XXX Ijzerbedevaart en H. Bloedspel te Brugge Ninove -11 Juli Feesten Volmachten wet krijgt Staartjes Bedevaart naar St Kristoftel Door de Periscoop Gulden Sporen-Viering Eoa en dertigste iiurgang Pr^s per nummer I ,S0 fr Zondag 7 ,uii 1957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN'JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 DAVIDSFONDS NINOVE ZONDAG 18 AUGUSTUS reis per autocar naar Reis en toegangskaart Bloedspel (75 fr.) 180 Fr. (dus alles inbegrepen) Inschrijvingen bij de bestuursleden en op het Secretariaat, De Deynstraat 41, Nmove. De herdenking van 11 juli zal dit jaar alhier met uitzonderlijke luister worden gevierd. Al de katolieke maatschappijen hebben de handen in mekaar geslagen om een puik programma samen te brengen. Op zondag 7 juli a.s. te 9 uur, wordt er vanwege al deze verenigingen een SOLEMNELE HEILIGE MIS opgedragen, eerst en vooral voor de overle denen en tevens ock voor al de leden van de inrichtende katolieke verenigin gen. Op 11 juli zelf te 7.30 uur is er een PLECHTIG LOF waarna een OP TOCHT naar de feestzaal van «Ons Huis» alwaar verder voor een FEEST PROGRAMMA wordt gezorgd. Zeereerwaarde Heer STERCK. principaal van het St Catharina-college te Geraardsbergen zal de FEESTREDE houden. Alle katolieke Vlamingen zijn beide dagen vriendelijk uitgenodigd en worden er met familieleden en kennissen verwacht. DE SOCIALE CONFLICTEN Het bevel door het ABVV aan zijn aangeslotenen gegeven op maandag 1 ju li de arbeid te hervatten in het bouw bedrijf althans te Brussel. Gent en Me- chelen doet niets af aan het feit dat ons land gekenmerkt wordt door uitgebrei de sociale conflicten. Deze conflicten zijn bij vele landge noten niet welgekomen. Ook een aantal stakers hebben slechts de arbeid neer gelegd omdat zij ertoe verplicht werden. Denken wij maar aan de arbeiders op de werven van de Tentoonstelling. Zij worden goed betaald en dachten niet aan staking. Tot uit and* re gewesten autocars, gevuld met stakers, de Brus selse werven overspoelden en stakings piketten uitzetten om de arbeid te doen neerleggen, wat de arbeidsvrijheid tot een bespotting maakt. Ondertussen hebben tienduizenden metaalarbeiders het werk neergelegd en algemene stakingsaanzeg gedaan tegen de dag zelf dat vele bouwarbeiders het werk hervatten. De sociale conflcten zijn evenmin wel gekomen bij degenen die om het lands belang bekommerd zijn. In de jongste maanden is België er economisch op ach teruitgegaan. De invoer is veel sneller gestegen dan de uitvoer, dit is wij moe ten meer deviezen uitgeven dan wij er dank zij onze invoer en de toeristische inkomsten ontvangen. De bestelorders onzer industrie komen trager binnen dan vroeger. Alles wijst op een sterke inflatietendens. Inflatie is het ergste dat de arbeidersstand kan overkomen. In flatie betekent duui leven en de ver diensten stijgen niet in verhouding.. In flatie betekent duur leven en de ver diensten stijgen niet in verhouding In flatie verwekt devaluatie en devaluatie is tenslotte een georganiseerde diefstal ten nadele van de beste staatsburgers, de spaarders. Indien thans nieuwe looneisen ge steld worden, zo redeneren de werkge vers en economisten, dan zal dit een dubbel noodlottig gevolg hebben Van de ene kant zal de invoer nog verhogen omdat de koopkracht voor de nici-os- sentiële p. ducten stijgt. Van de andere kant. zal de kostprijs onzer fabricates stijgen en ,il de export in het gedrang komen. De sociale conflicten zijn even slecht gekomen bij de syndicale leiders van het ABVV. Wij zeggen niet bij alle syndicale leiders, maar wel bij deze syndicale leiders die zich tevens voor een politieke verantwoordelijkteid ge plaatst zien. Anders is de volgende diag nose van de syndicale medewerker van «Volksgazet» (24 juni jl.) niet te verkla ren De vraag is gesteld of er aan beide kanten geen grove fout is gemaakt die een conflict heeft uitgelokt, dat met andere met modes had kunnen vermeden worden Aan beide kanten betekent: bij de werkgevers en de werknemers. Het was de medewerker van «Volksga zet» onmogelijk te schrijven De vraag is gesteld of er aan de kant van de ar beiders geen grove fout is gemaakt... De sociale conflicten zijn tenslotte Alle Automobilisten en Motocyclisten trekken op ZONDAG 7 JULI e.k. ter H. Mis te 10 uur. Daarna zegening van de voertuigen. TE POLLARE Donderdag 11 juli Vlaanderens Hoogdag. Er zal gevierd worden heel Vlaan deren door. Elk op zijn manier. Ieder vogel zingt volgens hij gebekt is. Ik op mijn manier een ander op de zijne. Ik schrijf liefst mijn bedenkingen neer voor het feest. Achteraf zoekt iedereen in de beschouwingen naar iets waarin hij zi,ch kan ergeren omdat hij het aan ziet als een kritiek op zijn persoon of op zijn manier van doen. Kritiek haalt niets uit. Het volgende jaar is het al lang vergeten en het water loopt voort bergaf. Vlaanderen staat voor het meest angstvolle moment van zijn geschiedenis Op 10 juli 1302 was het zo erg niet als nu in juli 1957. De europese eenmaking staat voor de deur. De samenbundeling van hon- derde millioenen is altijd gevaarlijk voor numeriek zwakke volksgemeen schappen. Vlaanderen heeft het altijd lastig ge had om zich st. ande te houden tegen over de zuiderbuur die altijd tien en twintig maal sterker was. In een ge meenschap van honderde millioenen heeft Vlaanderen veel weg van een red dingsbootje op een onstuimige zee. In het groot statenverbond waarin de men sen dooreen gekneed worden gelijk me talen dooreen gesmolten worden in de smeltkroes, gaan de zwakke ten onder ten bate van de sterke. De zwakheid kan numeriek zijn ze kan ook kwali tatief zijn, Vlaanderen is het allebei en het gevaar is minstens vierdubbel. Vlaanderens Hoogdag vieren veron derstelt vasthouden aan de gedachte die toen gezegevierd heeft. Der Vlamingen karaktersterkte en volledige overgave aan de volksgemeen schap vieren is schoon en doet dienst als inspuiting tegen gevaar voor besmetting door vreemde microben. De Leeuw huldigen en vieren als men zelf hoogstens een mentaliteit van schepershond heeft is belachelijk en ha telijk. Als men zelf geen karakter en geen offergeest genoeg heeft om in de bres te springen maar toch op de eerste rij blijft staan om te beletten dat een ander wel in de bres zou springen, is puur en simpel verraad. Ik wil niemand de steen werpen. Al le mensen ondergaan de invloed van het midden waarin ze leven en de in vloed van de tijd. In de kleine wereld der mensen gaat het gelijk in de grote wereld van Gods heelal. Het evenwicht is het resultaat van de gelijkheid in sterkte van middenpuntvliedende kracht en middenpuntaantrekkende kracht. Alle machten in de mensheid wer ken centralizerend en zijn van natuur uit bondgenoten om de zwakke enkeling meer en meer aan te trekken en vast te binden. De enkeling, in zijn natuur lijke aandrang naar vrijlieid. tracht zien aan de invloed der grootmachten te onttrekken. Hij is revolutionnair te gen net gezag en de macht. Als de zwak ke enkeling zich kan losmaken zegeviert de omwenteling. Als hij het niet kan zegeviert de onderdrukking. In ons volk worden sinds honderde jaren de vrij heidslievende neigingen methodisch uit geroeid gelijk onkruid op de akker. Er is geen enkele macht die zich van de volkskracht bedienen wil om een andere kracht te bekampen. Het resultaat van die toestand zijn wij en zonder bui tengewone reactie tegen de verdoving luidt weldra de doodsklok over Vlaan deren 11 juli vieren is stormklok luiden ze niet luiden is sabotage. PAROCHIE St. THERESIA DONDERDAG 11 JULI 1957 NINOVE te 20 uur IN DE ZAAL NOVA Toegang vrij. slecht gekomen bij de regering. De heer Van Acker heeft, voor zijn afreis naar Moscou. de loonstop afgekondigd, maar tezelfdertijd een afschuimin0 van de winsten door de nijverheid en de handel verwezenlijkt ingevolge de hoogconjunc tuur, De afschuiming van de winsten ge beurde niet ten voordele van de arbei ders. maar ten voordele van de Schat kist. De heer Van Acker bevond zich door de stakingen tussen hamer en aam beeld. Van de ene kant, de noodzakelijk heid voor de socialisten bij de arbeider* in het gevlei te staan. Van de andei<~> kant, de liberale bondgenoot, die par: kiest voor de opvattingen van de wei - gevers. Dit verklaart zijn radivrede. In de Kamer ondervraagd, verklaai- de de heer Van Acker, de vorige week, kort en bondig, dat de regering bepaal de verbintenissen had aangegaan bij de stemming van de heffings- of volmach- tenwet en dat zij vast besloten was die verbintenissen na te komen welke ook de gevolgen daarvan mogen zijnIn het Kamerverslag lezen wij dat deze verklaring op handgeklap onthaald werd bij talrijke leden van de meerderheid In feite werd zij toegejuicht door al de liberalen, maar slechts door enkele so cialisten. De heer Van Acker bevindt zich in een moeilijke positie. De volmachtenwet betekende het wegnemen van de uitzon derlijke winsten ten voordele van de Schatkist. De regering kan thans be zwaarlijk van de werkgevers eisen dat zij instemmen met een opvoering van de lonen. Deze loonsverhoging hadde moe ten gefinancierd wTorden door de bedra gen die thans naar de Schatkist vloeien. Waar zit nu de feitelijke oorzaak van de malaise? Naar onze mening in het feit dat de lonen, die de arbeiders uit betaald krijgen, uitgehold zijn en niet meer reflecteren wat de arbeiders fei telijk verdienen. De coëfficiënten van de lonen zijn bestendig omhooggegaan door de voortduiend herhaalde verplich ting, aan de werkgevers opgelegd, im mer aanzienlijker percenten op de lonen aan de Sociale Zekerheid te betalen. Wanneer de Staat aan de werkgever zegtvanaf de volgende maand zult gij 1 of 2G méér op de lonen afdragen, dan betekent zulks dat in de kostprijs de lonen met 2G gestegen zijn, zonder dat de arbeider een duit méér uitbetaald krijgt. Het leven wordt duurder, het so ciaal loon van de arbeider stijgt, maar het werkelijk loon blijft hetzelfde en de koopkracht van de loontrekkende is ver minderd. Op dit ogenblik gaan 41% van de uitbetaalde lonen naar de RMZ, de aan verwante parastatalen en de belastingen. Dit wil zeggen dat de arbeider die vijf duizend frank per maand ontvangt, in feite meer dan zevenduizend frank ver dient of aan de werkgever kost. Wan neer men bij deze 41% het lidgeld van het syndicaat voegt en de navraag van de belastingen, dan begint men zich een idee te vormen van de sociale aderlating die de loontrekkende ondergaat. Het is een valse kring. De RMZ, waar van wij de noodzakelijkheid niet be twisten maar die er verantwoorde boek houdkundige methodes zou moeten op nahouden, eist immer aanzienlijker be dragen op. Deze bedragen, of zij theore tisch ten laste van de patroons of van de loontrekkende vallen, slorpen fataal de winsten op, die redelijkerwijze kon den omgezet worden in loonsverhogin gen. De arbeider echter voelt zich niet gebonden door de volmachtenwet. Deze kan hem gestolen worden. Hij heeft en kel oog voor wat hem uitbetaald wordt cn hij stelt vast dat hij met het ontvan gen bedrag veel minder kan kopen dan een jaar geleden. (Verrol* op bk. JU f.i I De Dender klok :>Avir)Sf

Denderklok | 1957 | | pagina 1