XXXe Ijzerbedevaart GEZELLIG TUINFEEST Door de Periscoop De Koninklijke Katolieke Harmonie Eendracht vierde "Uitmuntendheiden de heer Collin Prijffi per nummer 1,50 Fr. Avond Bén dn dertigste Jaargang Zondag 18 oogst 957 Postcheckrekening 4786 85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, K^poortstraat 10 - Ninove Telefoon 327J27 Vorig jaar gaf V.T.B.-V.A.B. afdeling Ninove 't goede voorbeeld ZONDAG 18 OOGST 1957 Voormiddag Met V T.B.-V.A.B. afdelingNinove en K.V.V.F. Zonnewende naar de 30' Ijzerbedevaart. - Deelname in de bloemenhulde. Namiddag K.V.V.F. West-Vlaanderen verzorgt dit jaar een Volkskunst programma op de markt te Diksmuide. - Alle groepen tre- denaan Bezoek aan Laarne-Burcht. - Begoniaweelde bij een feëerie- ke verlichting. Autocarreis, herkenningsteken en programma 125 fr - Ver trek te 7 u., Stationstraat, 35. Inschrijving: Leo Juintelier Stal ionstra?, t 35, Ninove Tel. 316.76 P.C. 5195.13 HOF TER DUYST Op 25 oogst e.k. te 3.30 u. GEZELLIG TUINFEEST in het Hof ter Duyst, ten bate van het VACANTIEPATRONAAT. Uit het programma Optreden van het Tsj echoslovaakse Trio in nationale klederdracht (dans, muziek, zang) Tombola voor de kinderen Optreden van de Katolieke Harmonie Eendracht Vuurwerk Attracties aan de lopende band Vermakelijkheden allerhande Koud buffet Lekkere dranken Versnaperingen. ledereen Welkom. Om een schilderij te beoordelen moet ge ze van op een zekere afstand bekijken. De gebeurtenissen ook. De priester Daens hulde behoort prak tisch tot het verleden de bladen zijn er over uitgepraat. Zij zullen nog eens verslag uit brengen over de onthulling van liet gedenk teken en de aandacht zal naar wat anders gaan. En de man in de straat ziet nog altijd niet klaar in de zaak. Proberen of wij het beter kunnen dan anderen. De franse omwenteling had de bestaande orde uiteengeslagen. Die orde was in feite een te stipt geregelde vakorganisatie. Nu werd het de volledige vrijheid. Min dan hon derd jaar nadien waren de rampspoedige gevolgen van het nieuw regiem niet meer te overziende wraakroepende ellende van het proletariaat was geboren. Karl Marx had het gezien en stak het vuur in de wind Paus Leo XIII had het gezien en schreef zijn Rerum Novarum. Toen zagen wij hier bij ons gelijktijdig Edward Anseele de haatzaaiende lering van Marx verkondigen en Priester Daens de le ring van Rerum Novarum. De lering van de Paus werd overal ver kondigd onder leiding van Bisschop en ho gere geestelij khe Zij kende \eti bijval en ontmoette ook grote tegenstand, zeifs in de katolieke kon- servatieve middens. Het drama spitste zich toe in het arron- disement Aalst. Daar had een rustend pries ter priester Daens zijn kennis en zijn wilskracht ter beschikking gesteia van de kristen democratie. Daar had Woeste de algemene erkende leider van de katolieke konservatieven zijn Kamer-zetel gevonden. De overwinning van '84 hing nog vers in het geheugen en zijn afstelling als minister door Leopold II. die zwichtte voor het straatrumoer had hem tot martelaar gekroond. Ootmoedigheid was zijn hoofddeugd niet en hij wist alles best. Hij was rap van begrip en had een radde tong iets gelijk Kamiei maar een andere genre. Hij was de vader van petits vicaires waarmee de advokaat zijn misprijzen voor de jonge vlaamse priesters lucht gaf. Hij was staatsminister maar geen staats man. Een staatsman moet verder zien dan zijn neus iang is. Dat was bij hem niet het geval. Zijn oordeel over Rerum Novarum en kristen de mocratie le Pape est mal renseigne l'évêque se trompeLegerkwestie was anti-leger en grote oorzaak dat wij in '14 er zo pover voorstonden. Was onverbiddelijk tegen Congoge kant en kelderde Schollaert met zijn op lossing van de schoolkwestie. Wat wij nu beleven is een erfenis van Woeste. Maar 'het gaat niet om een rekwisitorium tegen Woeste. Woeste wilde geen priester op de lijst nevens hem. «Ni Daens, ni aucun prêtrezei hij toen de bisschop de latere Monseigneur De Baets vernoemde. De Bisschop om der vrede wille gaf af voor Woeste. Hij kon aan Woeste geen bevel geven. Wie zal het hem verwijten? Vijf en txintig jaar nadien, als iedereen reeds moest tot bezinning gekomen zijn, bleven onze kon servatieven nog altijd verknocht aan Woeste, er aan verkocht gelijk een ziel aan de duivel. De Bisschop gaf verbod aan Daens actief in de politiek te treden. Dat was zijn recht. Daens weigerde daar lag zijn misslag. Daens heeft geen ketterij verkocht, noch Paus noch Bisschop hebben hem daarvoor terecht gewezen. Hij was priester en gebon den door priesterlijke tucht. Er waren onder zijn eerste volgelingen bekwame intellectue len genoeg om aan politiek toe doen. Hij kon de grote, volkse propagandist blijven van de kristen democratie. Zijn ijver is te groot geweest en hij is mis geweest. Ieder mens kan falen en Woeste heeft gefaald en Daens heeft gefaald en de kristen mensen die de rug gekeerd hebben naar de Kerk om wille van de Daens-kwestie 'hebben ge faald... Het behoort tot de essentie van ae kris- tene naastenliefde, welwillend en begrijpend te staan tegenover een menselijke zwakheid. Zaterdag 10 oogst jl. was de Koninxhjke Katolieke Harmonie «EENDRACHT» en met haar de ganse katolieke Ninoofse bevolking in feest, ter gelegenheid van de behaalde titel Uitmuntendheidop het Provinciaal Tornooi te Erembodegem. en bij het huldigen van haar talentvolle dirigent, de heer Jose COLLIN. DE OPTOCHT Te 19 30 uur trok de Harmonie, gevolgd door de bestuursleden en talrijke sympati- santen, langs de vele bevlagde huizen, naar de woning van de heer Coliin alwaar bloemen werden aangeboden en de Harmonie het a- derlands Lied uitvoerde. Gelijk de menigte die de muzikanten volg de steeds maar aanzwol tot een echte stoet, zo vergrootte steed.- hel aantal bloemstukken die de gevierde dirigent lang de straten, door sympatisanten mocht in ontvangst ne men. 't Geleek waarlijk op een bloemenstoet. DE FEESTZITTING Te 20.30 uur was de zaal «Ons Huis» te klein om de massa te slikken die deze feest zitting met haar tegenwoordigheid wilde ver eren. Stormachtig toegejuicht namen de heer Coilin en zijn achtbare dame. samen met de geestelijke overheid en hel bestuur var. de Harmonie, plaats aan de eretafel. Toespraak var» dhr. Voorzitter Jozef Van den Bossche De eerste feestrede werd uitgesproken door de heer Voorzitter Jozef Van Den Bos sche. We laten hier integraal de tekst volgen Zeei eerwaarde Heer Deken. Geachte Heer Bestuurder en Heren Muzikanten. Geachte Dames en Heren, Het is met een waar genoegen en innige vreugde dat ik heden aan onze zeer gewaar deerde Bestuurder en zijn Muzikanten offi cieel hulde mag brengen voor de eervolle onderscheiding en rangschikking in Uit muntendheid Dit zo gewaardeerd resultaat is aan ver scheidene faktoren te danken. Eerst en voor al aan onze talentrijke en onvermoeibare Bestuurder, die dag aan dag. het beste van zijn krachten aan onze Harmonie ge.-chonken heeft. die alles in het werk stelde om ons die perfecte uitvoering op het Provinciaal Tornooi te bezorgen. Ik noem onze chef en vriend de heer José Collin De tweede bloem komt ongetwijfeld onze muzikanten toe. die eveneens hun uiterste best hebben gedaan en uiting gaven van kunstbegrip. Stipt en oplettend volgden ze de richtlijnen door hun chef voorgelegd zó werd elke bijgewoonde herhaling geen karwei maar een kunstgenot voor hen. Ik noem hier van de kleinste trommelaar tot de beste onzer muzikanten ik noem ze allen. Er blijven nu nog bloemen uit te ueien aan onze ijverige Bestuursleden. Steunende Leden. Ereleden en al de leden in het alge meen. Dans zij hun ijver werx en steun. hebben zij het ons mogelijk gemaakt de zo gewaardeerde prestatie te leveren. «UITMUNTENDHEID» dit is net resul taat van TALENT en EENDRACHTIG werk. Daarom laten we steeds in de toekomst, zoals in het verleden - onze leuze «EENDRACHT eerbiedigen. Opbouwend werk wordt alléén door EENDRACHT bekomen. Laat ons dit nooit vergeten en zodoende, de ROEM van onze Bestuurder de WAARDE onzer Mu zikanten en de UITMUNTENDHEID van onze Katolieke Harmonie EENDRACHT steeds doen stijgen. Hierop werd uit naam van het Bestuur en de Muzik ten een bloemengarve aan Me vrouw Collin aangeboden, terwij! de gevierde een bandopnemer mocht in entvangst nemen. ader de uitbundige toejuichingen van de rauz.„ i'iten en alle aanwezigen SaSvius Brabo Onder leiding van de Heer Collin zelf werd. op perfecte wijze, het opgeiegde stuk van het Tornooi, Salvius Brabo uitgevoerd Z.E.H. Deken, ere-voorzirter, aan het woord Toen was het de beurt aan Zeereerwaarde Deken Back om het podium te bestijgen. Drievoudig bracht hij hulde aan de Ka tolieke Harmonie Hare eendracht; Hare dienstvaardigheid. Hare voorman, de heer Collin. Na de twee eerste punten afzonderlijk te hebben belicht, bleef Zeereerwaarde Heer Deken een langer verwijlen bij de persoon van Meester Collin, de leider en de voorman van de Harmonie. Na hem een treffende hulde te hebben gebracht voor zijn offervaardigheid, voihar ding en geduld, betrok hij ook Mevrouw Col lin in dezelfde hulde. Tot slot drukte de Zeereerwaarde spreker de Wens uil dat de Katolieke Harmonie hare uitmuntendheid, gesteund op eendracht en dienstvaardigheid, steeds moge bewaren. Euterpe De laatste toejuichingen die het slot van de toespraak van Zeereerwaarde Heer Deken begroetten hingen nog in de zaal als de Har monie reeds terug aan de beurt was met de uitvoering van het machtige stuk Euterpe Bladstil luisterden de aanwezigen naar de keurige uitvoering die een ware ovatie uit lokte. Het Oudste Lid dankt uit naam van de muzikanten Thans kwam de tolk van de muzikanten op hei podium, bij monde van de heer Petrus De Vleminck, om hulde en dank te brengen aan hun chef We nemen hier integraal de tekst over Geachte Mevrouw, Geachte Chef. Eerwaarde Heren, Dames en Heren. Er is me de taak opgedragen als oudste en vergrijsde lid van de harmonie in naam van al de muzikanten onze dank uit te druk ken aan onze bestuurder. De heer Collin kent zijn muzikanten door en door en daarom ben ik ervai. overtuigd dat hij van ons geen hoogdravende en ron kende woorden verwacht maar wel woorden die welgemeend zijn en recht uit het hart komen. Chef. wij danken U omdat gij, als niet- Ninovieter, ons zo goed begrijpt en met ons allen en met ieder muzikant afzonderlijk lief en leed deelt. Gij zijt niet alleen onze muziekbeatuurder maar tevens een ware vriend Laat me toe enkele voorbeelden aan te halen Ik herinner me de ramp met de tram te Eizeringen. Het droevig nieuws was nog maar verspreid of Mr Collin sprong in zijn auto en bezocht al de vrouwen van de muzikanten van wie hij enigszins kon vermoeden dat ze ook met de tram naar hun werk trokken te Brussel. Er moest eens één zijner muzikanten tussen de slachtoffers zijn. Is er een geboorte bij één onzer muzikan ten Mr Collin is de eerste in de kliniek. Heeft één onzer muzikanten een ongeluk, buiten of gedurende zijn werk. onze chef Is er dadelijk bii, spreekt met de geneesheer en regelt zelfs de verzekering. Heeft eén onzer muzikanten moeilijkhe den met moeder-de-vrouw, onze chef neemt alle schuld op hem en weet met zalvende woorden alles in de goede plooi te brengen. Chef, wij danken U voor die grote en goede vriendschap. Maar we danken onze chef vooral als muziekbestuurder. Hetgeen Mr Collin van onze harmonie heeft gemaakt, schijnt voor velen ongeloof lijk. Tijd, geld noch moeite heeft hij zich ge spaard om van die kleine musicette eerst een boerenfanfare te maken en ten slotte een harmonie die in staat was een «kunst concert ie geven. Wie Mr Collin ziet of hoort, ziet onze harmonie. Hij dirigeert, geeft repetitie's, geeft les sen, discuteert, bedelt, repareert en kuist in strumenten, koopt instrumenten, verslijt zijn auto en tenslotte droomt en gesticuleert, dag en nacht, over en met zijn harmonie. Wat onze Chef heeft gemanoeuvreerd en bedisseld om aan nieuwe instrumenten te ge raken. Ik kan U verzekeren dat we be gonnen te twijfelen of hij een jood of een waal was. Wat hij heeft gepresteerd om tot de schit terende uitslag te komen bij het provinciaal tornooi, grenst aan het ongelooflijke. Repetitie's en nog repetitie's. Hij zou en hij wou een schitterende uit slag bekomen. Hoeveel uren van afmattende herhalingen, hoeveel emmers zweet, hoeveel dirigeerstok jes. hoeveel doordrenkte neusdoeken, hand doeken. onderlijfjes en cols dit heeft gekost, kunnen we niet juist bepalen, maai zijn goe de dame kan er van meaepraten. En Onze-Lieve-Heer zal het hem wel ver geven wanneer hij soms van die uitdrukkin gen gebruikte, die een waal zo gauw van de Vlamingen leert. Gelukkig begrepen de muzikanten hun waals haantje heel goed en wilden ze hem steunen door dik en dun. Chef. we danken U omdat gij onze har monie gebracht hebt op een peil dat bewon dering afdwingt. Wij danken U. omdat ge van ons lief hebbers, muzikanten hebt gemaakt met be tere techniek en verfijnd kunstgevoel. En we willen niet nalaten in U ook uw achtbare dame te danken. We Weten het. en hoe dikwijls hebben we het niet gemerkt, hoe ook uw achtbare dame met ons meeleefde hoe ze ons steunde met haar aanmoedigingen en hoe ze naast U stond. Mevrouw, we danken U en betuigen U hier onze meeste eerbied. Mogen we U beiden nog lang in ons mid den hebben. U. Mevrouw, als steun en hulp van onze chef. U. Chef. als leider van onze harmonie Laat ons toe, als kleine blijk van gene genheid. en in naam van al de muzikanten, U dit bescheiden geschenk aan te bieden. Hierop mocht Meester Collin geest driftig toegejuicht een metronome (maat- aanwijzer) in ontvangst nemen. American Fantasy Op verzoek van de heer Collm speelde de Harmonie, onder leiding van de heer Ed- gard Branckaert, het fel gesmaakte Ame rican Fantasy Vervolgens werd lezing gegeven van een brief van Eerwaarde Heer Van Moer. proost, die wegens legerdienst in Keulen verblijft. Dit schrijven vol lof voor de Harmonie en de heer Collin viel vooral in de «smaak» bij de muzikanten. De Chef op het podium Er scheen geen einde te komen aan het applaus toen de heer Collin voor de micro post vatte, en volgende rede uitsprak Monsieur le Doyen, Messieurs les Presidents. Mesdames. Messieurs, Mes Chers Amis Musiciens, Je ne puis m'empêcher d'etre emu. heu- reux et fier, après avoir entendu vos éloges. (Vervolg op bk. 25. De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1