Prachtige Kabaretavond 'n WESPENNEST Miserie Gemeenteraadszitting Door de Periscoop GROTE SPORTAVOND II P y Si ItVza l 'I E^n en ctertigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 20 oktober 1957 Postcheckrckening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN'JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 STAD NINOVE Zaal NOVA DINSDAG 22 OKTOBER 1957 door het kabaretgezelschap DE ZONNEBLOEM 15 spelers 101 instrumenten 3 uur lachen en zingen. ten voordele der parochiale werken van de St Theresia parochie. Kaarten worden aan huis verkocht. HOUD DIE AVOND VRIJ. Zondag 27 en maandag 28 oktober 1957 - Zaal Roxy A.K.V.T. Klucht in drie bedrijven. Er zijn tegenwoordig drie zaken waarover er veel gesproken en nog meer geschreven wordt, namelijk de A-griep. de russische maan en onze frank. Er zijn enkele duizende mensen die door de A-griep geplaagd worden. En kele dagen bed houden, een goede hoe veelheid pastillen slikken, op tijd uw druppel en de rekening van de dokter betalen... en de A-griep is vergeten. Sommigen interesseren zich aan de wetenschappelijke strijd tussen Russen en Amerikanen en het geheimzinnige dat er achter schuilt. De meesten be grijpen er niet veel van en stellen zich gerust met de bedenkingen dat, zolang de twee groten zich met dat spel bezig houden ze elders geen kwaad doen, en zolang die maan niet op onze kop valt de mensheid toch verder zal kunnen leven. Maar de meesten burgers, midden standers en werklieden, zijn thans meer bekommerd om wat er zal gebeuren met onze frank, want dat belangt hun porte feuille of hun porte-monnaie. De man uit de straat, die nuchter en zakelijk oordeelt, stelt zich de vraag hoe het mogelijk is dat een eerste mi nister die steeds plechtig beloofde de- belangen dus ook de finantiele van de arbeider te zullen beschermen, thans durft zeggen dat de finanties van zijn land hem niet interesseren. Die eerste minister durft het aan openbaar en langs de dagbladen te verkondigen dat hij niet kan instaan voor de stommiteiten van een collega, en dus geen verantwoor delijkheid draagt wanneer een liberaal collega met de centen goocN It van zijn kameraden-arbeiders. Onze lib% ale finantie-meester scheen nochtans in dit alles heel gerust en het was maar op het laatste nippertje dat hij er zijn prachtige reis voor onder brak. Hij kon indien hij wou rechtzinnig zijn reeds het gevaar inzien sinds ver leden jaar. In december moest hij in allerijl beroep doen op de banken om 2,50 miljard los te krijgen en ontleende hij bij de I.M.F. nog een kleine 2,50 miljard. Een eerste lening voor het we genfonds lukte omdat de verschillende maatschappijen en parastatale instellin gen verplicht waren in te schrijven, maar een tweede lening had het moei lijk want dezelfde inschrijvers, evenals de privaat-personen, kregen minder ver trouwen in de ontlener, vertegenwoor digd door de liberale expositie-leider en zijn liberale bondgenoot van finantiën. Wat nu gedaan Onze minister zit tot over zijn oren in de miserie en ons gouvernement staat reeds tot aan de borst verzakt tussen de bleke blauwe patatten. De partij, die de laatste kiescampag ne met veel lawaai en met grote letters en karikaturen had beloofd de belastin gen met 25'. r te verminderen, is ver plicht te bekennen dat hun zoveelste kiesbelofte maar een leugen was. Onze minister moet er nochtans iets op vinden. Hij wenst vooreerst de facade te red den en tegelijkertijd zijn partij of ten minste dat wat er nog van overblijft. En om de schijn te redden laat hij een communiqué verschijnen waarin alle ministeries worden aangemaand be sparingen te doen. m.a.w. het moet ge daan zijn met nutteloze uitgaven clm vriendjes plezier te doen. Zijn leuze is beter laat dan nooit Vervolgens bleef hij vooral liberaal en moest de partij gered worden en mocht er geen verhoging van belastin gen komen. Daarom moest er gesproken worden met de heren van de Nationale Bank en men zou de rollen eens omke ren de schuldenaar zou zijn voorwaar den opleggen aan de schuldeiser, en wat er wettelijk was zou met één pennetrek afgeschaft worden en tot de oude rom mel behoren. Niettegenstaande de logi sche en gemotiveerde houding van de Nationale Bank zou vooreerst het voor- schottenplafond verhoogd worden en zou de Bank haar opvorderingstermijn verlengen. Gelukkig schijnen de heren van ce Nationale Bank die heel goed begrijpen wat dit betekent nog niet zo vlug in de appel te bijten, en weige ren ze voj. lopig aan het geknoei van onze expert-comptabel mede te werken. Ondertussen was er geen tiid te ver liezen en terwijl het vuur heet is heeft hij al een lening geopend onder vorm van schatkistcertificaten, welke een in trest opbrengen van 5,50';. Deze lening zal worden afgesloten op 30 oktober. Men kan nooit weten. Maar we zijn benieuwd welke karpelsprongen onze vroede alweters daarna gaan uitvoeren. In alle geval zal het de liberalen voor de toekomende kiescampagne aan geen inspiratie ontbreken en we zien reeds op de achterkant van de oude plakkaat volgende leuzen geschilderd voor ver hoging van de benzine-prijs, voor opslag van de sigaretten, voor verhoging van posttarieven en van telegrammen, voor geldplaatsingen op hoge intrest, voor de bedekte afschaffing van de wet De Taye, voor groots opgevatte werken en con tante betaling stemt liberaal. van 27 september 1957 Achiel heeft een accident gehad. Hij noemt dat een technisch incident. Men sen die Achiel in hun hart niet dragen beweren dat die benaming uitgevonden werd om de mensen beet te nemen. Achiel neemt de mensen niet beet. Hij heeft ze vroeger gewaarschuwd dat ze zich niet mochten laten beetnemen. Achiel is een mens gelijk wij alle maal. Sommige van zijn vrienden wil len er een wondermens van maken. Het is ook verkeerd. En gelijk wij allemaal is Achiel een slachtoffer van de aard rijkskunde. Het frans de officiële taal van Frankrijk is de taal van l'Ile de Fran ce. Veel Fransmans kennen er nog het fijne niet van en wij kloppen er nog al eens nevens. Ons Nederlands is de taal van over de Moerdijk en wij zijn er ook niet al te best in thuis. Ware België een zelfstandig land en waren de Belgen mensen met een zelf standig karakter, de taal van het Ma- rollenkwartier zou onze nationale taal zijn; iedereen zou ze sp.eken en ieder een zou ze verstaan. Achiel heeft een accident gehad. Als in de koolmijn, de lift regelrecht naar omlaag schiet en onderaan in de put in het water te pletter valt, is het een accident Als Achiel met zijn ministerie met zijn lift door het plafond van de Nationale Bank vliegt, is het een acci dent. Achiel kent niet goed het verschil tussen incident en accident. Met al die werken aan de wegen ziet ge langs alle kanten borden staan met détournementop. Chez nous en France zei die franse kantonnier on va en prison pour dé tournements. Bruggen en Wegen ken nen ook geen Frans. Ons Vlaams is niet beter en als iemand u komt geld aftrog gelen, spreekt hij van ontlenen Achiel heeft een accident gehad en STAD NINOVE Zaai Ons Huis hij neemt het licht op Is het plafond van de Nationale Bank kapot, wij zul len er een ander inhangen, zegt hij. Achiel klapt mals. Achiel is niet ver zekerd tegen dergelijk accident. De aan passing van Kamer, Senaat en Regering aan de sociale wetten is vergevorderd. Aan verplichte verzekering voor allerlei accidenten is er nog niet gedacht. De oude regel is altijd geweest; Pot je breek potje betaal Die manier van doen is voorbijgestreefd juist ge lijk onze grondwet. In 1940 hebben engelsen en duitsers in mijn huis vier plafonds doorbroken van boven naar onder. Van op het gelijkvloers kon ik de sterren tellen. Ik heb er zeii mogen vier andere in hangen. Noch engelsen noch duitsers hebben ge vraagd hoeveel het was. Ik heb gedaan wat ik kon en ik heb er plafonds in unalitingehangen. 't Is geen be taalde reklaam, hooren ze hangen er nog in. Achiel heeft het plafond van de Na tionale Bank doorboord. Hij zal niet be talen... Hij zal een plafond laten aan brengen in unalit of in papier... en wij zullen betalen. Wij zijn vrije burgers in een vrij land. Wij worden beschermd door de rech ten van de mens. Idem door de grond wet en door de wet, tout court. Wij be schikken over onze burgerrechten en politieke rechten en alles t'hope geno men komt dat neer op betalen Be talen en zwijgen, en zwijgen en betalen indien gij uw diploma van goede Belg wilt verdienen. Wie niet zwijgt en te genstribbelt om te betalen, is een land verrader. een inciviek, een verkochte. Dan eerst wordt het erg en kunt ge begrijpen hoe gelukkig ge zijt met uw twee brievenuw kiesbrief en... uw aanslagbiljet Dinsdag 29 oktober 1957 te 19.30 uur ingericht door SPORTA GEWEST NINOVE ten voordele van de wielrennersschool en verzorgers-school van voetbalklubs. Programma - Spreekbeurt door Dokter Dries GLAES. nationale leider van Sporta* Vraaggesprekken met Rik Van Looy Raymond Impanis Hilaire Couvreur Edgard Sorgeloos en Staf Van Vaerenbergh (renners); René Baeten (internationaal moto-crosser nationaal kampioen); Roger iMoens (wereldrekordhouder der 800 meter); Jaak Stockman (midvoor van Sportkring Anderlecht); i aaggespi ekken met de sportmannen van Ninove en omliggende oa met een afgevaardigde van FC Ninove en de jonge renners René D'Hondt, Antoine Bulterijst, Willp Verlé, Lucien Wijnant. Etienne De Meyer, Eddy Schietecat enz. Gymnastiekdernonstratie door leerlingen van het Sint AloysiuskoMege onder leiding van leraar F. Saelens, trainer van de renners van Sporta Gewest Ninove. Begin te 19.30 uur. Inkom 20 F (kinderen 10 F) Kaarten op voorhand te bekomen bij de bestuursleden en in «Ons Huis». Dhr Sekretaris geeft lezing van de be grotingswijzigingen Ontvangsten Restauratie schilderwerken 82200 F staatstoelage 27200 F provincietoelage Herstel Pastorij 20000 F Uitgaven Herstel Pastorij 20000 F Gewone 14500 F Goedgekeurd met 10 stemmen bij 1 ont houding. 11) Kerkfabriek OL Vrouw - Begroting 1958 Totale ontvangsten 204052 43 F Totale uitgaven 203866.50 F I) Schoolhuis Geraardsbergse straat - Verhu ring - Vaststellen der voorwaarde. Het gaat hier over de verhuring van het oud huis Combel. Voorgesteld wordt dit te verhuren aan de verminderde huurprijs van 750 F per maand. Als tegenprestatie zal de huurder een bestendig toezicht op de school moeten uitoefenen. Goedgekeurd met 10 stemmen bij 1 ont houding. 9) Advies in verband met een gedeelte van het lijnrichtingsplan der staatsbaan Nr 55, Biezenstraat - Statiestraat, Gezien het gewijzigde richtiygsplan door de nieuwbouw van dhr Van der Kelen, moei dit plan worden gewijzigd. Goedgekeurd met 10 stemmen bij 1 ont houding. 10) Kerkfabriek OL Vrouw - Begrotingswij ziging ever het dienstjaar 1957 Overschot 185.93 F Goedgekeurd met 8 stemmen tegen 2 (de heren De Ville en De Troyer) bij 1 onthou ding. Interpellatie Mr De Ville - Waterleidingen «Ninove Welzijn)) Dhr De Ville heeft een schriftelijke in terpellatie ingediend over het feit dat ver schillende personen, die een nieuwe woning hebber, gebouwd, de kosteloze aansluiting op he^ net der waterleidingen niet kunnen ver krijgen en zelfs van de Maatschappij niet het minste antwoord ontvangen. De heer Burgemeester geeft lezing van een schrijven van de Maatschappij var. Wa terleidingen waaruit blijkt dat geen kostelo ze aansluitingen op eeu bestaand net meer worden toegestaan om financiële redenen. De betrokkenen zijn waarschijnlijk hierom trent wel ingelicht, besluit de Voorzitter. Vervolgens heeft dhr De Ville het over de verhuring der woningen van «Ninove Wel zijn». Hierin meent hij wordt te veel wille keur aan de dag gelegd. Dhr Burgemeester en dhr Meganck bevestigen dat wanneer een groep woningen wordt verhuurd dit gebeurt door de Beheerraad, volgens de normen aan de Maatschappij opgelegd. De raad is echter voor een individueel geval in de onmogelijk heid te beslissen, wat dan wordt overgelaten aan het dagelijks beheer der Maatschappij Wanneer misbruiken zouden worden vastge steld dienen deze konkreet te worden mede gedeeld. Er wordt van gedachten gewisseld over de eventuele aankoop van twee eigendommen voor mogelijke uitbreiding der wegenis. De stadswerkman Meert en politieagent Cardoen worden uit hun ambt onzet. De stadswerklieden Van Grimbergen. Mertens. De Henau. D'Hondt. Timmermans. Verstraeten en De Mol worden, na het gun stig volbrengen der proefperiode, vast aan gesteld. Daar de stadswerklieden Meert (ontzet) en Van Kossem (op pensioen.) moeten ver vangen worden, worden twee plaatsen open- verklaard en zal een eksamen worden uit geschreven. Dhr Albert De Roeck wordt aangesteld als teknieker voor het onderhoud van het brand weermaterieel. Mejuffer Daems Augusta van Meerhout woidt aangesteld als tijdelijke vroedvrouw en dhr Dokter Millecam van Gent als specia list. voor inwendige ziekten in het Stedelijk HospitaaL F i De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1