Kop Af. Oud-Eerste-Minister VAN HOUTTE komt op donderdag 19 december naar Ninove Gemeenteraadszitting Door de Periscoop Protest Expo '58 Prijs per nummer 1,50 F. Eén en dertigste «Jaargang Zondag 15 december 1957 Postcheckrekening 4736.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Niet de uwe, lieve lezer, ook niet die van een oude kloek, en ook niet met de bijl of de guillotine. Als we zeggen Kop Ai dan bedoelen We daarmede iets heel anders, iets zeer onschuldigs maar tevens zeer ernstig. Ge vindt trouwens in dit epistel wel wat we bedoelen. Door uw dagelijkse gazet zult ge al ver nomen hebben dat er nu hier, soms daar, politieke algemene vergaderingen belegd wor- denj aangekondigd met grote affiches en waarop dan, in kopletters, de naam verschijnt van één of andere grote baas uit onze poli tieke wereld. En als die dikke koppen weer voor den volke verschijnen na vier jaar afwezigheid dan beduidt dal min noch meer dan dat de verkiezingen nakend zijn. Anders zijn ze zo rap niet. De verkiezingen naderen inderdaad snel, en binnen enkele maanden zijn we zo ver dat We «mogen kiezen». We zetten dat tussen haakjes, omdat we daar verder op terug komen. Zoals gezegd, de verkiezingen naderen, en waarschijnlijk zal het wel zo ver komen, tenzij Van Acker en consoorten er iets op vinden om nog enkele maanden langer te rek ken, kwestie van op de Expo '58 mamoerkens te kunnen gaan maken. Een reden Waarom een reden Wat is dat voor malle praat Van Acker is immers de man die bewijst aan het Parlement zijn streepxes- broek te vagen en dat de zaak niet grond wettelijk zou zijn zal hèm een zorg wezen Geloof maar vrij dat als het moet en om hun winkel te redden de blauw-roden er wel iets zullen op vinden om te duren tot na Expo 58. Maar daarover later eens. Voor het ogenblik komen we weer tot «mogen kiezen». Dat mogen ;s anders nogal dwingend, want probeer maar eens zonder geldige reden uw plicht niet te volbrengen sjampetter en boeteMoeten dusMoeten kiezenmet andere woorden, de heren par lementairs zijn er van overtuigd dat, als we niet moesten maar mochten, niet de helft dei kiezers zich de moeite zouden getroosten hun grondwettelijk recht op te eisen We wor den er dus toe .verplicht deze personen aan te duiden, die gedurende vier iaar net volk in gemeente, provincie, kamer en senaat zul len vertegenwoordigen. Nu weet elkeen dat deze plaatskens voor het ogenblik dix ver goed worden, met later een dik pensioen, en net baart dan ook geen verwondering dat zeer velen zich geroepen achten en de kan didaten overvloedig zijn. Tot daar toe. hoe meer keus hoe beter, zie maar in de Sarma Waar we echter niet mee akkoord gaan is met het feit dat alle gewestelijke comités van nu af aan onderduims aan het konkel foezen en wroetelen zijn om hun kandidaat in goede orde aan de sprint tpollte brengen. Ze noemen diteen modelhjst samen stellen. Praktisch komt het er op neer, een verkies bare plaats te bemachtigen, verkiesbaar om dat er altijd gerekend Wordt op de stemmen van de politieke luiaarden of onontwikkelden, mensen die uit gemakzucht of domheid kop afstemmen en zich inbeelden werkelijk kiezerte zijn, terwijl in feite hun keuze door anderen op voorhand bepaald werd. Zo als gezegd, we zijn daar radikaal tegen maar anderzijds verschaft aldat gedoe ons veel plezier om reden dat elke kiezer toch van zijn eigen stem meester blijft en al dit voor barig onderduims gekonkel totaal nutteloos is voor wie zich de moeite getroost werke lijk te kiezen, de lijst der CVP-kandidaten uit te pluizen, te overwegen en na Xe zien wie het best. naar zijn mening, het ideaal kristen, vlaams en volks benadert, en deze dan met een voorkeurstem te bedenken. Moest elk op deze wijze te werk gaan, dan zou dit niets dan voordelen brengen de gekozenen zouden zich werkelijk ge kozen voelen, zouden weten dat achter hen zoveel duizenden mensen staan in wiens naam zij zouden kunnen handelen, hun zetel zou niet de prijs zijn van toegevingen of gekuip. Een man, op deze wijze geroepen en met een dergelijke morele steun achter zich. zou sterk staan tegenover gelijk wie, zou vrij uit zijn mening mogen en moeten zeg gen. in 't kort, zou onafhankelijk staan van groepen of groepjes, en alleen aan zijn kie zers verantwoording schuldig zijn. Het feit, te weten dat de kiezer de echte meester is, zou hem tot meer dienstbetoon aanzetten, hem dichter bij het volk brengen. De kiezers zou ook moeten duidelijk ge maakt dat een gekozene nu precies niet de boodschapper of pakjesdrager is, goed voor alle Werk 't vuilste eerst die met een dar.kje en een fooi weggestuuid wordt. Wie beroep wenst te doen op een gekozene, on- derzoeke vooraf of zijn zaak wettelijk en zedelijk in orde is. of beter: vraagt het advies van een gekozene en deze laatste moet vrije lijk en openhartig zijn mening kunnen zeg gen. Wat niet door de beugel kan. mag als geen recht opgeëist worden. Een hoopken jaren geleden heeft de CVP eens een lans gebroken voor het afschaffen van de kopstem in A.B.N. het hoofdvak Wie dit voorstel indertijd geke'.deid heeft en Waatoin weten we niet. Is de tijd nu niet rijp om hiermede terug op de planken te komen? Dat hoofdvak was heel goed begrij pelijk toen 50'1 der bevolking nog ongelet terd was en zeker is dat hiermede heel wat missir.gen weiden voorkomen. In de eeuw van radio's, teevees en spoet niks doet dit hoofdvak wat al ie archaïsch aan doet zo wat denken aan iemar.d die met et.-n bolhoed en een paraplu in een spori- voiture zou stappen. van vrijdag 29 november 1957 C.O.O. Kasverslagen betreffende 2e en 3e kwartaal Het kasverslag van het tweede kwartaal kasverslag van het derde kwartaal sluit met sluit met een saldo van 428.192.31 F. Het een saldo van 483.081.01 F. De raad neemt akte. DOORNKWARTIER Verwezenlijken le phase Eventueel herzien der beslissing van 21 december 1955 Historiek Dhr Cornells, schepen van Openbare Wer ken. geeft een kort overzicht ter zaken. De gemeenteraad besliste in zijn zitting van 21 december 1955 lot de onteigening bij stroken. Voor de eerste phase zou 1,<7 Ha benut worden voor de wegenis en bijkomende werken en 2,97 Ha zou herverkaveld worden en door de stad als bouwgrond worden ver kocht. 115 woningen zouden aldus kunnen worden gebouwd. Opdracht werd gegeven aan het comité voor aankoop van onroerende goederen de nodige schattingen te doen. De te onteigenen grond werd geschat op de glo bale som van 6.500.000 F. De kosten voor de bestrating en bijkomende wegeniswerken wer den geraamd op 4.000.000 F, zodat de totale som voor de eerste phase 10.500,000 F zou belopen. Om aan de stad de terugbetaling te verzekeren van laatstgenoemde som. zou de gemiddelde prijs per bouwgrond 91.200 F moeten bedragen voor een gemiddelde op pervlakte van ongeveer 265 m2, aan 360 F per M2. Misrekening «Het Gemeentekrediet van Be'gië», bij wie de lening werd aangevraagd, deelde een ter aan het Stadsbestuur mede dat bij gebrek ran voldoende financiële middelen, in plaats van 10,5 miljoen F slechts een lening van 1,5 miljoen F kon worden tegestaan. Wanneer hierbij rekening wordt gehouden dat de Staat geen enkele subsidie ve leent en de Stad zelt zonder geldmiddelen is, dan is het niet verwonderlijk dat dhr Schepene besluit dat het aangenomen plan niet kan worden uitgevoerd. Hij stelt voor kost wat kost toch door te anjven met de voorhanden zijnde gelden door enkel de wegemsgronden te ont eigenen en de onteigening bij stroken te laten vallen. Op de vraag waar men de 4 miljoen voor de werken gaa'. vinden ve. meerdert me. de onteigeningsprijs der gronden weet oun hij geen antwoord. De Zienswijze yan dhr. De Ville Dhr De Ville had tijdens de vorige ge meenteraadszitting hieromtrent een nota neergelegd die hij thans toelicht. Gans het project van het Doornkwartier beslaat 25 Ha waarvan 1/5 voorzien voor de wegenis en 4/5 voor bouwgronden. Deze pro portie is in de le phase respectievelijk 2 5 en 3/5. Het is dus nadelig zegt hij met de eerste phase te beginnen. Hij verklaart zich voorstander der onteigening bij stroken, om dat dit een vlugge bebouwing waa.rborgt en deze de meest rechtvaardige oplossing Is. Sommige zijner berekeningen blijken misre- Van 't binnenlandse front geen nieuws. Het leven gaat zijn gang, kalm en normaal, met hier of daar een ongeluk, een diefstal of een moord, kwestie van de eentonigheid te breken. Van 't buitenlandse front is er des te meer nieuu/s. Frankrijk is bezig met zijn laatste buiten- Europese bezittingen te verspelen. Het staat tegenover vijanden die weten wat ze willen en die bij de pakken niet blijven zitten. Frankrijk weet niet wat het wil. Het mi nisterie weet misschien wat het wil, maar de laatste grondwet heeft alle machten samen getrokken bij het Parlement en 't Parlement weet niet wat het wil. Er heerst hopeloze verdeeldheid en onderlinge vijandigheid. Als de wagen in de sloot geraakt is en de voer man de paarden niet kan doen samen trekken, wordt het tuig stuk getrokken en de wagen blijft zitten... Het koloniaal riik van Frankrijk komt in likwidatie en Frankrijk zelf zakt van eersterangmogendheid naar tweede of derde rang. 't Is jammer, maar 't is zo. Wij bezien de zaak niet uit standpunt van antipatie of sympatie, maar van eigen standpunt uit. Frankrijk is onze zuider-buur... Als een slecht onderhouden huis, dat aan het uwe vasthangt. in puin valt, bestaat er altijd gevaar dat het uwe meegesleurd word,. Spanje is, tengevolge van de Franse in eenstorting, ook bezig met zijn Afrikaans be zit te verliezen. De beroering van de gemoe deren loopt voort van de ene streek naar de andere, net als de aziatische griep. De Hollanders worden trapsgewijze bui ten gedaan uit Den Oost Java, Sumatra, enz. een rijk en volkrijk koloniaal gebied, waar, sinds lang, sommige groten met nijdige ogen op keken... Als de tussenkomst van Japan in de we reldoorlog. de Stille Zuidzee mede in de oor log betrok, is Holland kordaat mede aan 't vechten gegaan. In den beginne ging het de Engelsen en Amerikanen zeer slecht en Holland kreeg het opper-commando over de keningen te zijn. Hij kan onder meer niet begrijpen dat 750 m. bestrating 1500 m. be bouwing geven. Zijn voorstel om in het mid den (2de phase) inplantingen van straten te doen. blijkt ook al niet mogelijk om verschil lende praktische redenen. De Oplossing Dhr De Riemaecker verklaart niet te kun nen afwijken van de vroegere beslissing, de onteigening bij stroken. Hij verweipt het voorstel van dhr Cornells om enkel de gron den voor de wegenis te onteigenen en noem; het onredelijk en onrechtvaardig. De reali satie van het Doornkwartier zou worden ge remd en anderzijds zouden de prijzen door speculatie worden opgedreven. Hij stelt voor de voorhanden zijnde gel den stelselmatig aan te wenden voor de aan koop der nodige gronden. Binnen afzienbare tijd zal aldus het plan per gedeelten kunnen worden afgewerkt. Enkel op die manier is er een waarborg dat het Doornkwartier tot stand komt. De bestrating kan op een zodanige wij ze worden aangelegd zodat prijsverhoging van de nabijliggende gronden wordt verme den. Het voorstel wordt bij eensgezindheid weerhouden om verder in de commissies te worden uitgewerkt. C.O.O. GOEDKEURING der Rekening 1956 In de voorgaande gemeenteraadszitting werd op voorstel van dhr De Riemaecker de rekening 1956 van de COO niet goedgekeurd en teruggestuurd. Er werd beslist eerst een onderzoek in te stellen in de COO omdat bleek dat voor een belangrijke som fakturcn zouden achterge houden zijn op de rekening. Dhr Waltniel, schepen van Financiën, werd hiermede belast. De Ondankbare Taak van de heer Waltniel Dhr Waltniel geeft verslag over zijn on derzoek. Bij wijze van inleiding verzekert hij dat het een ondankbare taak blijkt gelast te zijn geweest met dit onderzoek, nu hij de resultaten bekijkt. De vraag van dhr De Rie maecker tijdens de vorige gemeenteraadszit ting nopens het bedrag der achtergehouden rekeningen, zegt hij, blijkt tans meer dan gegrond. Hii heeft inzage genomen van het lijvig dossier der achtergehouden rekeningen en deze stuk voor stuk met de rekenmachine opgeteld. Het totaal van de telband geeft 407.311 F in debet en 3045 F in krediet, zodat een zuiver bedrag van 404.266 F uit de reke ning 1956 werd weggemoffeld, Dhr Schepen verklaart zich persoonlijk niet verantwoordelijk voor de juistheid van dit bedrag. Hij heeft slechts kunnen optellen wat hem werd voorgelegd. Op een vraag der oppositie of die som derhalve een minimum betekent, antwoordt hij bevestigend. Hij voegt hieraan toe dat de bestellingen door de COO geschieden zonder bestelbons en dat een juiste kontrole op die wijze niet mo gelijk is. Een schrijven werd door het Sche pencollege aan de COO gericht om de ver antwoordelijkheden vast te leggen. De C.O.O. heeft geld te veel Tot bewijs dat de COO geld te veel heeft en slecht bestuurd Wordt zou reeds het vol- zeestrijdkrachten en verspeelde er gans zijn oorlogsvloot. De Oost werd door de Jappen be zet. Ze kregen er collaborateurs gelijk de Duitsers in 't Westen hoofdzakelijk van mensen die mistevreden waren over het wes telijke beheer. Noorwegen had zijn Quisling. Indonesië had zijn Soekarno. De Quislings van heel de wereld zijn met het Duitse Rijk onder gegaan. Soekarno is de uitzondering. Op alle regels zijn er uitzonderingen. Australië, Engeland en de States hebben hem vlot gehouden. Alle drie zagen met lede ogen Nederland in de eilanden nestelen. Als Nederland er geheel zal buiten zijn, zullen er anderen binnen sluipen. Wie Het communisme met China en Rusland Het angelsaksisch kapitalisme met de drie ho- gervernoemden of één der drie Dat is toekomstmuziek. Wij zijn geen waarzeggers. Oppervlakkig gezien kan het wonder he ten dat de Nederlandse invloed en organi satie zo gemakkelijk weggevaagd worden. De Joden ten tijde van Kristus had den een spreuk Onze ouders hebben groe ne pruimen geëten en onze tanden zijn slee Dat is, historisch gezien, nu nog waar: Hebt ge Dolle Hans zien opvoeren of het stuk gelezen Hebt ge Max Havelaar van Multatulli gelezen De schrijver van Max Havelaar was in zijn tijd in Holland geen persona grata. Verre vandaar. Ware er toen oorlog gekomen, hij ware een verrader geweest. Dolle Hanswas evenmin welkom bij de Hollandse tabakplanters en handelaars ook bij de koffieplanters en handelaars. De schrijvers nochtans hadden de vinger op de wonde gelegd, ze kon genezen worden. Zij werd niet genezen en is verkankerd; en nu is het 't groot drama. Het is de eeuwige geschiedenis van alle landen en alle tijden. Maar de volksgemeenschappen willen nog min leren dan het individu. Op verzoek van het «Nationaal Jeugdkomitee voor de WT», samenge steld uit de nationale leidingen van 36 Jeugdbewegingen, waaronder: ABN- ke.-nen, ADJV, BJB, BJBmeisjes, Chi- rojeugri meisjes en jongens, HVKH Leuven, Jong üavidsfonds, KAJ, KEMJ, KMGB, KSA-Jorg Vlaanderen, KVHV-Gent en Leuven, KVVF, VVKS VKAJ, VKBMJ, en VKSJ, werd ook in het gewest Ninove een gewestelijk komitee gevormd. Dit komitee groepeert de ge westelijke en plaatselijke afdelingen van AL deze jeugdbewegingen, de ge- westbond van het Davidsfonds, de plaatselijke afdelingen van het Da- vidsfonds en VTB-VAB, en werkt sa men met de Vlaamse Volksbeweging. Dit komitee richt op ZONDAG 22 DECEMBER 1957 te 15 h. in Zaal Roxy te Ninove, een Gewestelijke Protestvergadering in, waartoe alie leden van voornoemde organisaties en alle Vlaams voelende Vlamingen worden uitgenodigd. Meester Edgard Van Cauwe- laert, de dynamische algemene secre taris van het Vlaams komitee voor Brussel, zal er de wantoestanden in en om de WT uiteenzetten. Wilfried Martens, de voorzitter van het Nationaal Jeugdkomitee voor do WT, zal er zeggen wat er met hot Protest Expo '58 bedoeld wordt en wat er van Vlaanderen verwacht wordt Het gekende gemengd koor «Iwein», uit Aalst, zorgt voor een pas sende artistieke omlijsting, terwijl de Chirojeugd van Liedekerke de gewens- - te atmosfeer breng* met een rijke keuze van Vlaamse strijdliederen. x Dhr Thienpont, secreta Ss-ge-, neraaladjunct bij de WT, verklaarde onlangs aan een afvaardiging van het Jeugdkomitee«Er zal maar iets ver- andoren op de WT, voor zover er DRUK VAN BUITEN komt». Ook het gewest Ninove wil bij:., dragen tot het verwezenlijken van de gevraagde druk. Hiertoe verwacht het gewestelijk komitee van al de leden van onze jeugdbewegingen en van alle Vlaamsvoelende Vlamingen van gans het gewest, de VLAAMSE DAAD, de samenbundeling van ALLE Vlaamse krachten in eer. massaal protest gende geval geciteerd uit het verslag van dhr Waltniel volstaan. De installatie van de elektriciteit in het Hospitaal kostte 600.000 F. De stukken voor het verkrijgen der subsidie van 70% hetzij 420.000 F zouden volgens de COO tijdig ingestuurd zijn. Ze werden echter terugge stuurd omdat ze niet in orde waren. Ze zijn dan in een der schuiven van het hospitaal blijven liggen tot heden ten dage. Gevolg i 420000 F naar de moan I (Vervolg op blz. 2). De Dender klok

Denderklok | 1957 | | pagina 1