Voorat Politieke Eerlijkheid. Bij Een Welverdiende Holde HEILIGE MEDARD... m Twee en dertigste Jaargang Prijs per Nummer 2 F. Zondag 15 juni 1958 ra m KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 4786 85 Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 Nlnove Telefoon 327.27 De verkiezingsstrijd is gestreden en de feestroes is stilaan gedempt. Links en rechts hebben leiders en militanten dagen en rechten alle moge lijke propagandamiddelen uitgebaat en toegepast om de twijfelende man voor hun partij en hun stelling te winnen. Alleen rechts werd er gevierd en soms ook wel dag en nacht. De linksen hebben in de eerste uren van hun nederlaag sombere overwegin gen gemaakt en in hun wanhoop en moe deloosheid de conclusies getrokken uit een verloren strijd. Hun voormannen hebben woorden gesproken waaruit blijkt dat ze ofwel telaat tot inkeer zijn gekomen ofwel er niets van begrijpen of willen begrijpen. Ex-minister Pietje de Leugenaar, die vroeger niets zag of hoorde, orakelde voor de eerste maal in zijn leven de waarheid ons mensen willen andere gezichten. De Grote Jef zonder Einde spuwde al het vergif van zijn hart wanneer hij de schuld van hun nederlaag wierp op de clerus die de zwarte kantons had bewerkt. Ex-premier Van Acker kwam, na lang nadenken, tot het besluit dat de dankbaarheid niet van deze wereld is. En de liberalen zwe gen als vermoord. Ze schijnen tot de overtuiging te zijn gekomen dat in deze omstandigheden zwijgen goud waard is. en van financies kunnen ze meespreken. De CVP-partij de enige en ware rechtse heeft in de eerste dagen van haar triomf, op waardige en fiere wijze, gevierd en gehuldigd. Verdiende hulde werd gebracht aan haar leiders en ver- kozenen, die de strijd hebben gevoerd en geleid. Thans wordt volledig vertrou wen geschonken aan de nationale voor- zi.ter en de landelijke leiding, die de grote verantwoordelijkheid dragen te genover het land, om de wettelijke re gering en s lands bestuur te vormen. Al diegenen die hun vertrouwen schon ken verwachten thans van de CVP de integrale toepassing en uitwerking van haar programma. Ze betrouwen er op dat geen schadelijke oi vernederende compromissen zouden worden gesloten. De massa der CVPvolgelingen, die dag-in en dag-uit elk op zijn plaats en in zijn milieu, naar zijn vermogen en met zijn middelen, standvastig en soms in moeilijxe omstandigneden, mede heeft gewerkt aan de overwinning, heeft recht op de dankbaarheid der leiders. Zij verwachten geen lovende woorden maar beloofde daden. Ze hebben eerbied en ontzag voor hun leiders, die ze hoger en edeler schatten dan de linkse voor mannen, die als politiekers te veel aan politiek doen en te weinig mensen zijn met een hart en een ziel. De evolutie van deze parlementaire verkiezing kan niet alleenlijk van po litiek standpunt uit bexexen worden, maar moet aanzien woraen als een meer menselijk verschijnsel. Het is een feit dat de gewezen-oppositie-partij het heeft gewonnen op de aftreaende-regerende partijen omdat de burgers van dit land (en zexer de Walen) hebben ingezien dat de leiders van deze laatsten aan politiek deden voor de politiex en in hun over- dreven ijver en fanatisme, tweedracht zaaiden onder de bewoners van dit land. De grote bonzen der linxse partijen heb ben te veel abstractie gemaakt van het mens zijn der bewoners van dit land. Ze hebben te veel onze inwoners ge kwetst in het diepste van hun menszijn en vonden zelfs in hun eigen rangen niet altijd de gevraagde volgzaamheid Wij nouden aan de democratie zolang ze geleid wordt door leiders die de bur gers van dit land erkennen als hun even naaste in de meest strikte betekenis van ome katolieke leer. We hadden het verleden week over de roes der overwinning en de bezinning welke er moest op volgen!... Nu, een week later, heeft Staatsminister De Schrijver zijn informatorische opdracht beëindigd en heeft de Koning de heei Eyskens gelast met de vorming van een regering. OPGEPAST, MIJNHEER EYSKENS We weten niet bij het opstellen van dit artikei hoe de kontaktname van de formateur met de Socialistische en Libe rale leiders zal verlopen en in hoever deze laatste reeds tot bezinning en wer kelijkheidsbesef zuilen gekomen zijn. Dat het niet van een leien dakje zal lopen is normaal en dat verwachten \^e ten andere ook niet. We kunnen alleen maar gissingen mken want er is tot he den weinig of niets uitgelekt van de voorafgaandelijke besprekingen. We wil len ons echter geen illusies maken noch pi'onostlkeren. De heer Eyskens vei- klaarde aan de journalisten dat hij bijna altijd lukt wanneer hij iets onderneemt; des te beter alhoewel deze verklaring ietswat eigenwijs klinkt. De formateur verklaarde verder dat er eens en voor goed diende gedaan gemaakt met de schoolkwestie dewelke reeds te lang het politiek klimaat in België vergalt, en voegde er onmiddellijk bij dat deze kwestie buiten de partijenstrijd diende gesteld te worden. Zonder aan de heei Eyskens het nodige krediet te willen ontzeggen is deze verklaring ons niet simpatiek in de oren geklonken!... Alle maal goed en wel, maar opgepast de kiezers niet voor de tweede maal te be dotten, want of de CVP een derde maal nog een Kans zal krijgen valt sterk te betwijfelen. Het is nog altijd te vroeg om geleerd te doen in zake verkiezingen. Altijd geweest dat de veroordeelde 24 uur kreeg om zijn rechters te vermaledijden. Politieke partijen moeten nog een beetje meer tijd hebben. Laten we liever wat vertellen over Frankrijk. Daar hebben ze een model revolutie gehouden, zonder straatgeweld en zonder bloed vergieten. Generaal de Gaulle is op het politiek toneel verschenen gelijk een duiveltje uit een kastje. Alles was geregeld als muziekpapier, en de Fransen hebben weer eens be wezen dat ze hun verstand kunnen ge bruiken als vt vandoen is. Sedert de bevrijding c-n het (aftreden van de Gaulle is Frankrijk bijna zo lang zonder regering geweest als me de... De grondwet was opgesteld geweest onder de hrlloed van de communisten. Onder voorwendsel van democratie was er een toestand geschapen van ordeloos- heid en wettelijke onmacht. Frankrijk was op den bergaf en reed steeds rapper en rapper naar de diepe rik gelijk eert auto die geen remmen meer heeft. Eerste minister Gaiilard had het op de daken geschreeuwder moet een- stabiel gezag komen. De Kamer was al bezig met in de commissies de zaak te onderzoeken. Eer zeshonderd man hun zeg hebben gezegd en malkaar verkeerd begrepen hebben, loopt er veel ..water door de Seine. Gail- lard lag omver er was niets gedaan, en Algerië was weerloos en hulpeloos overgeleverd aan het fanatisme der «nationalisten». In de wereld is het altijd zo. De omwentelaars mogen po litie, leger en burgers uitmoorden, dat is te begrijpen». De elementen die de orde handhaven mogen zich niet tegen weren of ze zijn moordenaars. Zo waren de zaken aan gang in Al gerië. De Franse burgers aldaar en het leger werden het beu. Ze wilden een gezag dat hen beschermen zou. Parijs heeft in het begin gedaan alsof het er niet wilde van wetenachterbaks was het akkoord. Toen President Cotty open baar uitkwam voor de Gaulle, hebben de communisten willen relletjes uitlok ken. Onder de slogan Vive la Republi- que» wilden ze de republiek vermoorden Na twee dagen was het vuurtje uit gebrand en de Generaal heeft het be wind in handen genomen. En er komt een nieuwe grondwet die echt demo cratisch is, maar een sterk en blijvend gezag voorziet. Waarom ik daarover schri jf 1) Omdat België in alles Frankrijk \na doet. 1 2) Omdat het te Brussel droppelt als het te Parijs regent. 3) Omdat ze bij ons bezig zijn met de grondwet steen voor steen af te bre ken al de aandacht gaat naar de partij en nooit naar het Land. Nog een beetje verder op de weg en we hebben een de Gaulle nodig... Maar hebben wij er een? Ik geloof het niet... En het is te laat de put gevuld als "t kalf verdronken is GEEN GEKONKEL, MAAR KLARE WIJN Het gaat hier immers om beginselen welke ons heilig zijn en omtrent dewel ke er niet achter de schermen mag ge konkelfoesd worden. We kunnen ons goed voorstellen dat op dit ogenblik velen zich geroepen voelen om een por tefeuille te beheren en er zelfs zouden voor voelen hiervoor offers te brengen op het pl-.n van practische verwezen lijkingen. Dat gaat niet en ze moeten er zich rekenschap van geven dat zowel de boeren als de middenstanders en de werklieden voor de CVP gestemd heb ben om de schreeuwende onrechtvaar digheid. die de linksen met 'n verachte lijk fanatisme en antiklerikalisme op bouwden. te niet te doen. GELIJKE KANSEN VOOR ALLEN! was de leuze voor de verkiezingen en dit mag geen kiesbelofte blijken maar een werkelijkheid voor dewelke alles dient op het spel gezetWij zien niet goed in op welKe wijze deze brandende kwestie buiten de politieke strijd zal opgelost worden wanneer zij de inzet was van de kiesstrijd We hebben net reeds gezegd en wij herhalen hetER MAG NIET GEKWANSELD WORDEN MET DE SCHOOLKWESTIE maar er dient gestreefd naar een eerlijke ondub belzinnige oplossing. Het is niet de CVP nqeh vroeger de Katolieke Partij ge weest die de schoolstrijd ontketende, maar wel de linksen. Er is een halve oplossing geweest in 1950 met de ko ningskwestie de CVP heeft het duur betaaldWij dulden geen gelijkaardige transactie met de schoolkwestie maar we eisen van de verantwoordelijke par tijleiders een beginselvaste en onwrik bare houding op dit gebied. Wij wensen en wij eisen POLITIEKE EERLIJKHEID. *De Koninklijke Katolieke Harmonie «Eendracht» heeft er aan ge houden. zaterdag jongsleden, een kleine serenade te brengen aan een va si haar vroegere en zeker niet de minst-verdienstvolle voorzitters, nl. aan Dr KAREL PROVE Bij deze bescheiden hulde zouden wij graag een paar woorden willen zeggen over de gevierde, al weten wij bij ondervinding, hoe weigerig dokter Prové tegenover alle persoonlijke lofbetuigingen gekant staat. Maar het mag in dit geval wel eens worden herinnerd indien er in onze stad iemand is die recht heeft op ons aller eerbied, ons aller ge negenheid en dankbaarheid, dan zal dit stelüg de heer Prové zijn. Altijd en overal, zonder veel omhaal van woorden, zonder zich zelf op het voorplan te dringen wel integendeel heeft Dokter Pro vé inderdaad, zijn hele loopbaan alhier ten dienste gesteld van de bevolking, van de katolieke gedachte, ja wij durven het gerust te be weren van de hele stad. En wat ons in de gevierde steeds heeft getroffen op een dank bare wijze, is de nameloze eenvoud, waarmede hij tussen ons leeft, steeds al weldoende, en steeds bereid, met de grootste, de verregaandste be langloosheid die de eerbied afdwingt van vriend en tegenstander. Nimmer heeft hij naar lauweren gevist, nog minder op dankbaar heid geaasd. Wat van hem gevraagd werd heett hij steeds gegeven, uit de volheid van zijn hart en van zijn fiere overtuiging. in de moeilijkste omstandigheden werd nimmer vergeefs op hem beroep gedaan. Zijn hele persoonlijkheid is steeds getekend geweest door zijn diep-kristelijke overtuiging, zijn katoliek—zijn—uit—één—stuk en zijn onverwoestbaar en belangloos offeren en dienen. Geen enkele organisatie kan zaggen dat zij gespeend bleef van zijn belangstelling en van zijn hulp. hetzij door zijn daadwerkelijke steun, hetzij door zijn simpatieke aanwezigheid. Een dankbare simpatie ging dan ook zaterdag jl. van op de straat naar de gevierde en in de harten van al de aanwezigen werd een stille wens, maar zo innig gemeend, gevormd voor een spoedig en algeheel her stel van Dr Prové. De redactie van «De Denderklok» sluit zich hartelijk bij deze wens aan en jubelt bij deze al te bescheiden viering «Ad muitos annos» DE REDACTIE. Verleden zondag heb ik méér dan één angstig gezicht, zien naar de over trokken en dreigende hemel turen. En ik heb méér dan één wijsneus- op—weerkundig—gebied horen orakelen: er zal regen van komen. En waarom al die herrie en die druk te om een simpele bewolkte hemel, waar we tcch allang moesten aan gewend ge raakt zijn Was het omdat de processie moest uitgaan? Was het omdat de dui ven niet gingen gelost worden Of was het omdat het geplande uitstapje naar Expo of zee in het water zou vallen? Daar zal wel iets van zijn. Maar DE hoofdzaak. DE bekommernis was voor zeker de vraag, wat de Heüige Medaar van zijn naamfeest zou maken. En inderdaad, zondag, 8 juni, wees (vervolg op blz. 2) 1* ML De Dender klok Conclusies. Onder d Antenne

Denderklok | 1958 | | pagina 1