Verenight in Ciefde Straal ZX STRAAL ZX 'M 1958 - 26 en 27 JANUARI Twéé en dertigste Jaargang Prijs per Nummer 2 F. Zondag 26 januari 1958 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINO\p: Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-dACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 VEREENlCHT Ninive antiquissima, audacisaima, sapientis- sima opp'darum est. Ninove is de oudste, de stoutste, de wijste der steden. (Kronijcke van Vlaenderen) Je zult waarschijnlijk bij je eigen vragen, beste lezer, wat verband er tussen deze twee gezegden is. Op het eerste gezicht geen en kel. Maarrr... Als het gaat over de Konink- lijKe handboogmaatschappij Sint-Sebastiaan, een gioot verband. Want bedenk even ge- sticm in 15i8, en nog steeds een bloeiende vereniging, waar aiie leden zich werkelijk thuis voeien. Ik veronderstel, beste lezer, dat je be grijpt waar ik heen wil. Bastiaan om het te zeggen zoals elke rasechte Ninovieter het zegt, bestaat dus van in het jaar 1518. En om precies te zijn. vanaf 15 februari 1518. Ja, je leest juist het is amper 440 jaar... SINT-SEBASTIAAN Om nu maar te zeggen wat me op de lever ligt verleden maandag 20 januari, was het de feestdag van Sint-Sebastiaan, pa troon onzer vroede scuttersgilde. Het past derhalve dat we ook over de Heilige in kwes tie eens een woordje schrijven. Want de hei ligen worden zo rap in de vergeethoek ge duwd. De H. Sebastianus was, volgens de over levering, verbonden aan de lijfwacht van de toenmalige Keizer Diocletianus (begin derde eeuw) en bekleedde er de rang van officier. In feite dus een vertrouwenspost. Sebastia nus was wat toen zeker een uitzonderings geval zal geweest zijn Kristen, en door hem bekeerden zich vele heidenen tot .het Kristendom. Een afvallige kristen verklikte hem echter bij de kaiz«r. en deze beval dat Sebastianus'«ou doorschoten worden nasi pij len. Daardoor komt het dat de H. Sebastianus afgebeeld wordt, met pijlen doorboord, en daardoor komt het ook. dat de schutters verenigingen hem tot hun patroon hebben gekozen. NINOOFSE FOLKLORE Om terug te komen tot de schuttersgilde Sint-Sebasrtiaan, mogen we gerust getuigen dat deze simpatieke handboogmaatschappij, naast een bloeiende sportvereniging, ook een mooie brok oude folklore is. In 1792, jaartal waarvan de oude boeken nog bewaard zijn. Waren er 54 ingeschreven gildebroeders Maar dat is niet alles. Sanderus verhaalt dat op een schieting met koningen van een en twintig sociëteiten, de Ninovieters de beste waren Ik weet niet, moest Sanderus nu nog leven, of hij hetzelfde zou kunnen schrijven. Maar in ieder geval, de Ninoofse schutters zijn goed en wel de geschiedenis ingetreden. De halsband of kraag, welke nu nog ge dragen wordt, is een sieraad (genoemd de braeck dat geschonken werd in 1705. Op de ruggeplaat is naast het jaartal ge schreven gejont door de generale Confrérie der Gilden Deze generale Confrérie be stond uit de Gilde van Sint-Joris (Kruisboog schutters), de Gilde van Sint-Anna (Rede rijkers) en de Gilde Sint-Sebastiaan. In het oudste, thans nog bestaande ver slagboek. staan de reglementen uitgestippeld welke door de gildebroeders moeten in acht genomen worden. We pikken er 't eerste 't beste uit Indien 't gebeurde dat eenen gilden broeder tusschen. tegen of omtrent de dooien, mitsgaders met den boge in de hand, syn waeter lost, sal hy betaelen voor boete eenen guide Of die reglementen nog in al hun streng heid worden toegepast ten huidige dage, wil len we betwijfelen. We kunnen zo nog honderden zinssneden aanhalen, maar dat zou ons waarschijnlijk te ver leiden. Daarom gaan we liever maar eens kijken wat er honderd jaar geleden gebeurde op de feestdag van Sint-Sebastiaan. Wel, Op 20 January 1858, zijnde den feestdag van den H. Sebastianus, uitgelokt door het bijzonder goed weder, heeft er in de namid dag rond drie uuren eene schieting plaats gehad. Het weder was dusdanig gunstig om zich in dit hoogst loffelijk vermaak te ver lustten, dat de heren Jph Poelaart en J.F. Moermans het goedvonden van in de hemds mouwen te schieten En vijftig jaar geleden .Daarna werd besloten dat het eetmaal van Si Sebastiaan, te vieren op 11 februari, zou samengesteld zijn als volgt 5 ossentongen, 14 kilo roostbeef zonder bee- nen, 12 wilde konijnen en 3 pasteigebakken. In het jaar 1933 De vergadering had plaats bij het lid Aohiel Van Droogenbrouck. Stoetsgewijze werden de voorzitter en de koning afgehaald. De leden waren talrijk opgekomen, maar het weder was Siberisch koude. Gedurende het banket werd de beker van kampioen 1932 pleofltig overhandigd aan Kafrel Van den Berghe. Het feest eindigde rond 0 uren 30. Tien jaar geleden ...Op het menu: soep met ballekena, geiles normandes met puréj Koeitohg met ■-au tomate sauce. Patisserie, fruit en moka. Do deken A. Verhumst bracht een speciale hulde aan de voorzitter de heer Van den( Haute, en herinnerde eraan dat het juist tien jaar geleden was dat hij tot voorzitter ge-i kozen werd. Hulde werd eveneens gebracht aan de kampioen 1947. de heer August De Mont, en de heren Jos Couck en Arthur Kie- ckens, die op slechts één punt volgen Dat de traditie in ere gehouden wordt, daarvoor getuigt h,et feit dat de braeck nog altijd om de hals van de huidig-regerende sire hangt, dat de mooie vlag (anno 1860 - Verenight in Liefde) nog ,'ltijd moet gedra gen worden door het jongste lid (in dienst jaren gerekend, niet in ouderdom). Dat, op| de koningsschieting, de nieuwe Koning drinkt onder het geroep de Koning drinkt, Leve j de Koning Dat de tijd op sommige geplo-ji^ gendheden echter zijn stempel heeft gedrukt, daaraan valt niet te twijfelen. Vroeger wer den er na de koningsschieting door de koning nikkeltjes geworpen ten behoeve van de jeugd. Nu zijn het stukjes van vijftig cen tiemen. en zelfs van een frank, dat hangt af van de geestelijke toestand van de nieuwe sire. En dat de nieuwe ideën ook in de schut- tersrangen zijn doorgedrongen, daar zal nie mand willen aan twijfelen. Want als bij het begin van de koningsschieting de oude koning zijn eerste scheut lost, wordt hij onthaald op de kreten leve de republiek Je bent modern of je bent het niet. EEN BLOEIENDE GILDE Dat Bastiaan nog niets van zijn bloei heeft ingeboet, wordt wel bewezen door het flink aantal leden, en, wat meer is, ea meer hoopgevend, is het feit dat er gedurende de voorbije jaren een steeds ruimere belang stelling is gekomen vanwege de jeugd... En wie die belangstelling heeft, heeft de wind in de zeilen. Dat de gilde ten slotte zijn blakende le venslust nog niet verloren heeft, zal wel eike rechtgeaarde Ninovieter weten. Trouwens, naar aloud gebruik wordt Sint-Sebastiaan door de schutters op een deftige manier ge vierd. Morgen, zondag, is er immers een H. Mis vanwege de gilde, en nadien... welja, beste lezer, je hebt het geraden, nadien is er ook een banket. Kwestie van de traditie hoog te houden. En wie toch aan die blakende levenslust zou twijfelen, moet maar het volgende ver slag (het jaartal verzwijgen wij, want we willen niet indiskreet zijn) even onder ogen nemen Keurige optocht vanuit café De Ster, met trommelaar en drie klaroenen. Bloemen garven voor de dames der jubilarissen. De koning met zijn aloude kraag en eeuwige sigaar. Deken Albert rood van contentement, Miel Coppens met een glimlach zo breed als de Dender, en alleman flink op stap, buiten den langen Braar, die precies tegen zijn goes ting meeging, Tegen avond werd besloten stoetsgewijze met klakoenen en trommel naar Kapelleker- mis te gaan. Over die stoet zuilen we maar «liefst zwijgen, en alleen zeggen dat al de straten te smal waren, zeifs de steenweg naar Aalst, want sommige members gingen land meter spelen of constatecren welke grachten moesten gekuischt worden. Het muziekale ge deelte werd onderweg niet over het hoofd gezien, en Jaakske zijn schoonmama zai zeker haar leven lang de wilde vespers niet ver geten, die voor haar deur gezongen werden !N DE HEERLIJKE VRIJE NATUUR En wie het dan niet neemt om de nobele sport, neemt het dan als gezondheidskuur. Wat. oeste lezer, kan er gezonder zijn dan in de brede, mooie natuur het vege lijf te rekken. Wat Kan er beter zijn dan je longen vol te pompen met de frisse lucht die over de schuttersweide, wég van het drukke stads gewoel, nangt. Waar kan de spijsvertering meer en beter werk verrichten dan in Gods vrije natuur, waar de koeien ronddartelenwaar diezelfde koeien, uit louter liefde voor de nobele schut- terssport, de wip gaan likken; ook al heeft dat zwaar op de maag van koeien en mensen gelegen. Het geheel is zo echt en natuurgetrouw, dat zelfs de onontbeerlijke koeivlaaien niet ontbreken. Kan het dan anders, wanneer de schutter veilig en wel thuis is, dat moeder de vrouw soms heel nuchter moet opmerken de heerlijke natuur hangt aan de pijpen van uw broek. En dat het een of ander zoet lief van een schutterken, tussen twee tedere omlezingen in. zachtjes lispeltLieveling, ruik je deze heerlijke avond Waarop de lieveling in kwestie dan niets anders kan doen dan heel diskreet naar zijn voetzolen kijken, en zijn schoenen bij de eerste de beste gelegenheid duchtig afwrijven. En kan het dan ook anders, beste lezer, dat we in 't sezoen onze schutters 's avonds gelukkig huiswaarts zien keren. En waggelen ze daarbij een beetje, ver geet dan niethet geluk is soms zo zwaar om dragen... t Is echt jammer dat mijn interim ten [einde loopt. In 't begin heb ik er op gezweet. [Nu begin ik er smaak in te krijgen. Zo zat ik verleden zondagmiddag te iuis- teren en te kijken naar Tele-Paris overge nomen door Rijsel. Ik heb de artisten van Montmartre aan 't werk gezien en gehoord. Eerst moet ik zeggen dat de Fransen landers gekweekt zijn dan wij. Ze staan in I hysterische bewondering voor Parijs. Maar [de rest gelijk wie of gelijk wat is vo- jgelvrij. We hebben van jongsaf leren zwijgen. 'Reeds de eerste dag van de bewaarschool lieerden we in de rij staan met een vinger op de mond. We leerden met de vingers knip pen om toelating te vragen en één vinger opsteken voor de kleine en twee voor de grote. We leerden geleidelijk verder dat zwijgen goud is, dat de kinderen moeten zwijgen ais de grote mensen spieken en dat wiens brood men eet diens woord men spreekt We zwijgen zolang ze ons niets vragen en als ze ons iets vragen draaien we zeven keer onze tong rond in onze mond eer we iets zeggen. De Fransman mag over alles praten en met alles spotten. De artisten van Montmartre maken liedekens :*p eerste" minister Gaillard, op zijn aangekondigde pohtiek van spaar zaamheid. op de aanstaande hervormingen, enz. Verleden zondag hebben ze zelfs hun pij len afgeschoten op een naburige, bevriende natie. Gelukkige Fransmans Ze hebben fei telijk niet meer dan wij. Ze hebben goede wijn, goede likeuren en goede kaas. Wij. hebben de rest. Maar ze mogen toch ne keer hun gedacht zeggen. Als er iets op uw maag ligt moet ge geen maagpoeder nemen als ge maar ne keer uw gal moogt afspuwea. Het verenigd Europa is aan het worden, 't War* er lang geweest ware er niet de kwestie wie er zal 't hoge wooiu voeren. De Engelsen doen niet mee, maar ze zijn gewoon er baas over te spelen sedert de val van Napoleon. De Fransen kunnen het niet Reeds langs het programmabiaadje der vorige opvoering van «HOOGER OP» cEea Wespennest» werden wij op de hoogte ge bracht dat einde januari het jongste stuk van Marcel De Paepe STRAAL ZX door onze katolieke en thans koninkhjKe toneeigiide Hooger Op zou worden ge creëerd. Thans staan wij zover. Want morgen, zon dag de 261' en overmorgen, maandag, lopen de twee voorstellingen van Straal ZX En wat speciaal te onderstrepen valt de opbrengst van beide avonden wordt integraal overgedragen aan het Parochiaal Vakantie- Patronaat, dat wel zeer goed weten zal wat met deze gelden aan te vangen U spreken. Lezer, over het enorme werk, de stugge volharding en de vele repetities, die vereist worden eer het doek opgaat voor het eerste bedrijf van een toneelvoorstelling als deze, doen wij niet, alhoewel het onze absolute overtuiging is dat weinigen wérke lijk beséffen wat een stuk aan uren en uren voorbereidend werk vraagt. Iemand, die het aan den lijve ondervonden had, rekende eens uit hoeveel minuten (repetities, decor, belichting...) aan elke zin van een doorsnee-toneelstuk besteed worden. Het juis te getal is ons ontgaan, doch wij herinneren ons ogen als teeschoteltjes te hebben getrok ken van ongelovige verbazing. Liever zullen wij U wat vertellen over het stuk zelf. Wij hebben een avond een exemplaar van het werk in handen gekregen. Wij waren eerst zinnens de brochure zo wat te doorbladeren, doch dit min of meer onver schillig snuffelen veranderde gaandeweg in een intens verslinden zo heeft de le zing van dit werk ons geboeid. Het is der halve niet te verwonderen dat wij zeer veel verwachten van de opvoering zelf. En vrees nu niet, regisseur en spelers, dat wij de intrige hier zo maar gaan te grab bel gooien, zodat Uw publiek, vijf minuten nadat het doek de eerste keer opging, dwars doorheen het hele spel heen kijken kan. Doch het volgende bieden wij toch graag de Lezers van De Denderklok bij wijze van vluch tige kennismaking met STRAAL ZX Dr Mare Kalders heeft een uitvinding op punt gezet, die felle interesse wekt, zowel in binnen- als in buitenland. af en beroepen zich op een eeuwenoude tra ditie Europe, capitate Paris. Nu willen ze in België absoluut Brussel tot hoofdstad van Europa uitroepen. Het is l'Union Sacrée. Alle partijen, alie Walen, alle Vlamingen zijn het roerend eens. Gans de pers is het eens. Zeifs de Waalse separa tisten die regelmatig de annen uitstelten naar Frankrijk als kinderen naar hun moe der, durven de naam van Parijs niet uitspre ken. Iedere wakkere geest heeft het opge merkt. De artisten van Montmartre ook. Ze hebben hun pijlen afgeschoten op 't haitje van België, op Brussel. Op Brussel dat een Spaakiaan heeft en Manneitepis om maar dat te vernoemen. Ik heb de dagbladen afgezocht naar ver ent waardigde piotesten, naar officiële be richten c. j.' diplomatieke voetstappen te Pa rijs. Niets Ze laten spotten met onze na- Ijionale glories. Met Manneke dat ereburge" is van talrijke landen en steden; ManntKe dat daar in zijn bloten staat zijn behejfte te doen en geen behoefte voeit aan enig kos tuum en toch meer kostuums in zijn kleer kast hangen heeft dan ik en mijn voo ouders, tot in de tiende generatie, er te sarrim gehad hebben; Manneke dat met meer .^«langstel ling bezocht wordt dan het graf van de On bekende Soldaat; Manneke dat 'in '58 zoveel bezoekers verwacht dan de expositie zelf Manneke is de eerste mail van zijn leven uitgelachen geweest.Paf ijs heeft de draak gestoken met de oudstf burger van Brussel. En het [jieeft toe hl gereageerd. /eede maal pathe tisch doen ÉjÊür o/ize)Jiationale Spaak. Maar het gCfoOr gelijk aan het eerste. Ware al die drukteen» Brussel pure comed*, het zou er niet anders toegaan. Wij hebben hog meer zuUt comedie gezien. Ik heb er veel over nagedacht. Ik heb mijn gedacht, maar ik durf het niet zeggen. Ik zai maar doen gelijk iedereen horen, zien en zwijgen Onmiddellijk tracht een internationale bende van spionnen de hand te leggen op de plannen van deze uitvinding, die in geval van oorlog, van kapitaal belang zou zijn. liet Ministerie van Luchtmacht en de diensten var^ de cor.tr a - sp ionnag e spannen evenwel ook hun netten. Wie zal het halen En om te bewijzen, geachte Lezer, hoe het wierookvat, dat wij hierboven zeer voor zichtig zwaaiden, ook nog door anderen, en veel kieskeuriger personen dan wij, wordt gehanteerd, volgt hier een uittreksel uit de beoordeling van Straal ZX door de Schiftingskommissie van de Vereniging van Vlaamse Toneel auteurs Een spionnagespel van het beproefde recept. Prettig om lezen en met heel wat verdiensten heeft het precies de stijl en de toon welke dergelijke stukken moeten hebben. Men kan gewagen van een uitstekende taai en een prima dialoog, gehouden in een pret tige stijl, zonder gefraceer. Het stuk vertoont geen flagrante constructie fouten en men kan zelfs van een zeer goede bouw spreken. Een stuk, uitstekend geschikt voor onze flinke liefhebbersverenigingen Wij zijn werkelijk benieuwd wat de spe lers van deze creatie maken zullen Juf frouwen R. Branckaert, A. De Schrijver ea L. Van Cauwenberghe en de Heren K. Jacobs, M. De Schrijver, H. Evenepoel, H. Van- Al- faene. H. De Paepe, R. Van Aeibrouck en de auteur van het stuk zelf, die tevens ook re gisseert. Met deze opvoering neemt «Hooger Op» ook deel aan de wedstrijd 1957-58 uitgeschre ven door AKVT Oost-Vlaanderen. Hooger Op let op uw zaak. Veler ogen staan op U gericht Wij wensen u, kwestie van spel en niet minder van belangstelling het «good luck», dat gij verdient en dat géén weldenkende katoliek uit Ninove u ontzeggen mag, noch zal De Koninklijke katolieke toneeigiide "HOOGER OP„ speelt triller in drie bedrijven. Opbrengst Volledig voor het Parochiaal Vacantiepatronaat. mui .li i tmmmmmmiw» De Dender klok Onder de Antenne

Denderklok | 1958 | | pagina 1