Onder de Antenne Dokter JCarei Prové Karpelsprongen Twee en dertigste Jaargang Prijs per Nummer 2 F. Zondag 22 juni 1958 -i KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekemns 4786 85 Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMANJACOBS, Koepoort-straat 10 Nino va IN MEMORIAM leang5ro^nrleDd€nc had^rPL°nVgehoud«n deze dr0eVeAPfvaaJdSeniivan X^ganisatie», sommige met hun vla*, hadden in de rouw stoet plaats 8®^|^drukte gtemming over de talrijke aanwezigen, ledereen voelde hoe ons, in wijlen Or Prové, een man ontvallen is die iedere achting en genegenheid had weten tJ v®r^ harten ia| deze dagen een vrome bede opgestegen zijn tot de Aller hoogste die Zijn hemelse beloning reeds zal hebben geschonken aan de Overledene. Wij «even hierna de verschillende lijkreden die tijdens de plechtigheid werden uitgesproken. Telefoon 327 27 DOKTER CROMMELINCKX uit naam van de Geneeskundige Kring Achtbare Familie, Geachte Toehootders, Het is mij een droeve plicht, als Voor zitter van de Geneeskundige Kring, van het Arrondissement Aalst, in naam van al mijn Confraters, een laatste ontroerde huldegroet te brengen aan onze diepbetreurde Collega, Karei Prové. Immer was hij een trouw en oppassend lid van onze Kiing. waar hij een oprechte vriend was van al zijne Cohega s. Wij verliezen in nem een plichisgetiouwe Confrater, die door zijne eerlijkheid en op rechtheid tegenover zijn ambtgenoten, bij ons ailen steeds de meeste achting heeft ge- vonden. Gedurende 50 jaar heeft deze onvermoei bare werker, aan zijn lijdende evenmens, zijn goed nart gescnonken en zijn weten schap; want hij w.st. ten bate van zijne zie ken, zich steeds aan te pussen aan de snelle wetenschappelijke ontwizKeiiug, die zich ge durende zijne langdurige cariière voordeed. 50 jaar lang heeft hij zijn afmattend werk volgehouden, en heeft hij met onverpoosde activiteit zijn edele taak voortgezet. Hoezeer had het ons verheugt, hadden wij, zoais wij het ons hadden voorgenomen deze zomer te zullen doen. zijn gouden jubi leum plecnug kunnen vieren; maar de Hee: heeft er anders over beschikt. Voor zijne zieken was nij immer, als huis dokter, niet alleen een kostbare raadgever, rnaar tevens een hooggeprezen vriend, om wille van zijne eenvoudige openhartigheid eu zijne onbaatzuchtige toewijding; omdat h:j mens Was in de volle betekenis van het wooi ei Ook zal zijn verscheiden in menig huis gezin een leemte nalaten; want hoeveel smar ten heeft hij niet gelenigd, hoeveel levens heeft hij niet gered, hoeveel lichamelijk lij den, hoeveel zieleieed heeft hij niet gezalfd. Geduiende zijne lange loopbaan heeft hij z.ch met onwankelbaar plichtsbesef, wars van alle uitwendig eerbetoon, dag en iiacht, al gesloofd, en heeft h;j zich met ziel en lichaam weggeschonKen tot het verwezenlijken van zijn verheven doktersideaai Thans gaat gij, Waarde Confrater Prové, die nooit rust hebt gekend, de eeuwige rust in, en roepen wij U een smartelijk iaats,e vaarwel toe. Diep treuren wij met uwe teergel.efde echtgenote en uwe beminde kinderen, aan wie allen, wij onze innige deelneming aanbieden in de onherstelbare siag die iien komt te treffen. - Het zal voor ons een plicht zijn. uwe nagedachtenis hoog «n ere te houden in onze giote dokters-familie. Vaarwel, diepbetreurde Collega; moget gij bij de Almachtige de eeuwige beloning vin den voor uw oftervol leven. Rust zacht. DOKTER VAN DER HULST uit naam der Kerkfabriek OL. Vrouwparochie Achtbare Familie, Mevrouwen. Mijne Heren, De Kerkfabriek der Onze Lieve Vrouw- kerk te Ninove, treurt vandaag om haar duur bare voorzitter Dokter Karei Piové. Ruim veertig jaar geleden weid hij in 1919 kort na de eerste wereldoorlog m de kerkiaad verkozen. Amper zes en dertig jaar oud was hij toen reeds de bekwame, toegewijde, uitge sproken katolieke dokter die de eet bied en de simpatie van de ganse bevolking van Ni- nove genoot. Hij was een goed mens en plichtbewust geneesheer. Zijn werk was zijn leven. Zijn leven was DIENEN. God dienen. Hij was een diepgelovig mens Zijn godsdienstige plienten vervulde hij nauwgezet. De KerKelijke plechtigheden woon de hij steeds bij. Het parochieleven leefde hij intens mee. De paiocniekerk, onze schone Onze Lieve Vrouw-kerk was steeds zij'n kommer en zorg. Voor haar onderhoud ea v ei faaiing was nooit iets te veeL Geen godsdienstig Werk. geen caritatief werk of het vond bij Dok ter Piové steeds ruime steun en aanmoediging. Zijn Naaste dienen. De zieken, de armen, de ongelukkiger;, de ouden van dagen, vonden s.eeós bij hem een goed woord, steun en hu.p Zijn offervaardigheid was onbegrensd. Ais :n mei 1940 iedereen de stad verliet bleef hij tot de laatste z.eke. gewonde en sukkelaar in veiligheid Was gebracht en ver zoigd. i.jdens de septemberdagen van 1944 ais iedereen in vreugderoes aan 't feesten was, bleef hij dag en nacht op de been om vriend en vijand te helpen. Want in nood en ziekte gold voor hern alléén het gebod der kristen naastenliefde. DoKter Prové, ge waart een schoon kris ten mens eenvoudig, menslievend, tot het zeilvergeler, rechtschapen en waarheicislie- vend. Dokter Prové, ge waart een schoon voor beeld. Zondag op de TV iets schoon gezien In het Ter Kameren Bos hield de Bel gische Boerenjeugd een ruiterijfestival. Veel volk 30000 man veel flinke boerenjongens op schone paarden veel nette boerenmeisjes. Spijtig dat de TV niet gans het feest heeft kunnen weergeven. Ze moest dit schouwspel stopzetten en terug naar de zeven hoofdzonden van de Expo 58. We hebben het begin niet kunnen zien en het einde ook niet. Voor het be gin was het zo erg niet. De jonge simpatieke Prins Alexander kregen we nu en dan te zien. De groep vooraanstaanden die regel matig dergelijke feesten met hun tegen woordigheid komen vereren, hoe belang rijk ook, viel buiten de toon. De boeren jeugd, vol leven en dynamisme, tegen over de geklede jassen en de decoraties van die meer bezadigde heren, was een tegenstelling die te nadele van de oude ren uitviel. Een schone opkomende zon tegenover een schone tot weemoed stem mende zonsondergang. Door het verslag in de bladen hebben we geweten wat wij allemaal niet gezien hadden. We hebben kunnen zien 350 schone flinke boerenjongens op evenveel schone flinke paarden. Wij hebben ze zien werken en paraderen gelijk een regiment paardenvolk. Er waren num mers bii die met de beste circusnummers mochten vergeleken worden. We heb ben 200 Kempische boerenmeisjes zien evolueren in samenoefeningen zonder één enkele fout. ffife Wij hebben 200 vlaggen door lenige Wij danken U Da: God uw ziel rusteen krachtige handen gedragen, zien zwaaien en dansen op maat van muziek, dat het een lust was voor oog en oor. ADVOKAAT DE RiEMAECKER uit naam van de CVP-atdeling Ninove Wij treuren vandaag niet alleen om hi heengaan van een voorbeeldig geneesheer en om het verlies van een trouw veidediger van Geloof en Kerk. doch ook oin hel on herstelbaar verlies van iemand, d.e zich, ia 'i openbaar leven, onvoo; waardelijk en on gemeten ten dienste gesteld heeft der roede zaak. Dr Prové was een man van één stuk. Het openbaar leven kon hem niet onver schillig laten. Nooit heeft hij uitvluchtsels of voorwend sels gezocht of georuikt om zich te onttrekken aan hetgeen h;j aanzag ais zijn volie plicht. Dr Prové heeft zijn rijke talenten ten dienste ge.-teld van het Katolieke vereni gingsleven te Ninove. Jarenlang Was hij ondanks een drukk-e praktijk de stipte, de voorbeeldige en de zeer ijverige voorzitter dei Kaïoiieke Har monie «Eendracht». Zijn naam en zijn prestige heeft hij. zon der ondei breking, ten pande gesteld van do lijst van hen die opkwamen voor de goede zaak. Met raad en daad heeft hij onafgebroken geijverd voor het goede, omgeven door de diepe achting en de opiechte genegenheid zijner onteiuare vrienden en hooggewaar deerd door andersdenkenden. Dr Prové heeft de goede strijd gestreden. Dr Prové heeft door zijn loopbaan en zijn levenswijze een onvergetelijk voorbeeld ge steld voor Üud-Universitauen. Wij bewaren een hoog aandenken aan Dr Prové. Bii het afsterven van zulk verdienstelijk man gaai; onze gevoelens van kristelijUe deelneming naar zijn echtgenote, zijn kinde ren, sohoonkinderen en kleinkinderen. Wij vragen aan de Almachtige en Recht vaardige God loon naar we; ken voor zijn trouwe en goede dienaar. Dr Prové. r - t)e pyramieden op paarden hebben 'et we niet gezien, echte circusnummers... en n0É^veel ander dingen. En wat we ook niet gezien hebben dat waren de stinkers van «Le Peuple». Jammer dat ze er niet waren ik had ze willen een pint betalen. Iedere keer als die geparfumeerde heren van «Le Peuple» een boer zien in een stoet stappen aan de beurs, heb ben ze geuren opgevangen uit de paar denstal en de koestal. Ze zijn heilig over tuigd dat de buiten stinkt en dat zij de lucht van Brussel zuiveren door hun reukwerk en er het ideale midden van maken voor teringlijders. Zij hebben niet eenmaal gedacht dat de bloempjes, waarvan hun reukwerk gemaakt is, ge plukt werden op de buiten door frisse meisjes die geen reukwerk nodig hebben omdat zij niet stinken en dat het voor haar nog altijd waar is dat goed rieken is niet rieken. We zouden die boerenjeugd meer moeten zien in onze steden. We zouden een ander gedacht krijgen over de boe renstand. De boer leeft afgetrokken, stil en bezadigd. Hij is uiterst kalm hij is niet altijd zo geweest... In de Boerenkrijg heeft hij alleen gevochten tegen de legers van de Franse Republiek met koeigaffels tegen ba- jonnetten De stad en de burgerij heeft hem alleen gelaten. Het boerenleger werd verpletterd uitgemoord! De overlevenden hebben hun doden begra ven en ze zijn teruggekeerd naar hun akker, naar hun werk. Zij denken en zwijgen zij halen geen tweede maal de'kastanjes uit 't vuur. Een ezel schopt geen tweemaal tegen dezelfde steen. Maar er zit kruim in de duimen en wils kracht in de kop. 't Is wijzer er santé mee te doen dan er tegen te boksen. De boer in ons volk is ais het struikgewas dat de dode stammen dekt onder levend groen Het is vermakelijk indien het niet zo triest was om na te gaan hoe de linkse «geslagenen spartelen als kar- pels in het reinste water. Wij zeggen geslagenenwant dat zijn ze inderdaad geworden op die heuglijke zondag die in de kalender van 1958 aangeduid staat met een EEN van deze schone maand juni. Wij willen niets overdrijven, maar als we zeggen dat het kiezerskorps op die fameuze zondag de linkse regerings meerderheid een afstraffing van belang heeft toegediend, dan blijven we zeer nauwgezet binnen de perken van de onomstootbare waarheid. En nu moet ge, vriend Lezer, in uw blad, van welke strekking, of van welke kleur het ook moge wezen, eens nuchter nagaan en zien en ondervinden welxe woedendesprongen de ver liezers van die zondag nog iedere dag aan 't uitvoeren zijn. De socialisten beweren bij hoog en bij laag dat de liberalen de grote verliezers van die dag zijn en de libera len zingen op alle tonen dat niet zij, maar hun rode medebroeders, het gelag van de rekening betalen. De socialisten kunnen hun woede niet verkroppen en ze verwijten de kie zers van ondankbaren en de liberalen trekken hun blauwe mantel over 't hoofd om zych te hullen in een afwijzende oppositie. Sommige liberalen steken het niet onder stoelen of banken dat ze zo heten ze het tenminste het land niet stuurloos mogen laten en daarom beieid pn zDn voorwaarden van een dfelaöifce aan de nieuwe regering te onctexfoeken. Andere voormannen van de blauwe partij integendeel komen hef tig op tegen dit deelnemen en zo zien we dat de liberale comming-man Louis D'Haeseleer het nodig oordeelt in een ronkende mededeling te verkondigen hoe weinig hij het eens is met oud minister Van Giabeke. Nog andere voor mannen van de liberale partij hebben dezer dagen een nauwkeurig gewetens onderzoek gedaan en strekking Laat ste Nieuws» uitgebazuind dat zij in de tijd van voor enkele jaren gewaar schuwd hebben, plechtig en onomwon den, hoe ons land, ons hele volk, niet rijp is voor de onderdrukking van de onderwijsvrijheid. Zoals ge zieter heerst klare en weldoordachte eenheid in het blauwe kamp. Bij de socialisten is het al even erg. Hun hele gedoe is er trouwens een van slechte verliezersSportief erkennen dat ze, in gans het land, ach teruit zijn gegaan, na hun vier jaar vriendjespolitiek en schandalige benoe mingen zelfs van het allerlaatste uur kunnen ze niet over hun hart krijgen. Een van hun allerkleinste ministers, na melijk Pietje, de kleine zoon van een groot Vader, heeft in een onbewaakt ogenblik en onder de drukkende invloed van de allereerste nefaste uitslagen dit historisch woord gezegdZij (dit is het kiezerskorps, of met andere woorden het overgrote deel van onze bevolking) hebben ons genoeg gezien Sindsdien zwijgt deze meneer natuurlijk ook al weer in alle talen en hult hij zich ook in een kleinerende (zomeent hij althans) afwijzende houding. Om de schijn te redden wordt er nu in het linkse kamp uitgebazuind dat het programma van de CVP vóór de kiezingen publiek gemaakt kiesbeiof- ten zijn en niet KUNNEN worden ge houden. Waar ze nu moeten onder vinden dat het de CVP heilige ernst is deze beloften tot daden om te zetten en waar de formateur onomwonden zegt dat hij kan rekenen en zijn gewoon optimisme niet laat kelderen door de linkse manaeuvers, kijken ze natuurlijk een beetje sip op hun neus. Wanneer deze regelen worden ge schreven is er nog geen regering. Zal er een zijn wanneer ze verschijnen? Dat weten we niet en het is ook niet ons onderzoek. Wij wensen in ieder geval ons vertrouwen uit te spreken in de lei ding van de CVP wel te verstaan tct zolang wij in dit vertrouwen niet wor den beschaamd. Want ook bij ons dit is m de on derste lagen van de CVP-gelederen - wordt het hele verloop van de regerings crisis met heel veel aanda,cht op de voet gevolgd. Ook bij ons zit de rotsvaste overtuiging voor dat de beloften van voor de verkiezingen, hoe dan ook, tot daden en tot werkelijkheden moeten worden omgezet. Wanneer de formateur beweerd dat hij kan rekenen, dan willen wij hem graag geloven en we kunnen niet aan nemen dat hij dit zo maar klakkeloos zou hebben beweerd. Er zijn punten in het CVP pro gramma waaraan niet kan en niet mag worden getornd. Tot vervelens toe zou den wij dit willen herhalen en al laten wij ons niet verleiden tot de zoveelste opsomming van deze kapitale punten, toch staat het rotsvast als een paal bo ven water dat al de CVP-kiezers van de leiding maar juist zoveel verwachten als er werd voorgehouden en beloofd. Indien de linkse verslagenen de les van 1 juni 1958 niet kunnen verteren en als koppige koppigaards hun afwij zende houding blijven doordrijven, dan moet er van onze kant ook maar de nodige doordrijverij aan de dag worden gelegd. Onze verwachtingen zijn hoog ge spannen, alle militanten, alle katolieken hebben een vertrouwvolle houding aan genomen en het is goed dat onze leiders weten tot wat een catastroof hun laks heid, hun kapituleren, zou kunnen leiden Wij hebben het vroeger nog ge zegd er wordt op dit ogenblik geschie denis gemaakt. Iedereen dient zijn ver antwoordelijkheid op te nemen en deze niet te omzeilen. Iedereen hebben we gezegd en dit geldt in de eerste en voor naamste plaats, ook ONZE leiding. Als één man staan we achter hen. Doordrij ven is het parool, desnoods tot nieuwe verkiezingen. Wij geloven dat de CVP ook daarvoor geen schrik hoeft te heb ben. Wel integendeel! De Dender klok cldV iiv:l

Denderklok | 1958 | | pagina 1