PEGGY, MIJN SCHAT Door ae Periscoop Beschermster der Aanhooderij JONG - NINOVE Zondag 1 december 1957, in de zaal "Roxy„ Prtfi par numrrw 1 y50 Fr. Zonciag 10 n°vemBer 1957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Zaal ONS HUIS Ninove Zondag 17 november te 19 u. OPVOERING VAN 99 Blijspel in drie bedrijven van J. HARTLEY door het Gezelschap POOS Alle toneelliefhebbers daarheen 3 9 Aan alles komt een eindezegt de volksmond zo wijs. En dit is zeker waar gelukkig maar voor wat betreft de linkse regering waarmede we momenteel nog opge schept zitten. Over afzienbare tijd, over enkele maanden, wordt de rekening aange boden en zullen de kiezers een uitspraak moe ten vellen die eerst en vooral een afrekening zal zijn en anderzijds een nieuwe opgave. Een afrekening. Niettegenstaande ai de bluf van de rode en blauwe ministers, we ten, voelen onze mensen, vooral de laatste tijd, maar ai te goed hoe deze regering er een geweest is van afbraak, van achteruit gang. van duur leven. Wij hoeven hier niet verder op in te gaan. Een nieuwe opgave. Er zal moeten aangeduid worden in welke handen het lot van ons land en van onze bevolking dient te worden gelegd. N"a de veie en pijnlijke experimenten, ons gebracht door Van Acker en zijn medewerkers, is het haast zeker dal niet alleen de ogen van onze eigen mensen, maar ook deze van veel socialisten en van ettelijke liberalen, zullen geopend zijn. Wanneer wij de toekomst even willen pei len en ons daarvoor steunen op de feiten die rondom ons gestalte krijgen, op de echo's die wij veelvuldiger dan ooi» kunnen opvangen dan kunnen wij van nu af aan reeds hoopvol de nieuwe strijd ingaan. O neen. wij zul len ons niet bezondigen aan pronostieken. Wij zullen het niet van de daker. schreeuwen dat wij de hele kliekzullen wegvagen. Wij weten dat wij nooit mosselen hoeven te roe pen vooraleer aan wal te staan. Een dmg is evenwel zeker. Nooit of nimmer zijn de omstandigheden gunstiger geweest voor de CVP en wij hopen aan ook intens dat ze ten voile zullen benuttigd en uitgediept woiden. Maar daartoe is er in de eerste plaats nodig EENDRACHT daartoe dienen wij al lemaal doordrongen te zijn van de diepste BEZINNING. Want ajs het waar is dat de gunstige omstandigheden waarvan we hierboven spre ken ons aan de hand worden gedaan door onze tegenstrevers zelf. dar, weten wij ook maar al te zeer dat EENDRACHT MACHT is en dat BEZINNING een hoedanigheid is van vooruitziende en wijze mensen. En juist daarom kunnen wij r.iet begrij pen. niet verklaren, de houding van sommige mensen die hard van de daken schreeuwen hoe KRISTEL1JK en hoe VLAAMSGEZIND ze zijn en niettegenstaande deze schreeuweri ge bevestigingen hun strijd derwijze aan 't in richter, zijn dat hij eenzijdig en uitsluitend gericht is tegen de CVP. Volgens deze schreeuwers immers is de CVP de fout van alles. De CVP heeft dit gedaar. en neef dat gedaan, wat .altijd vol gens hen. de oorzaak is van 1 n ontevreden heid Of d<- CVP heeft dit n. t en dat niét gedaan en daar steunen ze zich dan ook op om te beweren klakke o natuurlijk dat niet alles gaat zoals zij en wij ook wel eens het hebben gedroomd Want als de Vlaamse stiija niet honderd procent is opgelost dan is het de fout van de CVP Ais de kristelijke gedachte en de kristelijke levenswijze in ons vlaams lan- deken achteruitboeren dan is dit weeral te wijten aan de CVP. Zo zeggen deze heren altans Ze vergeten zouden ze 't niet met opzet doen dat de CVP ten eerste niet alleen in 't parlement en de senaat vertegenwoor digd is en dus dient af te rekenen met aller lei lui van diverse pluimage Ze vergeten ik vrees opnieuw, met een beetje opzette lijkheid dat alles wat tot hiertoe is ver wezenlijkt alleen te danken is en uitsluitend aan de CVP. Hun heie programma als ze wel een programma hebben steunt op deze twee hoofdpunten VLAAMS en KRISTELIJK Ze beweren dat de CVP niet vlaams genoeg is en dat ze ook niet krislelijk genoeg is. En zij zullen, dat veranderen Zij zullen daarom hun stem verloren gooien, wat zeg ik. aan de linksen toevertrouwen, want in feite komt nu vooial een verloren stem daarop neer dat ze aiieen baal brer.gt aan de linksen. En wie nu nog met gezien heeft dat het gaat iinxs tegen rechts d,e kan op monöig- ne.d in zaxe politie* zexer geen. aam>praax manen. O neen en deze bewering kost ons niets ook wij zuilen niet beweren dat in de CVP steeds aiies is gegaan zoais in ae beste van de werelden. Er zijn tekoi txomin- ger. geweest. Ik heb het hier aiieen. over het eersie van dc beide aangenaaide punten. - De viaamse zaan is met ai tijd zo vlug en zo afdoend gediend als het aan ons a.lemaai wei zou benaagd hebben. Maar ook ae Cv p is een mense.ijxe inrichting er. heeft dus ook menselijke gebreken in dit opzicht. En ander zijds heeft, vooral in ons land dat door zijn twee.ai.gneia een spec.aal a>pect vertoont. ook af ,e rexenen m a, zijn politiexe ge dragingen met ait speciaal aspect. Een zaak kunnen we toch met gerust ge moed zeggen en heriuuenal.es wat wij op viaams en KristeiijK teriein nebben verwe zenlijk: gez.e.n, komt stellig niet op het ac tief van scheurlijsten en scheurmakers die er aiieen voor gezoigd hebben de mach: van de enige partij d:e deze beide kapitale pun ten ir. haar vaandei heeft geschreven, te be snoeien. te beknotten en te verlammen. Zo heel veel jaren dienen we daarvoor niet ach teruit te gaan. En beweringen ais zouden zij ik oeioei de scneuriijsien he: ge weten z:»n van de partij die ons vertiouwen d.ent te genieten, houden geen stee*, wanneer wij zien tot weike povere resultaten het aan horen van ter. dergelijk geweten heeft ge leid. Nu weeral wordt er geschreeuwd aa: zo veel duizenden er, duizenden Vlamingen zon der vertegenwoordiging zuilen zijn in het nieuwe parlement, dit dan* zij de kuiperijen van onze iaiKse regeerde: s. En toch wiiitn die luimet—hungeweten met zien dat hunaandeC\ Pgeweigerde stem daar aan geen w.jz.ging za, brengen. We, inte gendeel. Want aiieen de linKsen. georenes- treera door ae ioge. zui.ei, er oaa. bij vinden. Nu weerai eisen zij voor hun activiteit bijna het monopoiium op van hun krisielijk zijn. En ze weigeren te zien hoe roerend eens onze blauwe en rode tegenstrevers zijn en handelen wanneer er sprake is van de ont- kerstening van ons viaams iandeken. Een mens kan soms verbitterd zijr,. vooral als een gerechte en rechtvaaid.ge zaak niet zo vlug wordt opgelost ais 't zou hoeven te zijn. Maar verbittering is nog aiujd geen wijsheid, vooral niet in poiitiek. Wat z ten we zeggen van iemand die wanr.eer te. hj;s aan 't branden is. uil ve:- bituring di ooei laat draaien en er uitknijpt? Voor zo iemand js gewoonweg geen hoeda- niglu dsw, ord uitgevonden, tenzij één dat ,k ir. mijr. mond niet wil nemen. Welnu, wij geloven dat het huis van ons 'and. van om-, viaams en kristelijk land. uuch- ::g aan 't branden is. En wij geloven ook dat geen handen te veel zijn om deze brand te bestrijden. Wij geloven daarenboven het verleden staat daar borg voor dat alleen de CVP orde, definitieve orde. kan scheppen 111 deze en aile andere zaken die het leven, het politieke en hei andere leven, van onze gewesten beheer.-en. Et. wij weten. ook zij weten dat, de blauwen er, de roden dat het deze maal een definitieve afrekening zal worden. In dien wij bij de naaste verkiezingen, de han den met eendrachtig en vol bezinning in me kaar slaan, dan is het onoverkomelijk zeker dat het voor lange, zeer lange tijd. aiucnt voor altijd, kan gedaan zijn met het eigen vlaams en kristelijk karakter van onze gou wen riie Vlaanderen heten en die wij zo graag voor Kristus wensen bewaard te zien. Eendracht en Bezinning schreven we boven dit artikel. Om Godeswil. laat ons daar- De Spoetnik II doet regelmatig zijn reis rond de wereld. Daar valt niet veel op te zeggen. Voor mijn part is de wereld groot genoeg voor de mensen en er is werk genoeg op. Als in aile landen, de gezagdragers bekommerd waren om het lot van de mensen die zij in hun greep hebben, wiiden zorgen voor genoeg eten, voldoende verwarming en deftige wo ning. zouden ze hun handen vol hebben en niet moeten gaan kijken wat er buiten onze wereld gebeurt. De mens heeft in den beginne van God de zending gekregen de wereld aan zijn gezag te onderwerpen. Hij heeft geen bevel gekre gen om het heelal te besturen. In de moderne wereld telt God niet mee. Daar komt eens een toren van Babei uit voort maar iets in 't groot. Bij het verschijnen van de eerste Spoet nik waren de Amerikanen als van de hand Gods geslagen. Zij hadden zoveel gepraat, zoveel beloofd en nu kwam he. uit dat ue Russen voorop lagen, 't Was een nationaal affront. Zij hebben tijd gehad om zich te be zinnen en een waardige houding aan te ne men. De tweede Spoetnik werd met deftige onverschüligneia onthaald. Zij willen met in competitie treden met de Russen de kunstmaan heeft voor hen geen beiang. De druiven zijn te groen, zei de vos. De riders zo l. ,mti.e. engel en hebbt anders gereageerd. Zij heoDen zichzelf be lachelijk gemaakt. Dc* historie van dat hondje in de kunstmaan is een aiieiaingsmaneuver dat niemand ernstig opgenomen heeft. De engelsen en ook de andere groten hebben miljoenen mensenlevens geofferd aan hun wereldpolitiek. Zij hebben onteibaar meer mensenlevens op hun geweten dan al de menseneters van alle tijden samen. Over al die mensenlevens hebber: ze nooit eén «och arme» gezucht. Maar nu dat hondje Ze reb ben beroep gedaan op alle verenigingen voor dierenbescherming over gans de wereld om de handelwijze van de Russen aan de schand paal te spijkeren en de doorsneemens te doen geloven dat, bij slot van rekening, de Russen toch maar barbaren zijn. Het mag wonder genoemd worden dat de beroemde vereniging van Veewijde de ooriogsbijl nog niet opgegraven heeft. Waar schijnlijk zijn er voor de Russen verzach tende omstandighedener zijn geen nonne- kens bij betrokken. De onverkwikkelijke his torie van die kat en dat nonneken 't is niet met opzet dat ik ae kat eerst vernoem is anders nog niet vergeten. M ie het vroeger niet wist moet het nu weten dat de wereld komedie is. Wie het vroeger niet wist is niet heel fijn. Wie het nu nog met weet, behoort tot de klas var. de hopeloze gevallen. Bij onze edele bondgenoten zijn ze or.ge- twijf'eid koortsachtig aan 't zoeken naar een zondebok. Ik zoek aile dagen de dagbladen af of hij nog niet gevonden is en wie het is. Het is lastig de schuldige te vinden als g-- niet moogt zoeken waar hij zit omdat gij iït-m niet vinden naoogt. Amerika en Engeiand zijn lang in «ons» kamp de enige zoexers geweest in het domein der kernenergie, 't Was ailes top geheim, maar er werd gefezeld en verteld «onder ons». Er werd geboft en er werd een slordigheid aan de dag gelegd tot in de dwaasheid. Zij hebben hun specialisten laten achter het IJzeren Gordijn verdwijnen met al de iccnmenten die ze wilden mede nemen. Zij hebben de russische spionnen iaten vissen zonder «permis». Zij hebben de sen satiepers op zijn Amerikaans laten werken zonder enig bezwaar te opperen. Nu zitten ze met Jef zijn frak. De Russen hebben gezwegen. Het IJzeren Gordijn werd zorgvuldig dicht gehouden en de peis heeft mogen zwijgen in alle talen. Het russisch regiem behaagt ons niet. Dat wil nog niet zeggen dat daar alles slecht is en bij ons ailes goed. Er is bij ons veel te verbeteren maar mondje dichtwij zijn geen arnenkaanse reporters MAATSCHAPPIJ "NINOVE - WELZIJN,, Antwoord aan de Inwoner uit de Pollare-wijk, schrijver van het artikel, aangaande het verhuren der woningen van "Ninove Wel zijn,, verschenen in "De Dendorklok,, van 3 november 1957. Ik heb de aanklacht vervat in Uw bo vengenoemd artikel met belangstelling er, aandacht doorgemaakt. De brutale toon die G.. op sommige plaat sen aanslaat neem ik niet zo erg op. omdat Gij anderzijds blijken geeft van een onge kunstelde openhartigheid. Vooreerst moet worden aangestipt dat Ninove Welzijn een samenwerkende maat schappij is van aandeelhouders. De stad Ni nove zeif heeft, omwille van haar belangrijk aandeelhoudersschap in de maatschappij, recht op 4 afgevaardigden in de beheerraad, de overige leden zijn private aandee.houders of gevolmachtigden. Uiteraard zelf hebben de zittingen van de beheerraad geen publiek karakter. Het zou mij derhalve met reden kwalijk kunnen genomen worden, waarde schrijver. U persoonlijk \an antwoord te die nen. ware het niet dat Gij m Uw aanklacht ook de CVP betrekt als volgtZitten er daar ook CVP-ers in... ook al is het dan onder vraagvorm. Ik meen niet net vertrouwelijk karakter van de besprekingen in de beheerraad te schaden, door dit ant woord. Wanneer ik zeg vertrouwelijk dan bedoel ik hiermee geens zins heimelijk. Inderdaad, ik meen dat be sprekingen van algemene aard door iedereen mogen gekend zijn, rr .r an de andere kar.t is het duidelijk dat er -Jiike gevallen niet op de straat moeten kor.erZo begrijp ik tenminste het vertrouwelijk karakter van de beheerraad. Om te beginnen zetelt er slechts 1 afge vaardigde van de CVP in de beheerraad ais dusdanig, en dat ben ik zelf. daarom dit per soonlijk antwoord. Mogelijks zetelen er nog andere CVP-ers, doch dar. in geen gevai na mens de partij. De beheerraad kwam inderdaad samen over eens diep nadenken. Eendrachtig en be zonnen kunnen wij ailes, ook dat wat mis schien door sommigen onder or,s als van minder beiang wordt aangezien. Ai- leenlopend of scheurmakend verzwakken wij alleen het hoogste beiang dat wij hechten aar. deze leus die de onze is en blijven zal ALLES VOOR VLAANDEREN en VLAAN DEREN VOOR KRISTUS. op 23 oktober j|. om te beslissen over de verhuring der 10 laatst-gebouwde woningen. Oorsp. onke .jk waren er oor dize 10 hui2en 51 aanvragen; op het ogenblik der vergade ring nog 29. Voorwaar, geen gemakkelijke partij voor niemand Na gemeenzaam overleg besloot de raad voorrang te verlenen aan hen, die als reder, bij hun aanvraag hadden vermeld dat zij hun vooropzeg hadden gekregennadien zou de voorrang gaan naaz de bewoners van krot woningen. En nu komen wij aar. het geval door U, vriend schrijver, bedoeld. Ik heb hierom - 'rent zeit de nodige inlichtingen ingewonnen en kom tot de \oigende bevindingen. 1) De aanvraag is geschied enkel en ai- leen op naam van de vrouw van het «koppel», lx kende het geval niet persoonlijk. In d.en het mij kwalijk kan genomen worden dat ik niet aile Ninovieters en niet alle hui selijke toestanden ken, dan treft dit verwijt gans de raad. want ik kan mij niet herinneren dal iemand enige uitleg heeft verstrekt over wat Gij noemt een aanhouderij Of allen daarvan ontweiend waren zou ik persoonlijk betwijfelen. Er werden wel bezwaren geop perd omdat een woning moest ter beschik king geste.d worden van één persoon. Maar iemand zonder woonst op straat laten zetten, is oox niet zo eenvoudig. Wat er ook van zij. het huis werd toegewezen aan één per soon en niet aan twee. Aangezien het Kop pelmet het minste normale gezin vormt... zal de man op een andere manier zijn plan moeten trekken Tenslotte geloot ik dat de meerderheid van de raad zich zou verzet hebben tegen de verhuring, indien zij met kennis van zaken had kunnen beslissen. (Vervolg op blz. 2) Aile hens aan dekmoet het voortaan heten, omdat wij HALT willen toeroepen aan de linkse potentaten in bevolen dienst van de rneest-seclaire loge-broeders, die onze schone leus met brio aan hun zolen lappen en omdat wij er heilig van overtuigd zijn dat alleen door en met de CVP onze leus kan worden bewaarheid. De Denderklok Eendracht en Bezinning HET HEILIG EXPERIMENT

Denderklok | 1957 | | pagina 1