EEUWFEESTEN Tentoonstelling Luc De Decker 1858 1958 te 11.30 u. 26 mei 1958, te 19.30 u. Twee en dertigste Jaargang Prije per nummer 2 F. Zóndag 1 1 mei 1958 ■w—r Postcheckrekening 4786 85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JAGOBS, Koepoortstraat 10 - Ninova Telefoon 327.27 der Koninklijke Katolieke Harmonie Eendracht met de medewerking van het Stadebestuuyr. - Ninove PROGRAMMA 11 mei 1958, te 20 u. CONCERT door het «Nationaal Orkest van België» - leiding Mr De Vreese. onder de auspiciën van 't Ministerie van Openb. Onderw. en in samenwerking met Davidsfonds-Ninove, in de zaal van het Klooster der Zusters H.H. Harten. 24 mei 1958 te 20 u. CONCERT door de jubilerende maatschappij «Koninklijke Katolieke Harmonie EENDRACHT» van Ninove - leiding Mr José Collin. 25 mei 1918, te 10.30 u. PLECHTiGE H. MIS en VLAGGEWIJDING. ONTVANGST door t Stadsbestuur en uitreiking van eretekens aan 18 Jubila rissen. te 19.30 u. KUNSTCONCERT door de Koninkijike Harmonie «De Eendracht» van Wevelgem leiding Mr F. Van Ackere - maatschappij gerangschikt in ere-afdeling. CONCERT door de «De Grote Leie-Harmonie» - leiding Mr E. Or.raet. 210 uitvoerders. Een beetje laattijdig misschien maar plaats en gelegenheid liet het niet anders toe willen we even terugko men op het plezante Baniernummer van april 1958. Denk nu niet, waarde lezer, dat er zoveel belangrijks in te lezen is. Neen... maar sommige zaken dienen toch wel eens onderstreept te worden. Daar staan namelijk twee «epistels» in die wel de moeite waard zijn. Wij menen het eerlijk en zonder bijbedoe lingen. U hebt het natuurlijk al geraden: wij bedoelen de bijdragen «Treze en Fiene over het Klokskenen «Van over de Dender "Trexe en Fiene over het Kloksken De aanhef van dit artikel heeft ons werkelijk een beetje verheugd. En onze kolheeft wel een beetje gespannen, als wij horen hoe nieuwsgierig Treze aan haar vriendin Fiene vraagt of ze toch wel het Kloksken mee gebracht heeft. Ja kijk. al zeggen ze er onmiddel lijk bij dat er nie veel instaat zulle toch doet het ons plezier dat, tot zelfs de blauwe matantjes. zo angstvallig zit ten te wachten op het wekelijks ver schijnen van dat eigenste «Kloksken». Echt waar, we hadden niet zoveel dur ven hopen en we kunnen die beide menskes en ook al de andere blauw- kens de stellige verzekering geven dat we ons best zullen doen om regelmatig te blijven verschijnen, al was 't maar om aan de blauwe kaffee-klachkes» of aprts-midikeseen interessante roddel-gelegenheid aan de hand te doen. Dat we daarbij een beetje verschillen van het «Spoetnik-achtige» verschijnen van «Banier» moet ons niet verwonderen Want Treze zegt het toch zelf dat Ba nier maar verschijnt op 't onver wachts en als ze iets te vertellen hebben Wel, wel toch. Als we de dit jaar verschenen nummers van Banier even gaan natellen, dan weten we met een HOE WEINIG onze blauwkens nog te vertellen hebben. Trezeken, we wisten dat al lang zulle Een partij die als program een spoetnik-achtig bijeenidapsel van nonsens te steilen heeft tegenover het wel-dcordacht en uiterst-actueel program van de CVP (we kunnen dat best begrijpen, mens) moet maar «spoetnik-achtig» verschijnen ook. En, Trezeken-mens, wat hebt ge ons daarbij nog echt plezier gedaan ook waar ge zegt dat de oude staf er niet meer voor te vinden is». En «dat de jonkheid er niet veel van in huis brengt» Wel, dat is echt charmant van Uals ik me in de spiegel bekijk en de kale plekken op mijn armzalig hoofd zie blinken, dan moet ik het van u echt charmant(ik herhaal het) vinden ons voor «jonkheid» te doen doorgaan. Helaas, Trezeken was t maar waar kind? En als we dan mekaar tegenspreken. Ja, dan komt dat misschien omdat wij, ouderen van dagen, nogal eens willen doen als jonkheden Iets wat zeer ge vaarlijk is, Trezeken. De liberale partij ondervindt dat bij iedere verkiezing. Is ze immers geen partij van oude men sen die nog jong willen doen Want al noemt ge «Banier» het maandblad van de Liberale Jeugd van het Kanton Ni nove, toch moeten we hier en elders tamelijk goed uitkijken wgnneer di^ eigenste «zogezegde jeugd >v"-eens' op straat komt. Van «jeugd» is er dan lül'r zeker niet zoveel veel te bespeuren. Dat weet ge tqch ook. Tnsze herinnert ge u niet meer een der laatste «jeu^d}?'.'-. uitstapjes alhier ter stede - Van tegenspreken gesproken, Tfe- ze. Want ja, gij zegt toch dat de op stellers mekaar tegenspreken, de een in zijn discours op het stadhuis en de an dere in zijn artikels Wel zie, na al het goede dat ik van U reeds moeten zeggen heb. valt mij dit toch een beetje tegen, üf is het niet billijk dat in een politieke en officiële hulde ook de oppositie op beleefde wijze aan het woord komt: Wat de CVP-leider in zijn lofrede bij die hulde heeft gezegd, kunnen wij vol mondig beamen dat kost ons niets. Wij weten trouwens wat fatsoen is. Maar dat verhindert ons absoluut niet, op een an dere plaats, even de waarheid te laten klinken En dat doet aan de welgemeend heid van die lofredeabsoluut niets af. Wij hebben het hier reeds meer dan eens gezegdwij doen niet aan perso nen-politiek (en dat kan «Banier» niet zeggen straks een woordje meer daar over) 't is te zeggen: dat «personen cultus» voor ons niet bestaat. Wanneer iemand, wie dan ook, iets goed doet. dan kan ook uit onze hoek een welge meend bravo weerklinken. En wanneer die zelfde iemand, wie dan ook, iets minder goed of iets verkeerd doet, dan wensen wij ook al onze vrijheid te be houden om dat onverbloemd te zeggen. Wij geloven dat dit, politiek gezien, heel juist is. Ten andere, in het door u zo gesmade Klokskenverbieden wij u één of meerdere artikelen te vinden waar we met het wierookvat onaer de neus van onzemensen liggen te zwieren. En als we uw aprii-nummer doorgelezen hebben, dan moeten we even vaststellen hoe er met bloemen (blauwe vooral) gegooid wordt naar vier wei-bepaalde voormannen van de liberale partij. Die manie van lofliederen opkommando wil er bij ons niet in. In de CVP is het niet verboden een an der gedacht te hebben dat dit van onze leiders, wie ze ook mogen zijn. Wel in tegendeel, het komt de laatste tijd wel meer voor dat uit een botsing van ge dachten tussen leiders en partijleaen een zeer vruchtbare werking aan de dag treedt. Ik geloof Treze, dat ge daarvan de uitslag zult kunnen bekennen bij de volgende verkiezingen. En een beetje verder, mijn besie Treze, wordt ge oprecht venijnig. Dat is niet schoon van u. Wij hebben reeds de tijd gekend dat de socialisten han delden, 't is te zeggen, broodroof pleeg den zonder het minste gewetensbezwaar. Wij hebben tal van «stille» voorbeelden Als alle mensen schreven over zaken die ze kennen, zou er in de bladen zoveel onzin niet te lezen staan. Indien ze toch willen schrijven, dat ze dan wachten tot zij er iets over weten. Iedereen ziet en kent de wondere ster die blijft stille staan boven de Expo 58. Wie weet wat zij betekent Zij is niet de ster die bleef stille staan boven het huisje van Bethlehem. Zij is niet de ster die prijkt boven de loge; niet de ster die de Joden moesten dragen in de dagen van Hitier; niet de ster die prijkte op de wagens en vliegtuigen van onze geliefde bondgenoten; niet de ster van de décoraties... Mensen gelijk ik en gij, die eens een klop kregen een materiële of een morele dat zij duizend sterren zagen, hebben er de ster van Expo 58 bij gezien. Is de ster van Expo 58 de ster van het nieuwe humanism^ dié het oude moet ver vangen tot groter heil van het mensdom Dé nieuwe ster, waar miljoenen geestelijk onmondigen op afkomen, zou die in tegen stelling stami met de ster van Bethlehem die de drie \yi"en aanirt-k die -uit het Oosten kwamen Wij weten^ r.ret en nemen lot de onze de leuze van cte %uivenmelkers «wachten!». Als.ik niepweet waarover schrijven, ver tel ik ïie*fst%en vertelsei dat misschien wel een ware geschiedenis heeft. Daar was eens een land dat vroeger Bo- hemen heette en de hoofdstad was Praag. Tot voor 1914 maakte het deel uit van Oostenrijk -Hongarije, een groot keizerrijk dat een sa menraapsel was van nationaliteiten. Oosten rijk en Hongarije zwaaiden er de plak en deelden er de lakens uit. Als zij zelf bediend ^Sfaren. bleef er voor de anderen geen laken mer en die hadden «llemaal koiide. In het Land van Praag waren er twee gateegde professoren die in de algemene Ka- rjwr zetelden. De ene was Masarytk en dé' de Beriëst.toen in 1914 de. oorlog uitbrak riep Masaryck in volle Kamer uit «'t Is onze y^jrdomde plicht Oostenrijk te verraden» en hij. .en zijn luitenant, vluchtten naar het buHeniand. - 'Böen.ae oorlog geëindigd was en Oosten- rijk-Hongarije van de kaart verdwenen was, verschenen de t\Vee helden weer te Praag, nainea er de leiding en stichtten er de staat van de Tjecken en dé Slowakken. De Tje- cken deelden er de lakens uit en de Slowak ken hadden kotsde. De nieuwe staat, door in geleend waar de liberalen voor de minste benoeming die meer dan redelijk en normdal was» van de sollicitant eisten dai hij bij het liberale schimsyndikaat aansloot. Maar wij hebben nooit geweten dat zq openlijk als u het doet, zo drei gend en zo venijnig geschermd* wordt met «Bl«iuw of de Klauw» van de brood roof. Zegt ge niet dat er hier in de stad mannen zijn die op de liberalen afgeven (doen de liberalen dat dan niet op de CVPers??) en in 't geniep trachten, waar ze stage doen, de zaak van een liberaal over te nemen En voegt ge er niet bij. Treze 't is te hopen dat ze er een spelle tussen steken Dus... liberaal, of ge komt er niet in. Tiens. tiens... Trezeken is het u soms niet bekend dat er ge moet ze niet ver zoeken zulle ook liberalen ge weest zijn die de voorspraak van de CVP absoluut niet versmaad hebben, ja er zelfs danig om gesmeekt hebben Voorspraak die verleend werd, Trezeken zonder dat er gedreigd werd zoalsU dit doet. Maar ja... en hier komt het ten slotte toch op neer. De afwezigheid van een ernstig programma bij de liberalen, hier en elders, moet worden goed gemaakt door «ronselarij en plezierkenspolitiek». Dat en anders niets is schering en inslag. Tot zelfs uw partners, de socialisten, hebben dit meermaals tot hun schade en schande ondervonden. Hier ter stede en elders niet minder. En ze beginDen dat stilaan ook wel degelijk te onder vinden. wendige twisten verdeeld en verzwakt, viel in de handen van Hitier en de twee helden ver dwenen weer in het buitenland. Toen Hitier gevallen was. verschenen de twee namen weer op de plakbrieven. Benes was nummer één; Masaryck was nummer twee en luite nant van Benes, want de oude was dood en de jonge had hem vervangen. Zij zouden het land weer leiden onder de bescherming van een rode engelbewaarder die Rusland heette. In de regering zetelden alle partijen; ook de kommunisten, al waren ze een kleine minderheid. Gaande weg groeide hun invloed in de regering en op zekere dag verschenen hun aanhangers gewapend in de straat. De regering kapituleerde om burgeroorlog te voorkomen. Benes bleef voorzitter van de Republiek en Masaryck bleef minister dat was een garantie voor de niet-kommunisten. Stilaan werd Benes oud en ziek en mocht gaan sterven in een afgelegen villa en werd met grote eer begraven. Kort daarop werd Masaryck verongelukt hij viel door een raam van de eerste verdieping was dood en werd met grote eer begraven. Het Land .was. in de handen der kommu nisten en werd een vassaalstaat van Rusland. En is het nog. In Hongarije ging het ongeveer ook zo en tien procent kommunisten namen trapsge wijze het bestuur in handen. Hongarije is en bleef een vassaalstaat van Rusland. De ver kiezingen gebeuren op zijn Russisch en ge ven ongeveer 99,90 procent aan de regering, wat ten overvloede bewijst dat iedereen ge lukkig en tevreden is in dit Land. In België was het begin zo. Maar het lag te ver naar het Westen en het opzet «Demany au pouvoir» mislukte. Uitstel is geen kwijt- schel. Wat vroeger misiukte kan later lukken. De «Demany au pouvoir» is lang socialist; .^-.Berten Van Hoorick is het sinds kortelings. Er is kartel tussen socalisten en verkapte kommunisten met echte kommunisten. Waar de liberalen alleen niet kunnen vlie gen. maken ze mede kartel om de CVP er onder te houden. Vroeger waren ze liever Turks dan paaps waarschijnlijk om wille van de harem. Nu zijn ze liever Rus dan paaps. God beware ze want geraakt het triumviraat boven, het spel van Praag zai herbeginnen en de CVPekens zullen niet alleen zweten en bloeden Van over de Dender Dat het stadsgedeelte Over de Den der een grondige wijziging ondergaat zal en kan niemand ontkennen. Dat is inderdaad zo. En het is maar goed ook, en meer dan tijd. Want nie mand zal het ook kunnen ontkennen hoe deze wijk lange tijd, zeer lange tijd, stiefmoederlijk werd behandeld door de verantwoordelijke instanties. Nochtans, AL de inwoners van dit stadsgedeelte betaalden en betalen nog evengoed hun belastingen als al de andere inwoners van de stad. En wij hebben hier niet de verdediging te nemen van de commu nistische schepen van openbare werken die door Banier wordt genoemd, maar toch is het onloochenbaar hoe lange ja ren verwaarlozing de Burchtdam te doorworstelen heeft gekregen. Dat er dan eindelijk kentering komt aan deze staat van zaken, is maar billijk en nog maar juist zoals het behoort. En deze wijzigingen en verbeteringen nu op het actief van het huidig bestuur, en inzonder van de tegenwoordige sche pen. te willen schrijven, dan als dit reeds jaren had moeten gebeuren, lijkt ons weer een beetje veel wierookzwaaiërij. Vooral nu de verkiezingen voor de deur staan. Maar «Banier» kan gerust zijn. Ook Over de Dender wonen mensen met genoeg gezond verstand om aan Cesar te geven wat aan Cesar toekomt, mensen die zich niet laten verblinden door een laattijdig-ingrijpen waarnaar ze reeds jaren hebben moeten wachten. Zoals wij het reeds in een paar van onze nummers hebben aangekondigd zal in de zaal «Roxy» van 10 tot 19 mei a.s: een nieuwe ten toonstelling worden gehouden van de werken van kunstschilder LUC DE DECKER. Deze tentoonstelling die officieel op zaterdag 10 mei. om 15 uur door het college van Burgemeester en Schepenen van de stad zal worden geopend is voor Ninove en omliggende een kunstmanifestatie van het zuiverste allooi. Hier Luc De Decker voor stellen is onbegonnen werk. Wij kennen deze rasechte Ninovieter allen nog goed genoeg dan dat we met een levensbeschrijving van de kunstenaar zouden uitpakken. Enkele inlichingen lijken ons nochtans meer dan gepast omdat ze een helder licht werpen op het oeuvre van onze zo talentvolle stads genoot. En dit oeuvre is reeds zeer aanzienlijk. De Decker heeft inde: daad op zijn actief een Vierhonderdtal portretten en meer dan het dubbei landschappen en stillevens. Van zijn werken hangen er in binnen- en buitenland. In het museum te Calcutta prijkt dat innig-mooie portret van zijn moeder. Zuid- en Noord-Amerika en Congo pralen met schilderwerken van zijn hand. En bij ons zelf zijn de zeer-gewaardeerde tableaux van Luc De Decjer een beetje overal verspreid en op zeer vleiende wijze beoor deeld. De Decker schilderde het poitret var: Ko ning Boudewijn dat nu het Museum van de Dynastie siert. Dit portret werd in kleurea- (vervolg op blz. 2) De Denderk lok n Onder de Antenne O Banier. n *i

Denderklok | 1958 | | pagina 1