Bedevaart naar St Kristoffel Wij ook,... Nagy en Malleter... Oaze Harmonie ie Ere-Afdeling De Vlag oan 'n JCruisvaardcr 0 Twee en dertigste Jaargang Prijs per Nummer 2 F. Zondag 29 juni 195Ö Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LU YSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninov® Telefoon 327.27 ff Herhaalde malen hebben wij in ons blad reeds gewezen op de kapriolen van onze tegenstrevers. Het is waarlijk potsierlijk vast te stellen met welke Woedende hardnekkig heid de verliezers van 1 juni jl. de afstraf fing van het kiezerskorps zoeken te minimi seren en hoe leugenachtig ze daarbij te werk gaan. Al weten we nu met wiskundige ze kerheid hoeveel appetijten er in het linkse kamp blijven bestaan bij «ministerabelen» die hun verlies-bilan dolgraag zouden ruilen te gen een ministerportefeuille, toch stellen we eveneens iedere dag vast hoe ze uit nijdig heid, uit kleinzielige, koppige wraakzucht blijven weigeren om aan een sterke regering onder CVP-bcleid, deel te nemen. Voorlopig althans, want uit meer dan één linkse hoek lopen berichten binnen die na de nederlaag van 1 juni niets anders zijn dau een werkelijk verwijt vanwege voor aanstaande persoonlijkheden, aan het adres zowel van de socialistische als van de liberale partijraden. Hebben we inderdaad deze week niet gehoord van die Luikse socialistische voor man die onomwonden moest erkennen dat de CVP gelijk had de pens ;oensverhoging op haar programma te schrijven en te willen uitvoeren? En het geld daarvoor is er, zegde hij er zelfs bij. Wat dan toch vooral van die kant een kostelijke bekentenis is. En hebben We eveneens deze week niet kunnen ervaren hoe niemand minder dan de liberale partijvoorzitter, met al het gezag waarmede hij bekleed is. is kornen verteller, dat «nu haast iedereen gewonnen is voor de twaalf maanden legerdienst) Eveneens een bewijs dat de CVP het goede eind vast heeft en tevens een aanspo ring om op deze Weg van daadwerkelijke verwezenlijkingen krachtdadig voort te gaan. Onze leiding en gans de partij met haar hebben op zich genomen het volledig programma om te zetten in tastbare verwe zenlijkingen. Dit is de absoluut uitgesproken wil geweest van het kiezerskorps op 1 juni jl. W'aarom We dit nog eens onder uw ogen brengen, waarde lezer? Doodeenvoudig. Omdat wij. ook de jongste dagen, benevens de hierboven-vermelde karpelsprongen. ook wel eens een ander klokje horen luiden. Na tuurlijk. nog zeer bescheiden en om zo te zeggen tussen de schermen. Inderdaad, in sommige linkse kringetjes bestaat een heimelijke strekking om van de eerstkomende gemeenteverkiezingen een soort test te maken Sommige socialisten en vooral ettelijke liberalen zouden van de uislag van deze gemeenteverkiezingen willen weten of wel dat het kiezerskorps de uitslag van 1 juni bevestigt en de linksen blijft afstraffen: ofwel dat het kiezerskorps de uitslag van 1 juni amendeert 't is te zeggen, veel voorde liger laat uitvallen voor het linkse beleid: En ze steunen daarbij op een aantal faktoren die waarom zouden we 't niet erkennen werkelijk goed gevonden zijn: Al hun schijn redenen opsommen ligt niet in het bestek van een weekbiadai tikel. Eén faktor is er evenwel die ons. vandaag, niet onverschillig kan laten en die We daarom eens even van dichtbij willen beschouwen. De gemeenteverkiezingen, zeggen de linksen (en vooral de liberalen) zijn veeleer een kwestie van persoonlijke simpatieën. Veel meer dan bij de verkiezingen voor de beide kamers waar het dan. toch gaat om princiepen stemmen de kiezers, in hun onderscheiden gemeenten, voor personen, zonder zo nauwkeurig te letten op de wer kelijke kleur van de verkozen kandidaat. Wat onze stad aangaat, beste lezer, horen en zien we de laatste dagen, meer dan een dagelijks proefballonnetje opgaan. Welnu, het is ons alle dure plicht, d.i. van alle CVP- leden uit onze stad. om deze kwakkel van meet af aan te kortvleugelen. De gemeente verkiezingen zijn ontegenzeggelijk een afstra ling. een weergave van de kamerverkiezingen. Immers zó de gemeenten, zó het land. En wanneer we wensen dat er definitief een eind komt aar. de willekeur van het linkse staats beleid, dan dienen we ook te willen dat er een zelfde punt wordt gezet achter dezelfde linkse gemeentelijke of stadsmeerderheid. Ook in onze stad zijn we de grootste partij en met meer dan één bewijs zouden we dat kunnen staven. Het is daarom ons aller plicht gehoor te geven aan de uitnodigingen die dezer da gen, vanwege het CVP-bestuur, aar. alle aan gesloten leden werden gestuurd. Op een de- mokratische wijze volgens alle regelen van de statuten zullen we onze zeg kunnen zeggen. Tijdens een eeiste vergadering wordt de helft van de thans zetelende bestuursleden verkozen. En tijdens een tweede vergadering wordt er opnieuw op de meest demokra- tische wijze gepolld voor de lijst van onze'" gemeentekandidaten. We herhalen het, beste lezer, «zeg uw zeg». Blijf op deze beide vergaderingen niet weg. Denk niet dat de inzet ervan niet be langrijk is. Onverschilligheid waar het gaat om het degelijk besturen, zowel in de partij als in onze stad is uit den boze. Het is van het grootste belang dat de partij geleid worde door mensen die hun verantwoordelijkheid duiven opnemen eu er naar handelen. En het is van het allerhoogste belang dat wij bij de komende gemeente verkiezingen met een lijst voor de dag komen die de afstraling is van de werkelijke zin voor «Vrijheid en Demokratie» die aan de basis liggen van gans ons bestel. Blijf niet afzijdig, om naderhand te mop peren als het niet naar uw zin gaat. Afwezi gen hebben steeds ongelijk. Zeg uw zeg, om deze mensen die zullen wol den aangeduid zes jaar lang de belangen van de staddus ook uw belangen te verdedigen, niet de indruk te geven dat de hele zaak u niet aanbelangt. Vergeet toch niet. waarde lezer, hoe deze mandatarissen de hele tijd en veelal met verwaarlozing van hun eigen persoonlijke zaken in de bres dienen te staan om alles wat ons aan belangt. met de inzet van hun hele persoon lijkheid, ,e verdedigen en te verwezenlijken. Zeg uw zeg. en doe het tijdens de beide eerstvolgende algemene vergaderingen waarop geen enkel lid ontbreke 't Is nog altijd te vroeg om over de po litiek te schrijven. Het duurt lang voor de geslagene uitgeteld wordt. Voor ons is het niet erg. We zijn het wachten gewoon. Van 1830 tot 1958 zijn honderd acht en twintig jaar verlopen en we wachten mais ce n'est pas le moment Wij zijn. een volk van duivenmelkers en wij zijn gewoon aan het «wachtwoord» van de radio«wachten». Laten we liever ent wat vertelselkens ver teilen om de tijd dood te doen. Alle schoon dingen bestaan uit drie. Het lijdend voorwerp van het vertelse1 is ofwel een jood, ofwel een pastoor of een Vlaming. Met die drie riskeert ge nooit een proces. De Vlaamse Leeuw is ook een Vlaming. Hi' is geduldig hij is wreedzaam hij wordt niet beschermd door de wet. Kom aan! 11 juli is in aantocht en ons bereikte en heugelijk nieuws dat. op 11 ju'i de Leeuwenvlag zal wapperen aan de gevel van het stadhuisBeter iaat dan nooit en proficiat aan hen die durven na een eeuw platbroekerij Ons bereikte nog het heugelijke nieuws dat er veel nieuwe leeuwenvlaggen zullen wapperen. Het was anders een oude gewoonte zo oud dat ze wettelijk verdertigd was dat er twee leeuwenvlaggen uithingen. Een in 't Zuiden, en een in 't Noorden van de stad. Sommigen bewonderden de durvers en baden «Heer. geef dat ik durf». Anderen waren ge- ergerd en wensten de twee uitdagers van de publ.eke opinie naar ik weet wel wat. Nu is de kogel door de kerk en we mogen een geheim verklappen dat voortaan waar deloos is. Er is Vlaamse Leeuw en Vlaamse Leeuw. «Ziet gij ae Zwarte Leeuw niet rijzen «Zo fier op 't trotse gouden veld?» Daar is de Leeuw van het Davidsfonds. Een katholieke Leeuw met - het kruis in de /uist; een intellectueel, behorend tot de elite onder de Leeuwen. Maar het is een salon leeuw hij komt niet op straat en houdt altijd lijn fatsoen gelijk een schoothondje. De gewone Vlaamse Leeuw, familie va» die, d.e dansten op het Groeningeveid. ij maar een gewone straatieeuw, een vervallen grootheid, een soort hond zonder medaiie van voor 25 jaar, die vogelvrij was en moest bleef; die, ais mj in ae handen der rakkers zorgen dat hij uit de handen van de politie geraakte, met een versleten emmer of pan aan de staart de straat ingejaagd werd onder bet gejouw van de rakkers. Iedereen wa? beschaamd over hem en wie hem trouw bleef was gedeclasseerd gelijk hij. Die twee leeuwen in het Zuiden en het Noorden der stad Waren de uitzondering. Iedereen voelde dat het iets speciaal was. Ze werden gewantrouwd en geschuwd; maar ze werden gerust gelaten. De tvfee wisten van malkaar niet; ze be keken malkaar met vreemde ogen. Geen van beide verklapte zijn geheim. Ieder van beide meende dat hij de sleutel van het geheim bezat. Hun ieeuw was een leeuw van een derde soort, een tweelingbroeder van de Vlaamse, een leeuw die Frans spreekt; ja een Franse Vlaamse Leeuw gelijk hij prijkt if- de wapens van Rijsel in Frankrijk. Ik ver klap het geheim ten bate van hen die gaarne zouden willen en nog altijd niet durven en moeten schuilgaan achter het voorwendsel dat zij geen leeuwenvlag bezitten en te veel pinten zouden moeten missen om er een te kopen ST. CHRISTOFFCL - POUARI Alle Automobilisten en Motocyclisten trekken op ZONDAG 6 JULI e.k. ter TE POLLARE H. Mis te 10 uur, Daarna zegening der voertuigen We vernemen met grote voldoening het welslagen der harmonie in het Pro vinciaal Tornooi der provincie Oost-Vlaanderen, waarvoor onze muziekmaatschap pij verleden zondag haar proef moest afleggen te Zottr^em. Met de schitterende uitvoering van «Symphonische Beweging» van M. Poot en «2 Suite d'Orchestre» van J, Moerenhout, bekwam de harmonie de klassering in ERE-AFDF.LING, hoog ste onderscheiding door de Culturele Raad der Provincie toegekend. We wensen al de muzikanten, zonder uitzondering, en bijzonder de heer Co lin van harte PROFICIAT voor dit prachtig resultaat De bevolking van Ninove mag tier gaan op zulkdanige maatschappij, die, geleid en samengesteld door Ni- novieters, officieel is erkend als een dor beste harmonies van onze provincie. We willen hier tevens, openlijk en welgemeend, de muzikanten en hun bestuurder, niet alleen feliciteren maar vooral DANKEN. We danken om de eer en het prestige, welke deze mensen, door hun eendrachtig en aanhoudend werk, hebben bijgebracht aan onze stad. We danken de muzikanten, die, niettegen staande ieders persoonlijke bekommernissen en beslommeringen en als vrije lief hebbers, al hun vrije uren en avonden hebben geofferd aan de harmonie, niet alleen om ze te brengen op het peil waartoe de Culturele Raad der provincie haar waardig oordeelde, maar ook voor de toegewijde medewerking aan de overtalrijke culturele, politieke en godsdienstige manifestatie's. We danken de heer Colin omdat hij, als onvermoeibare en zeer bekwame bestuurder, het ongelooflijke heeft moge lijk gemaakt zodanig dat thans onze stad over een harmonie beschikt, waarvan faam en naam in gans de provincie is gekend en gewaardeerd. Wij hopen en wensen dat de Koninklijke Harmonie steeds en overal haar leuze «Eendracht» moge getrouw blijven opdat ze, met de sympathie en de steun van alle Ninovieters, nog lange jaren zou mogen zijn de prachtigste en machtig ste harmonie van onze provincie. Graaf Filips van de Elzas, op kruisvaart naar het Heilig Land, kwam zegevierend uit een tweegevecht met de Konng van Abilene en maakte het séhild van zijn tegenstander buit. Hij vond de kleuren van dat schild mooi: zwart en geel. Hij vond het symbool er op krachtig en sprekend: een klauwende zwarte leeuw. En sindsdien werd die «zwarte blom- me op geiuw veldde vlag van zijn Huis en van zijn land: Vlaanderen. Doorheen donkere tijden, in nederlagen en overwinningen werd deze vlag voorop ge dragen. Op 11 juli 1302 vrijwaarden diegenen, die onder haar streden en stierven, hun land van vreemde overheersing. Eeuwen lang bleef de klauwende leeuw het symbool van dat kleine volk, dat heldhaftig kampte voor het behoud van zijn eigen aard. Zo rusten op de IJzervlakte duizende jongens, die alle. met reden, konden zeggen wat één hen met zijn eigen bloed schreef op de steen van MerkemHier ons bloed, wanneer ons recht?» De Vlaamse Leeuw werd (en wordt nog) (Lees verder onderaan volgende kol.) Ergens in Boedapest hebben de schoten geklonken van het executiepeleton. Voor zo ver er nog klokken hangen in de torens, heb ben die de doodsKlok geluid voor een gene- raal-vrijheidsstr:jder en een man die voor zichzelf had uitgemaakt dat het kommunisme de beste leer was. Die schoten hebben in geheel de wereld een diepe echo verwekt. Zelfs achter het gor dijn lieten Tito en Gomulka een stem van protest horen. Moscou heeft er een handje van weg om met iijken te sollen, zelfs als zijn zij zeif de moordenaars. Aan de ene zijde beteKenen zij een bedreiging voor de satellietstaten d:e ook maar even de kop zouden durven opste ken. Tito en Gomulka in 't bijzonder. Aan de andere zijde een schaterlach voor 't Westen dat met laksheid alles toelaat en de moed niet heeft de mooi denaars ter ver antwoording te roepen. Het zo kristeii|k Westen laat alles gebeuren, als het onze vrijheid kan afkopen met door tanks kapot- gereden lijken en gefusiljeerden. Men spreekt in 't Westen van Europa en het lot van onze Oostelijke mede-Europeanen iaat ons steen koud. In alle steden van het kristelijk westen rijzen protestbetogingen uit de grond. Men vergeet dat het slagveld van Hongarije reeds uit het geheugen werd gewist en dat de ko gels die Pal en Nagy aan de paal schoten, ook door ons weiden gegoten, omdat wij dulden dat er onder ons moordenaars leven. Het Russisch leger-koor oogst in Brussel versmaad, gehoond. En de Vlamingen, die, steeds en overal, alleen maar willen zijn wat ze zijn, zagen met wrok en verontwaardiging hun vlag ook worden misbruikt. En zo was er dan een tijd dat de naam Vlaanderen met gerust meer mocht worden geschreven, noch gezegd. De tijden zijn veranderdEn de kamp van alle ware Vlamingen zal, eens toch, ze gevieren. Het is geen holle, romantische kamp het is noch min noch meer een daadwerkelijk, zuiver flamingantisch om rechtvaardigheid fn België!» De tijden zijn veranderd Want op 11 Juli een overdonderend succes en hadden vrou wen gedurfd, ze hadden hun onder kussen bedolven in plaats van onder bloemenMen leest de namen der Russische voetbalspelers van buiten. Onze gazetten staan vol met lol over hun doelschieien. We weten nu da: ze met manneken-schiet ook heei aardig om kunnen. Ondertussen worden mensen vermoord zonder dat een officieel protest van de vrijt- wereid de moordenaars eer. halt toeroept Het kristelijk Westen is schuldig en wij ook aan de moord van Maileter en Nagy. Door onze laksheid en door onze neutrale Houding tegenover een land waar alleen ge weld en moord hoogtij vieren. Frankrijk duldt dat men zijn land aan de rand van de burgeroorlog brengt. In Italië is —;geren onmogelijk omrat een 30% van d« k.ezers de politiek van het geweld en de ter rtv aankleven. In België, waar er slecht, f n paar duizenden van dat ras rondiopet worden zij dac nog gesteund door een partr die. uit machtswellust, vooi niets terugdemst. £elis niet van vriend te spelen met hen die als politieke moordenaars worden gebrand merkt. In ïadio en TV mogen de rode kame faden in 't kristelijk Westen onder de ïtom van democratie nog altijd hun sten. taten horen. Op de Expo ademen wij in hun paviljoenen nog altijd hun stinkende pro paganda in. Het Westen kijkt toe. spreekt van ont wapenen en confeieren terwijl ginds bewa pend en gezorgd wordt dat confeieren onmo gelijk is. 1958 zal, voor het eerst in de geschiedenis, de Vlaamse Leeuw wapperen op tiet stadhuis te Ninove Het daghet in den Oosten In zijn zitting van 20 juni 1958 keurde de Ninoofse gemeenteraad het voorstel goed om op 11 juli e.k. de Vlaamse Leeuw uit te hangen op het stadhuis. Een alleroprechtst en hartelijk proficiat aan de negen Heren Gemeenteraadsleden, die de Vlaamse Leeuw de plaats hebben gegur.d en toegekend, waar hij steeds had moeten hangen. in Zeg uw Zeg... Onder de Antenne

Denderklok | 1958 | | pagina 1