XXXc Ijzerbedevaart en H. Bloedspel te Brugge NATIONALE FEESTDAG Door de Periscoop ELF JULI KUNSTCONCERT Betaald Verlol v.y.' V 4^* l&i Prijs per nummer 1,50 Fr. Eén en dertigste ilaai-gang Zondag 21 juli 1957 Postcheckrekeninfi 4786 85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 DAVIDSFONDS NINOVE ZONDAG 18 AUGUSTUS reis per autocar naar Reis en toegangskaart Bloedspel (75 fr.) 180 Fr. (dus alles inbegrepen) Inschrijvingen bij cie bestuursleden er. op het Sekreiai.aat, De Deynstraat 41, Nmove. FEESTDAG DER DYNASTIE 21 juli is de nationale feestdag der Belgen. Men kan evenwel niet zeggen dat deze feestdag ons volk in zijn ban houdt. Nochtans hebben onze landgeno ten tijdens twee wereldoorlogen bewe zen hoezeer zij aan hun vadt-i land ge hecht zijn en tienduizenden landgenoten bekochten deze trouw aan Land en Volk met hun bloed. De doorsnee-Belg houdt Qchter niet van officieel vertoon en de viering van de nationale feestdag be perkt zich doorgaans tot officiële plech tigheden. De nationale feestdag valt op 21 jun omdat dit de verjaardag is van de plech tige intrede van Koning Leopold 1 te Brussel. Er kan dus met recht beweerd wor den dat 21 juli tevens de feestdag is van de dynastie. In plaats van zoals vorig jaai beschouwingen te wijden aan de rede nen waarom wij 21 juli dienen te vie:en als Belgische nationale feestdag, op de welke alle tegenstellingen dienen weg te blijven en plaats te ruimen voor een bevrijdend gevoed van nationale samen horigheid, zullen wij dit jaar vooral de nadruk leggen op de zegen die de dy nastie voor België geweest is. De dynastie der Saxen-Coburgers is een zegen voor ons land geweest, omdat in elk van de bewogen tijdstippen on zer nationale geschiedenis België zich in een koning kon verheugen cie, in trouw aan zijn grondwettelijke eed en volle dige overgave aan zijn koninklijk ambt, de wijze leider was van zijn volk. Koning Leopold I stond voor een zware taak het gewapend verzet van Nederland tegen de Belgische revolutie moest zegevierend afgeweerd worden de jonge staat moest met voorzichtigheid en wijs beraad uitgebouwd worden het wantrouwen van de grote mogendheden Oostenrijk. Hongarije, Pruisen. Rusland ten overstaan van België kind van de revolutie moest weggenomen wor den. Met een oneindig geduld en grote staatsmanswijsheid is Leopold I schit terend in deze opdracht geslaagd. Leopold II was de aangewezen vorst om aan het hoofd te staan van een we reldrijk. Vervuld van een grote vader landsliefde groeide hij ver uit boven de kerktorengeest die de Belgen kenmerk te. Hij was een wereldburger en een koning van imperiaal formaat. Dit is gebleken uit de grote werken die hij in het land deed uitvoeren en die in zijn tijd als overdreven beschouwd werden. Dit is tevens gebleken uit het heerlijk geschenk dat hij ons nagelaten heeft onze overzeese gebieden. Het is aan Leo pold II en aan zijn visionair inzicht al léén te danken dat België zich mag roe men over zijn Kongolees bezit. Het is aan zijn opvolgers te danken dat België de heerschappij over Kongo behouden heeft. De glans die de regering van Koning Albert I kenmerkte, is het gemeenbezit van alle Belgen. Koning Albert had niets meer van het oude regime. Hij was van zijn Ljd. hij was sociaal vooruitstrevend en het is tijdens zijn regering dat de Vlamingen d- gelijkheids wetten in de wacht sleepten. Groot in de vrede, was Koning Albert nog groter in de oorlog. Hij weigerde op het ultimatum van Kei zer Willem in te gaan en was bereid al de konsekwenties hiervan te aanvaar den. Hij stelde zich aan net hoofd zijner soldaten en bleef deze taak zonder enige verpozing waarnemen tot de laatste oorlogsdag. Op geen enkel ogen blik aanvaardde hij evenwel het kleine gedeelte van ons vaderland dat onaf hankelijk en ongeschonden gebleven was te verlaten. Hij werd in zijn op dracht schitterend bijgestaan door zijn gemalin. Koningin Elisabeth. De regering van Koning Leopold III w- rd bestendig gekenmerkt dooi zijn pogingen om België aan de komende oorlog te onttrekken. Hij was overigens een nationale Koning, de eerste die de beide landstalen even grondig beheerste en die er op gesteld was dat ook zijn kinderen even representatief zouden zijn voor Vlamingen als voor Walen. In 194b stelde ook hij zich aan het hoofd zijner troepen Hij deed zulks zone'er commer ce, el vertoon als een vanzelfsprekende daad. Evenals de geallieerde legers moest hij zwichten voor de overmacht. Hij weigerde echter zijn volk te vela- ten. Door zijn helder inzicht redde hij tienduizend n. honderdduizenden van dood en vernieling. Door de linkse samenzwering zag Koning Leopold III zich geno «dzaakt af stand te doen van de troon. Brussel en W.illonit 7 rgevierden tegen het konings getrouwe Vlaanderen. Er waren pas en kele jaren overheen of degenen die Leo pold III tot troonsafstand dwongen, za gen zieh genoodzaakt hem en zijn hou ding te verheerlijken. Thans heerst Koning Boudewijn. Op zeer jeugdige leeftijd en met de dood in het nart wegens het onrecht zijn va der aangedaan heeft hij de taak van de landsleider op zich genomen, een taak die zeker zwaar was voor een nog zo jonge vorst. Hij kwijt zich voortreffe lijk van zijn taak en is er in geslaagd de dynastische tegenstellingen tussen de Belgen op te lossen. Door zijn reis naar Kongo heeft hij de banden tussen moe derland en kolonie nauwer toegehaald. Wij mogen neg het beste van zijn rege ring verbeiden. De dynastie is voor België een zegen geweest. Een republikeins België zou reeds lang van de kaart verdwenen zijn. België heeft de dynastie nodig als brood. Wij vieren morgen de onafhankelijkheid van ons vaderland. Wij vieren tevens on ze voorbeeldige dynastie. BERICHT VAN F. C. NINOVE De tribuun-abonnementskaarten met voor behouden plaatsen zijn reeds verkrijgbaar. Wendt U daarom onverwijld tot café «Gam- brinus», Oudstrijdersplaats. In de «Libre» van IC juli staat het portret van twee nieuwe postzegels die op 17 juli uitgegeven - worden om de honderd zes en twintigste verjaardag te gedenken van de aankomst te De Panne van Koning Leopoid I. Weer al nieuwe zegels Wij hebben ze gels met de beeldenaar van Koning Boude wijn; zegels-pub,iciteit voor de Tentoonstel ling en zegels van de postzegeidag. Nu nog die van Leopold I. In onze tijd waien wij moe gekeken op immer en altijd hetzelfde «kopke» van Leo poid II met de iange grijze baard. Toen wa ren er in Zuid-Amerika kieine republieken die in de krot zaten en van ai,e hou; pijlen maakten. De uitgaven van postzegels volgden malkaar zo snei op dat de verzamelaars «ka meraad» deden. Achter de uitgave van zegels is er iets te verdienen. Een gewoon mens is van de stiel niet. Jan en alleman dachten dat het profijt gelegen was in de aankopen van de verzamelaars die ue zegelt, ..uchn-u voor bu» albums, zonder ze te gebruiken voor de post. Er is eens grote ruzie geweest tussen mi nister Anseele en gewezen minister De Ylee- schouwer. Het was bijna een nationale ramp. GeiuKKig waren de grote mannen van de po litiek er als de kippen bij om het vuurtje te blussen Wij hebben het fijne van de historie niet gekend maar wij hebben toch iets ge leerd. Bij iedere euwe ui'gave is er aitijd wat afval die niet ge.e.d wordt, maar die toch zekere waaide heeft. Zie, als wij een blad zegels kopen is er altijd een wit bandje rond dat wij ais «piak- kerkens» gebruiken en die wij niet betalen. Kieine mensen, kleine winst. Feitelijk zit ik op een zijspoor. Ik wou het niet hebben over zegels maai wei over d:e honderd zes en twintig jaar. Zo lar.g ,s het geleden dat Koning Leopo.d als dusdanig voor de eerste maai de voet zette op de hei- i;_e vaderianó.-e grond, 't as ae ee. ste maal da; h:j door he; Land reisde, te Gent door de Orangisten averechts ontvangen weid en te Brussel geestdriftig ingehaald. Waarom niet vroeger zegels uitgegeven om dat feest te heidenken Waarom hon derd zes en twintig jaar gewacht Honderd vijf en twintig was zo nog een brok jubiié. Maar zes en twintig Ze hadden even goed om de tien jaar of ieder jaar zo een zegel kunnen uitgeven. Dat had goed kunnen op brengen Denkelijk wisten ze dat vroeger niet Ik zit wederom in die zegels ve-nïs;ela en 't gaat over dg honderd zes en twintig. Dus in een enkel jaar had de eerste gond- wetteiijke ve. gadering een grondwet gestemd nu kunnen ze in drie jaar geen drie arti- ke.s herzien. Ze hadden een regent aan- gesie.d. Ze hadden een koning geKozen en aangeleid, 't Moesten kranige mannen zijn. Ze wa.en op verre na zo tairi,k niet ais nu en ze waren niet zo vet be.aa,d En ze hadden redelijk stevig werk ver richt. Voor de oorlog van '14-18 was er weinig of geen sleet op. De congreskolom stond er ongerept. Aiie Belgen waren gelijk voor de Wet. De vier dames die de vier grote vrij heden voorsteilen stonden stevig op haar voetstuk. Het gezag van de Staat was nog om rent was de Constituante er van gemaaK. ha,i. Zij hadden net regiem van Wihem niet vergeten en hadden de misbruiken uitgeslo ten. Na de eerste wereldoorlog kwam er ver andering. De zending van de koning werd eerder decoratief. De grondwet en haa. sym bool Kregen een nacntwaKer in de persoon van de Onbekende Soldaat. Sindsdien werd de grondwet bestolen en gepiunaerd en wij staan weer of bijna waar wij stonden me- Willem van Oranje. Onze regeeraei s heuoen de kunst var. de camouflage ge.eerd net ais de waarde van de Zcge.s. De grondwet is in afbraak. Eén steen tje maa; nog leent: het poiitiek testament van minister de Beaulieu «Alle ambten en bedieningen, aiie plaatsen in de openbare be sturen moeten bezet worden door franstali- gen. Ais de Vlamingen zuilen zien dat ze frans mceien kennen om een p.aats te krij gen, zullen ze frans leren en weldra zal het pruoiema der tweeialigheid in Beigié niet meer bestaar.». Eu dat bestaat nog en ieder vlaams intellectueel die aan de man uit de straat vertelt dat hij brave Hendrik moet zijn om zijn rechten te verkrijgen, weet dat hij onwaarheid spieekt en gehoorzaamt aan motieven die hij camoufleert. He*, feit staat vast Na honderd zes en twintig jaar ce nest pas ie moment Zoals in 1302. toen de grote en kieine Vlaamse gemeenten samen in het gelid spron gen ter verdediging van alit-s wat hun dier baar was, zo werd hier in Ninove eveneens gezocht naar alle mogelijke samenwerking ter herdenking en viering van Vlaai.derens Hoogdag. En 13 organisaties hebben dan hier toe gemeenschappelijk geijvU d Davids- fonds. Hooger Op. Katolieka Harmonie Een dracht, Katolieke Scouts, Jong-N'inove, Me.s- jes-Gidsen, KSA. ACW. CYP-jeugd, KAJ. Vrouwelijke Burgersjeugd. COV. Chiro-jeugö Het begon met een solemnele H. M:s met offer op zondag 7 juli te 9 uur, opgedragen voor de overleden en levende leden van bo vengenoemde groeperingen. De eigenlijke viering ging dcor op don derdag 11 juli 1957. Ze ving aan met een Plechtig Lof, opged; agen door Zeereerwaarde Heer Deken Back. Het St Gregcriuskoor, on der leiding van dhr Fernand De Mont, zong. En hoe De lof van dit prachtkoor moet wel met meer gemaakt. Als de talrijke aanwezi gen een zeer mooi en een zeer stemmig Lof hebben bijgewoond, dan was dit grotelijks aan het St Gregoriuskoor te danken. In deze zin vergeten we evenmin het mooie «Gebed voor Vlaanderen», door Zeereerwaaide Heer Deken, vóór de Benedictie, gebeden. Na het Lof in stoet naar «ü.:s Huis». De Harmonie vooraan, dan de vlaggen en een mooie groep sympatisanten, vervol gens al de jeugdbewegingen. In «Ons Huis» werd van wal gestoken met Psalm van Rodenbach, kunstvol voorge dragen door dhr Baro. Hoofdschotel was dan natuurlijk de feest rede van Zeereerwaarde Heer S'.erck. prin cipaal van St Katharina-Kollege te Geraards- bergen, winnaar van de driejaarlijkse prijs van de provincie i letterkunde). Deze zeer treffende spreekbeurt, waarin Zeereerwaarde Heer Sterck voornamelijk Vlaamse toestanden in de huidige tijd be lichtte, wilde de aanwezigen er toe aanzetten, in een geest van Vlaamse fierheid. elK in Kon. Katolieke Harmonie EENDRACHT - Ninove zijn midden en me; zijn middelen, onze taal, ons vjIk en Vlaanderen te dienen. Zeer dankbaar werd Zeereerwaaide Heer Sterck een daverend applaus gebracht. Deze rede op zichzelf was reeds een Gul- denspurenfecst. Zeereerwaarde Heer Princi paal weze er van harte mede gefeiiciteeid. Een drietal jeugdbewegingen brachten dan een eigen nummertje. Aldus luisterden we naar vier meisjes van de Cniio d.e Vlaamse gedichten voordroegen en deze met mekaar in verband brachten aoor een keurige bir.dtekst. Het werd eer. glanzen de iofzang aan Vlaanderen. De KSA hoorder, en zagen we in het drif tige «Wij-Koor» van Anton Van de Velde en in de biechtscène uit «Reinaard de Vos» van Paul ae Mont. Puik werk Een groep meisjes van de Burgersjeugd de KAJ er. de Meisjesgidsen danste een kleu rige «Lansier». Dit laatste nummer werd niet het minste. Bravo om de vele repetities welke die meisjes zich getroostten en die bekroond werden met deze zeer gesmaakte uitvoering. Tussendoor moesten de vele aanwezigen niet erg aangemaand worden tot samenzang. Want op het podium zat immers achter zijn Hammond-orgel niemand minder dan Pol Bouveroux, de bekende orgelist, ve: bonden aan het NiR. En waar dan ook nog dhr De Mont dirigeerde, daverden menige keer onze mooie, oude en nieuwe Vlaamse liedeien te gen de gevels op. Na nog een paar pot-pourri's werd het officiële gedeelte van de vieiing besloten met een tombola en natuurlijk met de «Vlaamse Leeuw». We schrijven «officiële» gedeelte. Want er na werd nog menige keer het glas geheven en wel niet zo «ordelijk» als te voor op de koer van «Ons Huis» nog menig lied ge keeld. En voor sommigen is die elf juli mis schien wel in een twaalf juli vergleden!... Al bij al een luisterrijk Guldensporen- feest Volgend jaar opnieuw er aan begon nen Nog meer Nog beter ZATERDAG 27 JULI 1957 te 20.30 u. op de stadskiosk welke onze Harmonie aan de bevolking van Ninove zal aanbie den, onder de kundige leiding van de heer Collin. Geen enkel KATOLIEK mag deze uitvoering missen. Steunt onze Harmonie door uwe aanwezigheid. Uit oorzaak van het jaarlijks betaald verlof, van 28 juli tot 4 oogst, zal ons weekblad op zon dag 4 oogst niet verschijnen. BELANGRIJK BERICHT Gedurende de periode, gaande van 1 mei tot einde oktober, zullen de apo- teken van Ninove elke ZATERDAG NAMIDDAG GESLOTEN zijn. Eén apoteker zal de wachtdienst ver» zekeren voor DRINGENDE gevallen. i OAVjOS'' SS

Denderklok | 1957 | | pagina 1