Beschaving der Zwarten Feestzqptl Zusters H. H. Harten van Paul De Mont PRAATVARIA... ZATERDAG 12 APRIL BELOKEN PASEN 13 APRIL Jaiv/ Join «on lm*! .nobiowoa ti'.ni ri'jddori VT a-j cub ?J i i Postcheckrekening 478685 Het gaat hier niet over dè zwarten, maar over de zwarten - alias onze zwar te kongolese broeders, de échte dus, waarover sinds vier jaar Zijne Nulliteit Minister Buisseret de plak zwaait. De blauwe waal wiens naam onze meeste lezers wel onbekend zal zijn, Is de man hier voor de meesten on bekend, in Kongo zelf is hij berucht geworden om al het goededat hij in de kolonie verrichtte of deed verrich ten. waaronder zijn altijd partijdige be noemingen wel de hoofvogels waren. Om U deze pretentieuse blaaskaak in enkele lijnen te typerenbij het bezoek van Koning Boudewijn in Kongo, en uit schrik niet genoeg op te vallen nevens de witte uniformen van de echte kolo nialen, deed Minister Buisseret zich een parelgrijs jacquet en dito buis maken, met de klare bedoeling zijn eigen zelve aan de aandacht op te dringen. Daar is hij althans in gelukt, want nooit hebben de negers meer op hun blote billen ge kletst van de pret, bij het zien van dat spektakel. Maar daarover nu niet, elke vogel mint zijn eigen pluimen en de uil vindt de zijne de schoonste. Waar we het willen over hebben is over iets heel anders. Toen op 2 april jl. de Kamer beraadslaagde over het budget van de Kolonie werd door Baron de Vleeschauwer (CVP, oud-minister van Koloniën) hierbij gesteund door dhren Wigny en Dequae (beiden CVP en oud- ministers van Koloniën) volgende be denking aan Minister Buisseret gestuurd Ik houd er aan uwe aandacht te vestigen op het feit dat, onder het bewind van Minister Buisseret, de kolonie van uit zijn kabinet bestuurd wordt door een twintigtal attachés die werken boven het hoofd der ver- c ant woordelij ken in Afrika. Verschillende dezer attachés wer- den pas aangeworven, hadden nooit e de Kongo gezien en stonden versteld bij het afhandelen der meeste zaken. Zij hebben het bestuur in Kongo ont- redderd en alles door mekaar gegooid. Dat zijn gekende feiten waarover elkeen in Kongo klaagt Mr Buisseret heeft daar niets op ge antwoord kan daar niets op antwoor den, want zijn populariteit in de kolonie heeft hij zelf kunnen meten aan de goe de ontvangst hem bij zijn laatste bezoek beschoren. Volgens het linkse blad L'Echo du Katanga was er bij zijn aankomst op 23 februari jl. ongeveer 2500 man witten en zwarten aan wezig op het vliegveld, niettegenstaande het uur van aankomst zorgvuldig ge heim was gehouden. Eenmaal de revue gepasseerd, ging een kolossaal huilcon cert op en werd de minister letterlijk begraven onder uitroepen alssmijt Beweren dat hij geen angst kent is één der formidabelste leugens die de mens heeft uitgevonden, want geduren de gans zijn leven is de mens beïnvloed door de angst. Niet de physische angst die het zweet doet uitbarsten en koude rillingen over de rug stuurt. Die angst kan men mees ter worden Maar de psychologische angst... Iets waarnaar ieder mens handelt, zonder er zich zelf volledig rekenschap van te geven. Angst komt reeds tot uiting bij het kleine kind. Het wordt vastgehouden, gebonden, beduveld en beschermd, omdat het niet zou vallen of een bloedneus oplopen. Angst, op schoolgoed gedrag en vlijtig werken uit angst voor de straf. En hij die er dan toch zijn botten aan veegt en alles aan zijn hielen lapt, wordt versleten als een slecht element of een nietsnut. Angst, in het leven, voor alles wat roepstem van de man met de strepen. Angst, in fet leven, voor alles wat hem buiten ontslag saboteur enz... Tot diep in zijn blauwe darmen ont roerd, vluchtte de minister zijn auto binnen en stoof er met gesloten raampjes vanonder, op de wielen ge volgd door honderdtallen manifesteren de autos die hem onder voortdurend toeteren, tot aan de residentie van de gouverneur vergezelden... waar hij ontvangen werd door een groep hoog studenten die, op hun beurt, katoen ga ven. Onmiddellijk werd het ijzeren hek ken dat de hovingen van de residentie omgeeft, met dikke ijzeren kettingen afgegrendeld, terwijl door de manifes tanten pétards en ander vuurwerk de hof ingegooid werden. Buisseret liet zich niet meer zien. Laat in de nacht reden vele autos met huilende klixons rond de residentie waar de minister verbleef, terwijl een sterke afdeling politie de ganse omtrek bewaakte. Een gewapend kommissaris bracht zelfs de nacht dpor in een salon. Dat ge daarover weinig ,iij"tf©ze 'ga zetten gelezen hebtKan hét ook anders, als men weet dat het hoofd der pers- diensten in Kongo een kftïatuur is Van 'Jt: niet voel weet. De politiek is een heksenketel. Het is gevaarlijk er u rond of bij te wagen als ge niet volledig op de hoogte zijt. Zonder het te weten of te voelen wordt ge door het zeer ingewikkeld raderspel gegrepen en... verongelukt. Om aan politiek te doen moet ge spe cialist zijn in het vak. Ge moet, ten an dere, in alle vakken specialist zijn, op gevaar na gerangschikt te worden onder de «ongeschoolden». Specialist zijn ver onderstelt gewoonlijk een speciaal di ploma. Er zijn nog enkele uitzonde ringen op de algemene regelom brand- koffers open te breken moet ge specialist zijn maar het diploma is niet vereist. Om politieker te zijn moet ge spe cialist zijn het diploma is niet nood zakelijk. Er zijn ncfc enkele andere vakken van minder belang, waarvoor er geen diploma nodig is, genjt (het is zonder kwade&badoeiing) gazetschrijver en E^nrjp&ialist dat is een man die in een bepaald vak, maaron één onderdeel van het vak, thuis is; en van de rest Buisseret een zekere Meneer DetrV*—fy*. die ginds leeft en beveelt als een •po tentaat. Het is treurig te moeten vaststellen hoe vier jaar blauw bewind onze kolonie gebracht heeft waar ze nu. staat, met een Universiteit en officiële scholen waar méér professors zijn dan leerlingen met benoemingen^ hogere rangen van onbevoegden diealleen als referentie hun liberaal" of rood; lidmaatschap kun nen'inbrengen. Dat de echte kolonisten, die jasen lang bewijzen van hyn bevoegdheid ge geven hebben, dit alles met leoe oglh aanzien hoeft wel geen betoog. Grdot is dan ook de verbittering die onder hen heerst omdat hun op een gewetenloze manier een rechtmatige beloning of be noeming ontstolen wordt, niettegen staande door de bevoegde instanties ip België op het ongevoeglijke van' de mi nisteriële handeling gewezen werd. Maar wat baten kaars en bril, als de ministeriële uil niet zien wil Het scheen ons nuttig.dat ook hier, in het moederland, de sluier even gelicht werd over wat in Kongo aan het gebeu- ren is en waaraan absoluut een einde moet gesteld. Een einde dat we van nu af aan met zekerheid kunnen vastzetten op 1 juni e.k. dag der verkiezingen en der afrekening met een regime dat, dank zij de liberale huichelaars, het land en de kolonie langzaam maar zeker de dieperik in helpt. Maar daar geven ze niet om. als hun godsdiensthaat maar bevredigd wordt! Waar iki al die zwarte gedachten gehaald heb-? Ik weet het niet ze zijn zo in mijn hoofd opgekomen gelijk de oprispingen in de maag bij een slechte spijsverte ring. De gelegenheid is geweest: de Vlaam se Televisie van dinsdagavond. De socialisten vierden de zestig jaar van Achiel. Ik geloof dat het heugelijk feit van Achiel zijn eerste jammerkreet, ,te Brugge, herdacht werd. Het schijnt dat het een wereldschok- kénde gebeurtenis was die in de geschie denis der mensheid met gulden letters ïal geboekstaafd worden. ^Er was geen politiek mede bemoeid en we zouden er niet aan gedacht heb ben dat zó een onschuldig iets kon die- né& om er politieke munt te slaan ware" het niet dat de sprekers zelf er m£t klem op gewezen hebben, dat het geen politiek was. a De inleiding werd verzorgd door de Polderbison. Ik had het conterfeitsel van de Joe nog nooit gezien en ik had er mij een gedacht over gemaakt dat er van verre of van bij niet op trok. Eerlijk waar, ik zag hem, in mijn verbeelding, voortgaande op zijn schrij ven en spreken, als een dikke, ronde brouwersgast met een kleur gelijk een rode pioen en een stem die wat weg had van de stem van God op de berg Sinai. Ik kreeg te zien: een kalm ingetogen gezicht van een verstorven Benediktijn; ik kreeg te horeneen stem die niet de minste hartstocht verried. Ik moet be kennen dat ik mis was in mijn opvat ting over de Josse, over zijn uiterlijk en zijn karakter. Misschien had de Josse een gelegenheidsgezichtje opgezet om voor de kiezers pardon de kijkers te verschijnen. Ik weet niet of het waar is het ligt in de lijn der mogelijkhe den. Achiel zijn gezicht hebben wij méér moeten bekijken. In de tijd dat de cultus van de persoonlijkheid in volle mode was, hebben de grote portretten van Sta line, Degrelle, Spaak en Achiel, mal kaar grote corv:urrentie aangedaan. Achiel is een specialist in de politiek. In de politiek is hij een groot man. Ware de politiek er niet geweest, Achiel ware er niet geweest. Iedereen zal het met mij eens zijn om te zeggen dat hij het uit zicht niet heeft van een idealist. Voor mij heeft hij het uitzicht van een olijke boer. Ik zeg niet dat hij het is. Ik beweer ook niet dat iedereen hem ziet als olijke boer. Ik geef mijn persoonlijk gedacht weer. Een politieker, die bedreven is in de stieL moet met de waarheid kunnen omgaan alsof ze een vrouw van lichte zeden was. Achiel heeft Dinsdagavond gezegd dat iedereen hem dankbaar was. Niet alleen de regeringspartijen, maar zelfs de CVP. De enen zeggen het zei hij de anderen niet Watblief Achiel? Op dat historisch woord komen wij wel eens terug met het leven iets te maken heeft. Voor het beroep dat men kiest, voor de men sen waar wij met leven. Iedereen staat er voor als voor een man die men wan hopig tracht te negeren. In 't leven wordt er met de ellebogen gewerkt, er wordt geduwd...uit angst van slaag te krijgen zou men liefst zelf eerst kloppen met het gevolg dat onze maatschappij een gedurig wringen en stoten is uit angst van op het kantje te blijven staan. De mens verduikt zich zorgvuldig achter een masker van goed wil en vriendschap, terwijl in zijn binnenste nog altijd de angst leeft dat hij zal voorbijgestreefd worden door hem die men op dit ogenblik met het woord vriend betiteld. Iedereen, in onze schone wereld, is bezield met een drang om zich hoger op te werken. Iedereen leeft in angst voor de mislukking die zo schijnt het elke dag op hen loert. Of dit dan nog wel leven is Zeker! Het is niets anders dan dit: PRIJZEN DER PLAATSEN: Eerste Rang: 40 F Tweede Rang: 35 F Derde Rang: 25 F NUMMERING DER PLAATSEN In de zaal ROXY Geraardsbergsestraat (tel 320.57) voor de opvoering van zaterdag 12 april In 1 MIDDENSTANDSHUIS Beverstraat (tel. 311.54) voor de opvoering van zondag 13 april heid maken. 1 Of er dan niets aan te doen is Of er geen uitgang bestaat waardoor men die angst kan vergeten? Misschien wel, als ieder mens er zich rekenschap van kan geven dat die angst alleen maar be staat in zijn verbeelding dat het iets is dat alleman bezield. Indien daarmee een beetje rekening zou worden gehóu den, zou ons leven misschien wat zon niger worden. A Een beetje meer echte goede wil, om de angst van een ander te begrijpen als iets dat ook in ons bestaat als'jets TELKENS TE 20 UUR. Moest het zo niet zijn, ons tranendal ware een aards paradijs. Maar daar wer den onze eerste voorouders met een vlammend zwaard verdreven en als herinnering kregen ze de angst mee. Misschien wel de ergste straf die zij opliepen, omdat het van dan af begon met het wantrouwen, het judassen enz... In onze moderne atoomwereld waar de babys al leren dat er soorten uranium bestaan, en dat de televisie ons alle nieuws van binnen- en buitenland in onze zetel brengt is er nog niets veranderd. De angst blijft altijd bestaan. Men sen stellen zich te weer tegen denkbeel dige verhalen die ze dan tot werkelijk- dat niet tegen ons is gericht, maar. dat bestaat als bescherming, zoals een ègei zijn stekels draagt. Onder de Antenne Angst aio lilwli ntvv ua» "v» Y* r Het Geding van Onze Heer" :.n

Denderklok | 1958 | | pagina 1