2e gemeenteverkiezingen Bedevaart naar St Kristoffel Gemeenteraadszitting l i Twos en dertigste Jaargang Prijs per Nummer 2 F. JlHJdMiO HTIIdÜ v »c; im Postcheckrekening 478685 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LU YSTERM AN •JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Feitelijk zijn voor ons dit is de CVP - de voorafgaandelijke bewerkingen voor de volgende gemeertteverkiezingen alhier, be gonnen op maandag 30 juni jl. In ons vorig artikel hadden we gemeend er goed aan te doen alle CVP-leden aan te zetten om de Algemene-Vergadenng op dit dag in het lokaal «Ons Huis» bij te wonen. En we zijn er verheugd over te hebben vast gesteld hoe deze oproep in ruime mate werd beantwoord. Inderdaad, voor een no vo i zaal t.r waren zelfs plaatsen te kori en achteraan stonden tal van belangstellenden rccht heeft het Bestuur zijn zeer belang rijke dagorde afgewikkeld. Even voor het begin van deze geslaagde vergadering werd statutair overgegaan tot het verkiezen van de helft der uittredende bestuurleden en het is eveneens een verheu gend feit te zien hoe het aanzien van he. nieuwe bestuur werd gewijzigd door toevoe ging van verschillende jeugdelementen. Een bewijs te meer dat ook de jeugd in onze stad het belang van de politiek weet te waarderen en er het beste van zijn krachten voor ter beschikking wenst te stellen. Het belangrijkste punt van deze avond was voorzeker het verslag van Advokaat De Riemaecker. fractieleider van de CVP, over de gemeentepolitiek gedurende de zes ver lopen jaren. Op een uiterst klare wijze en aan de hand van een documentatie die tot in de puntjes was bijgehouden, heeft de spreker voor de vergadering als hel ware de film afgerold van alles wat in onze stad door de linkse bestuursmeerderheid werd gedaan. Vrijmoedig en met een werkelijke z:n voor rechtvaardigheid werden alle zaken die ons ganse leven hier ter stee uimaken. getoetst en ontleed, waar het paste met de nodige ophelderingen en met evenveel vrijmoedig heid werd het aandeel van de CVP-oppositie verantwoord. We geloven niet dat aan dit verslag iets zou kunnen verbeterd worden. Integendeel menen we dat juist dit zo klare en zo volledig beeld opgehangen door de spreker, het degelijkste programma zal uit maken voor de strijd die nakend is en die ons allemaal verenigd moet vinden in de zWare opgave die ons zal wordéïf gesteld: het breken van de linkse bestuursmeerderheid in or.ze goede stede. Wij nemen ons trouwens voor. aan de hand vaa dit verslag, in een reeks artikelen, de volgende weken te verschijnen, ten gerieve van onze lezers, breedvoeriger terug te komen op wat de spreker met zoveel brio heeft voor gelegd aan de belangstellende vergadering. Van nu af aan willen wij intussen reeds wijzen op het overgrote belang van deze strijd We hebben het reeds gezegd de ge meenteverkiezingen moeten en zullen een weergave ziin van de overwinning van een juni jl. Precies zoals in 's lands be.-tuur wen sen wij ook hier doortastende veranderingen te zien gebeuren. Ons volk moet weten waar de echte vertegenwoordigers van ons aller belangen staan. De CVP (weerom zoals in 's lands bestuur) neemt zich voor hier een politiek te voeren die gericht is op de toe komst van onze stad en mei zoals dit moet gezegd van de straks-uittrederde linKse me derheid een kleine politiek van enerzijds vriendjesdiensten en anderzijds een armzalig inlopen van een achterstand die aan onze stad de standing heeft onthouden waarop ze jaren reeds recht heeft gehad. «Gouverner c'est prévoir» zegt een Frans spreekwoord. En dat kunnen we helaas van ons links kartel niet zeggen. Vooruitziend is het inderdaad zeer zelckm geweest en de enkele uitzonderlijke verwezenlijkingen niet te na gesproken ziet het bilan van deze bestuur.-p^ iode er eerder zeer pover en armtierig uit. Te gepaster tijd komen we daar wel nog op terug, niet alleen met eenvoudige beweringen, maar met nauwkeurige ontle dingen van daadzaken, zodat het eenieder duidelijk zai worden waarom wij er op staan :a onze stad de nuttige en nodige wijzigingen te zien aanbrengen geschoeid op de leest van een opbouwend en vooruitstrevend CV P-pro gramma. Wij ontveinzen het ons met dat de strijd hard kan zijn. Maar we z m ervan overtuigd dat alle krachten zullen samengebundeld wor den cm zonder verder verwijl over te gaan tot de inzet van de nuttige en nodige begin verrichtingen. Op maandag 7 juli a.s. houdt de C\ P daarom reeds haar demokratische poli. De samenstelling van de gemeente-kandidaten wordt inderdaad en dit is maar zoals het behoort onderworpen, aan de goedkeuring van al de leden van de CVP. Iedereen heeft het recht zijn woordje te zeggen. Iedereen heeft de plicht zijn stem U laten horem De inzet dient niet te worden onderschat. Geen enkel CY P-lid ontbreke c'.us maandagavond op deze pollverrichtingen. «Zeg uw zeg» schreven we verleden week en we herhalen dit met aandrang. Blijf n-.et afzijdig, sten belang in de politiek die uw stad: onze stad. moet leiden. Wanneer deze regelen zullen verschijnen zal elk lid in bezit zijn van zijn uitnodiging:. Nog meer CVP-leden dan ver leden maandag, zullen daaiaan gehoor geven. Niemand mag ontbreken. Het gaat er inder daad om een bewijs te meer te leveren hoe we weten te waarderen het in praktijk stel len van die klare spreuk «Vrijheid en Demo cratie»: Het hangt van. ons alleen af vast te stellen hoe de kandidaten-lijst van de CVP er zal uitzien en het is ons aller plicht deze kandidaten dan te steunen met onze belang stelling. ons daadwerkelijk meeleven met hun striid. die ook de onze is. en allen als één man te staan achter deze mensen die or.s moeten en kunnen leiden naar een hernieuw de CVP-ove: winning bij de eerstvolgende Gemeenteverkiezing. Kunt ge geloven dat ik veel goesting voel om met verlof te gaan? Ik ben van wacht bij de televisie gelijk de weermaker bij de sterrewacht te Ukkel. En gans de televisie gaat met verlof. De kleuterclub gaat met verlof. Van de Velde met zijn beroemd paneel gaat met ver lof. De «honderd duizend of r.icts» gaat met verlof. De mannen van het vrije woord die, onder het patroonschap van Francesco Ferrer, de wereld verlichten met een «phare» 10 watt, gaan met verlof. Tel daarbij al deze die het doen zonder het te zeggen. Wat blijft er over.' Kijk maar wat ge te zien krijgt op een gewone vfekelijkse verlofdag van die heren. Frans Brussel neemt iets over van Rijsel en Rijsei neemt wat over van Brussel. Ze lap pen er wat bladvulsel bij en 't is gebakken. Desnoods krijgt ge er een praatfilm bij van de Engelse taalrol met Franse en Nederlandse onderschriften, wit op wit. We zullen maar liefst niets zeggen over de overnamen van Vlaams Brussel uit de programma's van Ne derland. Het gebeurt soms dat het goed is; over het algemeen zijt ge na een uur kijkens even voornaam en even stijf als de stijfste Hollander. Moet ik twee maand zo een regime vol houden; ik vrees .oor mij verstand en voor mijn leven! 't Is de normale tijd van de windstilte in de wereld van de informatie, 't Is de pe riode van het monster van Lochness en van het zeeserpent. In. normale omstandigheden zouden de politieke gebeurtenissen er een beetje leven in houden. De omstandigheden zijn niet nor maal. De politieke strijd is een loopgraven oorlog geworden. Ge krijgt niets te zien, niets te horen; en wat ge ziet en hoort is camou flage. Als ge denkt een brand te zien is het een rookgordijn uit rookpotten. Ge kunt de kat uit de boom kijken. Van een lange uit—de boomkijkerij kunt ge een stijve hals krij gen. Het enige belangwekkende vooruitzicht is dat ge wellicht zult mogen helpen de put te vullen als 't kalf verdronken is. Voor 't buitenland gaat het iets beter om de gebeurtenissen te volgen. In de Libanon ziet ge de helden van de dag krijgertje spelen; ze schieten en smijten bommen, telefoneren naar malkaar als het gevecht wat te hevig wordt en helpen mal- kaar aan het nodige materiaal om te kunnen voortdoen. ^ttt De sekretaris-generaal van de «ONU» is de zaak van dichtbij gaan bezien en is terug gekomen met de indruk dat het spel het be kijken niet waard was. Dat wil zeggen dat het voor ons ook het bezien niet waard is. Op Cyprus draaien de gebeurtenissen rond gelijk een paardemolen op een kermis. In Frankrijk schiet het politiek spel niet op. Het anticlericalisme krijgt de wind niet in de zeilen omdat de mensen zien hoe mis dadig het is als burgers uit eenzelfde land malkaar zedelijk vermoorden. De Ronde van Frankrijk ligt buiten mijn bevoegdheid. Blijft nog het slachthuis van achter het IJzeren Gordijn. De geschiedenis is een eeu wig herbeginnen. De revolutie is een wan gedrocht dat zich zelf verbindt en waar de staart de kop opeet. Als de laatste voorman de voorlaatste heeft opgehangen is hij ver-' wonderd dat hij alleen staat. Reeds Koning Salomon, de wijste en weel- derigste aller vorsten, deed zijn beklag dat er niets nieuws was onder de zon en geeuwde zijn verveling uit... Vrerschiet niet als ge hoort zeggen dat ik ziek ben. Alle Automobilisten en Motocyclisten trekken op ZONDAG 6 JULI e.k. ter TE POLLARE H. Mis te 10 uur, Daarna zegening der voertuigen VAN 20 JUNI 1958 De voltallige gemeenteraad is aanwezig. Na de voorlezing van het verslag verzoekt en bekomt de heer De Riemaecker een minuut stilte ter nagedachtenis van d'. neer Dr 1 rove omwille van zijn talrijke verdiensten in onze Aan de heer Georges Scheerlir.ck, Brus selstraat 68, Ninove, wordt voor 10 jaar ver gunning verleend een taxidienst zonder stand plaats te hebben op de openbare weg (13 stemmen). De grondafstand woidt goedgekeurd aan gevraagd door Wwe Van de Perre Gustaal en Wwe Dr Karei Prové (13stemmen) Stadsrekening dienstjaar 1956 Dhr De Riemaecker verklaart dat z;jn groep een onderzoek van de rekening heeft gedaan bij wijze van steekproeven. Volgende detailpunten dienen vermeld: POLITIE Er werden 20 brillen aange kocht voor de politie, waarvan het nut en de bestemming niet gekend zijn. BESTELLINGEN SCHOOLBEHOEFTEN - Nogmaals komt do bemerking naar voor dat de aankopen door de stad zoveel mogelijk bij stadsgenoten zouden moeten gedaan, wat weeral niet het geval is. Voor de 4e graad cursus bv. is een krediet voorzien van 10000 f waarvan om 9922 f werd aangekocht in Brus sel. Aan te rtippen da. deze levering even goed en even goedkoop door verschillende Ninoofse firma's kon worden gedaan Tal van bestellingen werden door de electnci- teitsdienst gedaan bij vreemde firma s. De lusters die boven de verlichte hoofden der raadsleden zweven zijn geleverd door een firma van Meerbeke. De manier van uitschrijven is ook alles behalve in orde, wat in 1957 gebleken is ij een bepaalde aanbesteding. Voor de globale aanbesteding was een bepaald handelaar van onze stad de laagste bieder. De handelaar in kwestie was ditmaal echter geen politieke vriend en ons stadsbestuur oordeelde he derhalve «rechtvaardiger» de bestelling e verdelen over verschillende handelaars. Ge volg, de laagste bieder krijgt op 58430 F nog voor 6121 F te leveren en voor 47000 F werd besteld bij een andere firma. Een liberale, natuurlijk. Dat noemt men in onze stad be sturen. Dhr Dc Riemaecker verklaart dat zijn groep de ie..ening zal goedkeuren onder voor behoud van de gemaakte opmerkingen. De stadsbegroting 1956 wordt goedgekeurd met 13 stemmen. Rekeningen C.O.O. '56 en '57 De rekening 1956 werd enkele maanden geleden door de overwegende meerderheid der raadsleden niet goedgekeurd omdat zij onjuist was. Dhr De Riemaecker verklaart dat zijn groep deze onjuiste rekening niet zal stem men. Niettegenstaande alle spitsvondigheden is het ontoelaatbaar dat de COO in de boekhou ding met een deficit staat van ,595 <3,28 F. Steungelden Er werd vastgesteld dat de stoker Jacobs ongeveer 1500 maal per jaar steungelden heeft afgetekend. Terecht wordt gevraagd of het de taak is van de sto ker binst zijn uren hopen steungelden op te trekken en uit te delen. Er dient hieraan on middellijk een einde gesteld. In Ninove bediaagt de steun 1.063.000 F In Aalst, stad die 4 maal groter is, slechts 1.500.000 F. Dhr De Riemaecker stelt vast dat de steun voor werkelijke behoeftigen te laag is, maar dat er teveel zijn die ervan genieten. Eens dat men op de steunlijst is ingeschreven, wordt dit aanzien als een verworven recht. Dhr De Riemaecker besluit dat deze post ernstig en rechtvaardig moet onderzocht wor den. Dhr Burgemeester antwoordt dat er hier en daar reeds verbeteringen te bespeuren zijn. zo werd ondermeer het baden in het hospitaal door het personeel afgeschaft. Anderzijds geeft hij toe dat iemand die op de steunlijst komt er niet meer afgeraakt, zelfs indien de behoeftige toestand sinds lang opgehouden heeft te bestaan. Hij belooft dat een ernstige herziening zal gebeuren. De rekeningen worden goedgekeurd met 9 stemmen tegen 4 (CVP). Dispcnsarium - Ruiling Grond der C.O.O. - Verkoop grond der C.O.O. - Vraag der Firma Carlier en Co Een paar kleine wijzigingen aan het ont werp der uit te voeren werken ;n het dis pcnsarium worden met algemeenheid van stemmen aanvaard. Er is een vraag tot ruiling van een percee* grond der COO langs de Omer Van Trim- pontstraat met een oppervlakte van 26a m2 voor een grond van 474.15 m2 toebehorend aan de familie De Clippel. Hierdoor beKomt de COO twee bouwplaatsen. Hel principe wordt goedgekeurd met 13 stemmen. De vraag tot verkoop van een partij bouw grond langs de Omer Van Trimpontstraat aan de familie De Clippel wordt verdaagd tot na de goedkeuring van de voorgenomen rui ling (vorig punt der dagorde). De vraag der PVBA Carlier en Co, tot tussenkomst in de kosten voor aansluiting der nieuwe fabrieksgebouwen aan het net der drijfkracht, wordt gunstig onthaald. De raad zoekt echter een verantwoorde tussen komst. Dhr De Riemaecker stelt voor een degelijk kabien te bouwen op de kosten van de stad. zodat de firma nog enkel de leiding van aan het kabien naar de gebouwen zou moeten bekostigen. De raad stemt hieimede in en geeft last aan het stadsbestuur de no dige kontakten te nemen en een plan op stellen. Op 11 juli zal de Vlaamse Leeuw wapperen op Het stadhuis Voor het einde der openbare zitting wordt er aan herinnerd dat het stadsbestuur een vraag moet hebben ontvangen uitgaande van het Gewestelijk Vlaams Jeugdk omitee om het stadhuis te willen bevlaggen op 11 juli met de Vlaamse Leeuw. Dhr Burgemeester geeft als ontwijkend antwoord dat het Schepenkollege dit punt nog niet heeft kunnen bespreken. Dhr De Riemaecker betoogt dat het ogenblk is geko men Waarop elke Vlaming zich rond de Leeu wenvlag kan scharen. Hij wijst er op dat op de meeste Vlaamse gemeentehuizen, zelfs in verschillende links bestuurde gemeenten, op 11 juli met de Leeu wenvlag zijn versierd. Iets wat vanzelfsprekend is elders, is het hier niet minder. Dhr Burgemeester verklaart zich noch voor noch tegen omdat hij eerst zijn kollega s moet raadplegen en hij stelt dus voor de be slissing over te laten aan het Schepenkollege. Dhr Meganck verklaart hiermede niet ak koord te kunnen gaan. Deze kwestie belangt niet alleen de leden van het Schepenkoilege aan. zegt hij, in deze kwestie moet gans de raad tussenkomen en alle leden moeten hun ve: antwoordelijkheid nemen. Hij stelt voor dat aan de leden van het Schepenkollege 1Ü minuten tijd wordt ge gund om hierover te beraadslagen terwijl de raad voor dezelfde duur kan worden ge schorst. wat aangenomen wordt. Na dit kort oponthoud dient dhr De Rie maecker een ordemotie in om op 11 juli het stadhuis te bevlaggen met de Vlaamse Leeuw, de Belgische Vlag en de Ninoofse kleuren. Dhr Wattniel verklaart als goede Vlaming het voorstel van dhr De Riemaecker. als ge meenteraadslid. te kunnen goedkeuren, maar geenszins zou kunnen ingaan op de \raag van het Vlaams Jeugdkomitee omdat dc hierbij aangesloten organisaties volgens hem dezeh- de politieke kleur hebben en omdat sommige elementen van het komitee steeds volgens dhr Waltniel onbetrouwbaar zijn gebleken voor en tijdens de oorlog (in de tijd toen. ze nog kinderen waren...?) Dhr Waltniel verwijst naar het bestaan van het Willemsfonds (reeds van gehoord) en van een zeker liberaal Vlaams verbond (nog niet van gehoord, noch minder gezien-. Deze liberale verenigingen (wiens eerste pas jes op de Vlaamse weg elkeen met belang stelling zou volgen) werden door het Vlaamse komitee over het hoofd gezien aldus dhr Waltniel (er is werk op de planken voor de Vlaamse volksbeweging). De ontvankelijkheid van de motie inge diend docr dhr De Riemaecker, wordt met algemeenheid van stemmen aangenomen. De motie zelf wordt aangenomen met 9 stemmen bij 4 onthoudingen. De kommunisten onthiel-' den zich omdat deze kwestie buiten alle par tijpolitiek zou moeten behandeld worden. De heren Paul Wachtelaer en Violon onthielden zich om de redenen aangehaald door Mr Waltniel (die ja stemde). De Hongaarse Vrijheidshelden Namens zijn groep dient dhr De Riemae cker een tweede motie in waarvan de teks als volgt luidt: «De raad schandvlekt de wijze (vervolg op blz. 2) ttWl Onder de Antenne ST. CHRISTOf Ml - POL IA RE OPMERKINGEN DER CVP

Denderklok | 1958 | | pagina 1