Overwinningbezinning. L'INVENT AIRE Dank, Dank, Klokke- klanken TW«a at* Pnjfs per ruimnw 2 F. Zondag 8 juni 1958 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 4786.85 Drukker-Uitgever Paul LUVSTEBMAN-JAOOBS. Koepoortstraat 10 - Ninovc Telefoon 327.27 Op het ogenblik dat v;e deze regelen neerschrijven is de roes van de overwinning een heel klein beetje geluwd: De vlaggen worden ingehaald. De muziek zwijgt... De liederen zijn uit de ludht maar in ons hart zindert het nog na en wij voelen die inner lijke tevredenheid en die dankbaarheid om de met zoveel klank uitgesproken wil van het volk. Op hetzelfde ogenblik weten we ook nog niet hoe 'het nu in de regering moet. Van alle soorten proefballons worden opgelaten. De so cialisten zeggen dat een partijcongres wordt samengeroepen om zo heet dit toch niet waar? de toestand te bespreken en de hou ding van de partij te bevalen. De liberalen («schipperaars bij uitmun tendheid») geven de indruk dat ze een beetje de kluts kwijt zijn en in hun bladen van diverse pluimage steken ze het niet onder stoelen of banken dat volgens hun opvat ting hel vormen van een regering zeer moeilijk zal zijn. Beste lezer, t-ussen de lijnen in moet ge verstaan moeilijk als zij er niet zuilen bij zijn. Bij de CVP zelf wordt er herhaaldelijk gezegd dat wij «de sleutel op zak hebben» en als toekomstig formateur van de nieuwe regering wordt alvast de heer Eyskens ge noemd. Verscheidene mogelijkheden dienen na tuurlijk onderzocht te worden. Wij dienen inderdaad met te vergeten dat wij in de Kamer van Volksvertegenwoordigers geen absolute meerderheid hebben en dat er dus zal dienen overgegaan te worden tot "SAMEN REGEREN. En dit samenregeren kar. op verschillende wijzen worden begrepen. Ofwel een regering samengesteld uit CVP-ers en Socialisten, d.i. bestaande uit de twee grootste partijen. Ofwel een regering samengesteld uit CVP-ers en Liberalen, met een nog zeer ster ke partij de socialisten in de oppositie. Ofwel een drieledige regering, 't is te zeggen met vertegenwoordigers van de CVP. de Socialisten en de Liberalen. Wij willen ons niet aan voorspellingen wagen. Misschien is de zaak al opgelost op het ogenblik dat deze regelen zuilen ver schijnen. Of misschien zijn de onderhande lingen al volop aan gang en het zou ons spijten moest onze zwakke stem een hinder paal daarstellea tegen het normale verloop van deze onderhandelingen. Wij hebben ons niet te mengen in wat de andere partijen zullen beslissen of be disselen. Wij willen alieen vrijmoedig ons gedacht zeggen in verband met onze mensen en met de houding die zij, na deze overwin ning. zullen dienen aan te nemen. Het CVP-programma dat de laatste dagen voor de verkiezingen ten overvloede heeft herhaald alles wat de partij wenst en belooft is klaar en duidelijk genoeg, dan dat wij er hier nog tijd of inkt zouden aan verslijten. Eén zaak wensen wij toch naar voren te bren gen dat het geen ijdel woordengepraai en geen kiesbeloften mogen of moeten zijn. Deze zware strijd is gestreden op een platform dat door een overgroot aantal kie zers is goedgekeurd. De overwinning is af gedwongen op bazissen die vast omlijnd staan en de goedkeuring 'hebben Weggedragen van niet alleen de gewone CVP-kiezers, maar van een vermeerdering van een vijf procent nieu we CVP-ers. t Is te zeggen dat de getrouwen werden aangedikt door een grote vijf procent mensen die het program van de CVP tot het Deze hoofding zal bij U. lezers,, zeker de indruk wekken van «nog gezien». Inderdaad, enkele maanden geleden hebben we deze kwestie nog eens opgerakeld, maar zullen toch uw geheimen nog even opfrissen. Het is nu vier jaar geleden dat na de verkiezingen en het afsluiten van het liberaal- socialistisch kartel de politieke gang Bu- set. Collard, Liebaert, Rey en consoorten er mee snoefden dat ze nu eindelijk eens de in ventaris gingen opmaken van vier jaar CVP- bewind, en aan «den volke» eens klaar en duidelijk gingen bewijzen op welke manier er door de «tjeeven» met de staatsgelden was geknoeid. Het zou een openbaar schandaal worden en de plicht iigen moesten voor een soort «Volksgericht» gebracht. De CVP zou na deze slag voor eeuwig en drie dagen tot de oppositie gedoemd zijn. Roden en blauwen likten zich op voorhand de lippen en wreven zich gensters uit de knuisten van pure deugd. Hoeven we U te zegigen, vrienden, dat het vanwege muilheid Major weer eens bij woorden gebleven is, dat z'er nooit aan be gonnen zijn dit inventaris te maken en pas enkele maanden later als er door onze mandarissen op gezinspeeld werd, zwegen als vermoord en liever over andere dingen gingen praten. Nu echter 'het woord aan «ons» is, de kas tot de bodem leeggekrabd en een groot gat in het plafond, zou NU het ogenblik niet ge komen zijn om eindelijk eens een serieus inventaris te maken Eens de toestand op maken zoals hij was in 1954. daarbij voegen de tientallen miljarden zuur verdiende frankskens die aan belastingen werden be taald. en dan de vergelijking maken met de huidige toestand. De huidige toestand zoals hij werkelijk is een lege kas en een hoop leningen op korte termijn die noodzakelijk zullen moeten terug betaald worden. Ge zult verwonderd zijn te zien hoe er met het goede geld werd gemorst, hoe het letterlijk door deuren, vensters, mislukte viaducts on expo's hunne hebben verkozen. De bezinning van de verantwoordelijke leiders van de partij dient dus zeer evenwich tig te zijn. En hun verantwoordelijkheid, te genover het kiezerskorps is natuurlijk even redig tot het behaalde succes. Met andere woorden en om het zeer eenvoudig te zeggen, het vertrouwen gesteld in de voormannen van de CVP mag nooit of nimmer beschaamd wor den, in de vier voige.nde regeringsjaren. Er zijn punten in dit programma, om er bijvoorbeeld maar één te noemen nl. de schoolkwestie, waarmede niet mag gekwan seld worden. Socialistische arbeiders hebben openlijk beweerd en geschreven voor de CVP te stemmen omdat ze het onderwijs van de katolieken zeer hoog aansloegen. Onze mensen hebben aan den lijve ondervonden wal de diktatuur van links in zake onderwijs gedurende vier jaar aan verscheurdheid, aan verdeling, aan misnoegdheid, aan bitterheid hebben teweeggebracht. En één van de vele punten waarop onze leiders onverbiddelijk moeten staan is het oplossen van de school kwestie in een geest van echte gelijkheid, van vrijheid en echte democratie. Een ander punt van dit program is zeker dit van de Vlaamse belangen. In een feestrede die ik te Aalst, maandag laatstleden heb kunnen beluisteren, hebber: mij de volgende woorden getroffentïHtÈ overwinning danken wij vooral aan de een-, dracht waarmede wij ten strijde zijn getrok- ken. eendracht tussen de arbeiders, de mid denstanders, de boeren, eendracht tussen aile' lagen van onze bevolking»: Deze woorden zouden wij voimondig willen onderschrijven en vfe zouden er de nadruk willen op legger, dal deze eendracht niet alleen tot Vlaanderen maar tot Brussel, tot het Walenland, tot het hele Land moet worden uitgebreid: De tijd dat wij aan ogendsenarij a' te vaak hebben gedaan tegenover sommige CVP-ers uit Brus sel en net Walenland, moet nu maar eens voor goed worden afgesloten. «De strijd is niet beëindigd», zei de feestredenaar te Aalst, «wij moeten hem van nu af aan voor bereiden voor het jaar 19C2. dit is voor de volgende verkiezingen». En ook dat is inder daad zeer waar. Op de lauweren van 1S58 rusten zou een onvergeeflijke fout zijn en, waar de eendracht van gisteren de overwin ning van heden heeft mogelijk gemaakt, kan noch mag deze eenheid worden prijsgegeven omwille van al te verouderde pre: ogalie ven ten bate van sommige «clans» of «groe pen» op straf van tot een innerlijke ver deeldheid te komen Waaruit onze hele Chris telijke Volkspartij, absoluut en zeer zeker, lel gehavend zou te voorschijn komen Be zinning is ook hier geboden en is van het allergrootste belang. En die eendracht zouden wij dan ook zo graag overgeplant zien in al de harten, in de wil van iedere CVP-er waar het gaat om de nog te komen strijd, nl. deze voor de ge meenteverkiezingen. Eendracht is macht, is een spreuk die haar deugdelijkheid met klank steeds neef: bewezen en wanneer wij. allen samen, hand in hand. hart aan hart. ook op dit plan op het gemeentelijk plan dus onze plichten begrijpen, dan... ja dan. maar dan alleen, zullen er voor onze stad nog schone dagen in 't verschiet oprijzen. Be zinning. verantwoordelijkheidsgevoel zie daar twee leuzen die geen ijdele klank mogen zijn, maar als een vaste band alle echte ka- tolieke Ninovieters moesten samensnoeren. 58 Werd gegooid, om niet te spreken van de z.eker.kas van de rode Troclet, de man voor wie het staatsgeld ons geld dus nog niet voldoende was om zijn eigen budget op vol doende wijze af te sluiten. Het zou ons te ver brengen op alle mistoestanden te wijzen, maar één ding durven we och vragen, we durven het zelfs eisen in naam van alle CVP-kiezers de meerderheid dus waar is de lijst der benoemingen van Staatsper- soneel voor de vier laatste jaren met daar nevens de titels of rechten die deze benoe mingen kunnen rechtvaardigen. Geloof ons. we vragen geen uitleg over de paar duizen den benoemingen die in het lager personeel geschiedden: Daar komt het niet op aan. Wat ons echter uitermate interessert zijn de be noemingen in het hoger personeel; de «dikke koppen» zoals de volksmond het noemt, de mannen die elk jaar met honderdduizenden gaan lopen en die hun plaats alleen te danken hebben aan hun politieke kleur, rood of blauw. We geloven oat we allemaal aardig zouden opzien als die lijst ooit voor de pinnen moest komenhoeveel nutteloze benoemingen in staatsdienst en parastatale instellingen, hoe veel dikke «preeën» toegekend aan partij genoten die nog het ABC ciet kennen: nodig tot het uitoefenen van hun nieuw ambt. Voor beelden Te veel lieve lezers, om er ook maar met één te beginnen, want dit weekblad zou alvast te klein zijn om ze alle cp te sommen. Aan dergelijke en andere praktijken een einde te stellen zal wei één der zwaarste opgaven zijn der nieuwe regering. Het wezc haar echter een troost te weten dat de meer derheid der bevolking achter haar staat: een meerderheid die inziet dat het zó niet verder moaht. en daarvoor haar vertrouwen aan de CVP schonk: Mogen we er onze mandataris sen op wijzen dat het nu HUN plicht is klare wijn te schenker en dat derhalve tl'Inven- taire» uiterst welkom zou zijn. We wachten Èk - - 't Is nog te vroeg om ernstige, diepwijs gerige bedenkingen neer te schrijven over de betekenis van de verkiezingen. Hier vol/gen enkele nuchtere beschouwin gen over een geval dat zoveel bier heeft doen vloeien. In de nacht van zondag op maandag, en kele minuten voor twee uur, is het gezicht van minister Vermeylen op het scherm van de TV verschenen. Het zag er werkelijk ellendig uit en ik geloof dat hij zich zelf nog ellendiger voelde dan hij er uitzag. 't Is normaal dat het ge weten wakker wordt als de zaken een ver keerde wending nemen. De naam Vermeylen had in Vlaanderen een goede klank. Heel het intellectuele Vlaanderen het mocht nog zo diep kris- telijk z;ja vernoemde met eerbied ea ge negenheid de naam van Vermeylen, de vrij zinnige professor van de Gentse HogeschooL Hij was een schone riguur. Zijn naam klonk over Vlaanderen als een Klokke Roeland over Gent. Het klein zoontje van een grote vader heeft zijn naam geleend aan een politiek die haar weerga niet vindt, buiten de landen Waar de voormannen onder een deknaam gaarr schuilen. Noblesse oblige. Dat een politiek die geknipt is op de maat van een Buset en een Achiel Van Acker, om.iisi wordt door een Jos of een Major, is normaal. Een Vermeylen doet dat niet. Waar zijn vaders naSir. een heerlijke volle klank had n$£ het brons van Klokke Roeland, klinkt .vcdbtaan de zijne &k> een gebarsten klok, *'t Is met een tikje weemoed in het hart r dat wij sÉf&fieid nemen van dat overschotje Terwijl ik braaf mÈÊ*- schrijven zitten sommige mensen de wESer van hun gemoed op te winden Senet stemmen bijeen te tellen en politieke formaties bijeen te tellen en uit te rekenen wn uit te maken wat de uislag had kunnen zijn ware die of die partij er niet geweest. Mensen laten zich niet samen tellen als De partij dankt en felici teert de z© talrijke, toege wijde en wakkere medewer kers -(gemotoriseerde of niet) die, tijdens deze verkiezingscampagne/ zo belangloos en edelmoedig in de bres hebben gestaan. De uitslag is de beloning en een aanmoediging. De klok klinkt deze week met een speciale victorie klank Aan een voor uitgang hadden we niet getwijfeld, maar dat het een dergelijk succes zou worden, neen, dat hadden we niet verwacht. Klaar bewijs dat onze mensen genoeg hebben van kastaars a la Collard, Van Acker. Liebaert en consoorten. Onze vroegere belofte elke week een dag met onze blote voeten uit het ven ster te hangen, trekken we hiermede gaarne in. We laten er niet langer mee spelen en elk zijn toer is maar schoon! Het zou heel gemakkelijk zijn nu de grote jan uit te hangen en onze «vijan den» eens duchtig in het ootje te nemen. We zullen dat niet doen en ons beperken tot wat we hoorden en zagen. Zo bv. alleen al aan de droeve stemmen der radio-speakers was goed te horen dat er rouwstemming heerste op het Flagey-plein. Wil de CVP van de gelegenheid eens gebruik maken om dat 60cialistenkot eens uit te zuiveren? Minister-af Omer van Diest en van de montagne-russe, door een radio-reporter ondervraagd, vond dat zijn partij 't goed deed en dat de «provinciale verkiezin gen alleen voor de provincie golden». Om dat te vinden heeft hij zeker diepe rimpels in zijn voorhoofd getrokken...? Het tappunt is Jat Omer door zijn kie zers nu zelf in de steek werd gelaten en niet verkozen werd. Wat nu ge zongen? Aziel ook geïntervieuwd zeverde wat nevens de kwestie en 't was goed te horen dat hij in zijn eigen dacht: foert...! Met de hoofdvogel ging lopen de acht bare Van Eynde, «vriend» van «Pallie- terke» en ondervoorzitter van de socia listische partij. Uit zijn holle kop kwam de gedachte dat de CVP hare overwin ning dank aan pastoors en nop nek ens, en het klerikaal gevaar steekt weer rijn cijfers. Hoe rneer ze mens zijn, hoe min ze een cijfer zijn- Ik ben reeds ver gevorderd in jaren, zo ver gevorderd dat sommige mensen mij ver slijten voor een mummie uit een Egyptische .pyramide. Ik heb Peetje Anseele zijn loop baan. weten beginnen en priester Daens zijn kruistocht weten prediken. Ik heb 't verloop kunnen volgen van de reacties van de con servatieve katolieken tegenover hem. Ik heb bij zijn eerste volgelingen een verbittering zien groeien die al de eigenschappen draagt van het onkruid. Sommigen hebben de rug gekeerd naar de Kerk en zijn de rangen van het anticlericalisme gaan aandikken. De mas sa is gelovig gebleven maar alle in eer her stellingen ten spijt, die de laatste jaren be proefd werden, is niemand er in gelukt die verbitterden in het katolieke kamp terug te brengen. Er zijn nog altijd zeer geleerde ir.enswa die in de feiten niet kunnen lezen. Erts in België nog nooit een regering geweest;die zo een lage partizanenpoiitiek heeft geboerd als deze die zo roemloos komt te verdwijnen. Ze heeft koelbloedig iedere gezonde notie van democratie vt moord. Ze heeft Wel gedeclameerd over de rechten van de mens, zelfs over de rechten van het kind. Ze heeft de rechten -ran de burgers 'geschaft Ge moet rxergenj? uw «rechts opeisen. Ge kunt wel een epiezier» gedaan krijgen maar het één plezier is een ander waard Die microbe van de ontbinding is zeer gevaarlijk. Ze tast soms zelf degenen aan die ze bestrijden. Ze heeft gans onze samen leving besmet. De kozijntjes-winkel wordt schaamteloos ten toon gesteld en ons tijdperk staat in het teken van het schuimspaan. Het komt er vooral op aan rap te zijn. Het woord «resquilleur» staat in het woor denboek niet; het feit bestaat des te meer in de praktijk van 't leven en voor 't Vlaamse woord schuimer, vindt ge in het woorden boek met enige vertaling die meer op het private leven zinspeelt «pique-assiettes... horens op...! En zeggen dat men daarvan bijna een minister had gemaakt! Een goei remedie om aan dit klerikaal gevaar te ontsnappen ware elke morgen in plaats van één, twee pastoors bij het ontbijt binnen te spelen, en 's middags als nagerecht een poezelig nonneken op te peuzelen. Na korte tijd zou Van Eynde dan ein delijk gerust kunnen slapen...! Van de man met het groot brutaal bakkes Max Buset de Waalse voor zitter van de socialistische werklieden partij, hebben we sinds de kiezing niets meer gehoord. Dat hij nu zijn gal niet meer kan afspuwen moet voor hem zo iets als het hellevuur betekenen. Maar aangezien hij noch aan duivel noch aan hel gelooft... Dat liberale okkasie-reklaam-autoken met luidspreker werd zondag in de voor noen nog eens opgekalfaterd ten einde, zoals het over de daken werd uitge schreeuwd, des avonds met de glimlach de liberale triomf te vieren. Die triomf is eigenlijk afgelopen op een echte begrafenis want... Tegen dat het donkerde reed datzelfde karreken op een rapken weg. zonder lichten en met de staart... tussen de achterwielen, gevolgd door een luxe slee bemand met treurende gezichten. Intussen zaten enkele moedigen in de Roosevelt, bij een triestige pint, over weerwraakmiddelen te dubben... De partij van de zweep, alias Volksunie, heeft er deerlijk tegen gepakt. Die zweep waarmede de unionisten dreigden is er eentje geworden in het genre dat we in onze jeugd gebruikten voor onze cklasjdop»...! Wie een zweep maakt voor een ander... krijgt er zelf. van Zullen die jongens nü eindelijk inzien dat ze «off-side» staan en moeten achter uit komen om het spel mee te spelen We hopen het van harte, en zeggen onze onvoorwaardelijke steun toe aan hem (of hen) die hiertoe 'n poging zou wagen Wie begint er mee? Mogen we hier een hartelijk woordeken van dank zeggen aan al de mannen, vrouwen, meiskes en jonkmans die hun uiterste best gedaan hebben tijdens de verkiezingscampagne. Met een speciale vermelding voor de grote animator ad- vokaat De Riemaecker! In Denderhoutem was het verleden maandagavond vollen bak! Twee mu- zieken en volk. volk Fonsken had de steun van Senaat en Provincieraad no dig om door 's Heren wijngaard te wan delen. «Donderdak om vaaiftien uren», mogen de «ninovenaren» hun «bloed gaan laten aftappen» ten voordele van het Rode Kruis, aldus de broebelaar die van uit een wandelauto de mensen tot deze daad wilde aansporen. Hier ons bloed! Wanneer ons recht? n f Pietje de Leugenaar, geweet wel de puv man die vier jaar lang het Ministerie tifr van Binnenlandse Zaken heeft verpest, heeft zondag avond, bij het vernemen van de verkiezingsuitslagen, een wijs woord gesproken. «Ze hebben ons ge noeg gezien» heeft hij gezegd. En waar zijn, broer. Dat komt er van alge anders niets gezien hebt. Pietje (vervolg op blz. 2). wm Mtl M De Dender klok Onder de Antenne

Denderklok | 1958 | | pagina 1