De Afrekening Onder de Antenne Zen Sociaal Onrecht Het Nationaal Orkest van België Tv^ derJaargane FVjjs per nummer 2 F. Zondag 27 april J958 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 Ninove Telefoon 327.27 Wij hadden overschoen van gelijk toen we in ons artikel van verleden week voorspelden dat onze regeerders meer zin hadden zich te goed te doen aan de wellustige stemming geschapen door de opening van de WT, dan zich behooilijk bezig te houden met de staatszaken, lot Kamerontbinding konden ze maar moei lijk besluiten. De aarzeling, waarvan Van Acker en consoorten bij deze voor hen pijnlijKe beslissing hebben blijk gegeven, bewijst ten overvloede dat ze met onrust het strijdperk betreden. Ze zijn niet zozeer ongerust omdat ze aanvoelen misdaan te hebben tegenover de katolieke meerder heid van de bevolking, maar vooral om dat ze in hun eigen rangen de worm voelen knagen. Ze voelen zich derhalve niet tot de strijd paraat en evenmin ligt een heruitgave van de achttien maanden legerdienst voor het rapen. Het enige dat ze nu in extremis nog trachten goed te maken is een sinds lang beioolde .ner- aanpassing van de wedden der staats ambtenaren. Of dit echter zal volstaan als aanhef van de komende afrekening, betwijfelen wij ten zeerste. Het heeft niet mogen baten, bij her haling. de regering in de minderheid te stellen; het heeft niet mogen baten nuttige amendementen en suggesties voor te stellen, de ploeg an Acitei heeft volhard in de boosheid en aan deze boosheid zal op 1 juni onwederroe- pelijk een einde worden gesteld. Het zal de Komende weken niet nut teloos zijn zelfs bij herhaling de euveldaden van deze ongeluksiegeiing aan de kaak te stellen. DE REGERING HEEFT ONS GELD VERKWIST Niettegenstaande een buitengewoon gunstige conjunctuur en veel grotere inkomsten dan gelijk welke andere re gering, heeft zij overal geld geleend aan steeds zwaardere voorwaarden en heeft zijn niets gedaan om de aanpassing \ooi te bereiden van s iands uitrusting aan de vereisten van deze tijd, noch op het kultureel vlak, noch op het wetenschap pelijk vlak, noch op het technisch vlak. DE REGERING BRACHT TWEEDRACHT De regering bracht de schoolstrijd in het land en verspeelde aldus haar krachten aan het verdelen van de Bel gen in twee kampen. Slechts in 1954 hebben ze voor het eerst vastgesteld dat het officieel onderwijs verwaarloosd wasWas het Ministerie van Onderwijs vóór 1950 niet in handen van de socia listen? En moet daarom een aanslag gepleegd worden op het vrij onderwijs? Vlamingen, let op uw zaaklaat uw vrijheid niet aan banden leggen. ij hebben te beslissen of de gewetensvrij- neid, de vrijheid van opinie, zullen ver nietigd worden door een nieuwe fana tieke regering grootmeester in de verspilling, onbekwaam het land te laten genieten van de voorspoed, onbekwaam de vrijheid te eerbiedigen, dan of wij onze plaats zullen innemen en onze wel stand zullen waarborgen in het Europa van morgen, dan of de vrijheden zullen stand houden, of de vrije verenigingen^ instellingen en inrichtingen verder zul len blijven bestaan in dienst van _de.be- volking. DE REGERING WAS SEKTAIR EN PARTIJDIG Waar zijn nog de staatsambtenaren die ronduit durven uitkomen voor hun overtuiging? Hoe dikwijls werden d^ kristelijke vakbonden niet uitgesloten bij besprekingen van arbeidersï^angen Gaan de belastingen van iederebn niet' uitsluitend naar het officieel onderwijs? Wat gebeurt er met alle vrije érga#!§a- ties: jeugdbewegingêriT- scköoi-- en be roepsoriëntering, krrruluile hiRp.? ffeen cent meer. Werkelijk, deze regering- heeft geen nationale politiek gevoerd" maar de po- litiek van een partij, gedreven dqpr haar anti-klerikalisme. DE CVP IN HET STRIJDPERK Dit inventaris is verre v:?n volledig. Een eerste algemene synthese is reeds begonnen op de Kaderdag van rijheid en Demokratie van zondag 20 aprilen degenen die vreesden dat het roest er zou inzitten, zijn bedrogen uitgekomen. Er was inderdaad DE grote belangstel-^ ling, wat wel bewijst dat het bij onze sympatisanten menens is. Daarbij heb ben de eminente woordvoerders zich niet alleen beperkt tot het schoolpro bleem alleen, maar een breedvoerig overzicht gegeven van de verschillende sectoren waar de regering de persoon lijke vrijheid door etatisme verving en waarvoor ze op 1 juni door de kiezers zal ter verantwoording worden geroepen Ging deze kaderdag door voor vijf duizend militanten in gesloten kring, dan krijgen we op 18 mei de massale manifestatie, ten aanschouwe van gans liet land en van de duizende buitenlan ders, waarop de motivering zal bekend gemaakt worden van het vonnis dat op 1 juni zal worden uitgesproken en waar door de vrijheid en de demokratie terug in ere zullen worden hersteld. De sti ija is zo belangrijk dat niemand mag ontbreken op deze betoging. Ik mag het wel verklappen dat we voor het ogenblik met drie man aan de redactie staan van «Onder de Antenne». «De Denderklok» is van haar tijd. Een beetje overal tot in de ministeries toe is het de mode ten minste twee hoge ambtenaren te hebben voor één plaats die zo belangrijk is dat er niets te doen is, omdat het werk door lagere bedienden gedaan wordt. «Onder'de Antenne» heeft drie amb tenaren die* om de beiirt schrijven. Num mer 1 is^en"opfcmistknummer 2 is een pessimiS<Sj|p nümmaijM is een realist A lk beU^ffïmiaer $^~er is hier geen spraak vair politiek. De politiek wast de vrienden wit als «engelkens die uit bad komen en maakt de tegenstrevers zwart als de zwartste duivel uit de heL Het is daarom dat ieder weldenkend mens van oordeel is dat politiek een vuile boel is. De TV heef; de plechtige opening van «Expo 58» uitgezonden. Daar is niets tegen in te brengen. Dat is reklaam voor de Expo. De» man met de camera heeft, onder de merkwaardigheden die te zien wareiv het beeld weergegeven van een minister die een zalig dutje deed, terwijl de grote 1 ui' "hun redevoering afstaken. En hij hee£t er nadruk opgelegd en hem rede lijk lang laten zien. Verder heeft hij twee van de hoge gasten want er wa ren toch geen andere dan hoge gasten weer aaei nadruk te zien gegeven, die een plaatje aan 't slaan waren binst de redevoering^, Bat is, op zijn minst, bedenkelijke ''humor.. De grootste oorzaak van ruzie onder de mensen, in alle lagen van de samen leving, is de gekwetste eigenliefde. Dè humorist kan daar een vuurtje aangestoken hebben dat niet meer te blussen ik. Laat daar nevens staan de afwezig heid van de ministers op de inwijding van Civitas Dei, nogmaals onderlijnd door de aanwezigheid van oud-minister Rey op de inhuldiging van de protestant se vergaderzaal. Minister Rey is van huis uit protestant, gelijk Achiel en Larock van huis uit Rooms zijn. Laat daar nevens staan de ploerten streek van de Franse persfotografen op het hofbal... En ge krijgt een heel lage dunk van de opvoeding en de kiesheid van onze moderne elite. Er bestaat nochtans een moraal voor iedereen. Er is een kristen moraal voor de kristen mens en een lekenmoraal vcor de heiden. In de kristen moraal is de beleefdheid de pasmunt van de naastenliefde. Zij is niet de som van bepaalde gebaren en bepaalde woorden dat is maar zinledi ge mascarade. De beleefdheid steunend op kristen moraal zorgt er voor dat wij niemand zeer doen. De leken moraal op heidense leest geschoeid, kent geen liefde. Het heiden dom is altijd liefdeloos geweest, tenware eigenliefde ook aanzien werd ais een vorin van liefde. In de leken moraal is beleefdheid de pasmunt van het zelf respect dat voortkomt uit eigenliefde. De heiden die wil doorgaan voor een beschaafd en fijn mens, ontzegt zich daden en woorden die lomp en kwetsend zijn. De 1'oto van de slapende minister is geen «goede mop» voor mij, omdat hij liberaal is en is 'n ploertenstreek ais ik ook liberaal ben. En als ik aan al die fijne menheren zeg dat ze lomperiken zijn, weet ik niet welke politieke kleur ze dragen en ik zeg het niet omwille van hun kleur. Ik zeg het omdat het de waarheid is en het nog altijd een gees telijk werk van barmhartigheid is de onwetenden te leren ZONDAG 11 MEI 1958 te 20 uur Wat met de Bijwedden van het Onderwijzend Personeel der Gemeente- en Aangenomen Scholen STAD NINOVE Feestzaal van het Instituut der Zusters van de H. Harten 75 uitvoerders op 100 rrs2 podium. DirigentGODFRIED DEVREESE Directeur van het Conservatorium te Mechelen ingericht door De Davidsfondsafdeling van Ninove, De Koninklijke Katolieke Harmonie "EENDRACHT,, Ninove onder de auspiciën van HET MINISTERIE VAN OPENBAAR ONDERWIJS, Dienst voor Volksopleiding Toegangskaarten 20 F. Korting aan de leden van alle jeugdgroeperingen en kultureie verenigingen die zich in groep aanbieden. Inzake Wedden één schandelijke uitzondering in onze stad Een meer omstandige uitleg is over de belangrijke aangelegenheid der bijwedden voor het betrokken personeel wenselijk, zon der daarom te vervallen in een technische uiteenzetting. De aanneming door de stad van somm.ge scholen van het lager- en bewaarschoolonder- wijs. nl van de school in de St Jorisstraat, deze van de Koepoortstraat en deze van de Burchtdam. behelst hoofdzakelijk de gelijk- schakeling der wedden van het personeel aan deze der gemeentescholen: Er bestaat echtei een merkwaardig verschil tussen de wedden van de gemeente- en aangenomen scholen, enerzijds; en deze van het peisoneel dei staatsscholen van dezelfde graad, anderzijds. Zie hierna de respectievelijke weddescha- len Gemeente- an Aangenomen Scholen Beginwedde lager onderwijs 56.400 Eindwedde lager onderwijs 10-.4J Beginwedde bewaarschoolonderw. 48.9bü Eindwedde bewaar.-choolonaeiw. Staatsscholen Beginwedde lager onderwijs Eindwedde lager onderwas Beginwedde bewaarschoolonderw. Eindwedde bewaai schooier dei w. Hier dus nog een bewijs der «gelijkheid» in ons «Nationaal Ord-iwijs». Let wel dat hst personeel der gen ante- en aangenomen scholen hetzelfde diploma heeft en dezelfde F F F 88.800 F 69.600 124.800 60.000 106.000 F F F F prestaties levert als dit van het staatsonder wijs. Wie het punciep «Voor gelijk werk. gelijk loon» huldigt, kan hiermede geenszins vrede nomen. Juistheidshaive moeten wij hier aan toevoegen dat bovengenoemde wed- deschaien bisiswedden zijn en da. hier op de normale verhoging van de index ten be drage van 15% moet worden geiekend. Tol de soktor lager- en oewaarschoolon- derwijs behoren eveneens de aanneembare scholen. Deze zijn het St Aloysiuskollege en liet instituut van het Klooster der II. Harten. Dit personeel geniet dezelide bnsiswedde- schalen als dit van de gemeente- en. aangeno men scholen. doch zonder en.ge bijwedde, uit maakt dus 10% minder. Vergeleken met de staatsscholen is de ve. genjtu. ,j «»og n«.- g.uiiter nl. voor het lager onderwijs 13.200 F van de begmwedde en 22.320 F var. de eind wedde minder voor het lager onde. wijs; en lf.040 F va.i de beginwedde cn 17.200 F van de eindwedde minder voor het bewaarschool- onderwijs. Daar de stad officieel geen verantwoor delijkheid draagt van de aanneembare scho len. kunnen wij momenteel niet meer dan de schrijnende ongelijkheid en het sociaal on- reent, ook op dit terrein van net onderwijs, onderlijnen, en hebben wij het hierna enkel over dc gemeente- en aangenomen scholen. De Willekeur der Bijwedden De Staat, in de persoon van minister Ver- meyien, ook op de hoogte van deze ongcojk- heia, liet aan de gemeenten toe vanaf 1 mei 1954 hun personeel een bijwedde te verlenen van hoogstens 15%. Waarom 15% het personeel der gemeenten niet dezeltcie wedde mag verdienen dan dit der staatsscho len. We willen hier geenszins zeggen dat het personeel der staatsscholen teveel verdient maar wij stellen enkel vast dat het per»o ïr.e. der gemeente- en aangenomen scholen, ve - geleken met hun kollega's uit het staatson derwijs, te weinig verd.enen. Merk wel dat de bijwedden uitsluitend van. de willekeur der gemeentebesturen af hangen en dat deze de bijwedde ai of niet ol slechts gedeeltelijk kunnen ve: lenen. Het is wat men met stadhuiswoorden noemteen fakultatieve of een niet-verplichte uitg.ue. Dt bijwedden hebben een terugslag op het be drag van het ouderdomspensioen. Daarbij komt nog dat de Staat hoe hoger de bij wedden worden minder en minder tussen komt, zodat het uitbetalen van 15% bijwedde wij beamen dit ten volle voor de ge meenten in 't algemeen, en voor onze stad in het bijzonder, een zware financiële uitgave vertegenwoordigt. Lonen en Wedden eerst Eerst wat moet; daarna wat kan. Lor.en en wedden komen wel op de eerste plaa.s voor wie personeel tewerk stelt, ook voor de stad. Ook de rechtbanken handelen in die zin. «Het loon der werklieden onthouden» staat in onze catechismus gekatalogeerd onder de wraakroepende zonden. Indien de Staat te kort schiet, dan moet de gemeente, voor de scholen waarvoor zij verantwoordelijk staat of zich vrijwillig verantwoordelijk heeft ge steld. goed maken wat mogelijk is. Behalve enkele sociale voordelen, staat gans het ander stadspersoneel omzeggens aan het maximum. Met het verlenen ener bijwedde van 15% zou het personeel der gemeente- en aangenomen scholen nog ruim minder verdienen dan het personeel der staatsscholen. Het personeel van het lager onderwijs der gemeente- en aangenomen scholen geniet zeits met een bijwedde van 10% aan de be- gmwedde 7.560 F en aan de eindwedde 12.072 F ni ader dan het personeel van liet lage. staatsonderwijs. Het personeel van het be waarschoolonder wijs der gemeente- en aange nomen scholen geniet met een bijwedde van 10 '/0 nog 6.144 F aan de beginwedde en 8.320 F aan de eindwedde minde, dan het personeel van het bewaarschoolonderwijs van de Staat. Wanneer nu het personeel van de gemeen te- en aangenomen scholen een bijwedde zou genieten van 15%, dan zou het aan de begin wedde nog een bedrag minder verdienen van 4.740 F en aan de eindwedde van 6.948 F voor 'net lager onderwijs; en 3.696 F aan de begin wedde en 3.880 F aan de eindwedde minder voor het bowacrschoolonderwijs. Deze schandelijke ongelijkheid moet ge- brandmeikt worden en ons links stadsbestuur (vervolg op blz. 2) De Denderklok

Denderklok | 1958 | | pagina 1