordt belemmerd en a tegengewerkt, niet alleen in België maar ook in de missies van Belgisch Congo Overwegend dat geen enkele aan- duiding toelaat te verwachten dat de thans regerende partijen, indien zij opnieuw het bewind kunnen voeren na de aanstaande verkiezingen, hun En dit is het vervolg op de beschouwin gen over het boek van Rudiger en het trom geroffel van «La Libre Beigique». ...En ik stond in mijn werkkamer door het venster te Kijken zonder ie'? te zien. Ik was in gedachten verslonden hoe het toch mogelijk is dat mensen zo een bekrom pen verstand kunnen hebben en zo een klein verschrompeld hart en toch zo een groot gedacht over zichzelf en zo een grote eigen liefde. Er kan noch in hoofd noch in hart iets in. buiten hun eigen ik. Hun eigen ik zelf kan er niet helemaal in. Ze zijn zodanig vol van zichzelf dat ze er van overlopen ge lijk ae boer zijn aalkuip overloopt al over de straatstenen te schokken. En daar al met eens zag ik iets. iets dat steeds zeldzamer wordt. Daar op de straat zag ik een paardereke liggen. Ze lag te dom per. in. de zon. Een half dozijn mussen talen er rond te fladderen en te vechten. In mijr» verbeelding zag ik vijftig jaar te rug een rakker van een fc.jren.:ngen die er altijd het fijne wou van weten, bezig met eer. stokje een paardenreke te roeren om te zien wat daar zo ai inzat. Hij vond er niet verteerde haver in en hij vond er vlie gen van soorten cp grote blinkende zwarte, mir.dere bruin, van kleur, naar de kleur van "t midden waarin ze gewoonlijk leefdendui- zende en nog duizende kleine, heel kleine, die als in een wc opviog a als ze verstoord wtrder». Hij vond er kevti a in, kleine roac en dikke zwarte, van die blinkende zwarte, groter dan een meikever en die mestkever heter». En zo heel spontaan flitste er een gedacht door mijn hoofd De geschiedenis is gelijk aa»n eer. paardereke. In de feiten die materiaal zijr. voor ge schiedkundige navorsingen zit er van alles En elk haalt er het zijne uit. De mussen halen er de haver uit uit de paaraerene wel te verstaan. Er. niemand is v;e^ van de mus. De Fransen noemen ze «Pierrc;»... De geschiedschrijver haait uit de feiten de waarheid. Ten minste als hij geschied- vijandige en noodlottige werking te- gen de Katolieke Kerk zullen staken Overwegend dat de aanstaande wetgevende verkiezingen aldus een beslissende invloed zullen uitoefenen op het geloof en de zeden van de ge- doopten die God aan onze herderlijke zorg heeft toevertrouwd Hebben wij besloten de volgende richtlijnen te geven aan onze dioct- sane priesters en aan de kioosterlin- gen 1) Indien men u vraagt of een ge- lovige in geweten bij de aanstaande verkiezingen zijn stem mag uitbren- gen ten voordele van een partij welke de godsdienstige en zedelijke belan- 4 gen bekampt of in gevaar brengt, dient geantwoord dat dit niet kan ge- rechtvaardigd worden en in geweten schrijver is. :t Is in deze tijd de gewoonte axles een andere naam te geven. Ler»ine, Trotsky, Staline, Tito en nog veel andere hebben niet alleen hun voornaam veranderd, gelijk nonnekens en paters dat doen. maar ook nun familienaam. Dichters en roman schrijvers nemen dikwijls ne lapnaam aan en de vrouwelijke toneelspeelsters doen dat ook meest altijd. Geschiedschrijvers doen dat gewoonlijk niet. Godelroid Kurth ondertekende zijn boe ken met zijn echte naam en Pironne deed dat ook en professor De Corte van de Luikse Universiteit ook. Rudiger doet dat niet. Een geschiedschrijver kiest zijn onder werp niet in de actuele gebeurtenissen. Een vloeriegger legt geen vloer op vers aange vulde grond. Rudiger doet dat wel. Als het stof dat opgewaaid is, neergevallen is; als ae gemoederen bedaard zijn; als alle docu menten beschikbaar zijn; begint de echte geschiedschrijver zijn werk het materiaal k.^sseren en uitziften gelijk de boer bet kaf uit zijn graan want. De pamfletschrijver doet dat niet. Hij noemt zichzelf «historicus» mt-ar hij is pamfletschrijver. «Officiële do cumenten» noemt hij waarheid. In de dos siers van ae «veiligheid» zitten er officiële documenten. Die worden gebruikt om tegen strevers uit de weg te ruimen en min propere vriendjes een mantel van Noë om te hangen. Omdat iedereen weet dat dergelijke prak tij Ken oestaan, wordt er na zekere tijd am nestie toegestaan die eerherstel geeft aan de verongelijkte en ir» feite een blaam is voor de «wreker». Hier te lande is bij voorbaat amnestie verleend geweest aar. tal van bandieten die tijdens de bezetting hun medeburgers hebben geplunderd onder de mom van sabotage en weerstand. Politiekers betten hun naam daaronder. Deftige geschiedschrijvers niet... En ae geschiedenis is 'n paardereke waar eik volgens zijn natuur en gesteltenis het zijne uithaaltde mestkever en de pierrot. En meer vertel ik er niet over. zwaar ongeoorloofd is. 2) Indien men u vraagt of de ge- iovigen op het politieke plan een- <f drachtig moeten optreden, dient ge- antwoord dat geen enkele reden van persoonlijke, economische, sociale, kui ft lurele, volkse of politieke aard, in de huidige omstandigheden, een scheu- ring in geweten kan rechtvaardigen. 3i Indien men u vraagt of een ge- lovige bij de aanstaande wetgevende verkiezingen zich mag onthouden of blanco stemmen, dient geantwoord dat 41 hij zodoende in een belangrijke zaak grotelijks zou te kort komen aan zijn plicht. Gegeven te Mechelen, op 12 juni 1957. t J E Kard Van Roey Aartsbisschop van Mechelen Davidsfonds - Afdeling NINOVE Sinds jaren worden door het Davidsfonds, het hele Vlaamse landsgedeelte door. prijs kampen in Nederlands opstel uitgeschreven. De kandida.en worden in 4 reeksen ge rangschikt Ie Reeks Lager Onderwijs (meisjes en jongens afzonderlijk) 2e Reeks Lagere Middelbare; Technische Scholen. 3e Reeks Poëzi; 4e Reeks Retoriak; 4e jaar Normaalschool. De laureaten ie Reeks nemen ook deel aan de prijskamp van de Davidsfonds-gewest- bond. Wie ook daar bekroond wordt is kan didaat in de gouwprijskamp. Voor de 2e, 3e en 4e Reeks is, naast de plaatselijke uitslag, alleen een landelijke prijskamp voorzien, dit dan voor de eerst- gerangschikte van elke afdeling. Afdeling Ninove, die in het veileden reeds bogen kon op zeer eervolle resultaten, mag dit jaar zich verheugen in een paar uitzon derlijke onderscheidingen Op 21 februari werden prijskampen ge geven voor 1e en 2e Reeks in het Instituut van de Zusters der H. Harten en in het Sint Aloysiuskollege. Ze gaven als resultaat AFDELING NINOVE 1e Reeks Meisjes 1) Appelmans Lucie (Meerbeke) 2) Vernaillen Leona (Ninove) 3) Baeyens Agnes (Ninove) Collyns Monique (Ninove) Leverden ook een zeer verdienstelijk opstel in Corrijn Godelieve (Meerbeke) De Pril Jeannine Denderhoutem) De Troyer Viviane Ninove Matthijs lliane (Okegemt Modderie Frieda (Denderwindeke) Vanbiervliet Monique (Denderwindeke) ar» der Kelen Diane (Ninove) Van Herzele Beitha (Zandbergen) Vijverman Lisette (Denderhoutem) 1e Reeks Jongens 1) De Vos Mare (Meerbeke) 2» Van den Haute Paul (Ninove) 3) Verschorren Paul (Ninove) Leverden ook een zeer verdienstelijk opstel in Bruylant Robert (Zandbergen) Colpaert Freddy (Neigem) De Vos Jacques tMeeibeke) Malfroid Andre (Denderwindeke) Mertens Harry-Jean (Pamel) Pletinckx Geoi ges (Neigem) Roosens Jan (Meerbeke) Seminck Gustaaf (Iddergem) Van Crae.nenbroeck Raymond (Denderw..) an der Kelen Carlos (Ninove) an der Maelen André (Ninove) Var» Ginderdeuren Hugo (Ninove) ar» Holdebeke Gerard (Denderhoutem) 2e Reeks 1) Van der Perre Georges (Okegem) 2) Nijs Monique (Ninove) 3) De Backer Hans Smeerh.-Vloerzegem) Ook van de volgende kandidaten werden de werken zeer geapprecieerd Beeckmans Vital (Outer) Bockstael Wilfried Appelterre-Eichem) Borreman Godelieve (Nederhasseit) Chiau André (Denderhoutem) Cornelis Simonne (Meeibeke) Dc B oeck Greta (Appelterre) De Leemans Herman (Ninove) De Quick Frans (Meerbeke) De Smedt Cyriel (Meerbeke) De Vüle Freddy (Meerbeke) Goossens Maurits (Meerbeke) (Vervolg op blz. 23 De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1