PEGGY, MIJN SCHAT HET HEILIG EXPERIMENT De Grote Firma 11 November - Nagedachte Door de Periscoop Abonnementen Timmermans-Avond Een én dertigste 3aargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 17 novemSer 1957 Postcheckrckening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paui LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Zaal "ONS HUIS,, Ninove Zondag 17 november te 19 u. OPVOERING VAN Blijspel in drie bedrijven van J. HARTLEY door het Gexelschap POOS Alle toneelliefhebbers daarheen ZONDAG 1 DECEMBER^ JONG-NINOvÊ Zaal Roxy - te 19.30 uur voert op het wereldberoemd toneelspel van F. Hochwalder Regie dhr. Marcel DE PAEPE Plaatsbespreking in de zaal Roxy Geraardsbergsestraat. Dat Mijnheertje van Brugge is met een werkje begonnen en nog volop be zig en hij schijnt er waarlijk zijn ver maak in te vinden. Hij maakt gaten in de financies van de Staat, en hij wil die stoppen, maar... dat doet hij met gaten te maken in onze geldbeugei en die begint stilaan op een zeef te gelij ken. De eerste slachtoffers waren de brie ven, hierop volgden de telegrammen en ook de telefoon-tarieven moesten eraan geloven. Doch hiermede zijn we nog niet aan het einde Gij zijt misschien roker, beste lezer. AfschuwelijkMaar gelukkig daaren tegen voor deze regering want kijk eens indien het gebruik van tabak een private ondeugd is, wordt ze ter- zelfdertijd een publieke deugd, vermits de twee derden van de prijs die ge voor een pakje sigaretten betaalt' naar de fiscus gaan, onder de vorm van belastin gen. En zo betaalt ge nu voor een pakje sigaretten van 10,5 de prijs van 11,5 F. Ook de prijs van de tabak en de sigaar tjes werd verhoogd. Dan maai grote si garen gerookt, maar ik heb er niet veel tijd voor... (in mijn geldbeugel wel te verstaan En zo op zoek naar n kleine pijp waar niet veel tabak inkruipt en dan maar wat meer stekjes per dag ge bruiken, daarin spreken ze toch nog van geen prijsverhoging W as me dat een aanschuiven, zegik geloof dat er in heel de stad geen kleine pijpen meer te krijgen zijn. Zijn het de slechte handelaars (die dieven, zoals de liberale min ster Devèze het zei) die verantwoorde! ik zijn voor de prijsverhoging van sigaretten en ta bak? Hoegenaamd niet, de regering heeft eenvoudigweg de belasting ver hoogd Aangezien de regering Van Acker zeer eigenaardige opvattingen heeft wat betreft de standvastigheid der prijzen, wil ze daarbij niet blijven, en na de brieven, na de telgrammen. na de tele- De Doden worden vaak en veelal nog herdacht met stoeten, vaan en bloemen En meer of minder raak. met holle woordenpracht. als Helden wij ze roemen. Ontroerd tot in de ziel- met cchrik om 't kloppen hart, herdenken wij de wonden Geleên door hem die viel en voelen weer de smart in oorlog steeds gevonden. De Doden zwoeren trouw en heilig-vroom een eed «Nooit zal weer oorlog komen». Hun offerzware rouw en al het somber ieed liet ons van Vrede dromen. Maar Doden worden vaak - en ook hun dure eed - Door mensen soms vergeten vergeten wordt ook vaak al t hemeltergend leed, door wie spot met 't Geweten. Weer dreigt er krijgsgewoel en grijnst het oorlogsbeest zo vals weerklinkt zijn lere... «God... Hou de hoofden koel. Schenk ons Uw Vredesfeest Klink' vroom ons beê ten Here. foon. na de sigaretten en tabak, gaan ze nu met een nieuw bijhuis beginnen want de kolen komen aan de beurt. Minister Rey, de liberale en tries tige minister van Ekonomische Zaken zou naar het schijnt akkoord gaan met een verhoging van 15 tot 30 F de ton voor de kolen van het zuider-besken. Maar in werkelijkheid zou het veel erger zijn, want dank zij één van de vele uitvluchten die de specialiteit zijn geworden van deze regering zou den alle Belgische kolen een stijging ondergaan gaande van 50 tot 200 F de ton. De mannen van de trukskes zouden nu de volgende truk gebruiken de ver schillende kwaliteiten van kolen zouden dooreen gegooid worden. Zo zouden bij voorbeeld al de magere kolen in de kategorie der antracieten terecht ko men. En gij. huismoeders, indien deze ontwerpen aangenomen worden en Aziel begint in de zarbon te doen zult weldra voor uw «magere» kolen een heel wat duurdere prijs moeten be talen. Ge zult misschien zeggen ik trek me van al die prijsstijgingen niets aan. Ik ben een arbeider en mijn loon wordt automatisch aan de indeks van de le vensduurte gekoppeld... Ofwel nog: Ik ben handelaar en ik zal op mijn beurt wel verplicht zijn de prijs van mijn goe deren te verhogen. Zeker en vastMaar zijt ge er zo zeker van dat ge er altijd voordeel zult bij halen Bekijk eens dit aspekt ongetwijfeld hebt ge v. geld kunnen sparen dat ge misschien op em spaarboekje hebt gezet of in staat, iondsen hebt gestoken? Wel nu, deze spaarcentjes zijn aan i smelten voor de zon. want 1000 F\die ge opzij hebt kunnen zetten, beteftenen er nu nog maar £30 in werkelijke koopwaarde. Als tenslotte uw lonen of handels winsten stijgen, staat ge niet alleen voor een nominale stijging, maar valt ge ter- Ik ben op elf november naar de be grafenis geweest van een oud school makker en tevens oud-gediende uit de oorlog 14-18. Het was een lange en verre reis per tram, trein en autobus. Door veel dor pen gereden en veel oud-strijders gezien die hun dag vierden en veel decora ties gezien ook. Dat is normaal. Op de begrafenis zelf een paar mensen gezien die er te veel droegen... tot drie reken van vijf. Een ander oud-gediende, die nevens mij stond aan het open graf, had ze ook opgemerkt. Joukoff lispelde hij bijna onhoorbaar. Een begrafenis is altijd een triestig iets. Wie de last der jaren begint te dragen komt dubbel onder de indruk. Als een boom in de herfst zijn bladeren verliest en er hier en daar nog een paar hangen te trillen en te rillen, denkt ge onwillekeurig dat ze kou hebben. On geveer zo staan wij bij een open graf... weer één die verdwenen is... de rangen worden dun en uunner, en we krijgen kou. Toch had die «Joukoff van die oud- strijdmakker mijn aandacht getrokken, 'k Heb op de terugkeer niets meer ge hoord. niets meer gezien. «Joukoff» had gans mijn aandacht in beslag ge nomen. Dat iemand die vijf of zes decoraties draagt van de soldaat die gevochten heeft, dat is normaal. Als er daar tien bijhangen dat is te veel. Iemand die gewoon weg zijn plicht gedaan heeft, zijn zware plicht van alle dagen maanden en jaren lang mag gedo- coreerd zijn. Iemand die bij toeval, dik wijls zonder het zelf te weten, een waag stuk heeft uitgehaald en er zijn leven niet heeft bij ingeschoten, mag er nog één bij hebben. Wie er daar tien. twin tig bij heeft, heeft zich niet zoveel maal plichtig gemaakt aan waaghalzerij. Hij zou lang dood en begraven zijn Wie teveel bewijst bewijst niets is één grondregels van de wijsbegeerte. Waar de redenen liggen van al die de coraties is moeilijk te achterhalen. Eén is er altijd zeker en vast bij de inge boren ijdelheid van de man die op alle mogelijke manieren wil bewijzen dat hij een beetje daar is. 'k Ben een goed vaderlander, 'k Mag dat van mij zelf getuigen even goed als zelfdertijd in een hogere kategorie wat de belastingen op het inkomen betreft. En Mijnheer de Controleur dan? Voor uw hoger inkomen zult ge een hogere belasting betalen met het gevolg dat de verhoging van uw wedde of uw bedrijfs winsten voor het grootste deel door de fiscus zal opgeslokt worden. Ten overstaan van die verderfelijke prijzenpolitiek van deze regering, ken nen we maar één oplossing het is de hoge tijd dat de Firma Van Acker en Cie er van door gaat en dat Azille voor goed in zijn asilekruipt. zoveel totentrekkers die het niet zijn. 'k Ben een goed vaderlander en honderd verschillige omstandigheden brengen al tijd mijn gedachten terug naar de be narde toestand van onze schatkist en de miserie van de gecreveerde plafond. Onze regering staat ervoor gelijk die keizer van het oude Rome die altijd geld tekort had, alle mogelijke en onmogelij ke zaken belast had, en uiteindelijk ver plicht was belasting te heffen op de WC's van die tijd. Het is van die tijd dat de mensen weten dat er aan geld geen reuk is. In verband daarmee bracht die Jou koff» mij op een reuzenidee. 'k Geef ze ten beste zonder auteursrechten. Indien de minister van financies de mannelijke ijdelheid wou uitbaten daar ligt een der rijkste bronnen van inkomsten nog onaangeroerd. Een adel lijke titel in 't bereik van ieder beurs. Voor duizend frank een titel van baron - baron van 't Vaderland baron van hier en baron van daar... dat zijn er al te veel. Ge kunt bijna niet meer weten of al die beken, brouken, wijken en putten op een adellijk geslacht wijzen of op de plaats waar eens een bastaard kind werd te vinden gelegd. Baron van 't Vaderland... Wie zou daar geen duizend frank voor over heb benEén miljoen Belgen, baron van 't Vaderland, dat is één milliard. Mil liard Graaf van 't Vaderland voor tien dui zend frankHonderd duizend rijke Bel gen die tien duizend frank offeren, is weer een milliard milliard de mil liard. Honderd duizend frank voor een Her tog van 't Vaderland. Tien duizend zeer rijke Belgen die honderd duizend frank offeren is weer een milliard Milliard de milliard de milliard. En dan hebt ge nog Groot-Hertog en Prins zie eens welk een bron van inkomstenHet plafond is gerepareerd, alles is betaald en iedereen is tevreden en de minister kan voort met onze... centen spelen en de eerste minister kan zonder moeite de glimlach van de over winnaar rond zijn lippen laten spelen. Ik schenk mijn uitvinding zonder au teursrechten. zonder brevet. Als er ech ter mensen zijn die er achter profiteren- vraag ik mijn deel in de winst niet veel één per honderd maar VERNIEUWING DER Binnen enkele dagen zal onze bode zich bij U ten huize aanbieden voor het innen van de jaarlijkse abonnements prijs. Daar deze kwitanties slechts éénmaal aangeboden worden, verzoeken wij onze abonné's de nodige schikkingen te willen treffen voor het vernieuwen van hun abonnement. Wij rekenen op een goed onthaal. EENS IETS ANDERS zaterdag 30 november 1957 Ons Huis - 20 uur met MUZIEK, ZANG, VOORDRACHT en VERTELLINGEN, VERZORGD DOOR Michel Vanattenhoven befaamd voordrachtkunstenaar en konservatorium-leraar Marie-Louise Conings medewerkster NIR, zangeres en daarbij niemand minder dan ARMAND PREUD'HOMME onze bekende en gevierde vlaamse komponist. Een erkentelijke, Vlaamse hulde aan onze betreurde grote schrijver Felix Timmermans. Een hoogstaand en toch volks prachtprogramma Toegang 20 F - 15 F voor Davidsfondsleden en Jeugd. V l i t te V

Denderklok | 1957 | | pagina 1