4* Door de Periscoop 'n WESPENNEST De B=Griep C.V.P.-Congres Arr. Aalst GROTE SPORTAVOND Gebarsten Klok I Prijs per nummer i ,50 Fr. Zondag 27 en maandag 28 oktober 1957 - Zaal Roxy -:ov Dinsdag 29 oktober 1957 STAD NINOVE Zaal Ons Huis Eén en dertigste 3aargang Zondag 27 oktober 1957 r er) »en ins Postcheckrekening 4786.85 NINIQV KRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN'JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327,27 Klucht in drie bedrijven. Het kind is ziek het heeft de B-griep De A-griep is omtrent versleten iedereen heeft ze al gehad en t was zo erg niet als de aanhef liet vermoeden. Men kruipt 2 dagen in bed, dommelt zich nog twee dagen in de zetel en voor de rest van de week verveelt men zijn huisgenoten met doelloos door het huis te slenteren. De dokter wordt geredelijk betaald en op ne maandag (gewoonlijk) trekt men dan goed ingeduffeld naar de school of naar het werk. De apoteker ja, hij heeft er ook een stuivertje aan verdiend maar wanneer hij de laatste stuiver zal ontvangen waarschijnlijk na het uitrazen van de B-griep. Want zijn betaalmeester moet U we ten, ligt met de B-griep. Maar schrik niet, beste lezer, deze B-griep alhoe wel van kwaadaardig verloop en van langen duur tast de gewone enkeling niet lichamelijk aan, maar overvalt on verhoeds, al was men op plezierreis, de grote mannen die gaarne overaoen wai nog grotere bonzen hun influisteren d'abord azir et puis reflezir En 't is van dat danig aziren en dan te reftezi- ren dat ze nu met de B-griep met de Betaalgriep, met de Blutgriep, met de Beloftegriep zitten. God of de CVP helpe er hen nu vanaf. En dat dit nu geen jaartje vroeger voorvalt, dan konden zij de genezing van hun ziekte aan anderen overlaten en hun kostelijke tijd besteden aan het uitvinden van zo een heruitgave van de 18 maanden de mensen (kiezers) vei- geten toch zo vlug. Maar nu, zo dicht bij het volksoor deel, met de B-griep op 't lijf. verstrikt in kleine ringen, te ver weg om de schuld op een voorganger te schuiven, te dicht om zo ziek in het strijdperk te treden, 't is werkelijk erger dan de A- giiep. - T Lichamelijk dus, beste lezer, zijt U van de B-griep vrij. maar Dokter Asiel zal U wel op tijd en stond een pikuurtje draaien, niet intramusculair maar intra- porte monnaie. Asiel had in zijn regeringsverklaring Beloofd he'. evenwicht der staatsbegro ting te verzorgen zonder nieuwe belas tingen de staatsuitgaven te vei minde ren en het algemeen welzijn van ALLE belgen te behartigen. Hoe hij het welzijn van de katolieke schoolgaande jeugd en de porte monnaie van hun ouders heeft behartigd, weten wij sinds lang. Hij heeft zodanig gc- azierd met de grondwet dat ze nu aan de nodige meerderheid niet geraken om diezelfde grondwet in nieuwe plooien te strijken. Intussen gaat hij maar voort de grondwet zodanig de nek om te wi in- gen dat er na zijn nakende aftocht nog heel wat zal moeten gereflezierd wor den om ze terug aanneembaar te maken voor alle belgen en vooral de katolieke Vlamingen. De staatsuitgaven verminderen Ja, daarvoor moeten juist de linksen in de karre gespannen worden. Al hun vriend jes moesten worden geplaatst om hun eigen syndicaten in bedwang te houden Foutieve kasrekeningen van hun ziekte verzekeringen moesten door ons aller geld worden aangezuiverd De offi ciële scholen moesten opeens als padde stoelen uit de grond rijzen Het libe raal grootkapitaal moest de zakken wor den gevuld in ruil voor de goedw Llige coalitie en in 1958 is het feest met Kleine en grote ringen. De Vlamingen zijn tal rijk verwacht voor de manifestaties. En wat is het resultaat van al die- Bluf en die Beloften een breed gat in het plafond van de Nationale Bank op 't onverwachts de Minister van de eens was juist op reis. Vóór den oor log brak er nogal dikwijls brand uit bij mensen die juist afwezig warenhet noodlot is soms kwaadaardig De Periscoop repareert zijn plafond met Unalit, maar Liebaert doet het op zijn manier. De Periscoop heeft durf ik hopen zijn herstelling zelf be.aaid Maar Liebaert zal ons DOEN betalen In plaats van 25'vermindering van belasting zal het er wel 25'méér zijn. Maar wij moeten ons toch niet on gerust maken de eerste minister heeft gezegd dat het toch allemaal zo erg niet is met dat gat in het plafond het is immers veel te laag ook en dat weet hij maar eerst vandaag te zeggen Dat het wel erg is ziet men aan de koortsachtige bedrijvigheid die aan de dag wordt gelegd om onverwijld alle taksen te verhogen die terugslag hebben op de gewone belastingbetaler en om zoveel vóór de gangbare termijn het geld uit onze zakken te futselen. Een klein voorlopig lijstje Opslag van de prijs der cigaretten en tabak. Opslag van de telegrammen. Opslag van de telefoontarieven. Vervroegde betaling van de verkeers belasting. Vervroegde betaling van de belas tingen. Inhouden van terugbetalingen. Wij geloven heel graag dat men te gen januari 58 het plafond van de Na tonaio Bank zal hersteld hebben, maar wat zal i t daarna worden Als een huisvrouw bij het begin der maand va ders inkomen moet besteden om den Deurwaarder buiten te houden, waarvan moet hot gezin dan leven Noen, eerste Minister, die sneeuwbal zal gevoelig aandikken en U zijt bezig het land naar den afgrond te richten. De CVP-parlementairen zijn zo goed ge weest U te willen helpen door zich te interesseren voor al de werkzaamheden gedurende vier jaar. Uit puur fanatisme en anticlcricalisme is door uw kliek nooit één enkel amendement in overwe ging genomen dat van CVP-zijde uitging omdat het in uw bedoeling lag ons te wurgen. Wij leven echter nog, eerste Minister, onze scholen zijn bloeiender dan ooit, eerste Minister, wij staan paraat, eerste Minister, terwijl U en gans uw regering met de B-griep zit. Gijzelf zult U daar van niet kunnen genezen, maar wel het volk Heb nog een weinig geduld... Ik heb voor enkele dagen in La Libre een klein bericht gelezen. Het wa ren vijf of zes lijnen uit het hoofdstuk «La Journée». Daarin stond dat een liberaal senator, een zekere Mr George, een wetsvoorstel had neergelegd om ar tikel 310 te veranderen. Het gaat daarin over de echtscheiding en het is die wei- gezette heer om doen de zaak te vereen voudigen en te vergemakkelijken. Ik heb in La Libre zelf en nergens in de weldenkende pers enig commen taar over het onderwerp gevonden. Ik ben geen advokaat en ik ben nog nooit in een protces voor echtscheiding betrokken geweest. Dat wil zeggen dat ik dit vak niet bevoegd ben. Ik volg reeds meer dan esn jaar het traag ontbindingsproces van een huwe lijk. Hij, uiterlijk, een fijn heertje: bewust van zijn waardigheid van man De man, die uit de handen van de Schepper kwam, was een meesterstuk en hij was werkelijk de heer der schep ping. Sindsdien weid .lat meesteistu.. in miliioenen exemplaren gereprodu ceerd. Onder die reproductie in serie heeft het .beeld veel van zijn fijnheid verloren en er zijn veel misbaksels on der die feitelijk maar goed zijn om bij het rebutet geworpen te worden. De lichamelijke misvorming is het meest zichtbaar de morele is de ergste. Nevens dat fijn heertje met zijn par- mentige zelf-o verschatting, staat de vrouw. Zij staat er en misstaat er niet. Het is een net elegant persoontje. Zij heeft schoon manieren en het is haar aan te zien dat zij van goeden huize is en een voortreffelijke opvoeding heeft medegekregen. Maar het botert niet in dat gezin. In tien jaar huwelijksleven vier kin deren in leven plus drie mislukkingen. dit pleit voor de morele gaafheid van Zaterdag jl. te 17 uur werd, onder ruime belangstelling, het 14e congres van de CVP arrondissement Aalst in de grote zaal van de katolieke kring te Zottegem geopend. Voorzitter Claus sprak het welkomwooid uit. Mejuffer Greta Moriau verzorgde het ver slag van de CVP-jongeren. Zij stelde een sterke werking vast en schetste een pro gramma. de vrouw. In de ogen van haar heer en meester is ze min dan niets minder dan een meid. minder dan een werkvrouw hoog stens een slavin van een hardvochtige heer. Die heer weet precies hoever hij mag gaan in lichamelijk en moreel fol teren zonder door het gerecht ter ver antwoording geroepen te worden. Als de vrouw moe getergd, eerst ze nuwachtig en daarna zenuwziek wordt, zeggen ze dat ze zot wordt of is. °Het geval dat ik volg en niet verder omschrijf omdat het geen alleenstaand geval is maar zonder vrees van over drijven mag vermenigvuldigd worden met duizend en tienduizend, geeft aan mensen mot klare kijk op het leven, de sleutel van een alledaags verschijnsel Een jong meisje staat levenslustig en moedig voor het leven ze stapt zonder achterdocht in net huwelijksbootje de spieeKW'ooruelijKe wittebroodsweken gaan zonder histories voorbij daarna beginnen de lichtjes stilaan uit te do ven in de flikkerende ogen en geleide lijk ziet ge het wezen veranderen, het karakter verzuren en het eens zo ple zierige meisje omtovei'en in een on mogelijk schepsel. Onze wetgeving ter zake dagtekent van de tijd van Napoleon. Tot hiertoe is er geen enkel maar geen enkel député gevonden geweest om zich om net lot der vrouw te bekommeren. De echtscheiding werd ingevoerd hoofdza kelijk ten gerieve van de mannen. Een liberaal senator wil de deur wat verder openzetten, weer hoofdzakelijk voor de mannen. Wij hebben les droits de l'homme en les droits de 1'enfantDe vrouwen hebben stemrecht gekregen Ook hier is er voor de CVP werk op de plank 19.30 uur ingericht door SPORTA GEWEST NINOVE ten voordele van de wielrennersschool en verzorgers-school van voetbaiklubs. Programma: Spreekbeurt door Dokter Dries CLAES, nationale leider van Sporta; Vraaggesprekken met Rik Van Looy Raymond Impanis Hilaire Couvreur Edgard Sorgeloos en Staf Van Vaerenbergh (renners); René Baeten (internationaal moto-crosser nationaal kampioen); Roger Moens (wereldrekordhouder der 800 meter); Jaak Stockman (midvoor van Sportkring Anderlecht); Vraaggesprekken met de sportmannen van Ninove en omliggende o.a. met een afgevaardigde van FC Ninove en de jonge renners René D'Hondt, Antoine Buiterijst, Willp Verié, Lucien Wijnant, Etienne De Meyer, Eddy Schietecat enz. Gymnastiekdemonstratie door leerlingen van het Sint Aloysiuskoilege onder leiding van leraar F. Saelens, trainer van de renners van Sporta Gewest Ninove. 1A Begin te 19.30 uur. Inkom 20 F (kinderen 10 F) Kaarten op voorhand te bekomen bij de bestuursleden en in «Ons Huis». Intussen greep een sectievergadering plaats voor de bond van de CVP-gemeente- raadsleden. Spreker Barbé, schepen van de stad Halle, schetste de oorzaken van de gel delijke moeilijkheden en verstrekte concrete gegevens voor een oplossing. Dhr Jef De Schuyffeleer sprak de feest rede uit. Hij beklemtoonde het feit dal het land diende bewust te worden van het enor me kwaad dat wordt verricht. Op Vlaams ge bied kennen we de verschillende fouten van de huidige regering de vervalste talentelling de aanpassing van de parlementaire zetels, de wereldtentoonstelling enz. Tevens bestaat het scherp probleem van de school en van de missiekwesue. Er is veei kwaad gesticht in Kongo waar de inwoners hun vertrouwen verliezen in de blanken. Na deze iede volgde een belangwekkende bespreking en besloot men de eerste dag van het congres met een democratisch banket. Zondagvoormiddag heette voorzitter Claus elkeen hartelijk weikom en spoorde aan tol een actie om het aantal ieden te doen stijgen met 15 percent. Daarna nam prof. Eyskens het woord. Na de grote betekenis van de aanstaande verkiezingen te hebben beklemtoond en het feit te hebben onderstreept dat al onze bur gers zonder uitzondering moeten beseffen welk een ramp er dreigt indien de CVP geen groot succes boekt, wijdde spreker breedvoe rig uit over het CVP-programma. Tot slot verklaarde oud-minister Eyskens dat noodzakelijk een eenheid door de CVP moet tot stand komen tussen werklieden, middenstand en boeren. Dhr Delwaide behandelde vervolgens het vraagstuk van de Vlaamse politiek. Klaar en duidelijk omlijnde hij de anti- Vlaamse politiek van de huidige regering en de noodzakelijkheid deze bij de huidige verkiezingen te verdrijven. Spreker wees op het onbegrijpelijke van de scheurlijsten, daar waar alleen eenheid de macht kan brengen en een beslissende overwinning in de hand werken. Wanneer dnr Deiwaide zijn persoonlijke toestand aanhaalt, zijn verbiijf in de gevan genis. zijn strijden en zijn streven, bereikt de spanning haar toppunt en wordt hij lang- auiig toegejuicht. Zijn besluit luidt dat men het recht niet heeft zijn steun te onttrekken aan een organisatie, dat men de CVP dient te helpen om een beter en vei.iger toestand in Vlaanderen te verzekeren. Voorzitter Claus legt er nomaals de na- dru kop dat men degene niet helpen kan die te goeder of te kwader trouw hun vrienden aanvallen in plaats van hun vijanden. Ze zor gen alleen voor louter pe.sooalijke beiai.gen. Met nc CVP verkrijgt men vrede, geluk en weivaart voor alle standen. Een donderend applaus besloot de zo geslaagde airondisse- menteie vergadering. In «PALLIETERKE» van 16 dezer ver scheen een «Zuur en Zoetje» in antwoord op een hier ve: schenen opstel, getiteld «Zotte- ker.sbal». Omdat gezegd opstel eindigde met de opmerking dat het batig saldo van de match parlementairenTV naar de Nationale Liga voor Verlamden der He: sens zou gaan. wat met te verwonderen is «vermits het hemdeken nader is dan 't roksken», werden we dnot Palkc.erke op eerder brutale manier afge kamd en onze opmerking als vuil en onkiis- teiijk bestempeld we zijn zelfs chagrijnig Mogen we Paliietcrke doen opmerken dat de naam van het Werk ons alleen in (Vervolg op biz. 2). 1 De Denderklok

Denderklok | 1957 | | pagina 1