Realistische Romantiek Schepen Waltniel Betaald Verlot Twee en dertigste Jaargaiig Pnjs per Nummer 2 F. Zondag 13 ju!i 1958 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 4786 85 Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAH JACOBS, Koepoortstraat 10 - Nino« Telefoon 327-27 u't Wierd gezeid dat Vlaandren groot was Zo graag herinneren wij mekaar aan de gouden schemer dier verleden tij den Wij roepen voor onze ogen beel den op van voorbije luister. Wij gaan fier op de groten uit ons Volk, die de naam Vlaanderen met gulden letters schreven in het wereld-geschiedenisboek En onvermijdelijk zullen wij allen op de huidige Wereldtentoonstelling het elektronisch brein in het Amerikaans Paviljoen éérst vragen naar 1302. En dit is dan de tijd van de Gulden- sporenvieringen. Een week lang zindert Vlaanderen van tomeloze geestdrift. Wij steken een zwart-gele vlag door ons ven ster. Wij stappen op in kleurige stoeten. Wij zingen onze strijdliederen en luis teren naar gloeiende redevoeringen. Vlaggen, stoeten, feesten prachtig Dat Vlaanderen deze dagen daveren mo ge. Doch dat het evenwel niet daar bij blijve. Ons Volk heeft geen baat bij alleen een elfjuliflamingantisme. Het heeft nodig mensen, die elke week van het jaar en elke dag op de bres staan ter herovering van onze plaats aan de spits, ter vrijwaring van onze eigen aard. Het helpt niet dat een Vlaamse Dag op de WT slaagt, dat organisatoren we ken ijveren voor lokale vieringen heel Vianderen door, dat die feesten triom fantelijk zijn,... als na de Vlaamse Dag en na die vieringen niet tientallen bij- gewonnen zijn, die hun hele leven door desemen met een waardig, Vlaams be wustzijn en een degelijke Vlaamse daad werkelijkheid, zoals wij schreven ter vrijwaring van onze eigen aard. Tientallen, honderde brigands zijn er nodig, die van hun eigen taal houden, ze hoog schatten en ze keurig spreken en schrijven, overal waar 't noodzake lijkheid is en plicht. Die hun eigen Vlaams rijk genoeg weten om uitdruk king te geven aan hun gevoelens en het niet nodig achten om uit snobisme, uit onverschilligheid of opzettelijk hun taal met veel on-eigen te willen «kleuren». Duizende mensen van goede wil moe ten opstaan, die zonder omhaal qji wars van alle drukdoenerij in elk milieu Vla ming zijn en als Vlaming leven en han delen. Die wijzen op het verleden en in het heden werken aan de toekomst Op de redactie ontvingen we volgend schrijven van dhr Schepen L. WALTNIEL: Ninove, 1 juli 1958. De heer P. LUY STERMAN Drukker-Uitgever van «DE DENDERKLOK» Koepoorstraat. 10 NINOVE Mijnheer. Ik had de gelegenheid om in de jong ste uitgave van UW weekblad, in de rubriek «Klokkeklanken», de commentaar te lezen van Uw redactieleden betreffende de stemming die plaats vond tijdens de gemeenteraadszit ting van 20 juni jl. nopens het uithangen van de Leeuwenvlag op het Ninoofse stadhuis. Ik weet niet wie Uw reporter ter plaatse geweest is. doch iaat mij toe U te zeggen dat hij zich heeft vergist en dat is op zijn zachtst uitgedrukt. Laat bedoelde reporter verzwijgen wat hij moest aanhoren en toch niet graag hoor de dat is zijn recht. Maar iemand in casu mijzelf woorden in de mond gaan leggen die nooit uitgesproken werden, geef toe. dat is niet eerlijk. Vraagt U hem eens bij gelegenheid waar hij het gehaald heeft dat de heer Louis G. Waltniel enz. vindt dat sommige Vlaamse verenigingen, vernoemd in de brief van het Gewestelijk Komitee Expo 58 vol zwarten zitten. Kijk, Mijnheer, dat is een lelijk woord dat ik zeker al lang uit de woorden schat van onze tijd meende. En als datzelfde woord dat tijdens bedoelde raadszitting, ik herhaal het, nooit uitgesproken werd. zo spontaan uit het brein van Uw reporter is gesproten, dan is het helaas zo veel te klaar der dat met de spons er over waarmede Uw politieke vrienden zo dikwijls en zo lang reeds schermen, tenslotte ook maar loutere woorden zijn. Ter nadere toelichting en om U niet in onwetendheid te laten over wat ik wél heb gezegd volgt hier de tekst van mijn verklaring vóór de stemming plaats vond. ik zal het voorstel om het Ninoofse stadhuis op 11 juli met de Vlaamse Leeuw te tooien gunstig stemmen, omdat i* als li beraal Vlaming de pretentie heb van even Vlaamsvoelend te zijn als om het even wie. Ik ben de mening toegedaan dat het past dat in een Vlaamse stad op een Vlaamse hoogdag de Vlaamse Vlag haar rechten heeft. Ik wens er evenwel de nadruk op te leggen dat mijn stemming geen reactie is op de brief die wij allen ontvingen van het Gewestelijk Komitee Expo 58, doch wel een antwoord op het voor stel dat hier gedaan werd door het gemeente raadslid De Rlemaecker. De apolitieke strekking waarop be doeld Gewestelijk Komitee zich in zijn brief beroept, boezemt mij geen vertrouwen in, wegens de eenzijdige politieke richting van de verenigingen die er deel van uitmaken. Daarbij komt dat de Vlaamse Leeuw de jong ste tijd opnieuw veel misbruikt werd door een politieke partij (en hier bedoelde ik zeker geen «zwarten»), die tracht de Vlaamse strijd te monopoliseren. Ik wil er in dit verband nog even op wijzen dat er langs liberale zijde een Willemsfonds en een Liberaal Vlaams Verbond bestaan, die inzake de verdediging van de Vlaamse belangen en het behartigen van de Vlaamse zaak voor geen enkele an dere vereniging moeten onderdoen». Ziedaar. Ik zal U dit schrijven niet aangetekend toesituren. evenmin zal ik de juridische aspecten Vhu het recht op ant- woord gaar. uitpluizen om te bekomen dat deze terechtzetting in Uw blad zou verschij nen. Het is tenslotte een kwestie van poli tieke fa:r-play. waarin Uw redactieraad zijn eigen verantwoordelijkheid kan opnemen. Gelieve te aanvaarden. Mijnheer, de betuiging van mijn hoogachting. L. G. WALTNIEL Schepen. DE REPLIEK VAPf ONZE REDACTIE_ Ziedaar We hebben door het inte graal publiceren van het schrijven van dhr Schepen Waltniel het maximum gevolg willen geven op de wenk van de schrijver tot het bekomen van wat hij bedoelt als een terechtzetting. We moeten hem zelfs danken omdat aldus één onzer opstellers ontslagen kan worden van zijn wekelijkse kopij, wat met deze warmte niet te versmaden is. We menen het echter ons goed recht, het incident hiermede nog niet als de finitief te moeten besluiten. Inderdaad hebben wij het geval nog wat nader onderzocht, wat vergemakke lijkt werd door het feit dat de publieke banken ditmaal niet helemaal ledig wa ren. Ziehier dan ons laatste woord over het punt van de zitting van de gemeen teraad op 20 juni over de vraag tot het bevlaggen van het stadhuis met de Vlaamse Leeuw op 11 juli. Kijk, Mr Waltniel. we geven grif toe dat U niet woordelijk hebt gezegd dat «sommige Vlaamse verenigingen van het Gewestelijk Komitee Expo 58 vol zwar ten zitten Als U in de toekomst ons blad nog eens ter hand neemt, dan zou den we U aanraden en wij kunnen het toch weten steeds de «KLOKKE- KLANKEN» te nemen met wat peper en zout. De woorden hebben niet zozeer hun belang, maar wel de geest die er in steekt. In het vervolg van Uw schrijven lezen we wel de tekst die U vóór de stemming hebt afgelezen. We menen dat er echter iets aan ontbreekt- iets dat waarschijnlijk in Uw geschreven tekst niet was opgenomen maar niettemin ge zegd, iets dat op de aanwezigheid van onbetrouwbare elementen in het ko mitee moest wijzen. Of U hiermee zwartenof anderen bedoeld hebt, weet U zelf best. De redaktie van de «Klokkekianken» had het eerste menen te verstaan. Ondubbelzinnige woorden over ondubbelzinnige onderwerpen zou den een dergelijke vergissing onmo gelijk maken. De Vlaamse Leeuw en de Vlaamse zaak zijn zuiver Mr Waltniel, laten we eens klaar en duidelijk zijn. De grond van de kwestie Veel deugd gehad onder de antenne, verleden zondag, met de Vlaamse dag. 't Was schoon Vraag me niet dat ik zou vertellen wat ik gezien heb. Ik kan niet vertellen. De Heilige Mis in de kerk van Civitas Dei was indrukwekkend. Daar was veel volk en zelfs veel groot volk, zo geeste lijk als wereldlijk. Er was gehoon mu ziek een mis uitgevoerd onder de lei ding van de toondichter Lode De Vocht in hoogst eigen persoon. De akdemische zitting was schoon. Veel volk en zelfs veel groot volk van alle kleur. Keurige en klare uiteenzet ting van de toestanden hier te lande en beklemtoonde eis van het Vlaamse volk. Er was ook een geestelijke redenaar. Mgr Van Waeyenbergh is de eerste de beste niet. Een dorpspastoor mag bij ge legenheid op de preekstoel slaan. Over het algemeen moet het geestelijk woord zacht en zaivend zijn. Mgr Van Wayen- bergh is zacht en zalvend geweest en wanneer tot tweemaal toe zijn gemoed overliep en de stem stokte in zijn keel, heb ik mede gegrezen Het groot feest in de namiddag was schoon. Samenzang, volksdans, vendelzwaaien, muziek alle maal van de bovenste plank gelijk het boerenruitersfeest van voor een paar we ken. Vlaanderen moet niet uitpakken met beroepsartiesten om het peil van zijn beschaving te laten zien. Geen ander volk ter wereld kan er aan. Het weder was van de partij. Mocht het klimaat, vooral het politiek klimaat, blijven meevallen. Iedere Lente geven de Vlaamse boomgaarden een verrukkelijke en be loftevolle aanblik. Het is al bloem en bloesem wat ge ziet. Het is een mooie belofte... Maar hoe menigmaal valt het kiimaat tegen en komt er Zomer en Herfst zonder wruchten. Mocht ditm* 1 het klimaat Vlaande ren niet tegenvallen. Vlaanderen heeft nog mooie beloften gekend. Van de schoonste is niets in huis gekomen. Koning Albert zaliger, beloofde ge lijkheid in rechte en in feite. Het kwam niet. De ridderlijke Vorst heeft zijn is te belangrijk om hier te sluiten. We zijn akkoord dat het woord zwartenreeds lang uit de wereld moest zijn. Het is echter nog zo ver niet dat weet U ook Een Vlaming die zich geeft aan, en te weer stelt voor zijn volk. is een op recht, een natuurgetrouw mens. Misdadigers worden best achter slot en grendel gelaten in verhouding tot hun schuld vóór, en tijdens de oorlog en ook nu. Mensen die er om het even welke overtuiging op nahouden we leven toch in een democratisch land zonder daarom een vlieg kwaad te doen... geen spons er over, want er is niets te vagen. En indien er van deze laatste kategorie mensen zouden zijn die ernstige en misschien blijvende schade leden, dat men die schade, voor zoveel nog mogelijk, rechtvaardig herstelle. En nu eerst nog een pijnlijke vast stelling, ook voor U, Mr Waltniel. Waren U en Uw Vlaamse liberale vrienden, samen met de Vlaamse socia listen en we vergeten ook de katolieke Vlamingen niet, de kinderen van hun volk geweest, en hadden ALLEN hun volk trouw gediend, er zou geen Vlaams probleem bestaan, want dan zouden de twee volkeren die ons land bevolken, op gelijke voet behandeld worden. Van liberale en socialistische Vlamingen is de Vlaamse ijver nooit overdreven ge weest en we geven spontaan toe dat dit vari katolieke zijde ook mag verbeteren. Als alle Vlamingen en dan vooral alle Vlaamse leiders, van om het even welke gezindheid, hun plicht deen, dan is er geen plaats meer voor extre misme, is dat klaar De Vlaamse Leeuw en de Vlaamse zaak zijn zuiver. Ze kunnen misbruikt worden zouls alle goede dingen kunnen worden misbruikt. Ook Gods Kruis werd in de loop der tijden en tot op onze dagen onteerd en onder de voet gelopen. Dat is geen schande voor het Kruis, wel voor de heiligschenners. Als de Vlaamse woord niet verloochend. De politiek heeft het gedaan. Het land heeft de on zalige Pacl Hymans gekend. Paul Hy- mans, met zijn berucht jamaisheeft een streep door de Vlaamse rekening getrokken. Paul Hymans was maar de afstamme ling van een Hollandse protestant, maar Franssprekend en Fransgezind gelijk het een deftig Hollander past. Conferatur de gewezen minister Rey. Geen enkele der fiere Belgen uit de drie historische partijen heeft er tegen gereageerd. Hymans heeft het gehaald tegen Albert. Zij moesten hun mea culpa kloppen ze hebben hem geklopt, niet op hun borst, maar op de rug der Vla mingen. Denk aan Dosfel en Pater Stra- cke. Koning Albert is slachtoffer geweest van zijn grondwettelijke verplichtingen gelijk soms een dokter of een priester kan slachtoffer zijn van zijn beroepsge heim. Hij is de dood ingegaan zonder dat zijn belofte ingelost was. Hier ligt de tragiek van België. Er bestaat geen enkele grondwettelijke be paling die de Vlaming zijn recht ontzegt Er bestaat echter van 1830 tot 1958 een hatelijke bende van profiteurs die het recht der Vlamingen achterhoudt. En Viaanéeren betrouwt zijn regeerders niet meer. Komt er nu een kentering? Zal mi nister Eyskens meer geluk hebben dan koning Albert? Of blijft het nog bij de mooie belofte? Als de feestviering gedaan was en ieder een blij om het waardig verloop, zijn er relletjes geweest. De televisie heeft ze niet laten zien. Een Vlaming die er was heeft een Vlaamse jongen, die bij toeval op het grasplein stond, zien neerslaan door een Brusselse pandoer. Dan was het spel op de wagen. «De Standaard» heeft zijn lezing. «De Libre» heeft er een andere. «De Libre» is zeer objectief als het om Vlamingen gaat. Haar sportkroniek bloklettert als een Waalse ploeg Zandbergen klopt op het kaatsplein. Het boche en inci- vique heeft ze niet gehoord... God zegene en beware ons Leeuw (het simbool van ons voor de vrijheid-vechtende-volk) en de Vlaamse zaak worden besmeurd, is dit enkel tot schande van de schenders van iets dat heilig is Ziedaar, Mr Waltniel, ons antwoord, zelfs meer dan een antwoord ter zake. Wij danken U oprecht omdat U ons deze gelegenheid hebt gegeven. En het is niet enkel uit beleefdheid, maar even gemeend, dat wij U feliciteren, niet zo zeer voor uw verklaring die van aard was om verwarring te scheppen maar om Uw positieve houding in de stem ming ten voordele van de Vlaamse Leeuw. TIROLERWEEKEND COLLEGE Zaterdag 19 zondag 20 maandag 21 juli PROGRAMMA Zaterdag 19 juli 16 h Grote schieting op liggende wip. 19.30 h Koninklijke Katolieke Harmo nie «Eendracht» Ninove. 21.30 h In de bierkelder: Tiroler-orkest Zondag 20 juli 16 h Optreden van Harmonieën. 17 h De grote attraktie, voor de eerste maal te Ninove en omliggende een ECHT Tiroler-programma met BLAASKAPELLE, met de Oostenrijkse zangeres Dora Fauth, de danseres Gina Bonti, de Napolitaanse zan ger Gino Ricco, met Lou Sterda (conferen cier, imitator, humorist) enz.. 22 h In de bierkelder: Tiroler-orkest. Maandag 21 juli 16 h Grote Karabijnschieting. 18 h In de bierkelder: Tiroler-orkest. 21.30 h Paul Bouveroux, orgelist bij het NIR en hamondorgel. Bierkelder Tiroler-Orkest Gezellig heid Frankfurter-worsten Tirolerkos- tumering Vermakelijkheden 1! Uit oorzaak vari het jaarlijks betaald verlof, van 27 juli tot 3 oogst, zal ons blad op zondag 3 oogst NIET VERSCHIJNEN. Onder de Antenne

Denderklok | 1958 | | pagina 1