Viaggio in Italia DE MUUR ^Kampioenschap 4^2 %^r Door de Periscoop Eén en dertigste Jaargang Prtjs per nummer 1,50 Fr. Zondag 6 oktober 1957 Postcheckrekening 4786.85 Zaal Nova NINOVE KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 DINSDAG 8 OKTOBER te 19.30 uur FILMFORUM Het is bij gelegenheid vun een zakenreis in Italië dat tussen Alex Joyce en zijn vrouw Catherine, de crisis uitbreekt, die sinds geruime tijd vooibe reid is door geleidelijke verwijdering van elkaar. De kincast Rossellini neef. dit geval uit het werkelijke leven gegrepen, en hij heeft het op sobeie en toch aangrijpende wijze in beeld gebracht. De titel van zijn lilrn doet der. .en aan een reisverhaal, en er worden ons inderdaad heel wat mooie en inn ics- sante dingen getoond, maar Rossellini heeft al deze dokumentaiistische wetens waardigheden op fijnzinnige wijze vermengd in de intrigue. Ingrid Bergman en George Sanders geven op gevoelige wijze de zielsbelevenissen weer van het echtpaar dat op punt staat definitief uiteen te vallen. Voor volwassenen. TONEEL 5 J Practisch is het nieuwe toneelseizoen dus ingezet in onze stad. Zij het dan niet door een van .onze eigen groepen of organisaties, maar wel door de Groep Poos die dit jaar alhier zijn tiende sei zoen optreden kan vieren. Voor een tamelijk-wel-bezette zaal kwam Directeur Poos vooraf met een kleine ontgoocheling. Tal van toeschou wers waren immers naar «Ons Huis» gekomen voor Peggy, mijn Schathet niet-meer-zo jonge stuk (Peggy dateert inderdaad van vóór de eerste wereld oorlog) dat het anders nog immer zeer goed doet. Omwille van het uitvallen door ziekte van één der artisten, bracht het gezelschap dan maar het toneelspel in drie bedrijven en vier taferelen DE MUUR» geschreven door de Spanjaard Joaquin Salvo Sotelo (1). Al zijn beide stukken absoluut niet met mekaar te vergelijken, toch betwij felen we ten zeerste dat deze wisseling gelukkig mag worden genoemd. W at de heer Poos er ook moge van zeggen, ons inziens overtuigt net stuk niet. Komt dit nu door de speciale spaanse sfeer die over het hele gebeuren hangt en die ons toch niet zodanig eigen of zo vertrouwd is, of ligt het bij de heterocliete bezet ting zoals ze ons maandagavond werd gebracht, een feit is zeker De Muur heeft het niet gedaan zoals tal van an dere stukken van dit gezelschap ons hebben gewoon gemaakt Nevens zeer prachtige speelmomenten. kwamen tal van ongewonetonelen vooi waarbij wij ons niet hebben kunnen ontdoen van de indruk het overtuigt niet er hapert iets (2). Voeg daarbij een paar scènes als deze van de Padre die een beetje te dik in de verf stond en waarvan we het komische niet hebben kunnen verwer ken en al met al kunnen we zeggen dat we hier voor een vertoning hebben ge staan die niet als glanspunt bij het ge zelschap Poos kan worden opgetekend. Gelukkig kregen we vooraf het ook al oudere, maar dan toch steeds lieve stukje «Valse Champètrevan Fabri- eius. op een zeer schitterende wijze ver tolkt door de beide ras-artisten Gaby Bouuaert en Edgard De Pont die terecht een warm opendoekje mochten in ont vangst nemen. Dit simpatieke «lever de rideau heeft maandagavond veel gered. tl) In twee woorden kunnen we de inhoud van dit stuk als volgt weer- geven Jorge de Houtanar ïs de dood nabij geweest en wil zijn geweten in orde brengen door zijn oneerlijk ver worven tortuin terug te schenken aan de rechtmatige eigenaar. Zijn familie verzet zich echter heftig, ieder op zijn manier, tegen deze restitutie en Jorge zal sterven vooraleer die muur door broken te hebben. (2) De slotscène de dood van Jorge namelijk iaat het vraagstuk trouwens onopgelost. 'k Ben naar mijn geboortedorp ge weest om te kunnen schrijven over de koers en niet over de voetbal. Ons dorp is een schoon gemeente dicht bij een grote stad waar het nog rustig is en stil, buiten de speciaal da gen, gelijk de kermis, de processie en de teerfeesten van de fanfare en de duivcnmaatschappij. Als het zondag achternoen is, dan kunt gc voelen aan alles en aan niets dat iedereen gezegd heeft, dat het nu maar eens genoeg moest zijn en ge ziet geen mens op straat. Iedereen is thuis of al binnen in 'n staminee. Dat wil nu niet zeggen dat cr bij ons nooit iets te doen is. Wij hebben eer. voetbalploeg gelijk ieder dorp dat zich wat respekteertwij hebben een keer of twee per jaar een serieuze velo- koeiswij hebben zelfs een coureur, wij hebben een cinema, wij hebben een toneelmaatschappij waar ze kilometers ver van klappen er komt bij ons ook al eens een cirque en die zit dan bom vol. want de mensen van bij ons zijn voor zo 'n dingen maar hetgeen we nu gehad hebben, zie, daar zijn we alle maal van verschoten, en zo uit ons doen. dat ik niet kan laten van nog eens iets te schrijven. Een koers is een koers en ik wil nog altijd een serieuze mansmens tegenko men die als er een koers is niet gaat zien, niet een favoriet heeft, niet roept en schreeuwt, niet duvelt en doet, en er geen plezier aan heeft. Of dat nu een loopkoers is of een velokoers, een moto- koers of een paardenkoers, dat is alle maal eender, maar als ge niets te doen hebt gaat ge zien en ge zijt kontent van uwe dag. Maar wij hebben verleden zondag zomaar ineens een koers gehad waar nog jaren zal over geklapt worden, met alleen omdat het zo wreed, zo geweldig, zo formidabel en zo plezierig was, maar ook omdat het 't Kampioenschap van België v Ge moogt zeggen wat gc wilt. ma r een kampioensciiup van iiel- g'.v en dat in ons simpel dorp al is 'l dan ook het eerste het beste niet natuurlijk, het is toch niet gering. Nu zult ge zeggen, wat een koers was dat dan en gij zijt kuricus, omdat gij niet Kunt geloven dat ei in een sim pel dorp een kampioenschap van België wordt gedaan, maar ik zal 't U seffens eens uitleggen en ge zult verstaan dat wij er effenaf fier over zijn en dat daar mee weer c-ens bewezen is dat er twee soorten van dorpen zijn gewoon dor pen en dorpen gelijk 't onze een schoon gemeente en goed gelegen, dat durf ik zeggen. Er kwam zo ineens een muziek-uuto voorbij die dan af en toe 't een en 't an der riep. Wij luisterden natuurlijk niet omdat dat we dachten dat het weer van de cinema was en daarbij ge luistert naar zo'n dingen eigenlijk veel minder dan de mensen die er in zitten dennen. Maar het was anders, het was een Kam pioenschap van België, niet meer of niet minder, en dat met toelating van bur gemeester en schepenen op ons grond gebied. Als ge zo iets hoort dan gaat ge al eens tot buiten om eigenlijk eens goed te weten wat aat eigenlijk is. Wij zagen direkt dat het serieus moest zijn, want de straat stond effenaf overend van het volk mensen die anders niet voor een kleinigheid van achter de stoof komen en voor geen twee muziek-auto's hun pint laten staan. Kamiel is hertrouwd. Zijn oude ge woonte getrouw heeft hij vriend en vij and voor het voldongen feit geplaatst. Ze kunnen achteraf al vertellen wat ze willen. Gedane zaken hebben geen keer. Er moet niemand zijn tijd noch zijn inkt verspillen aan naamloze brieven noch aan hem noch aan haar en na veer tien dagen is al wat er te vertellen is, oud nieuws. Het is een slechte en af te keuren gewoonte geworden van onze tijd, ter gelegenheid van een huwelijk schunnige praat en schunnige moppen op te dissen. In deftige middens komen de gelegen heidstelegrammen in de handen van een vertrouwbaar persoon die ze eerst voor zichzelf leest cn daarna voorleest of links laat liggen. Het is één van de sym- patieke vormen van de censuur Oude vlaamse boerenwijsheid be weert dat al wat met her begint niet deugt. Als bewijs herbakken, herbote- ren en hertrouwen. Het werd van oud tijds alle drie odaan uit noodzaak. Een ander sp.euk ii^. ook van koning Salomon niet komt. beweert dat de man een eerste maal trouwt uit zottigheid en een tweede maal uit miserie. Op alle regels zijn er uitzonderingen. Kamiel is een uitzondering op alle re gels zijn huwelijk zal dat ook wel zijn. Het schijnt dat Kamiel ter gele genheid van zijn huwelijk verklaard heeft dat hij en zijn vrouw alle twee van katolieken huize zijn. Ge weet hoe de mensen zijn en handig om iets te verdraaien. Kamiel is op speelreis naar Lourdes, zegden deze. Kamiel gaat te Lourdes trouwen, zegden gene. Volgens de eerste bron moet Kamiel zelve gezegd hebben dat ze een kerkc-lijk huwelijk niet noodzakelijk achtten. Voor een rooms-katoliek gedoopte is de enige wettelijke vorm van het hu welijk die in geweten bindend is het kerkelijk huwelijk. Het burgerlijk huwelijk slaat alleen op de stoffelijke gevolgen van het huwelijk. Maar juist op het moment dat wij buitenkwamen was de vent die het moest zeggen precies efkens buiten adem en daarmee was het weer muziek en we stonden daar gelijk kleine kin deren te wachten op een bees, allee, tot hij het nog eens zou zeggen. Het is natuurlijk altijd op dat moment dat ze de piaat laten draaien, precies of het is een muziekconcert en alsof ze er met voor betaald worden van het zo wat uit te leggen ook. Maar een beetje daarna wisten we het en zonder dat we tegeneen ook maar iets zegden wisten we ook dat we er naartoe zouden gaan, omdat het een koers was en zo maar geen gewoon koers maar een kampioenschap van België, van gans ons dierbaar vaderland, en dat op ons dorp, een schoon gemeente en goed gelegen voor zo'n dingen, dat wis ten we nu ook meteen. Ik weet niet hoe dat gij zo iets op hebt. maar wij gaan nooit alleen naar een koers. Ge moet iemand meehebben, want alleen is alleen en ge kunt dan niet diskuteren, ge kunt niet pronostikeren. niet klappen over het voor en het tegen, niet sakkeren over de tegenslag en met roepen over de meeval. We waren in ons geburen direkt met een man of drie en zo zijn we dan ook gegaan, gelijk het gezegd was. We wisten wanneer we .loor gingen, maar we hadden goed gezegd dat we niet wisten wanneer het ging gedaan zijn, of wat er na zo'n kampioen schap van België allemaal nog moest gebeuren vooraleer dat goed en wel ge daan kon zijn. Daarmee waren wij op alles voorzien en konden we gerust en kontent weggaan en ook terug komen. 't Was daar allemaal afgespannen met balenkatoen tegon het afloeren want het kostte 25 F om binnen te ko men wat zeker niet te veel is maar toch genoeg voor ccn werkende mens, gelijk ik en gij. We hadden het anders uitgerekend zoveel man de lopende me ter. zoveel meters, zoveel keren 25 F, enfin, ze zullen er goed aan uit gekomen zijn. Het is niet logisch te veronderstellen dat Kamiel heeft willen een achterpoort je openhouden voor een gebeurlijke echtscheiding, daar staat zijn eerste hu welijk borg voor. De schepen in volle zee beschikken sinds eeuwen over het kompas om de rechte koers te houden. De mens be schikt van in den beginne over een mo reel kompas om de rechte lijn te hou den. Kamiel is heel zijn leven lang een nuchtere, zakelijke mens geweest. Zijn kompas wijst onveranderlijk naar de stoffelijke goederen. De geestelijke en morele waarden van de Kerk liggen buiten zijn vaarlijn. Kamiel heeft altijd de reputatie ge had dat hij een cynicus is. In feite is hij altijd openhartig geweest. Hij heeft nooit dat soort lafheid gekend waar door de mensen geneigd zijn hun echte ware gedachten en gevoelens te verdui ken achter een scherm van schone edele gevoelens en grondbeginselen waardoor ze de hoogachting en het vertrouwen van de doorsnee-mens veroveren. Die brutale openhartigheid van Ka miel is een van zijn beste hoedanigheden Had Kamiel tijdig zijn huwelijk aan gekondigd, ik had hem bloemen ge stuurd. De bloemen zijn de mode van de tijd. Bloemen zijn in feite het meest si nistere geschenk. Bloemen zijn van heidense oorsprong Dc lijken der groten werden onder de bloemen bedolven. Bloemen waren het symbool van de vergankelijkheid. Kris- tus zelf spreekt over de bloemen die vandaag in volle pracht staan te bloeien en morgen op de vuilnishoop gaan. Ik begrijp best dat Kamiel niet graag in de bloemen gezet wordt. Als ge zes en tachtig geworden tijt, ziet ge het einde niet meer in het verre verschiet. Ik zou natuurlijk mijn bloemen ge stuurd hebben zonder commentaar in de stijl van Kamiel Van ver was het een schoon zicht. Midden in het veld, op de wipwei, met vlaggen langs alle kanten, en muziek, en een plaats voor velo's en de com missaris en de champetters binnen, en buiten heel de gendarmerie, totdat het begon natuurlijk, en dan ook rap voor niet binnen. Hoe zoudt ge zelf zijn Nu moet ge weten dat de wipwei eigenlijk een gewone wei is, waar de wip staat, en koeien. Ge ziet van hier hoe dat ge daar moet oppassen en hoe daar verschillende keren mistrapt is. En dat met zo'n weer gelijk tegenwoordig Ik kan U verzekeren dat ik er veel met een bosken gras over hun schoenen heb zien staan wrijven, kwestie van wat def tig thuis te komen. Verder was er alles wat er zijn moesteen fritkraam, een kraam met pistolees en een stand van bier. Het is daar dat we gaan staan zijn, omdat ge daar goed uit de wind stondt. want met dat weer van tegenwoordig, ne mens heeft iets vast voor ge het weet, en ge zit er mee en geraakt er dan maar weer eens vanaf. Ge kent dat. het is het sei zoen om iets te riskeren. Wij dus met voor en achter ons bier, en dan maar zien hé. Het was niet slecht, het was eigen lijk het kampioenschap van België voor auto-rodeo. Twee series, een herkansing, een finale, een kampioen en veel kapot te auto'smaar een mens is er eens mee buiten en 't is een eer voor het dorp, een schoon gemeente gelijk ik al ge zegd heb en goed gelegen voor zo'n affaires... (het vervolgt ^GEMEENiTeFa^szitting De gemeenteraad vergaderde op vrij dag 27 september jl. Onze medewerker evenals zovele stadsgenoten getroffen door de A-griep kon onmogelijk klaar komen met het verslag van voormelde zitting. Aan onze medewerker wensen we een spoedig herstel en aan onze lezers beloven we het verslag. De Denderklok

Denderklok | 1957 | | pagina 1