Jaarlijkse Feestavond De Qrofe Strijd I De Kleine Strijd De Qoede Strijd VERENIGD EUROPA. Door de Periscoop Schworzwolder Passion t it I i I Twee en bertigste Jaargang Prijs per nummer F. 2,- Zondag 9 februari 1958 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HEI <C *N NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUVSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat ll - Ninc.w Telefoon 227.27 Oudleerlingenbond van St Aloisiuskollege - Ninove Oudleerlingen en vrienden, met kennissen en familie, hou den ZONDAG 9 FEBRUARI 1953 vrij voor de Op het programma het Regionaal Koor van Zottegem DIE FONTEYNE met een schat van oude en moderne nederlandse en vreemde Volksliederen en Madrigalen. DE GROTE STRIJD Als deze regelen zullen verschijnen, zullen alle maatregelen getroffen zijn om de poll voor de CVP-lijsten in ons arrondissement ordelijk en vlug te laten verlopen In een veertigtal stembureien zullen mor gen van 9 tot 12 uur de twaalf duizend CVP-leden de gelegenheid krijgen hun stem te laten weerklinken. En wij zouden er wil len op aandringen, op een zeer bijzondere wijze, opdat niemand maar dan ook nie mand de oproep van de partij onbeant woord zou laten. Wij hennneern ons nog sommige klachten uit vroeger dagen. Toen werden er per ge meente een aantal afgevaardigden naar Aalst gestuurd om daar in een aldus-beperkte ver gadering. de kandidaten aan te duiden, als mede de plaats die ze op de lijsten zouden innemen. Dit aantal afgevaardigden stond in rechtstreekse verhouding naar het aantal re- gelmatig-ingesehreven leden per gemeente. Dat deze afgevaardigden niet altijd de wer kelijke mening en de werkelijke verzuchtin gen van de partij-leden aan het licht konden brengen, lag voor de hand. En wij hebben dan ook oprecht gejuicht wanneer de nieuwe wijze van pollen werd ingericht. Deze nieuwe wijze het oproepen van ALLE aangesloten leden die in regel zijn met hun bijdrage is ontegenzeggelijk een demo cratische maatregel en bewijst, ten overvloe de hoe het woord democratie bij de CVP geen ijdele klank is. Maar dat brengt dan ook voor al de op- geroepenen de onvei biddelijke plicht mede, gebruik te maken van het geboden recht. Zeg niet. beste CVP-lidHet zal zonder mij wel gaan of Ik heb daar geen tijd voor, of geen interesse want dit zou een voudig misdadig zijn. Vandaag de dag kan geen ernstig mens nog de politiek onverschillig laten voorbij gaan. Ten overvloede is het vooral de laatste tijd bewezen dat, waar wij van de politiek afzijdig blijven, de politiek zich ver heft boven ons en veelal ten koste van ons en onze princiepen, onze belangen. En nu vooral, nu de CVP de GROTE STRiJD te strijden heeft tegen linkse afbraak, tegen linkse demagogie, tegen linkse acluer- uitstelling van al de levende klachten van ons land, nu vooral ligt op ieder van ons de zware verantwoordelijkheid daadwerkelijk mede te strijden. En de inzet van deze strijd is de aanduiding van de vaandeldragers die ons zullen dienen voor te gaan. Om die aanduiding gaat het inderdaad. En onmiddellijk zal het belang daarvan op vallen. Want de CVP zal zijn. wat haar man datarissen zijn. Indien de moóellijst uw goedkeuring weg draagt zeg het dan morgen op de poll. Indien u er integendeel wijzigingen wenst te zien aanbrengenzeg het dan eveneens. Het u geboden recht uw stem dient daaivoor. En vraag u meieen af vooraleer uw plicht te vervullenWat moet ik doen om de GROTE STRIJD van de CVP te helpen strij den op zuike wijze dat het algemeen belang en het algemeen belang alleen er bij gediend worde DE KLEINE STRIJD Als wij een overwegend belang hechten aan de samenstelling van de kandidaten lijs ten voor Kamer, Senaat en Provincie, dan verliezen we daatbij toch ook niet uit het oog het voorname belang dat dient vastge knoopt aan de gemeentelijke verkiezingen, d.i. aan de KLEINE STRIJD die ook over kort zal dienen uitgevochten. Wij weten genoeg hoe het hier in onze goede stad gestaan en gelegen is. En wij he ren te vaak de verzuchtingen van tal van stadsgenoten om hier ook eens verandering te zien aanbrengen. Wij onderschrijven deze verzuchtingen natuurlijk met beide handen. Maar bij deze vrome wensen kan en mag het natuurlijk niet blijven. Deze KLEINE STRIJD als wij het zo mogen zeggen heeft voorwaar ook een primordiaal belang en hierin ook rust op ieder van ons een dure plicht, een zware verantwoordelijkheid Woorden zijn geen oorden en blij ven wensen om hier ter stee een grondige verandering te zien gebeuren, zal larie blij ven. indien wij ons niet daadwerkelijk gaan inspannen om deze vei noopte wijzigingen die stellig tot het rijk der mogelijkheden behoren te helpen verwezenlijken. Een eerste plicht daarom is de aansluiting bij de CVP. Opnieuw durven wij het hei ha lenblijf niet onverschillig, doe uw plicht. En uw plicht is aansluiten. Wij moeten een macht vormen waarvoor de anderen dienen te wijken. Klagen en afkeuren, mompelen achter de ïug en zelf niets doen. zijn dingen die niet meer verantwoord zijn: En na het volbrengen van deze eerste plicht, volgt dan onmiddellijk de tweede. Na melijk 'ht directe aanduiden van de kand.da ten voor de volgende gemeentelijst. Zeg niet daar is nog tijd genoeg voor. Tijd genoeg komt steeds te iaat. Het kan geen kwaad als de kandidaten zich aanme.den en worde., aan geduid. Wij moeten ook deze dragers van on ze gedachten de nodige hulp en steun kunnen bieden, dan dat wij ons de luks zouden aan meten onze kandidaten-lijst rap-rap samen te stellen. Ook voor deze KLEINE STRIJD d.e- nen wij paraat te zijn. Maat. egelen die te elfder ure worden getroffen zijn en blijven uit den boze. DE GOEDE STRIJD A.zo staan wij r,u op de drempe» van een heroïsche st.ijd die wij met f.erneid de GOEDE STRIJD Kunnen noemen. GOED, omdat wij de overtuiging hebben van ons programma. GOED. omdat wij die strijd niet wensen te voeren voor peisoonlijke belangen. GOED, omdat bij ons alleen het a.ge.nee belang wordt op het oog gen -oe. GOED. omdat wij er dienen voor te zorge.. dat het niet zou blijven b.j v&t,t loften, maar integendeel zou ge ,c. zijn op het verwezenlijken van ve algemeen plan van welvaart en ge.Ut GOED. ten slotte, omdat hij in het teken siaa. van de kristelijke, vlaam^e e.t gezinde verzuchtingen van ons iie. volk. Ieder van ons diene vandaag en niti0t een grondig onderzoek van geweten ie dve. Ieder van ons diene op entousiasce wi.,z. mede te strijden deze GOfcDE STRIJO. leder van ons diene zijn steentje bij te brengen tot de uiteindelijke en nabije overwinning Ik zal waarschijnlijk maar best beginnen, beste lezer, met je mijn verontschuldigingen aan te bieden omdat ik nu nog je aandacht durf vragen voor een onderwerp dat ogen schijnlijk meer aan afgezaagd is. Maar stel je gerust, ik wil je niet overstelpen met tek- nische bijzonderheden oi principiële kwes ties. 't Wil eerder een vulgariserende mening zijn zoals de jeugd die draagt of toch een deel ervan. Bovendien is het nutteloos er een vaste lijn in te zoekenhet zijn alleen een paar losse flitsen, die een paar fundamentele kwesties behandelen, die spontaan oprijzen in de gedachte van elk normaal mens. Over de wenselijkheid van een Verenigd Europa ga ik niet meer argumenteren .die is er Wij, en ik bedoel alle europese landen, zijn te veel op elkaar aangewezen om dat nog te loochenen; de individualistische tijd. waarbij een staat volledig op zich zelf kon staan, is voorbij; en in dit tijdperk van ia- ketten en supersonische vliegtuigen is het een onmogelijkheid geworden zich op te sluiten, binnen eigen nauwe grenzen, binnen zijn eigen autonomie. Er IS samenwerking, en zij moet verder worden uitgebreid, door een Ja, hier ben ik nog eens. Doden komen niet weer ten zij in spookhistories. Een man die aan 't verdrinken is, komt driemaal boven. Ik ben niet aan 't verdrinken en voorlopig kom ik maar eens boven. Maar waarom Daarom, zegt de boer. Ik vertel u de waarom. Lees voort en ge verneemt het wel. Mijn afscheid heeft meer beroering ver wekt dan ik wel verwacht had. Ik wist niet dat ik zo een belangrijke persoonlijkheid was Wees gerust, ik kom niet even groeten voor een open doek. Het is mij niet naar het hoofd gestegen en het heeft mijn hart niet gepakt. Alles is betrekkelijk volgens de nog in zwang zijnde theorie van Einstein. Wij leven in een klein land en in een kleine stad van dat klein land. Een groot man hier bij ons, is nog maar een klein groot man. Grote-grote mannen hebben wij niet. Wij hadden in ons land één groot man ge had. Hij was te groot voor ons land en hij verhuisde naar Europa. Verleden week is hij naar Bonn geweest om te bemiddelen. Hij is een specialist in het bemiddelen. Hij was nog te klein en is teruggekomen gelijk een kleine man met een pak in z'ijn broek. Gelijk ik zei. vij hebben, maar kleine grote mannen en mijn grootheid kan mij niet duizelig maken. Ik weet dat ik klein ben. Ik ben feitelijk teruggekomen om wille van de waarheid. Ze hebben gezegd en ge schreven dat ik afgedankt was. Er zijn in verband daarmee namen genoemd. Zie, daar is niets van waar en ik wil niet dat iemand in de nek gezien wordt om iets dat hij niet misdaan heeft. Elk draagt zijn eigen pakje door het leven en 't is al zwaar genoeg zonder dat ze hem nog belasten met iets waar hij volledig vreemd aan is. Dat iemand eens een. hoge borst opzet, een beetje boft, is een zondeke dat op voor hand vergeven is. Wie heeft er zich nooit schuldig gemaakt Er zijn mensen die geërgerd zijn omdat er hier en daar bij de tegenstanders een woord van sympatie werd gesproken. 't Zijn slechte honden die door de wolven worden geprezen hebben ze mij gezegd. A.u.b.. ik ben geen hond en de tegenstan ders zijn nog geen wolven. Er zijn in ons tranendal nog menseneters. In onze politiek misschien ook. In ons land wordt een dood- gevonden kiek of konijn niet opgeëten. Dode mensen oei: niet. Daafom over de doden niets dan goed... begrepen En nog iets. Bij mijn afscheid had ik iets vergeten. Partir, c'est mourir un peu en er was een beetje gevoel bij mijn afscheid. Een beleefd mens groet deftig als hij weg gaat. 't Is al. Ik vergat de katolieke formule op de doodbriefnoch bloemen, noch kronen. Mijn onderzeër is niet gezonkenmijn periscoop is niet kapot. De man is het een beetje en verlangt naar rust. Hij hoopt dat hij niet meer zal moeten uitvaren ter verdediging der Waarheid in welke dienst hij steeds gestaan heeft. ledereen herinnert zich de opvoeringen der PASSIESPELEN van FREIBURG, die in Ninove op 8 en 12 april 1957 een overrompelend (letterlijk en figuurlijk) succes kenden. Thans vernemen wij dat dezelfde Truppe een tweede, meer uitgebreide toernee doorheen Vlaanderen onderneemt. Tijdens deze toernee wordt opgetreden in een dertigtal plaatsen, waaronder steden als Mecftelen, Gent en Antwerpen. Ook de VLAAMSE TV betoont voor deze rondreis een meer dan gewone in teresse, daar zij op 14 februari de mooiste passages van het spel uitzendt, passages weiKe worden opgenomen tijdens de vertoning op f3 februari te Aalst. Voor morgen, zondag 9 februari werden de PASSIESPELEN UIT HET ZWARTE WOUD gekomrakteerd om op te treden en de stemmige, moderne Parochiale Zaal van STRiJLAND, GOOIK. De inrichters hebben zioh verplicht gezien de volwas senen ook tot de namtddagvertoning (te 14.30 h) toe te laten, gezien haast alle plaatsen voor de avondvoorstelling (te 19 h) reeds uitverkocht zijn. (40, 35 en 30 F - Kinderen in de namiddagvoorstelling: 10 F) Wie nog met dit uitzonderlijk mooie Passiespel zag aarzele niet, doch bestelle vlug zijn kaarten, (ook telefonisch: Oetingen, 10). Verenigd Europa Nu zitten we onmiddellijk midden in de puzzle: Verenigd Europa, op we.Ke man.er.'/ Het idee van de ene, universele Europes.. staat, met veidwijnen van alle andere euro pese staten is een Utopia, een nonsens. '1 en- zij die universele staat onder dwang zou tot stand komen, door verovering, of op een a..- dere wijze, waardoor het ene land het an dere zou overheersen. DAT is geen Verenigd Europa, maar kort en goed een dwinge,a..u... Een variante op die idee zou zijn Europa te verenigen in een bondsstaat. Dat is ook een staat, maar van een bijzonder soort. Elke staat zou blijven bestaan: met zijn eigen le gering. zijn eigen wetgeving, zijn eigen auto nomie op binnenlands gebied. Maar daarbo ven zou een universeel vertegenwoordigend gezag staan, optredend tegenover de buiten wereld voor het geheel* der staten, wetten uitvaardigend voor hel geheel, en kontrole uitoefenend op de onde. geschikte besturen. Dus een duitse bondsstaat in 't groot. Elk van de Liinder heeft een beperkte binnen landse macht, voor zover zij niet ingaat tegen de universele wetgeving, of de politiek der bondsregering, die alleen optreedt voor wer kelijk ei nstige zaken. Dit sisteem zou teoretisch tot de moge lijkheden behoren, indien men over een fan tastische dosis goede wil of misschien., vrees moest beschikken. Wij mogen met vergeten dat die aaneensluiting vrijwillig zou moeten gebeu.en. Welnu. Wat denk je. zou een frans man toestaan dat een mens van duitse na tionaliteit, medezeggingschap zou hebben op hoger vnak, in de politiek van La Douce Fran ce Er is altijd gestreefd geworden om zoveel mogelijk autonomie te verkrijgen, en nu wordt er gevraagd diezelfde autonomie prijs te geven... Als er reeds zoveel rivaliteit, en bedeKte of openlijke wedijver bestaat over de toeKorpstige hoofdstad van het toekomstige europa, wat zou er dan gebeuren moest iemand beginnen te spreken van een bonds staat. God in de hemel zou Zijn handen op zijn oien en voor zijn ogen slaan. Trouwens, op p.aktisch gebied bekeken, zi„n al onze staten zo verschillend gestruktu- reerd, dat v.ijwillige aaneen sluiting onmoge lijk wordt. Wij zijn nog niet rijp genoeg. m.a.w. het brandt nog niei genoeg achter ons. Er is trouwens ook een gevaar aan ver bonden. Nemen we de hipotese dat een euro pese bondsstaat zou tot stand komen. Aan vaarden we dat het vrijwillig zou gebeuren. Dan komt men na enige tijd toch tot feite lijke overheersing van de ene staat op de ande. e: dat ene land zal zijn het machtigste, het meest dinamische. dat de andere ianden onvermijdelijk, en we nemen aan ook on vrijwillig, in achteruitgedwongen positie zal stellen. Dat is misschien nog het grootse be zwaar. Het zou geen bondsstaat meer zijn, maar een hele boel staten onder het gezag van één enkele. De russische sateiietstaten zijn ook vrij... in teorie. In feite zijn het al leen maar sprekende poppen die bewegen als de Grote Baas aan de touwtjes trekt. Dus moeten wij ons 'houden aan een Er- zats Verenigd Europa: zo nauw mogelijke samenwerking, op zoveel mogelijk terreinen, kulturele uitwisseling. Enzovoort. Dat is meer gesteund op zelfverplichting. We zijn immers Afschaffing van taalgrenzen. Ekonomische en allen zeer aemokratisch... Er zijn internatio nale akkoorden, die elk land moet bekrach tigen, alvorens ze in werking kunnen treden. Het grote bezwaar ligt voor de hand. Een voorbeeld. Nemen we vrijwillig niet Euro- markt of Euratom. In 1930 werd door de Volkenbond zalige gedachtenis in 35 vergaderingen een universele wetgeving opgesteld op de wisselbrief, een zeer goede maatregel. De onderscheidene landen hadden drie jaar tijd om die wetgeving door hun parlementen te laten goedkeuren en uit te vaardigen, ffoe het in de andere landen ge gaan is, heeft hier geen belang, maar in Eelgië is die wet verschenen in... 1953, ge deeltelijk, en volledig in 1955... Dat alles hangt teveel af van dc- landen op zich zelf, van de oppositie in een of ander parlement, van de een of andere regering. In een woord: van de goede wil van een vrij aanzienlijk aantal mensen. Dat zou dus de oplossing zijn samenwer king, eenheidsprijzen, eenheidswetten op in ternationaal vlak. enzovoort, onder een ze kere suprematie van hoge gezagsorganen, ge steund op de zeer zwakke basis van zelf verplichting. Hierbij aansluitend is het wellicht ge boden de woorden van Kanselier Adenauer aan te halen Een verenigd Europa moet gefundeerd zijn op een wereldbeschouwing, met in het bijzonder de kristelijke naasten liefde. Daar ligt gans het probleem. Wan neer Frankrijk al de europese instellingen, hoofdstad inkluis, binnen haar grenzen wil hebben, met alle middelen, dan is dat geen kiisielijke naastenliefde, maar egoïstische Frankrijkiiefde. Het is heel juist gezien dat een verenigd Europa moet gegrondvest zijn op naastenliefde, op onderlinge verdraag zaamheid en tegemoetkoming, maar... waar die te vinden. Neen, als we d3ar moeten op wachten tot we zo een basis kunnen leggen, laat ons dan liever een Europa bouwen, ge grondvest op de vrees voor onze naburen. Wat er ook van zij, of Europa zich vrij willig verenigt of niet, eens zal het één zijn, en als wij het niet doen. dan zullen anderen het misschien doen voor ons, op hun manier, en in hun belang, en dan zullen al onze grote politici de armen ten hemel heffen, en sme ken om de eeen of andere bevrijder. Al te pessimistisch mogen we het nu toch ook niet zien. Er IS al iets verwezenlijkt EGKS. Eurotam en Euiomarkt, die wel nog niet in werking zijn, maar ze ZIJN er toch. In 't kort gezegd de organen zijn er, maar de samenwerking is er nog niet. Nemen we, op kleiner vlak, Benelux. Bestaat al jaren, en al jaren zagen de belgen voor een verbre ding van het kanaal Gent-Terneuzen. voor een Antwerpen-Rijn kanaal. Resultaat: ZERO. Dat is naastenliefde samenwerking, ak koord, maar met vrijwaring van eigen be langen. Het doet komisch aan als men leest dat al die mensen, die de mond vol hebben over een verenigd Europa, te Parijs luzie maken over het toekennen van het statuut van Europese hoofdstad. Komisch, maar mee lijwekkend. als twee hondjes die bioederlijk verenigd zijn, maar vechten als er een vette kiuif te bemachtigen valt. Wij kunnen daaraan allemaal weinig ver andering brengen. WIJ zullen het niet zijn die Eu: opa zonder slag of stoot één zullen maken. Maar IETS kunnen we toch wél (Vervolg op blz. 2). l De Dender klok

Denderklok | 1958 | | pagina 1