BlfEEN Eerste Lustrum Door de Periscoop de politieke toestand Eén en dertigste Jaargang Prijs per nummer l#50 Fr. Zondag 8 september 1957 Postcheck. „Lening 4786 85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 DAVIDSFONDS NINOVE Zaterdag 21 september 1957 te 20 uur "ONS HUIS,, in Uit de Reeks ONTDEK DE WERELD - (Paleis van Schone Kunsten, Brussel, de hoogst interessante VOORDRACHT met film en kleurendia's door de Nederlandse schrijver - cineast Anthon de Zeeuw. SUEZ maanden in het brandpunt der wereldbelang stelling. Wie zal er thans niet meer over willen vernemen Het moet zo wat augustus oi septem ber 1952 geweest zijn, toen er bij enkele jongeren gestreefd werd een nieuwe vereniging in het leven te roepen en dit vooral onder impuls van Eerwaarde Heer Van Paepegem, gesteund door een paar wereldlijken Jong-Ninove was geboren. Sindsdien staan Zeereerwaarde Heei De Landtsheer als proost, en G. Vanden Haute als praeses. gedurende vijf op eenvolgende jaren, er aan het hoofd. Dat de nieuwe beweging bijval had, werd genoeg bewezen door het feit dat er zich zondag 1 september, in de boven zaal van het Middenstandshuis een groot aantal Jong-Ninovieters en simpatisan- ten bevond, welke er aan hielden, de akademische zitting ter gelegenheid van het eerste lustrum bij te wonen. Vooraf werd de hoogmis opgedragen, ter dezer intentie- door Zeereerwaarde Heer De Landtsheer, Proost. Gedurende de kerkelijke plechtigheid zong dhr An dre Van Rossom op een sublieme wijze hel Ave Maria van Cesai Fianck. Akademische Zitfsng We bemerkten op de akademische zitting afgevaardigden van haast alle katolieke verenigingen Hooger Op. Da- vidsfonds. Sint Gregoriusgilde. Konink lijke Harmonie Eendracht, Chirojeugd, KSA. VVKS. VKAJ - terwijl de KMGB en de VKBMJ zich lieten verontschul digen - de leden van het eiekomitee met Zeereei waarde Heer Deken en Eerwaar de Heer Van Paepegem, medestichter. waar ook een lijst van wettelijk heid mag worden aan toegevoegd en tal van simpatisanten. Voor een dergelijk selekt gezelschap opende de Proos' de zitting met het ge bed. terwijl de feestleider de heer Herman De Paepe in naam van Jong- Ninove alle aanwezigen hartelijk wel kom heette en hen dankte vooi hun al dus uitgedrukte blijken van mede-leven met de feestvierenden. Lustrum-Verslag Onmiddellijk lüet na werd het woord verleend aan de vice-praeses de heer Rcbei t De Duffeleer. Bij het begin van zijn spreekbeurt had de heer De Duf feleer het over het doel dat gesteld werd bij de stichting van Jong-Ninove De bedoeling aldus spreker was geenszins het stichten van een <1 studentenklub of een nieuwe jeugd- vereniging. Wat er wél bedoeld werd, was; een vereniging die een band zou scheppen, een overkoepeling zou zijn en een verbindingsteken tussen de verschillende katolieke groeperingen onzer stad. ...Ik zou het nu moeten hebben, over de harde strijd welke we moesten leveren voor ons bestaan. Dat kan ik niet, gaat de vice-praeses verder, om it dat er eenvoudig geen strijd is ge it wecstvanaf de eerste maanden werd Jong-Ninove geaccepteerd, én door de <4 jeugdbewegingen- én door de buiten- wereld Deze spreekbeurt, voorgebracht op de feilloze manier welke we bij zulke ge legenheden gewoon zijn van de heei De Duffeleer, oogstte een welverdiend ap- plaus. en eindigde ais volgt En dan blijft er ons. die stilaan bt- binnen oud te worden, niets anders meer over dan aan de toekomstige en hedendaagse nieuwe Jong-Ninovie>.e.s te beloven dat zij altijd op c>ns zullen mogen rekenen, dat we blij zuilen zijn als onze zoon later onze portemonnaie zal verlichten voor een aktiviteit van Jong-Ninove. en we hopen daarbij dat we nog eens als deftige burgers of oude mannekens, het vijfde of zesde <e lust: um van Jong-Ninove zullen mo- gen meemaken, en dut we dan zullen mogen zien dat de jongeren hebben <i verwezenlijkt, wat wij begonnen Feestrede De praeses stelde dan op zijn beurt de heer Edgai Van Cauwelaert, Voor zitter van het Vlaams Komitee vooi Brussel, en feestredenaar voor deze aka- dcmische zitting, voor. De praeses wees erop dat dhr Van Cauwelaert. hoewel Jong-Ninove voor hem een totaal-onbe kende was, een gunstige uitzondering maakte op zijn algemene regel de rust dag te eerbiedigen, en geen spreeKoeur- ten te houden op zon- en feestdagen Daarop nam dhr Van Cauwelaert het woord en beiiandelde achtereenvolgens de drie punten van het devies van Jong- Ninove Jong Vlaams Katoliek. Spreker zegt onder meerHet komt er voor ons op aan, ons niet te laten in slaap wiegen door andere idëen het eeuwenoude gouden kalf dat aanbeden wordt heeft nog niet af- gedaan, en heeft op onze ïntellektue- len. van huis uit nochtans kristelijk opgevcvd, een zodanige invloed, dat <i ook zij er gaan aan offeren. En dan nog offeren wat hen het dierbaarst zou moeten zijn hun katoliek-zijn Wees Vlaming die God Vlaming schiep Met een paar voorbeelden, die wer kt lij ad rem waren, ontwikkelde spre ker verder het derde punt; vlaams. en lichtte werkelijk op schitterende wijze zijn eigen standpunt toe. anneer men enkel nog maar spreekt vervolgt de heer Van Cau- vvelaert over de gevaarlijke en de- licitaire mijnen in Wallonië, dan springt gans Wallonië als één man in de bres. Maar wanneer men hoort over de schandalige vlaamse mobiliën, dan is er geen mens die het in zijn hoofd haalt te menen dat hier eendrachtig <-j en dringend moet aan verholpen wor- denDeze. en andere voorbeelden werden door de heer Van Cauwelaert aangehaald, die uitroeptls er iets H logischer dan dat een vlaming vlaams zou zijn Wees Vlaming die God Vla- ming schiep Ik hoop aldus eindigt spreker dat U, wanneer U nogmaals lustrum viert, even jong, even vlaams en even katoliek zult gebleven zijn. Dat is de wens welke ik U toestuur bij het be- gin van Uw eerste lustrum De heer Van Cauwelaert mocht voor zijn schitterende rede een daverend ap plaus in ontvangst nemen. Gelukkig maar dat hij voor Jong-Ninove een uit- Het verlof is ten einde. Het nieuw school jaar is ingang. De vrije school is nog niet dood. Van Humbeek zou de Kerk begraven maar hij is begraven. Viviani in Frankrijk ging de sterren uitdoven aan t firmament heel waarschijnlijk om ze te vervangen door neonlichten! De sterren staan er nog en Viviani is lang dood. Voor honderde ja ren klonk de strijdkreet van Voltaire «écra- sens l'infame». Dat was Kristus, de wettelijk veroordeelde als boosdoener... Voltair? is dood maar Kristus leeft. De vrije school krijgen ze ook niet dood. Maar 't is en blijft toch waar dat de bestaan de toestand onrechtvaardig is en onwettelijk. De grondwet bestaat nog. De grondwet ont zegt nog altijd aan de Staat het recht van het onderwijs in handen te nemen. Willem had er zich te vet aangedaan en de misbrui ken moesten voorkomen worden. Zij die de grondwet aftakelen worden niet wettelijk vervolgd. Maar recht is en blijft recht en de Staat gaat zijn bevoegdheid te buiten Punt. Het is het recht der ouders hun kinderen op te voeden volgens de grondregels van hun eigen godsdienstige overtuiging en ze mogen er met voor gestraft worden. Zij worden er voor gestraft. Maar feiten breken geen recht. De kristene oude; moeten zware offers bren gen voor de krisielijke opvoeding van hun kinderen en mede betalen voor de neutra le de geestelijke ossen die noch het een of het ander zijn. En wij mogen nog blij zijn dat onze he ren ende meesters zo gematigd zijn. Veron derstel dat ze voor de krisielijke school geen cent uitgeven. Dan geven ze geen cent. Wet is wetzeggen ze. Veronderstei dat de ouders wier kinderen naar de neutrale school gaan geen cent moe ten betalen. Dan moeten ze niet betalen. Veronderstel dat de ouders wier kinderen naar de kristelijke school gaan beboet wor den en kollektief heel het neutraal onderwijs moeten betalen. Dan moeten ze betalen want «wet is wet». Wettelijkheid is niet hetzelfde als rechtvaardigheid. De wet moet rechtvaar dig zijn om echt wettelijk te zijn. Maar als zij het niet is wie zal de wet bekeuren Dat wil zeggen dat wij niet meer be schermd worden door de grondwet. Zij is versleten en het regent er op honderd plaat sen door. In Frankrijk ten tijde van koning Lodewijk de XIV® was het le regne du bon plaisir Wat de koning behaagde was wet. Hier is het de koning niet die naar zijn beliefte handelt, 't Is de eerste minister en tegenwoordig is dat Achiel. Een als Achiel een toer uithaalt en hij er over ondervraagd wordt waarom dit - en waarom dat dan zegt Achiel pour ga en zijn meer derheid in de Kamer liberalen en socia listen zeggen mee pour ga en 't is gebakken. Ais de wet Harmel gestemd werd zei Kamiel wat een wet doen kan, kan een ander wet ontdoen. En als de wet Collard gester.d werd iieett geen enkele CVP-er gezegd wat een wet kan doen, kan een andere wet ontdoen». En waarom weid dat niet gezegd Pour ga. En als de katolieke intellectuelen geen vertrouwen hebben in de leiders, dan is het pour ga Alhoewel het Parlement met vacantxe is en de wedersamenroeping ervan pas voorzien is tegen dinsdag 12 november, de grondwet telijke datum op dewelke de Kamers van rechtswege samenkomen, is de regering niet zonder zorgen. Een der zorgenkinderen vormt de finan ciële toestand. Het is een feit dat de minister van Financiën in de knel geraakt op het einde van elke maand. Zijn briljante communiqués omtrent de vermindering van de openbare schuld kunnen dit met wegcijferen. Trou wens. ondanks het feit dat de Schatkist in de tweede termijn 1957 twee miljard meer ontvangsten boekte dan de begrotingsramin gen lieten voorzien, moest de Staat einde juli een lening aangaan dij ae Bank der Inter nationale Kegelingen te Bazel en moest hij onlangs besluiten tot een onvoordelige lening in de Verenigde Staten. De meeropbrengsten van de belastingen nebben overigens als tegenhanger grotere uitgaven wegens de stijging van de levens duurte. Deze grotere uitgaven blijken echter niet onmiddellijk en voimen dan het voor werp ener gezamenlijke aanvraag van bij - kredieten. Het valt overigens te voorzien dat de gevolgen van de stakingen aan de SchaJkist één miljard zullen koeten. De Staat moet daarbij bestendig het hoofd bieden aan zeer aanzienlijke uitgaven op het stuk van de o- per.bare werken, inzonderheid met het oog op de Brusselse Wereldtentoonstelling. Al- hoewei zoveel mogelijk geremd wordt inzake woningbouw en in andere sectoren, schept deze toestand een bestendig gevaar voor de Schatkist. Van een andere kant, kan de regering niet langer de uitbetaling van de bijkomstige twee duizend frank aan de gepensior.eeiden blijven verdagen. Het betreft een formele verbintenis van de regering Van Acker in de sociale sector. De uitkering zal of zou deze maand moeten gebeuren. Er is ook een malaise op politiek gebied, die de liberalen tegenover de socialisten op stelt. Het is een kwestie van prestige en houdt verband met het Koninklijk Huis. De kabinetsraad heeft er langdurig over beraad slaagd zonder dat er gewag van gemaakt werd in het communiqué dat traditioneel een minister aan de pers komt voorlezen. Waarom gaat het? Wij hebben allemaal door de bladen vernomen dat president Ei senhower een schrijven tot de Eerste-Mims- te: gericht heeft waarin bepaald wordt dat Koning Leopold III tijdens zijn reis naar de States alle gemak zal verleend worden om de centra van voortbrengst van kernenergie en van toepassing ervan te bezoeken. Er werd echter niet medegedeeld dat de heer Van Ackr tevoren, in verband met deze reis, een schrijven tot president Eisenhower gericht had. De gwezen Koning onderneemt gezegde reis als voorzitter van de Belgische stichting voor het nucleair onderzoek. De kernproble- zondering op de regel had gemaakt. Want op deze manier hebben de aan wezigen van de heer Van Cauwelaert het geschenk gekregen dat past bij een akademisch-feestvierende beweging het entoesiasme en de overtuiging, zo nodig voor het welslagen van het lustrumjaar. Slot Na een dankwoord van de praeses, werd deze stijlvolle akademische zitting geheven door het zingen van de Vlaam se Leeuw. Nadien werd een heildronk gebracht men liggen in de bevoegdheid van de heer Rey, de liberale minister van Ekonomische Zaken, die zich diep gekrenkt voelt omdat de heer Van Acker buiten zijn voorkennis handelde. Verder doet ook de stichting Pro Africa, waarvan het voorzitterschap toevertrouwd werd aan Prinses Liliane, echtgenote van Koning Leopold III, heel wat stof opwaaien. He: betreft een stichting, bedoeld om het welzijn der inlanders in Kongo te verhogen, en naast een gekende socialist dhr Soudan en een liberaal, zetelt ook een katoliek in de beheerraad, die evenwel in de politiek geen rol speelde. De heer Buisseret. eveneens een liberaal, minister van Koloniën, klaagt er op zijn beurt van dit alles afgehandeld werd zonder dat hij er op de hoogte van gesteld werd. De heer Van Acker behandelt de liberale ministers zoals een H:mmler de Quislings behandelde. Bij het naderen van de verkie zingen is dit een toestand die het liberaal prestige ernstig op de proef stelt. Er wordt aan de heer Van Acker een verwijt van ge maakt dat hij derwijze de Kroon in het ge drang brengt. Hoe een dubbeltje rollen kanDe heer Van Acker, die zich tot werktuig maakte van een rabiaat anti-Leopoidisme, wordt thans gehekeld door zijn liberale partners omdat hij in aanzienlijke mate de weg terug aflegt en «spandiensten» bewijst aan het Huis van Koning Leopold Wat er ook van zij, alhoewel de liberale ministers afzonderlijk vergaderden en ook overleg pleegden met de sekretaris van Ko ning Leopold, dhr Weemaes, om nadien hun opwachting te maken bij de heer Van Acker, geloven wij niet dat de verkiezingen immi nent zijn, alhoewel men met Van Acker nooit weet waar men aan toe is. Voor het einde van het jaar, beter nog voor einde november, dienen de verdragen van Euratom en van de Gemeenschappelijke Markt goedgekeurd te worden. De goedkeu ring door de Belgische Kamers is vereist op dat de verdragen op 1 januari e.k. hun uit werking zouden krijgen. Tevens moet voor einde december ten minste de begroting van 's Rijks Middelen goedgekeurd en het kan niet in overweging genomen worden dat er een decreet van ontbinding zou uitgevaardigd worden vooraleer de Kamers een ruim debat gehouden hebben over de besluiten van de commissie van onderzoek ingesteld naar aan leiding van de ramp van Marcinelle. In deze voorwaarden kan ons inziens een ontbindingsdekreet niet voor 1958 verwacht worden. Wij delen evenwel de mening dat de ver kiezingen voor de opening der tentoonstelling in april e.k. zullen plaats vinden. Het is niet denkbaar dat België het schouwspel ener al gemene verdeeldheid zou bieden aan de vreemde bezoekers van de World's Fair. op de vijfde verjaardag van Jong-Ninove wat voor de enen slechts kwestie was van enige minuten, maar bij anderen ettelijke uren in beslag nam... Brochures We stippen graag aan dat er ons een grote verrassing wachtteter gelegen heid van het eerste lustrum werden im mers speciale brochures uitgegeven. Prachtig en keurig uitgegeven zullen zij wel vlug een groot sukses kennen. Iets dergelijks heeft Ninove nog maar zel den gezien. Proficiat! De Dender klok BAVI6W.M SUEZ

Denderklok | 1957 | | pagina 1