Klokke- klanken Vlaenderen die Ceu MASSAAL HULDEBETOON Stad eo Omliggende n Expo 58 verwacht 50 miljoen bezoe kers. Gezien «ze» 180 dagen zal open zijn, maakt dat 1620 uren. Er zijn 38 winketten voorzien voor het afleveren der ingangskaarten. zodat er 13 bezoekers per minuut binnen mogen. Goed geteld maakt dat één man per 5 seconden, aankoop van ticket en kontrole inbegrepen. Wie sprak er weer van «bluff» expositie...? Zonder te rekenen dat, wie binnen gaat. ook naar buiten moet en aan gezien eén uur voor tijd niemand meer binnen mag, moet al dat volk op zelfde tijd buiten. Op zijn beste gerekend zal er per man 4 seconden over blijven. Alle snelheidsrecords zullen daar wel geklopt worden... De slimmekens van het Ministerie van Ekonomische Zaken beweren dat met half-oogst 750.000 man mag verwacht worden. Opgave voor de lagere schooi: 7513000 man op 8 uur binnen en op 9 uur buiten, maakt hoeveel man per seconde? En aan welke «fotes- se» zal er moeten gesprint worden? En wat maken ze ons de volgende keer wijs...? De zetter van onze Denderklok leed verleden week aan kortzich tigheid kwestie van te veel korte drank...? Gelieve zijn missingen te veront schuldigen. De vertegenwoordiging van onze CVPjeugd op het kongres te Leuven was maar slappekens amper 2 mannen en 3 vrouwen. Was de kwantiteit er niet, de kwa liteit was er wèl en verveeld heb ben ze zich niet... wees daar maar gerust in, Het laatste lief dat ze aan Koning Boudewijn toeschrijven zou een griekse prinses moeten zijn. Het zal ook weer niet waar zijn want de grieken staan hier maar slecht te boek: ze betalen hun schuld niet aan de dappersten der Galliërs... In Zijn plaats zouden we ons hou den aan het oud systeem: goesting is koop. Onze zegen op voorhand Voor de lezers die van rekenen hou den: éen dezer weken zullen we samen eens zien hoeveel en wat het het samengaan kommunisten en so cialisten aan deze laatste zal op brengen. Ge zult verschieten... maar in de goede zin, «Aatom» zijn reputatie van Klein Duitsland gestand, gaf 'n indékoers waaraan buiten hollanders. ook et telijke duitsers deelnamen. Bravo... dat noemen we europees voelen. Dat deze duitsers nadien in «De Ster» gingen logeren is toch zeker niet te wijten aan de Volksunie? Schinkenhager, Weinbrand, Aschba- cher... en pataat... de stoel af... Moraaldrinkt Expresso. Het vroegere honden—koerslokaal te Brussel werd omgebouwd tot een Parking 58. Schoon werk minder schoon is echter dat alles er weer in het frans is... Vlamingen blijven er dus best buiten. Eddegaar I «moet» op 30 april van Willem Van Wijnendaele meerijden in de koers voor gentlemen, met Schulte als derde man. «Ouwe baas kan je mee...?» Manager van deze ploeg is de heer William Schinkenhager, die op ge zegde datum een autocar inlegt. Inschrijvingen in «De Keizer» liefst vanaf 24 uur. Rijckaard breekt niet meer his hart»... wel «his neck»... Hoe wilt ge... Mandarin is niet voor iedereen...? Politiebericht: een premie wordt uit geloofd aan elk die inlichtingen kan verschaffen over de inbraak op za terdagnacht in het lokaal van de V.O.S. Geheimhouding verzekerd... De repetities van «'t Geding» duren toch wat laat Zo zeggen de acteurs en regisseur toch. Als daar maar geen huishoudelijke kweddelen van komen...? Het achtste werk van barmhartig- ftpidZalig zijn zij die voor de afwezigen mogen Scotch Whisky drinken (Red Hackle Aged in wood"). Het liberaal *<Vldanis» VérSond vier de zijn ministers Isie&aëirt! 'Lilar en Van Audenhove. Al wat ge wilt... maar die drie kastaars^c vlaams noemen. Met wie houden de blau wen de aap De kaarskensprocessie van verleden dinsdag is buiten alie verwachting gelukt. Een massa ingetogen volk defileerde gedurende meer dan een half uur door de straten der stad Dat doet een kristen mens nu eens deugd aan het hart. En proficiat aan de -organisators. Alles verliep kalm en waardig. Een welgemeend dankwoord aan de heer Burgemeest«j|,eri aan gans het Politiekorps dat, Hnder.de deskun dige leiding van Kcynmiparis Kep- pensf haar taak op zeer voorbeel dige wijze vervulde. Groot nieuwsde nieuwe, moderne, zelfbewegende stadsvuilniskar is eindelijk toegekomen De Karnaval van Munchen is dan toch goed af gelopen...? Voor wie vruchteloos naar het tele foonnummer zou zoeken, kwestie van plaatsen te laten voorbehouden voor «Het Geding» «het» staat niet onder «café», onder «Roxy» ook niet. onder «Zaal Roxy» nog min der. Die namen zijn ten andere té weinig gekend in Ninove. Zie onder de overbekende naam Brik De Jaegher... Men leest tegenwoordig van alles en nog wat over Vlaanderen. Al het goede al het slechte, staat afgebeeld zwart op wit; wit 'at soms geel zou willen zijn. De vraag b. <jft echter of Vlaanderen met dit alles is gediend. Klauwende Leeuwe- vlaggen Op 11 juli op de Ijzerbede vaarten op Zangfeesten met of zonder tricolour, met of zonder Houzee Dit alles bestaat, heeft altijd bestaan, t Bestaat reeds van toen de grote Staat* Chirurgen in 1830 met naald en draad een staat aaneen naaiden, aan wie zij de naam van Belgique gaven met als derde naam BELGIE wanneer alleen de naam bufferzonekon gebruikt wor den. De kreet Vlaenderen die Leu had reeds veel vroeger geklonken. Het was toen nog het synoniem van een Klau wende Leeuw. Het was de uitbarsting van een volk dat wou leven, bestaan, zoals het altijd had geweest. VRIJ EN TAAI...de kreet klonk over de moeras sen van het Kortrijkse. zoals hij later zou klinken over de moddervelden van de IJzer. Maar te Kortrijk was het de kreet van een volk dat wou leven. Een volk dat eensgezind een schitterende overwinning behaalde op de «super mensen» van toen. Aan de IJzer werd het een noodkreet een antwoord op het «Pour les Flamins la méme chose». Aan de IJzer gaf Vlaanderen zijn bloed niet zozeer voor de tweeledige Staat, waarvan het deel uitmaakte, maar voor het onrecht dat ook het Vlaamse volk bedreigde. De zaden, die deze zaajde, het bloed dat die zaden nooit het recht gekregen dat ze vroegen en dat hun toekwam. Het werd ver smoord en uitgeroeid, waar het ook de kop dierf opsteken. Ondanks de Leeuwe- vlaggen, de Vlaanderen Houzee's en Vlaenderen die Leu bleven wij een volk van knechten, een bende die men soms les Sauvages du Nord noemde of de vulgaire Calottins. Wij zwegen als vermoord wanneer men ons een mooie wettekst gaf die dan toch nooit werd uitgevoerd. Wij zwegen or.s dood. balden de vuisten in onmacht wanneer men ons zei «Gij die altijd de Belgische Staat zijn oren af zaagt, om dit of dat te bekomen. Zwijg, want jullie hebben reeds zoveel beko men En de Zonen afstammelingen uit het Kortrijkse strijdperk bogen het hoofd en murmeldenDank U, Waalse Bloeder, we zulien braaf zijn en onze Vlaamse toeter niet meer roeren Op die grond dan is een exploitatie van Vlaanderen gaan woekeren, waar van sommige sukkelaars nog altijd de gevolgen dragen. Voor de «Laatste der Allerlaatste» was Vlaanderen op weg er iets van te maken, helaas! Ofwel faalden de kop mannen. ohvel werden die gewoonweg een dozijn gaten in het korpus geschoten De rest werd de herhaling van vroegere tijden. Kopje buigen en ja knikken. Al wat geel/zwart was werd gewoonweg zwart gedoodverfd. De afstammelingen van hen die te Kortrijk met de vijand hadden meegespeeld, werden helden en de laatste chiek bestond erin goed het Belgisch frans te spreken, daar men het «chte toch niet meester was niet meer dan het Vlaams trouwens. Op die rijpe grond van Vlaanderen's ontreddering bloeide dan een ander soort exploitatie. De politiek. Deze had plots gevonden wat voor sterke stem- menoogst in Vlaanderen lag verborgen. Vlaenderen die Leu werd terug in ere hersteld. Toch Ipield men maar voor alle zekerheid de Leeuw vast aan een sterke ketting. Het was de Vlaamse Leeuw niet meer. maar een oud afgejakkerd cirkus- dier dat men buitenbracht als het in het politieke cirkus van pas kwam om te kunnen zeggen Vlaanderen zie, wij ook staan aan Uw kant». De IJzerbedevaar- ders zagen met verstomming politiekers op hun ceremoniën opdagen. Andere po litiekers lieten Vlaanderen zingen onder een vlag die vol pretentie op de arme Leeuw neerzag. De Leeuwen klauwden, ja... maar enkel nog naar gelang de politieke wind blies. De rode kameraden gaven ons een echte Vlaming in één van de ministeries, en jachtten hun plicht volbracht, ten minste als ge de rijke woordenschat die Mr van den Eynde aan Vlaanderen le vert, niet meetelt. De vertegenwoordigers van het flauw ste pastelkleurtje van onze politieke re genboog zij die altijd de verdedigers waren van La belle France vinden plots dat zij ook iets gemeens hebben met het volk van de «Lion» zijn zij ook misschien geen kristenen Hun ministers brengen het reeds zover, dat zij onze taai volgens de assimii metode gaan leren zo komen ze misschien klaar voor de volgende kiesstrijd... Voor ons kristen mensen die het eigenlijk nog het meest nodig hebben blijft de zaak hopeloos. Het wordt een eindeloos gepalaber. Veel beioften die weinig of niets ter zake aanbrengen. De partij van de eenheid ziet lankmoedig toe hoe enige koppen die dan effenaf de mizerie van Vlaanderen uitbuiten onder de mom van Unie, het Kristen Vlaanderen aan 't verscheuren zijn. En ondertussen klinkt links en rechts wat vroeger een strijdkreet was VLAENDEREN DIE LEU Arm Vlaanderen, arme Vlaamse Leeuw die alleen nog mag dansen naar de pijpen van de politieke jamboel. Gelukkig steekt daar ergens in het Vlaamse Land de echte Klauwaard zijn poot omhoog. De gezonde, plezante Geest van Vlaanderen steekt de kop op. Tijl laat de Leeuw klauwen en... het Parlement geeft toe... Vlaanderen krijgt zijn dag op de Expo En of die dag dan alleen alles gaat ver anderen of die dag volstaat om aan de gehele Wereld al de rijkdom en het scho ne dat Vlaanderen bezit te tonen? Neen, maar die dag betekent een overwinning van het echte Vlaanderen, van de echte «LEU» die boven alie politiek staat. Die dag zal tonen aan «La chère Belgique» dat er onder die naam een meerderheid leeft die schoon is, kristelijk en Vlaams. Maar om Gods wil. Tijl, laat u ook de mond niet snoeren Dan zullen wij ge rust en fier kunnen meeroepen Vlaen deren die Leu» en misschien kunnen verbroederen met de andere leeuwen ge weet wel, die van den «Union fait la Force». Maar laat ons dan eerst en vooral met Tijl, in onze rangen de Eendracfit zoeken die ons de MACHT zal geven. aan O.l. VROUWKEN te NINOVE I Drie duizend gelovigen op de Sluiting der Lourdesnoveen f l De prachtige O.L. Vrouwkerk Zelden was de prachtige dekenale kerk zo nokkensvol gevuld als thans. De intrede Op dinsdag 25 maart werd de noveen ingericht door het Verbond der Kristene Mu tualiteiten besloten in de OL Vrouwkerk te Ninove, ter gelegenheid van het jubeljaar der verschijningen te Lourdes. De acht voor gaande plechtigheden gingen reeds door in ons arromdissemént te Gdraardsbergen Zandbergen Aalst-Mijlbeek Zottegem Lede Hofstade Herzele St Mana- Oudenhove. Tijdens de laatste voorbereidingsdagen werd een aanzienlijke deelname gemeld uit de omgeving, wat een ruime aanwezigheid liet vermoeden. Nochtans werden alle ver wachtingen nog overtroffen. Werkelijk, de verering van O.L. Vrouw ken door ons volk. is niet enkel traditioneel, zij is een realiteit. Ook het uitgelezen weer Was niet vreemd aan de grote volkstoeioop. Een menigte van drie duizend mensen was samengestroomd om hulde te brengen aan O.L. Vrouwken van Lourdes. De Kaarskensprocessie De indrukwekkende plechtigheid van de kaarskensprocessie is onvergetelijk. De door tocht der processie duurde ruim 25 minuten. Gans die massa schreed biddend en zingend door de bijzonderste straten der stad, onder steund door de Katolieke Harmonie «Een dracht» en door een auto met luidspreker. En dan die honderden dansende kaarsvlammen, zoveel lichtjes in de duisternis... evenzoveel zinnebeelden van de lichtende Lieve Vrouwe in de donkere wereld van ziekte en ellende Opgemerkt werd het beeld van Onze Lie ve Vrouw van Lourdes en de groep Berna- dette, uitgebeeld door de leerlingen van de Zusters der Heilige Harten. Maria, Heil der Zieken Ondertussen waren de ziekenauto's in vuLe bedrijvigheid om de honderd zieken op hun bestemming te brengen. De zieken kre gen vandaag de ereplaatsen in het hoge koor. dicht bij het aitaar. Hoeveel maanden en jaren was het geleden dat sommigen onder hen nog een kerk konden bezoeken. Ontroe rend was dan ook het venoop van de ver dere plechtigheden de H. Mis. de H. Com munie. de Zegening der zieken en de aan roepingen tot O.L,. Vrouw Heii der Zieken en Troosteres der BedruktenWas deze dag een hoogdag van nulde aan O.L. Vrouw, net was ook een dag van zegening voor de zieken. NINOVE Z ONDA GDIENST Mr W. DE GEEST Burchlstraat BERICHT AAN DE BEVOLKING De Technische Diensten van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen ver zoekt ons mede te delen Om reden van technische aard (bouw van nieuwe bruggen, aanleggen van nieuwe la nen) kan het lossen en vervoeren van de kleine wijzer die moet aangebracht op het Paviljoen der Verenigde Staten in de Expo '58, niet op het geplande station van Ternat gebeuren. Dit stuk, dat een lengte heeft van 38,16 m en 78 616 kg weegt, zal op het Station Ninove overgeladen warden op een serie van drie tractors met truck, en via Stationsstraat Beverstraat en Burchtdam naar Brussel vervoerd warden. De snelheid van het kon vooi is op 5 km per uur bepaald. De operatie moet noodzakelijk en weer om technische redenen dinsdag in de voor middag geschieden. Aangezien dit transport soms zeer sterke trillingen veroorzaakt, wordt in de kerk duurde ruim een half uur en dan nog stond in de twee portalen een opeenge pakte menigte te reikhalzen om toch maar ie,s \an de piechitgheden te kunnen volgen. Alle gangen stonden volgepropt en het uiter ste hoekje werd bezet. Prachtig beeld voor het oog... prachtiger beeid nog voor het gelovig hart. De Volksmis Te midden van gelovigen en zieken was een eenvoudig tafelaltaar opgericht waaraan Zeereerwaarde Heer Deken, plechtig geas sisteerd. iiet H. Misoffer celebreorde. De Missa «de Angelus» werd geestdriftig door de aanwezigen meegezongen onder de leiding van EerWaaude Heer Verroken en het zang koor van het St Aloysiuskollege van Ninove. Eerwaarde Heer Van Moer, onderpastoor van Ninove, en één van de grootste bezielers van deze plechtigheid, hield een korte toe spraak tot de zieken om hen geiuk te wensen deze plechtigheden te kunnen meemaken en spiak zijn dank uit tegenover de massa aan wezigen om hrn deelname. Hij smeekte O.L. Vrouwke deze menigte te willen zegenen. Een zestal priesters deelden de H. Com munie uit aan de gelovigen, tot aan het einde van de H. Mis. Zegening met het H. Sakrament Zeereerwaarde Heer Deken zegende ver volgens de zieken en de gezonden met het H. Sakrament. De aanwezige priesters deden onder het uitspreken van de Lituigische ze gen. de handoplegging bij de zieken, ui na- voiging van wat Kristus en de apostelen deden als een overdracht van zegen en genade. Eerwaarde Heer Van Moer deed namens de zieken de aanroepingen van Lourdes Heer. indien gij wilt kunt gij mij ge- nezen O.L. Vrouw, toevlucht der kran sen b.d voor ons - Heer. wij geloven in b. Heer. wij hopen op U, Heer. wij bemin- H. Bernadette, bid voor ons En zo eindigden dan deze indrukwekkende piecnogneden, die in het hart en de herinne ring van velen die deze hebben meegemaakt zunen bewaard blijven. de bevolking der genoemde en aanpalende stra.en er toe verzocht i) Ane vensters open te zetten. 2> In huis alle kristallen en andere vazen op een zekere afstand van elkaar te zetten om scheu ren of breken door trillingskontakt te voor- 'umen. Zware lijsten en hangers voor een paar uren af te haken. De marktkramers worden er toe verzocht hun kramen zo ver mogelijk achteruit te zet- tn. ten einde de beschikbare breedte der straat zo groot mogelijk te houden. Parkeren S 'S °P deze daK in Ovengenoemde straten ten strengste verboden. PolUle en Rijkswacht zal bovenge noemde maatregelen streng handhaven. NOTA VAN DE REDAKTIE reemt Maatscha^enz enz «Skï iL menlng een beetje te °P; het gemeentebestuur uelifk ïirk «n° met VOür 20rgen dat Si P een ander gebeurd of ten verwittigd word!*? Pewo!king ftr voeger van C.V.P.-JEUGD NINOVE MAANDAG 31 MAART 1958 te 20 U. in het «Middenstandshuis» spreekt Mter LEO LINDEMANS over CV P-programma en de Vlaamse problemen Alle simpatisanten worden er verwacht (Vervolg «STAD en OMLIGGENDE» op laatste bladzijde)

Denderklok | 1958 | | pagina 2