Eis van Twaalimaandendienst blijft gesteld Door de Periscoop XXX" Ijzerbedevaart en H. Bloedspel te Brugge Ninove -11 Juli Feesten én en üertJgste ïïaargang Six;l ïr PlÉ"* O# I SfJdtM Zondag 30 juni 1957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-ÏJitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 De regering heeft in de Kamer een veklaring afgelegd in verband met de voorgenomen vermindering van de diensttijd. Dergelijke verklaring komt neer op een aanvullende regeringsverklaring. De Senaat werd hierbij volledig over het hoofd gezien en dit gaf aanleiding tot een initiatief van de heer Struye. die dit gebrek aan wellevendheid en na leven der parlementaire traditie aan de kaak stelde. Uit de bespreking bleek dat de Senaatsvoorzitter en de leden van alle partijen eensgezind waren om het gebrek aan fair-play vanwege de rege ring te betreuren. Ondertussen voerde de heer Lefèvre. nationaal voorzitter van de CVP. in de Kamer kritiek uit op de beraamde maat regel. Zijn spreekbeurt werd bestendig door de oppositie onderbroken, vooral door dhr Van Eynde, hoofdredacteur van «Volksgazet» en ondervoorzitter van de BSP, dezelfde Van Eynde die tijdens de oorlog zijn vriend Henri Deman aan schreef om het grootste en enige dag blad van Vlaanderen te maken onder Duitse censuur waarvan Van Eynde de leiding zou genomen hebben. Uit de spreekbeurt van dhr Lefèvre en uit deze van dhr Eyskens, die voor de repliek aan de minister van Landsver dediging zorgde, bleek dat de CVP haar eis van twaalfmaandendienst handhaaft dat uit besprekingen gevoerd met bin nen- en buitenlandse specialisten bleek dat deze herleiding van de diensttijd mogelijk was indien zij gepaard ging met de vereiste reorganisatie van het leger en aanpassing aan de modernste oorlogstaktiek. en dat de CVP zich ver bond de twaalfmaandendienst door te voeren bijaldien zij opnieuw aan de macht kwam. EEN WELOVERDACHTE EIS Deze eis van de CVP is diep door dacht. De CVP is een nationale partij, die altijd de landsbelangen de voorrang gegeven heeft boven haar partijbelang. Dit werd bewezen door de opvoering van de diensttijd bij het uitbieken van de oorlog in Korea en de enorme finan ciële inspanning die zij zich getroostte om het leger modern-slagvaardig te ma ken, alhoewel zij een onmiddellijk elec toraal succes zou bekomen hebben dooi de reusachtige bedragen, aangewend voor de landsverdediging, voor andere doeleinden aan te wenden. De CVP is niet. zals de BSP, de par tij van het gebroken geweer. Zij heeft nooit de soldaten aangezet tot insubor dinatie. zoals leidende elementen van de BSP tijdens de koningskwestie. Indien de CVP derhalve verklaart dat uit een ingesteld ruim onderzoek, met berading bij specialisten, blijkt dat de twaalfmaandendienst mogelijk is, dan is dit geen ijdele praat en moeten wij tot een mogelijkheid besluiten. Men vraagt zich overigens af waar om de legerdienst m het meer bedreig de West-Duitsland zou beperkt blijven tot 12 maand en onze jongens er 15 moe ten kloppen. NATO NIET AKKOORD? Het spreekt vanzelf dat indien de CVP in de gelegenheid gesteld wordt de twaalfmaandendienst door te voeren, zij dit zal doen. na grondig overleg met de Belgische en Nato-militaire overhe den en mits de vereiste tussenruimte voor aanpassing Wij kunnen inderdaad aannemen dat de bevelhebbers van de Nato geen vrede kunnen nemen met overijlde maatrege len, die het defensiepotentieel van het vrije Europa kunnen in gevaar brengen. Dat de socialisten zich hieraan niet storen, weten wij uit de manier waarop zij de Nato voor een voldongen feit stel den, toen zij de achttienmaandendienst uitvaardigden. De verdediging van Eu ropa was toen een van de geringste be kommernissen. Het nationaal en inter nationaal argument moest wijken voor het electoraal argument. Thans ook heeft minister Spinoy, on danks zijn kennelijk verzet, moeten toe geven aan de oekaze van het partijbe stuur, in de hoop aldus het gras onder de voeten van de oppositie weg te maai en. Er moest onmiddellijk een beslissing vallen en de Nato kreeg zo weinig be denk- en overlegtijd dat het een ulti matum gold. Wij vinden niets uit. Het blijkt duidelijk uit de verklaringen van de heren Spinoy en Laroek. De minister van Buitenlandse Zaken stelde de vraag of de regering de ver plichtingen ten overstaan van Nato na geleefd had en hij antwoordde: «Wij hebben ze nageleefd. Reeds op 22 mei heeft de Belgische vertegenwoordiger de Nato in kennis gesteld van de voor genomen maatregelen De lezer zal dit reeds op 22 mei bewonderen, waar de beslissing minder dan veertien dagen nadien viel en fei telijk reeds gevallen was op het ogen blik van de raadpleging. De minister vervolgde 's Anderen daags heeft de minister van landsver dediging de nodige toelichting verstrekt aan de burgerlijke en militaire autori teiten van de Atlantische Organisatie (dus op 23 mei! red.) Op 24 mei heef: de regering ui een communiqué bekend gemaakt dat :.ij de Nato raadpleegde en dat zij vastbesloten was al haar ver plichtingen na te komen (sic. red.) Drie dagen iater (dus op 27 mei. red.) kwam een militaire zending van de Shape naar Brussel, waar zij van het departement van landsverdediging alle gewenste in lichtingen ontving. Daarna heeft de raad van de Nato (secret.-qeneraal is Spaak, red.) drie vergaderingen besteed aan het onderzoek van het vraagstuk en de minister van landsverdediging was op nieuw op een der vergaderingen die van 5 juni aanwezig Dat het voorstel op verzet stuitte blijkt uit de volgende woorden van de minister: «Naargelang de opinie \an de verschillende leden van de raad en van de militair*. overheden ter kennis werden gebracht van de regering, heeft deze ze met d* grootste aandacht on derzocht. Er werd geantwoord op de vragen, op het gemaakte voorbehoud en op de kritiek (er was dus voorbehoud en kri tiek. red.) De raadpleging was zo uitge breid als nodig was Zij was spannend en op sommige ogenblikken ook lastig (vetjes van ons. red.) Maar zij werd gevoerd volgens de geest en de letter van de procedure die in october 1955 ingesteld werd wij hebben onze ver plichtingen nageleefd». Hier speelt de minister op de woor den. Voor de gewone lezer betekent het: wij hebben onze verplichtingen nage leefd in verband met de defensie van Europa Maar de minister zou zelf de juiste interpretatie van zijn woorden geven De Nato is geen bovenlandelijk gezag haar adviezen zijn geen bevelen. Het staat elk land vrij ze op te volgen of niet op te volgen na ze te hebben ingewonnen, op voorwaarde wel te ver staan clat de aangegane verbintenissen worden nagekomen C??. red Het is duidelijk dat de regering de diensttijd tot 15 maanden verminderd heeft om electorale beweegredenen, na melijk uit vrees dat de CVP zoals de BSP in 1954 teveel stemmen zou win nen dank zij haar voorstel van 12 maan dendienst. SOCIALISTISCHE DEMAGOGIE In haar nummer van 20 juni bloklet- tert «Volksgazet» Internationaal po litiek schandaal Nederlands Katoliek Kamerlid vraagt dat de Hollandse re gering bij Nato zou aandringen om Bel gische vermindering van legerdienst te doen verbieden Het telegram uit Den Haag luidt dat men in de officiële Nederlandse kringen teleurgesteld is over de beslissing van de Belgische regering de diensttijd in België te verminderen (om de goede re den dat de Nederlandse ouders van mi- licianen dezelfde eis zullen stellen, red.) Deze teleurstelling aldus verder het telegram wordt in de eerste plaats gebaseerd op het feit dat de regering deze beslissing trof nadat groepen in de Nato verklaarden tegenstanders te zijn van het Belgisch plan. In Nederlandse militaire kringen drukt men de vrees Alle deftige bladen in ons tweetalig land hebben artikels gewijd aan Sint Knstolfel- Polfare. Dat is reklaam voor de Broederschap die dit jaar haar 20e jaai viert. In feite werd de Confrérie gesticht door Ninovietersdeels uit genegenheid voor de toenmalige pastoor Eerwaarde Heer Corte- ville, gewezen onderpastoor te Ninove, oeels in het belang van Ninove zelf. Onder toeristisch oogpunt staat Ninove ver beneden zijn waarde gerangschikt. De Oude Abdijkerk, nu pa:ochiale kerk, met haar eerlijke kunstschatten, mitsgaders en kele andere belangrijke overblijfsels van de oudste, stoutste en wijsste der steden, zouden beter gekend geraken dank zij de oude Kris- toffel van Pollare. Het is een feit dat in de laatste decennia Sint Kristoffel de grote reklaainvedette ge- Worden is voor het toerisme. Er zijn mensen die beweren dat Sint Kristoffel bij mij in de beet staat omdat ik er nog nooit ove. chree.. Ze beweren au. ik het schijnheilig princiep toepas van de gepatenteerde lasteraars Wij mogen geen kwaad spreken - wij zwijgen er over Ik houd van Kristoffel. 't is rnij om het even of de reus Kristoffel een historische figuur is of het hooidpersonnage uit een legende. Kristoffel, sterk van lichaamsbouw maar simpele mens, w< -.de aan de over van ee water. Lit liefde Deu, u.otg n,j de re. zigers over hel water. Op zekere dag deed een kindie beroep op z;jn diensten en vroeg of hij het kon over 't water brengen. Kris toffel lachte omwille van de kleine last en tilde het kir.d op zijn schouder. Toen hij midden 't water was woog het Kind zo zwaar dal hij dreigde te bezwijken. Hij keek naar zijn last zag het kina Jezus met de wereldbol in zijn hand Alle kristen mensen moeten Kristoffels- Kristu.-dragers zijn en zich de iast getroos ten van Kristus' liefdewet te dragen. De autovoerders en andere gemoloriseer- den heboen zo menigmaal de gelegenheid dienst te bewijzen. Zij die de beeltenis van Kristoffel ais mascotte of geiukdrager ge bruiken, doen een openbare belijdenis van hun geloof en hun kristeiijke levensopvat ting. Er zijn mensen die minachtend ue schou ders ophalen en liever hun vertrouwen stel len in een poppetje of iets dergelijks vooral ais z.j het genregen hebben van een meisje of van een vrouw met hun vrouw 't is ook een belijdenis van hunge loof en hun levensbeschouwing. Hun geloof belachelijke superstitie. Hun levensbeschou wing niet in dienst staan van de medemens, maar de medemens in dienst nemen van hun eigen ik en de evenmens schandelijk uitbaten. Autostop is de mode van de dag. 't Is al „emak en voordeei voor de gebruiker, 't Is zware verantwoordelijkheid voor de ver voerder. Wie mci.sea opneemt die op de sukkel zijn, gebrekkigen en ouden van dagen, be horen tot ae praktijk van Sint Kristoffel. Wier attentie alleen naar de jonge schoon- iwden van het zwakke geslacht gaat. behoren tot de praKtijk van het poppetje. Daarmee is het al gezegd. Wie Kristoffel kiest, kiest hem, altijd dezelfde, gelijk in welke kerk of kapel waar K> loffel te vinden is. ran waarom hem dan niet kiezen in onze onmiddellijke omgeving in een schilderach tig landschap, op de plaats waar het Kns- toffelwerk sinds eeuwen en eeuwen in ge bruis was bij kristene mensen. Als er nog geen bruggen waien, geen veer zelfs en de mensen moesten de ondiepe plaatsen zoeken waar ze konden doorwaden. De Kristoffel van Poilare heeft in dit feit zijn oorsprong gevonden. Moge hij nog lange, lange jaren de mens heid dienst bewijzen DAVIDSFONDS NINOVE ZONDAG 18 AUGUSTUS Z3 reis per autocar naar Reis en toegangskaart Bloedspel (75 fr.) 180 Fr. (dus alles inbegrepen) Inschrijvingen bij de bestuursleden en op het Sekretariaat, De Deyaitraat 41, Ninove. De herdenking van 11 juli zal dit jaar alhier met uitzonderlijke luister worden gevierd. Al de katolieke maatschappijen hebben de handen in mekaar geslagen om een puik programma samen te brengen. Op zondag 7 juli a.s. te 9 uur, wordt er vanwege al deze verenigingen een SOLEMNELE HEILIGE MIS opgedragen, eerst en vooral voor de overle denen en tevens ook voor al de leden van de inrichtende katolieke verenigin gen. Op 11 juli zelf te 7.30 uur is er een PLECHTIG LOF waarna een OP TOCHT naar de feestzaal van «Ons Huis» alwaar verder voor een FEEST PROGRAMMA wordt gezorgd. Zeereerwaarde Heer STERCK, principaal van het St Catharina-eollege te Geraardsbergen zal de FEESTREDE houden. Alle katolieke Vlamingen zijn beide dagen vriendelijk uitgenodigd en worden er met familieleden en kennissen verwacht. uit dat de Belgische maatregel een weer slag zal hebben op de Nederlandse open bare opinie en dat thans de vraag zal gesteld worden waarom iets dat klaar blijkelijk mogelijk is in België, onmo gelijk is in Nederland. Het katolieke lid van de Tweede Kamer J, Fens diende reeds een vraag in aan de Nederlandse regering waarin deze verzocht wordt te bevestigen dat de Belgische regering de ze beslissing trof tegen het advies van de Nato in». Volgt kommentaar van Van Eynde die het wil voorstellen alsof dhr Fens opgestookt werd door de CVP! ij menen dat de vraag van dhr ens zeer gefundeerd is. Waarom is in Nederland niet mogelijk wat in België een feit is? En dat dhr Fens het recht heeft de mening van Nato te kennen. Zoniet heeft de Europeese Beweging en de Beneluxsoiidariteit geen zin meer. Het was trouwens elementair, in Bene- (Vervolg op blz. S). De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1