DE VREK De Jubelviering van Z. Em. de Kardinaal Door de Periscoop Eén en dertigste Jaargang Pnj« per numnw 1,50 Fr. Zondag 15 september 1957 Postcheckrekening 4786 85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Nlnove Tele *on 327.27 MEERBEKE in de kloosterzaai Zondag 22 september 1957 te 19.30 uur het beroemde meesterwerk van Molière opgevoerd door het Vlaamse Schouwtoneel uit Brussei Inkomprijs Davidsfondsleden 1 5 F. Niet-leden 20 F. Bij de ingang der zaal zullen familie - abonnementskaarten verkrijgbaar zijn voor het hele Davidsfonds - Winterprogramma 1957-58, waarvan deze avond de inzet is. Het Davidsfonds. DAVIDSFONDS NINOVE Hel hoef! geen betoog dat. toen Davids- fonds-afdeiing Ninove vernam dat de beken de Nederlandse schrijver-cineast Anthon de Zeeuw ook over de brandende aangelegen heid. die het Suez-kanaal was en is. met kennis van zaken wist te schrijven en te spreken, er onderhandelingen werden aan- gekoopt om deze globetrotter in Ninove een voordracht te laten verzorgen. En het lukte. Want op ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957, te 20 uur in «Ons Huis» gaat deze BUITENGEWONE VOORDRACHT door. Anthon de Zeeuw, zoon uit een slepers familie. was de eerste Nederlandse auteur, die als runner-op-de-lange-trip op één der grote zeeslepers van Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst te Rotterdam kon monsteren. Zo had hij deel aan de befaamde sleep reis. waarbij de perscutter PAX naar het Suez-kanaal werd gesleept. Op een bijzonder prettige en soms humo ristische wijze \ertelt hij over de historie en organisatie van deze slagader van de inter nationale goederenhandel Van zeer nabij maakte hij de troebelen om het Suez-kanaal mee Hij laat dan ook niet r.a zijn toehoorder.- hierover en over het leven in Egypte-na-de-Nasser-revolte een zeer persoonlijke visie te brengen Tevens zwerft de Zeeuw lar.gs primitieve Arabische Saharadorpjes en speurt naar een antieke verbinding tussen Nijidelta en Rode Zee. gegraven omstreeks 1400 jaar vóór Christus. Van deze kanaalresten maakte de auteur prachtige kleuropnamen. Naast schitterende kleurendia's vertoont de auteur film». Bovendien is in de pauze gelegenheid een unieke fototentoonstelling over hel Suez-ka- 13.600 schepen met een totaal-tonnage van 113 miljoen brutoregisterton varen jaar lijks door het SUEZ-KANAAL. Waarvan 80 miljoen bruto-egisterton aan olie Olie voor de scheepvaart, fabrieken, het wegtransport, olie voor het Westeuropese verdedigingsstelsel. Wie zo zegt ANTHON DE ZEEUW, het Kraantje van deze super-pijpleiding dicht kan draaien heeft macht over een groot deel der aarde naai te bezichtigen. Anthon de Zeeuw trad o.m op voor de A.V.R.O.. de Vlaamse Televisie. 3x in het Concertgebouw te Amsterdam, in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel, voor tien tallen culturele instellingen in Nederland en nu ook reeds ;n enkele grote Vlaamse steden Dat we in de pers lezen De Zeeuw spreekt voor ei-volle zaien Onver getelijke avond en zo meer. verwonder' niet. als we zier. wat de Heer P. Willems, Directeur ONTDEK DE WERELD Pa leis van Schone Kunsten te Brussel, schrijft aan A de Zeeuw na diens vorige, korte toer- r.et in Vlaanderen Nu U Vlaanderen na een ai te korte toernee verlaten hebt. wensen we U nog schriftelijk onze gelukwensen en dank uit te drukken. Dit was Benelux-werk. zoals «conferen'.ie-- t p-hei-hoogste-vlak» er moeilijk kunnen ver richten omdat zij onmogelijk zulk een recht streeks contact onder mensen kunnen berei ken. Moge Uw werk een begin geweest zijn vcor latere, uitgebreider toernees in het Vlaamse La"d. Gaarne zuilen we steeds op U beroep doen en we heten U nu zeer welkom met een nieuwe lezing ONTDEK DE WERELD i) is een naam die borg s'.aat voor een prachtige avond La ten we even maar herinneren aar. ELATA van vorig seizoen. VUURSPUWENDE BER GEN MATTO-GROSSO (Marcel Roos). SU MATRA en BALI. e.a. En als dan nog de Directeur van deze zo interessante Vereniging een voordrachtgever speciaal en persoonlijk gelukwenst en her- uitnodigt. twijfelt er wel niemand meer aan dat op 21 september «Ons Huis» vol loopt. Toegang 15 F 20 F voor niet-Davids- fonds-leden (Jeugd, eveneens 15 F). HOOGFEEST VAN HET H. PRIESTERSCHAP Het is een uitzonderlijke gebeurtenis wanneer een priester de hoge genade heeft gedurende zestig jaar de sakra- menten te mogen toedienen en de ge meenschap der gelovigen te mogen hei ligen. Deze gebeurtenis wint nog veel voudig aan betekenis, wanneer deze priester met de volwaardigheid van het Priesterschap bekleed is en als nazaat der Apostelen en daartoe afgevaardigd door de Stedehouder Christi de Kerk in een der kristelijke landen bestuurt. Wij waren getuige geweest amper een tiental dagen geleden van het diamanten kloosterjubileum van Hoog eerwaarde Pater Donatus, gewezen ge neraal van de Orde der Kapucijnen, waarbij Zijne Eminentie de Kardinaal pontificaal assisteerde en waren diep onder de indruk gebleven van deze bui tengewone plechtigheid. Thans was het echter Zijne Eminen tie Josephus-Ernestus, Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen, een der grootste aartsbisdommen van de Roomse Kerk, Primaat van België, het land in hetwelk spijts de geloofsver- vlakking bij velen omzeggens de al geheelheid der bevolking in de Roomse Kerk gedoopt is, die de uitzonderlijke genade had God te danken omdat hij gedurende zestig jaar als priester en één- en-dertig jaar als Bisschop de recht streekse medewerker van de Allerhoog ste geweest was tot bevordering van het heil der zielen. Mechelen bevlagd In plaats van via de autosnelweg Antwerpen4Brussel naar de Nationale Basiliek van Koekelberg waar de plechtigheid zou plaats vinden te rij den, verkozen we de weg over Meche len. De aartsbisschoppelijke stede vooral de omgeving van het aartsbis schoppelijk paleis had zich met een weelde van vlaggen in feesttooi gezet, maar het zal maar zelden voorkomen dat de goede stede Mechelen zo arm aan priesters en kloosterlingen was als op die zondagnamiddag allen wilden getuige zijn van de jubel die Zijne Emi nentie in de Nationale Basiliek zou om geven. Op het aartsbisschoppelijk paleis kregen wij kennis van de honderden te legrammen van gelukwensen van hoog- geplaatsten uit vele landen, die in be- stendige vloed sedert de zaterdag ten paleize besteld werden Een unieke stoet van bischoppen De deelnemers aan de Wereldbcde- vaart der Katolieke Arbeidersjeugd te Rome hebben een levendige herinnering bewaard aan de stoet der bisschoppen in de Sint Pietersbasiliek en later op het Ik ben blij dat ik geen koning ben en geen koning in mijn familie heb. Wij leven in een tijd van de uitersten. Ge moet heel groot zijn of heel klein. Als gij heei groot zijt en heel machtig zijt moogt ge brutaal zijn. Ge moet brutaal zijn. Vroeger vóór allemaal die grote oor logen waren de vooraanstaande mensen met manieren. Ze waren kies en fijngevoelig en ze zouden erg bescnaamd geweest zijn als iemand hen maar eventjes had doen voelen dat ze te kort gekomen waren aan de regels van de wellevendheid. Dat is nu allemaal veranderd. Adolf is door het leven gepasseerd. Hij was een bru tale rekel en spotte met fijngevoeligheid. Kristus, met zijn goedheid en naastenliefde, was volgens hem een zwakkeling. Een sterk karakter moest brutaal zijn. Zij die er het meest hebben tegen gevochten, hebben het meest zijn manier van denken en zijn ma nier van doen overgenomen. De grootmachten in de wereld zijn bru taal. Zij hebben geen hart, alleen een wil en hun voordeel is hun recht. Al de personen die «groot» zijn en met grote macht bekleed zijn wat erger is, al degenen die menen dat ze groot zijn of voelen dat ze in een be paald midden de grootste zijn zijn bru taal. De uitzonderingen zijn daar om de waar heid van de alge... ene regel te bewaren. Als gij heei klein zijt zo klein dat ge in de groten hun zonneken niet kunt staan kunt ge met uw handen in uw zakken door het leven gaan. Maar wee u als ge een beetje groot zijt en niet groot genoeg om kordaat van u te kunnen afbijtenGe moet kunnen schrik in- Sint Pietersplein, die er getuigenis van aflegde dat de Kerk éen is in haar hoge betrachting de herkerstening van de ar- beiderswerela. Ook Koekelberg was zoals nooit te voren in den lande getuige van een unieke stoet van bisschoppen die zich van het H. Hartcollege naar de Basiliek begaf en de regen kon niet verhinderen dat het één van de meest prestigieu ze stoeten waren die we ooit meemaak ten. Daar waren Hunne Excellenties de Bisschoppen van België Mgr de Smedt van Brugge, Mgr Calewaert van Gent, Mgr Charue van Namen, Mgr Himmer van Doornik en Mgr van Zuylen. hulp bisschop van Luik, die de hoogbejaarde bisschop Mgr Kerkhofs verving. Daar waren een aantal missiebisschoppen en hulpbisschoppen, waaronder velen door de Jubilaris gewijd. Daar waren twintig gemijterde abten uit binnen- en buiten land waaronder de abt-generaal der Be nedictijnen. Daar waren tientallen van prelaten, protonotarii apostolici. huispre laten van Zijne Heiligheid, geheime ka merheren. Daar waren een zeventigtal titulaire en ere-kanunniken. Daar waren oversten van Orden en Congregaties. Daar waren dekens en pastoors en pries ters allerhande. Een feëriek schouwspel Toen de stoet van Bisschoppen en Abten de Nationale Basiliek betrad, bood deze een feëriek schouwspel. Zijne Eminentie, omringd door Mgr de Tran- noy. deken van het kapittel van Sint Rombouts en door Kanunniken Van der Jonckheyd en Van den Bosch, secreta rissen van het aartsbisdom, had reeds plaats genomen op de hem voorbehou den troon, terwijl het altaar een weel derige aanblik bood met een macht van blanke en rode bloemen. DAVIDSFONDS NINOVE boezemen of ge zijt verloren. De koningen waren in vroeger tijden de groten der aarde. Hun wil was wet. Ze wer den geëerd en gevierd. Nu zijn ze diep ge zakt op de sociale ladder. Vroeger waren ze generaal nu zijn ze nog amper korporaal. Leopold II zette nog ministers af. Nu zetten ministers Leopold III af De politiekers zijn grote mannen en de partijen grootmachten. De Pers is ook een grootmacht. Zij wordt gevreesd en gevierd en nie mand zal naar zeggen dat ze «canaille» of krapuul is. Ze mag het duizend keer zijn. Een koning is een kleine jongen vergele ken bij de Pers. Een koning is een dankbaar «sujet» voor de Pers. Zij kan er veel geld aan verdienen met de ongezonde nieuwsgierig heid van de massa uit te buiten. En ze han gen er aan gelijk een «leek» die bloed zuigt. De heren van de Pers vragen pardon eisen, voor zichzelf het recht pardon het voorrecht van het beroepsgeheim op. En ze zullen het krijgen ze zijn immers een grootmacht. Ik ben er niet lastig om, verre van daar ik zie gaarne leuke dingen en wondere te genstellingen. Ze vragen voor zichzelf het voorrecht van het beroepsgeheim en erkennen hun even mens niet het minste recht toe op geheim, hoe persoonlijk er. hoe heilig het ook moge wezen. Het is hun recht als journalist alle geheimen te ontsluieren, maar een ander mag aan het hunne niet komen. Er is ook spraak van een hogeschool diploma voor journalisten. Zij hebben het vandoen. 't Moet een ernstig diploma zijn op degelijk perkament en niet op gazetten papier Zijne Majesteit Koning Boudewijn, die aan de Kardinaal zijn gelukwensen en dank voor de diensten bewezen aan Land en Monarchie gestuurd had, had zich laten vertegenwoordigen door zijn Grootmaarschalk. Graaf d'Aspremont- Lynden. Op de hun voorbehouden plaatsen bemerkten we ministers van Staat, vele senatoren en leden van de Kamer van volksvertegenwoordigers, generaals, de leiders der katolieke organisaties en ook vele oversten van Zustercongregaties, die een bizonder tvoord van dank van de Jubilaris zouden ontvangen. Dat de Jubel viering een nationale plechtigheid in de ware betekenis van het woord was bleek daarenboven uit de aanwezigheid van een krans van gezan ten en gevolmachtigde ministers van bij de Belgische Troon vertegenwoordigde naties. De Pontificale Jubelmis Het was Z. Excellentie Mgr Ephrem Forni, titelvoerend aartsbisschop van Darni en apostolisch nuntius, die de Pontificale Jubelmis opdroeg, bijgestaan door Mgr Boone, deken van Brussei. en twee Kanunniken. Met haar liturgische staatsie, met de rijkdom van gregoriaanse muziek en van gezangen, zal deze Dankmis alle aanwezigen onvergetelijk bijblijven. De associatie van de aanwezigen met de officiërende Priester zou duidelijk bij de Communie blijken, toen meer dan twintig priesters zich naar de gelovigen begaven om de H. Teerspijze uit te rei ken. Een schrijven van de Paus Na het Evangelie werd voorlezing gedaan van een schrijven van geluk wensen door Zijne Heiligheid Paus Pius (Vervolg op blz. 2) Zaterdag 21 september 1957 te 20 uur in ONS HUIS Uit de Reeks ONTDEK DE WERELD - (Paleis van Schone Kunsten, Brussel, de hoogst interessante VOORDRACHT met film en kleurendia's door de Nederlandse schrijver - cineast Anthon de Zeeuw. SUEZ maanden in het brandpunt der wereldbelang stelling. Wie zal er thans niet meer over willen vernemen De Dender klok SUEZ DAVIDS' tsT[ rO öS L" N V _r—.1 SUEZ

Denderklok | 1957 | | pagina 1