GEZELLIG TUINFEEST Marcinelle Door de Periscoop Vlamingen, let op uw zaak BIJ EEN VERJAARDAG de Onderzoekscommissie Eén en dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 25 oogst 1957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUVSTERMANJACOBS. Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 HOF TER DUYST Op 25 oogst e.k. te 3.30 u. GEZELLIG TUINFEEST in het Hof ter Duyst, ten bate van het VACANTIEPATRONAAT. Uit het programma Optreden van het Tsjechoslovaakse Trio in nationale klederdracht (dans, muziek, zang) Tomboia voor de kinderen Optreden van de Katoiieke Harmonie Eendracht Vuurwerk Attracties aan de lopende band Vermakelijkheden allerhande; Koud buffet Lekkere dranken Versnaperingen. iedereen Welkom. Pijnlijke Vaststellingen van De dagbladen hebben kopij gewijd aan de eerste verjaardag van de ramp van Marcinelle. Het was over het alge meen lyrisch proza dat ons terugbracht in de atmosfeer van ontzetting die, tij dens de weken die de ramp volgden, niet alleen België maar ook de andere Europese landen in haar ban Hield Er is een jaar over heengegaan. De mijn Bois du Cazieris opnieuw m werking, maar de overblijfselen van vijf der slachtoffers konden totnogtoe niet geborgen worden. Wij herinneren er aan dat de rege ring een debat over de ramp zolang mo gelijk verdaagd heeft en dat zij weigei- de in te gaan op het voorstel tot samen roeping der Kamers na de ramp. Dezc samenkomst was nochtans aangewezen, al was het maar om de rouw van de na tie door de eenparige volksveitegen- diging te betuigen aan de slachtoffers. Bij koninklijk besluit van 25 augus tus 1956 zeventien dagen na de ramp werd een commissie ingesteld om de oorzaken van de mijnramp te ondei zoe ken en de passende besluiten te trekken. Deze commissie werd voorgezeten door dhr Van Laethem, erevoorzitter bij het Hof van Beroep, een magistraat die voor zijn objectiviteit en helder inzicht ge kend is. Zij omvatte vertegenwoordigers van de EGKS, van de werkgevers en van de werknemers, ook van de Italiaan se werknemers. Het duurde haast een jaar vooi de besluiten van de commissie gekend wa ren en aan de leden van de wetgevende vergaderingen medegedeeld werden We betreuren het feit dat de mededeling van het verslag slechts tot en onbedui dende bespreking aanleiding gaf. De tijd had blijkbaar zijn werk gedaan. Het is onmogelijk het omstandig ver slag in ons blad op te nemen. Er zijn trouwens vier minderheidsnota s aan toegevoegd. Bij de lezing van het verslag ont snapt men niet aan de indruk dat er be paalde tekortkomingen waren. Deze zijn hoofdzakelijk toe te schrijven aan het verouderd type van mijn die de Bois du Cazier» was. Uit de eerste minder heidsnota vernemen we dat de beide schachten een zeer geringe diameter hadden 3.16 m en 3,26 m Zij weiden gedolven - aldus de nota verschillen de decaden geleden om een dagelijkse productie van 100-200 ton te verzekeren. Zij produceren ihans 580 netto-ton per dag hetzij 650-800 bruto-ton "Dit was niet alles, want de nota laat opmerken: «Daarenboven bergen die schachten, die echte smalle gangen zijn, die men niet meer als steengangen zou aannemen, buiten de gewone geleibomen en seinkabels; 1) Een telefonische in stallatie 2) Waterleidingen 3) Electri- sche kabels; 4) Een persluchtleiding; r>) Een leiding voor de captatie van mijngas». De nota voegt er aan toe; «Dit is geen bijzondere kritiek, maar wij willen onderstrepen dat de electri- sche kabels niet beschermd waren, noch in de schachten noch aan de bovenkant van de kooilader». Pijnlijk is de constatatie Het verou derd en gevaarlijk karakter dezer instal- laties was aan de directie ontsnapt. Zij had, inderdaad, reeds vóór de oorlog, de beslissing genomen een nieuwe schacht te delven. Nochtans is het slechts on langs dat de uitvoering ervan onderno men werd Het is of wij dromen, wanneer wij zulks lezen. Waarom duldde de directie van het mijnwezen zolang deze «ver ouderde en gevaarlijke installaties Hoe is het mogelijk dat er meer dan vijftien jaar over heengingen vooraleer tot de delving van een nieuwe schacht overgegaan werd Verpletterend is de nota waar zij zonder tegenspraak vanwege de commis sie in haar geheel de nadruk legt op de volgende vaststellingen 1De geleidingen der balans wer den gedreven door olie. welke vloeistof thans in al de andere schachten waarin dit toestel gebruikt wordt, opgegeven werd Het is de aanwezigheid der olie die de ramp in de grootste mate bepaald heeft, zoals wij verder zullen zien. In dien thans de geleidingen door andere middelen aangedreven worden, waarom was dit niet vroeger mogelijk 1 2) Het behouden van het slechte extractiesysteem, alhoewel zich noch tans technische ongevallen voorgedaan hadden, die ter kennis van de diiectie gebracht werden 3) Het systeem van seinoverbren- ging en telefonische verbinding, dat ten minste een gebrek aan homogeniteit vertoont «4) Het gebrek aan blusmiddelen». 5)De laattijdige oproep tot de ïed- dingscentrale «6) De ontoereikendheid van onze reddingscentrales, die door de oproep tot de centrale van Essen en van Douai bewezen werd Tot daar bedoelde minderheidsnota. Het verslag van de voltallige commissie vermeldt eveneens De mijn was haast niet geëlectri- ficeerdEr bestond geen enkel blusmiddel op de laadplaats vas 975 De verbranding van de 850 liter olie en andere brandbare stoffen had. voor eerste gevolg, de massieve productie van een aan kooloxydc rijke rook Al de slachtoffers teruggevonden in de wer ken die hun luchtintrek hadden op 1075 975 en 765. zijn omgekomen bij vergifti ging door het aan de brand toe te schrij ven kooloxydc. Er is geen tussenkomst van mijngas of stofontploffingen in het ontstaan van het ongeval Naar de geneeskundige vaststellin gen waren de wonden die zekere slacht offers vertoonden en die aan deze uit- werkingen of aan instortingen toe te schrijven waren, allen wonden post mor tem (na de dood) De vlammen hadden in het middelpunt van de vuur poel een temperatuur van 1250" De bovengrondse ventilator werd in wer king gehouden tot 9.30 uur Deze bovengrondse ventilator, die verse lucht joeg in de schachten, heeft merkelijk de brand bevorderd. Wij stel len vast dat hij pas stilgelegd werd een uur en 20 minuten na de ramp. Een van de minderheidsnota's, deze van de ver- Frankrijk zit in slechte papieren. De franse frank heeft niet veel meer om het lijf. Hij is gekleed naar de mode van Parijs. Verleden week heeft hij weer een stuk uitgelaten, kwestie van aantrekkelijker te zijn voor de vreem delingen. De minister van financies moet geen ervaren financier meer zijn. t Is beter dat hij een flinke koorddanser zij. Want bij de minste hapering in het evenwicht is het de val loodrecht naar beneden. Het vooruitzicht van de val met al de gevolgen is niet hartversterkend. De fameuze dokter Schacht heeft in het Duitsland van 1918 de failliet van het Duitse Rijk georganiseerd om te ont snappen aan de herstelbetalingen en ïe- latief gezonde munt te kopen in ruii voor zijn slechte marken. Iedereen heeft in bewondering ge staan voor het financieel genie. Ware hij een particulier geweest hij ware de bak in gegaan voor bedrieglijk bankroet. Maar dat is weer een andere kwestie. Ik en gij en Jc.: Alleman moeten eer lijk zijn. Voor de Staat bestaat er geen moraal... Dr Schacht heeft de duitse fierheid gediend. De duitse marine heeft haar schepen gekelderd om ze niet af te le veren aan de Engelsen en Schacht heeft de duitse mark gekelderd met hetzelfde doel. Wie rond die tijd in Duitsland is geweest heeft de dramatische situatie gekend waarin de mensen verkeerden die van hun spaarcentjes moesten leven omdat hun tijd van werken voorbij was. De zelfmoorden waren niet te tellen en wie zal uitmaken wie het meeste slacht offers op zijn geweten heeftde keizer met zijn krieg de Spaanse griep of Schacht. De franse teleur-gang is te wijten aan min edele motieven. De regering heeft nooit de moed gehad het franse volk te doen werken en sparen. Na 1918 was het «l'allemand paiera Schacht heeft niet betaald en Frankrijk heeft voort zijn kapitaal opgeteerd. Frankrijk was een rijk land en het duurt lang eer alles op is. Na 1870 be taalde Frankrijk in enkele maanden vijf milliard goudfranken in klinkende munt en zijn reserves waren niet op. De tweede wereldoorlog en vooral de vier- jarenlange bezetting heeft Frankrijk uit geput. Na de bevrijding heeft het land geleefd op de kas van Amerika. Het le ven ging voort, gemakkelijk, zonder werken en zonder sparen. Het staats bestuur spaarde niet en de burger ook niet en de werkzaamheid is er uit. Rijkdom - vrucht van werk en spaar zaamheid - is de oude tijd. De moderne mens haalt er de schouders bij op. Voor hem is rijkdom vrucht van het krediet in andere woorden vrucht van schulden maken. Weelderig leven met de methode van het krediet gaat wel, maar als het op is is 't koken gedaan. De moderne- methode heeft als on vermijdelijk einde de failliet en de zelfmoord voor wie met werken zijn dagelijks brood niet meer verdienen kan Het geval met Frankrijk hoe tries tig ook zou ons redelijk onverschillig laten ware er niet dat ons landeke in gedurige aanbidding staat voor Frankrijk Het is echte afgoderij. De Kongolezen 'nebben in de beginne- in hun onmetelij ke bewondering voor de blanke, al diens gebreken overgenomen. Onze regeringen en ons volk in zijn geheel hebben zon der achterdocht alle artikels van Franse uitvoer de slechtste eerst aange nomen. Het is een oud Vlaams spreek woord Als het regent te Parijs, drup pelt het te Brussel». Moest het op financieel gebied ook zo zijn, er staat ons iets te wachten dat van de poes niet zal zijn tegenwoordigers der Italiaanse arbeideis besluit trouwens De ondergetekenden achten dat de voortdurende werking van de bovengrondse ventilator na het uit barsten van de brand moet gerangschikt worden bij de oorzaken en omstandig heden die een essentiële invloed uitoe fenden Het is niet alles. Het algemeen ver slag vermeldt eveneens Er waren geen ademhalingstoestel len in de opslagplaats van de zetel. De bestendige reddingsdienst was ingericht op de reddingscentrale van Marcinelle en niet op de zetel De Directeur van de werken werd om 8.25 uur door de kooilader van 975 verwittigd dat er brand was. Nochtans kwam de reddingscentrale van Marci nelle (pas, red.) om 8.58 uur op de zetel» Er verliepen tien minuten tussen de me dedeling van de kooilader aan de direc teur der werken en de oproeping van de reddingscentrale. Er verliepen der tien minuten tussen deze oproeping en het bevel tot uitrukken van de reddings centrale. De brandweer van Marcinelle en die van Charleroi kwamen pas ter plaatse om 10.30 uur. Het algemeen verslag constateert nog De nodige leiding (van de olie, red.) was van geen bijzondere bescherming voorzien. De electrische kabels bevon den zich in de nabijheid van deze lei ding en liepen in de laadplaats langs haar bovenkant zonder bijzondere be schutting. De extractie geschiedde op twee verdiepingen in dezelfde schacht en het seinstelsel was ingewikkeld. Het seinbord was niet volledig twee van de meest gebruikte seinen waren er niet op aangegeven en er bestonden, daarenbo ven mondelinge onderrichtingen... De aanwezigheid van brandbare stof fen in de verbindingen tussen de twee schachten heeft de uitbreiding van de brand van de ene schacht naar de andere begunstigdde drie houten deuren die ar zich bevonden, verre van een hinder nis te zijn, hebben ook die uitbreiding in de hand gewerkt De minderheidnota van de afvaardi ging van de federatie der Beroepsver eniging van de ingenieurs van koolmij nen, die de stemming in de commis sie hekelt omdat de oorzaken van een fysisch verschijnsel slechts kunnen be paald worden door waarneming, proef of berekening stelt evenwel vast: had de leiding geen oiie bevat, dan zou het ongeval niet gebeurd zijn Wij menen dat deze laatste vaststel ling, dan nog in een nota bedoeld om bepaalde vaststellingen van de commis sie te ontzenuwen, de deur dicht doet. De ramp behoort tot het verleden. Kolen worden opnieuw gedolven. Maar de rouw leeft voort in overtalrijke ge zinnen. Wij hebben niet aan sentimen talisme willen doen. Het is doelmatiger te trachten soortgelijke rampen te voor komen. De ramp van de Bois du Ca zier kon voorkomen worden. De in genieurs stellen vast Had de leiding geen olie bevat, dan zou het ongeval niet gebeurd zijn». En thans komt er geen olie meer voor. Waarom niet reeds vroeger Een jaar na de ramp stelt het ver slag der commissie van onderzoek angst wekkende vragen bij degenen die er kennis van nemen. Maar de publicatie van het verslag gaf geen aanleiding tot uitvoerige be spreking in de Kamer van Volksverte genwoordigers. Deze bespreking werd verdaagd tot na de vacantie. Het is niet om te geloven. Het is niet onze gewoonte aan de magogie te doen Wij wensen dit ook niet te doen op taalgebied. Het is echter onze plicht als staats burgers te streven naar gezonde verhou dingen. De Vlamingen zijn te lang het kind van de rekening geweest dan dat wij dit thans nog zouden dulden. Wij mogen dit niet dulden omdat onze volks kracht de bloei van de Belgische ge meenschap verzekert en bestendigt. De overgrote meerderheid der grote gezin nen worden in het Vlaamse land aange- (Vtrvolg op blx. 2) De Denderklok

Denderklok | 1957 | | pagina 1