talige JC De Wereld met Verbijstering geslagen Stemmig Kerstteest 4* Door de Periscoop Protest-vergadering G eme enter aadszitting Un an Jaargang Prtj* par nummer 1,50 F. Zondag 22 december 1957 Postcheckrekening 478683 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paui LUYSTERMANnIACGBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327if? AAN AL ONZE LEZERS KERSTMIS I957 De huiskamers en uitstalramen zijn op nieuw getooid met kerstgroen en de kribbe. De grote verkeersaders onzer steden baden in kerstiicht en duizenden onderbreken de dans om de kerstlunch te gebruiken. Kerst geschenken worden gewisseid. Aan de d.epe zrn van het kerstgebeuren denken enkel de getrouwen d.e deelachtig zijn aan het onein dige mysterie dal met liturgische praal ge memoreerd wordt in de kerken. De neutralistische, iaicistische wereld denk: er alleen aan te dansen in de heiligste tfrrr nachten. Ook de door ar.gst beze.en zoge naamde vi ije wereld, die met verschrikking de vlucht der Spoetniks volgt. De verdwaas der. beseffen met dat zij het bed maken van het materialisme, van hel bolsjevisme. Zij zrjn er zich niet van bewust dat zij dansen op een graf. hel graf hunner kleinburgerlijke ver worve nheden. Khroeckthev zet er een heildronk op in. De wereld is even verdwaasd als ten tijde van Herodes. De Joodse staat met spiritua listische grondslag ging er aar. ten onder. De moderne wereld zal er aar. ten onder gaan. Men danst op Kerstmis en staat evenals Herodes het Kind naar het leven. Men zal biijven dansen tot de Russische pletmolea alles zal geèvend hebben om het laatste greintje kristehjke kuituur op te vouwen. De Apocalypsis is in aantocht. De were.d ^5 zich var. oewust. In zijn God erge.en- he:d doet de wereld echter mets om deze Apocalypsis te verhinderen, en alles om haar te bevorderen. Hiroshima en Nagasaki brach ten geen bezinning. De wedren naar de al gemene verdelging wordt in versneld tempo voortgezet. Na de volgende oorlog zal de gehele wereld één uitgestrekt Hiroshima zijn. De diepe oorzaak hiervan is uitsluitend het negeren van de Boodschap die door het Geen plaats voor Maria, Jozef en hef Kind. K.nd dat God was gebracht werd onder de sterrenhemel van Bethlehem. Maria, Jozef en het Kind zijn slechts folkloristische ge stalten in de wereld die naar zijn verderf holt. De Verlossing en het Woord is Vlees geworden en heeft onder ons gewoond wekt een schaterlach, zoniet een schouder- ophalen bij de verlichtewereld. De Paus Stedehouder Christi op aarde, vermaant scherp er. onophoudend te gen de ontzetting die de kernwapens inhou den. De Paus wordt echter buiten de we reldconventies gehouden. De wereld danst verder. Er zijn echter nog rechtvaardigen op de wereld. Zij buigen het hoofd voor God er. aanbidden het K.nd, Zoon van God. tot ons gekomen om ons te bevrijden door de Kruis dood. De rechtvaardigen moeten de hemel geweld aandoen. Zij moeten offeren om van God te bekomen dat Hij het wereldgebeuren ten goede wijzige. Op ons allen, op eik van ons rust een ,zware verplichting. Wij moeten door ons vereend gebed, door onze bestendige waak zaamheid. door onze kruisliefde sterker zijn dan de wereld en het vlees. Wij mogen met versagen. Te Middernacht wordt het Licht geboren. In de loop der ge schiedenis heeft de Kerk Chris'.i voor andere wereldgevaren gestaan. Z'is deze altijd triom- far.teli k te boven gekomen. Christus verlaat zijn Bruid niet. Hel is in deze geest da* wij deze Kerst mis var. 1957 zullen vieren. Dank zij ons gebed zullen de stormen van de wereld niets vermogen leger, de Ark van het Nieuwe Ver bond Zo zullen wij de mensen van goeden wille zijn, d:e door de engelen bezongen wer den bij de geboorte van de Heer. ALGEMEEN CHRISTEN WERKERSVERBOND - NINOVE Het Bestuur van het A.C.W. NINOVE heeft het genoegen alie le den met hun gezin uit te nodigen tot het op zondag 22 december 1957 te 7 uur 's avonds in de feestzaal van "ONS HUIS,, OP HET PROGRAMMA Kerststemming Kersttombola, kosteloos voor alle aanwezigen Heropvoering van «HOE ROODKAPJE VERREES» door de Kajotsters (Feeëriek sprookjesspel). Gelegenheidsinkom 10 F voor iedereen. Een lezer stuurde ons deze week een artikel, dat we hier met veel genotgen integraal overnemen. Over een veertiental dagen las ik ir. dil blad de Brief aan Sinterklaas Ik heb dit artikel gelezen en herlezen en ik moet zeggen 't heeft me deugd gedaan Ik heb er bijzonder genoegen aan beleefd omdat hieruit bleek dat er toch nog mensen zijn die gezond en objectief kunnen oordelen over politiekers en die hun geloof in de nood zakelijkheid om in een demokraiische staat aan t werkelijke politiek te doen nog met hebben verloren. Er zijn toch nog mensen te vinden die het eerlijk menen en onderscheid kunnen maken tussen de poli tiek en degene die de politiek voeren En ik vraag me af of die Brief aan Sinterklaas soms niet zou doorgestuurd rijn aan de Nationale Voorzitter van de Chris telijke Volkspartij. Immers toeval of niet op hei Nationaal Kongres, dat verleden zaterdag en zondag doorging, heeft de Voor zitter het volgende verklaard i Niemand is minister van rechtswege. De partij zal niet aarzelen beroep te doen op jonge waardevolle krachten, mits ze te omringen door mensen met ondervinding. De ministers moeten weten dat zij in dienst staan van een grote zaak en zich hoeden voor po litieke toekomstspeculaties die slechts op hun persoonlijke simpatieën gegrond zijn. En het ie voor een overwinnende partij niet vol doende goede ministers te hebben, deze mi nisters moeten ook over werkzame en toe gewijde ambtenaren beschikken. De kandi daten bij de verkiezingen moeten hun per soonlijk belang op de achtergrond schuiven en eerst en vooral het belang van de partij en de verspreiding van het programma op 't oog hebben We buigen diep ons hoofd voor de kranige houding van onze Voorzitter, en alhoewel hij door sommige politiekers de derde kate- gorie in de Brief aan Sinterklaas als de Zwarte Piet zal aanzien worden, mag hij er van overtuigd zijn dat zijn woorden ge hoord werden door diegenen die. onopge merkt en stilzwijgend, dag in dag uit op hun werk en daarna, door hun gesprekken en omgang, door hun kristelijk en sociaal leven, hun politieke plicht vervullen en al dus hun steentje bijbrengen bij de opbouw van de christelijke volkspartij. We zijn fier zulke leider aan het hoofd van onze partij te hebben en we zijn ver heugd te weten dat Sinterklaas door de mond van de leider, in het schoentje van al de anderen, een beetje werkelijkheid, waarheid en rechtvaardigheid heeft geschoven. De Voorzitter heeft deze woorden enkel gericht tot zijn eigen partijleden. Het is best zo. De andere partijen in dit land hebben gedurende vier jaar kunnen bewijzen dat christelijk en volks voor hen maar ijdele woorden zijn en dat waarheid en rechtvaar digheid niet past in hun politiek spel Ze zijn niet meer waardig er nog enkele woorden aan te verspillen. Het is de massa van de kristelijke ge meenschap geleid door bevoegde leiders d e zal bewijzen dat. door het voeren van een degelijke en gezonde politiek, er nog plaats is voor een kristen mens in deze de- mokratische staat. De verwezenlijking van dit eerlijk doel hangt af van ieder persoon lijk. van groot tot klein, van gezaghebbende tot mindere, en ieder afzonderlijk zal zijn verantwoordelijkheid moeten opnemen. Ean Lazer. Proficiat, Meester SpaakDe Russer. heb ben Spoetnik I en Spoetnik II bet ruim in gezonden. De Amerikanen neooen geprooeerd en zijn misiukt. Wat Eisenhower met gedaan kreeg heeft Meester Spaak gedaan gekregen. Zijn eSpoetruK» is de hoogte ingegaan. H.j heeft de conferentie van de Nato op het hoogste viax er doorgekregen en Eisenhouwer haif dcod-nalf ievend er naartoe gekiegen. Ln hij Spaak is voorzitter van de ver- gade: ing Hij heef. de Russen gevloerd en heel de were:d gev.oerd. Hij is heel zijn le ven een wonderkind geweest. Moest iemand mij vertellen dat hij rnet den heim geboren is, ik zou er niet van verschieten. Ais echte spruit uit een zeer hoog bur gerlijke familie, heeft hij carrière gemaakt bij de socialisten. Ais sociaustisch minister heeft hij het Frans-Be.giscn miutair akkoord doen opzeg gen door de Koning. Lavai was eerste minister in Frankrijk. Musoo.uni was auceia Itaiié en deed Frankrijk veel miserie aan in Tunis en in Algerië. Lavai om van de lastjpost af te zijn wierp hem Aoysinnië toe. gelijk een been aan een hond. Gans de vt es»erwere.a kwam in opscnudding. België ook. Zowei de Wa»en ais de iammgen nepen «schancaa.» en zegden: de dag aai hij ruz.e kn,gt met Duitsiand. zal hij *ons» verkopen. De koning moest bij de on*, nulling \.n net standbeeld van Koning Albert, het verbond opzeggen. Later moest de Koning het ontgelden en Spaak wierp met stenen. Ais minister-president van België onder tekende hij de overeenkomst aangaande de twee-jaar diensttijd. In de Kamer stemde hij er tegen. Een gewoon mens zou er aan te onder gaan genjk een hond met een steen aan de hais onder water gaat. Spaak dreef boven. Toen de plaats open kwam van sekretans- generaai van de Nato, was hij de aangewezen man. Een verenigd Europa is goed en wei. Maar wie zaï hel ïeiaen Het ware vooi de Fran sen een weikome ge.egenneid om hun zinkend schip weer op te kalfateren. De Enge.sen bii,ven er iiefst buiten maar wuien wel de leiding op zien nemen; de andere Kiein-groten Duitsland en liane zijn ook een gevaar. Spaak is een Kieine Be.g van nuis uit Fransgez.nd. In zijn jonge jaren droeg hij een co w-boy hoed zijn aocnier huwde met een Engelsman. H:j weigerde Duits-gionoge- o.eö in te li,ven... Hij was de man en is de man. Zijn c.llecüe photo's zal weer met enkele honae. aen vermeerderennij zai sempperen en make.en mj is geboren make.aar en hij is zo zeif zeker dal hij het eindcommu- mque gereed op zak heeft... De makelaar heeft ainjd zijn prime op zak. Maar de rest. Ernstige zaken moeten om wei te zijn door ernstige mensen be handeld worden. Het vertrouwen in de lei ding is een zwaar element in wel- of mis lukken. Ik persoonlijk heb geen vertrouwen. Mijn gedacht Ze spelen met licht ge moed precies of het ze niet aangeiangd met onze voeten, met onze centen en mei ons leven. 't Is de eerste maai in mijn leven dat ik de zaken zwart inzie GEWESTELIJKE ZONDAG 22 DECEMBER in zaal Roxy TE NINOVE j te 15 h. Sprekers Mr Edg. VAN CAUWELAERT Mr VYILi-KtED MARTENS. van vrijdag 13 december 195/ 6.696.963,66 F 6.201.967.34 F 494.996,32 F OPENBARE ZITTING Na lezing wordt het verslag der \onge zitting goedgekeurd. De heer Vioion is nog steeds afwezig wegens ziekte. Rasversiag Stad over het 4de Kwartaal Ontvangsten dienstjaar '57 17.51C.630.46 F Uitgaven dienstjaar '57 15.d22.7 75.83 F Saldo 1.687.854,58 F Akte wordt genomen. Kasverslag C.0.0. over het 4de Kwartaal Ontvangsten Uitgaven Saldo waarvan akte. Begrotingswijziging Stad GEWONE DIENST Ontvangsten voor een totaal bedrag van 569.000 F waaronder voornamelijk Overdracht reservefonds electriciteit 90.000 F Meer opbrengst grondbelast. 245.222 F Uitgaven voor een totaal bedrag van 712.553 F. waaronder voornamelijk wedden personeel 328.000 F weerhouden voor de geheime zitting electriciteit (zie overdracht reservefonds der inkomsten) 11.200 F RMZ 35.000 F ondergronds r.et Oude Kaai 55.000 F openbare verlichting nieuwe Poiiarewijk Op de laatste post der openbare verlich ting in de nieuwe Poiiarewijk onthouden de CVP-gemeenteraadsleden zich Zij stem den niet tegen omdat zij akkoord gaan met De Redaktie van ons blad DANKT... voor het vriendelijk en gul onthaal dat haar te beurt viel, bij het innen van de abonnementsprijs voor 1958. Zij heet de nieuw aangeworven le zers hartelijk welkom en wenst hen veel leesgenot. Enkele abonné's - ze ontvingen reeds twee bezoeken waren telkens afwezig, - Mogen we hen, met alle eerbied, uitnodigen hun abonnement op het bureel van ons blad te komen vereffenen. - Dank U. de werkenzij stemden echter niet voor om er op te wijzen oat de wet Brunfaut deze kosten weïge.t te subsidiëren en om te pro testeren tegen de hogere oesturen d.e de ge- meeineLnancien ontredderen. aankoop piano voor de Muziekschool 30.000 F Dhr De Riemaecker verklaart namens zijn groep aeze aankoop niet te kunnen goedkeu ren, omdat voor een okkasie-piano - die moet dienstig zijn ais leermater.aal - de som van 30.GO0 F' veel te hoog is er: anderzijds omdat de aangegeven bestemming voor feesten geen steek houdt voor twee concerten per jaar. onderhoud wegenis 80.000 F. voor de Nederwijk, Tavernestraat, E. De Molstraat en andere kieine werken. Dhr De Riemaecker vestigt de aandacht van de Raad bij dit artikel, op de trage afwer king der werken aan de hoek van de Taver nestraat. Ais anekdote bij de werkzaamheid van sommige stadswe. klieden vertelt hij hoe één der werklieden op een goeie dag weigerde te werken tot 's middags omdat zijn eigen schupmet het materiaal niet meegekomen was. muziekschool wedden 23.000 F, Ook deze post wordt wee. houden voor de geheime zitting. ORDEMOTIE van dhr Waitniei Dhr Schepen van Financiën vraagt bij ordemoüe het woerd en stelt voor bij de be grotingswijziging nog een bedrag in ie schrij ven van 65000 F voor de COO voor het verder uitbetalen der steungelden mogelijk te maken. In de loop van deze week konden de betalin gen aan de behoef.igwi slechts voor de helft warden gedaan bij gA-ek aan de nodige Kre dieten. J Dh: Meganck wenst te weten of de halve uitbe.aling geschiedde bij gebrek aan kre- dielen of bij gebrek aan geld. Dnr Waitniei bevestigt dat er nog wel geld is, maar geen krediet. Dh; Waitniei besluit met er op te wijzen da: een begrotingswijziging voor de COO zal nodig zijn voor meer dan 1 miljoen F. maar is akkoord eerst de g.ote kuis te laten doen in de COO vooraleer deze begiotingswijziging voor te brengen op de gemeente: aad. Met de steungelden voor de behoeftigen kunnen wij niet zo lang wachten, zegt dhr Schepene. Ook de kredieten voor de wedden overschreden. Voorstel van de heer Milo. Dhr Burgemeester heeft ook vastgesteld dat ook de kredieten voor lonen en wedden uitgeput zijn en stelt voor hiervoor nog een bedrag van 86.725 F in te schrijven Er is een tekort aan kredieten van 86.725 F daar de tussentijdige verhogingen en de verhoging door het indexoijfeir door de COO niet wer den voorzien. (Vervolg op blz. 2) De Dender klok I Li. Proficiat

Denderklok | 1957 | | pagina 1