Liberale Karpelsprongen Betaald Verlot is C.V.P. NINOVE Twee en dert4gste J&argan© Zondag 20 juli 1958 Prijs per Nummer 2 F. KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE sarns COLLEGE - NINOVE ZATERDAG 19 - ZONDAG 20 - MAANDAG 21 JULI Drukker-Uitgever Paul LUYSTERM AN'JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Reeds zes weken scheiden ons van de klinkende CVP-overwinning bij de ver kiezingen. Met een te bewonderen door- zettings- en uithoudingsvermogen heeft Premier Eyskens voorstellen gedaan aan de linkse partijen en hierbij blijk ge geven van een onuitputtelijk geduld. Het was alles boter aan de galg en de min derheidsregering is er gekomen en kon, tegen alle verwachtingen in, toch een meerderheid behalen in de Kamei. Wij maken ons geen illuzies nopens de broos heid van deze meerderheid maar we zijn wel benieuwd wat de toekomst ons voor behoudt. Wat gaat de Liberale Partij doen We kunnen ons terecht afvragen welke de houding van de Liberale partij zal zijn in de nabije toekomst. Het is zonneklaar voor iedereen die de zaken nuchter beschouwt dat deze Partij de oplossing in handen heeft, maar op dit ogenblik innerlijk verdeeld is. Inderdaad zijn er twee verschillende strekkingen duidelijk merkbaar in de schoot van de blauwe Partij en wel overwegend tot hiertoe deze der fanatieke aan hangers van het links kartel, de sectaire anticlerikalen, welke we de oude garde zuilen noemen anderzijds deze van de traditionele liberale opvattingen welke als enfants terriblesworden, doch meer gezond verstand schijnen te ge bruiken. We zeggen «-schijnen te ge bruiken» want achter hun houding schuilt er mogelijks wel een onuitge sproken weloverwogen politiek manoeu- ver Deze oude jonge turken zien in derdaad maar al te goed het ongerijmde in van de houding der Partij geduiende de laatste onderhandelingen. En wat zal deze houding zijn bij het bespreken en ter stemming brengen in de Kamer van de zo belangrijke wetsontwerpen welke Minister Eyskens onverwijld zal neer leggen? Zullen de liberalen «NEEN» stemmen wanneer de werkliedenpensioe nen op 36.000 F dienen gebracht Zullen de Vlaamse Liberalen «NEEN» stemmen wanneer het over de nieuwe zetelaan passing gaat Zullen de gelovige Libe ralen want zo zijn er wel enkele NEEN stemmen bij de schoolhervor ming?... Bevestigend antwoorden ware voorde Liberale Partij gelijk aan «Hara- Kiri» te plegen. Het Geval D'Haeseleer Om maar in ons arrondissement te blijven vernoemen we enkel het geval van de Heer D'Haeseleer, volksvertegen woordiger voor de Liberale Partij. Deze zeer actieve mandataris die bij de vei- kiezingen vrijwel het grootste aantal stemmen op zijn naam wist te verzame len heeft in een vergadering van de- partijraad te Brussel ongeveer het vol gende gezegd, als antwoord op een scher pe uitlating van de heer Braun, liberaal voorman uit het Brusselse, in verband met de schoolkwestie»: «Mijnheer Braun, ik houd er aan u eenmaal en voor altijd te verwittigen dat ti van mij nooit meer moet verwachten dat ik een wet als de wet Collard /al stemmen. Ik ben een gelovige, wat mijn goed recht is, en ik zal de stem van mijn geweten volgen» We kunnen slechts deze uitlating van de heer D'Haeseleer als zeer moedig be stempelen, in een midden als dit van de Liberale Partijraad, welke negentig pro cent uit vrijdenkers bestaat. Het getuigt voor de zeer liberale gedachten van de heer D'Haeseleer en de onmogelijke hou ding welke hij gedurende de voorbije regeringsjaren heeft moeten aannemen. Maar het is anderzijds ook een blijk van de sectaire diktatuur van een partijraad die niets of niemand ontziet, ook niet de vrije wil van zijn leden noch van zijn volgelingen. Zal de heer D'Haeseleer de moed blijven hebben om konsekwent te zijn en zullen er andere gevonden wor den om logisch te handelen. Afwachten en zien, zegt de Engelsman, maar we zijn nu al aan zoveel karpelsprongen en acrobaten-toeren van de libeialen ge woon geraakt dat niets ons kan verwon deren. We kregen reeds kennis van de voorgenomen vantantiereis van de heer Lahaye misschien krijgt de heer Van Glabbeke een politieke ziekte en zal de heer D'Haeseleer nog voor één keer zijn geweten in slaap sussen en zijn gelovige kiezers uit ons arrondissement verder bedotten. De C.V.P. zal niet versagen Hoe dan ook heeft de regering Eys kens haar wil te kennen gegeven onmid dellijk van wal te steken en haar pro- gromma een begin van uitvoering te geven. Volgende week zullen we zeker weten hoever we staan en of verder le geren zal mogelijk blijken. Op dit ogen blik zal het land de verantwoordelijk heden vaststellen en zullen de linksen de gevolgen dragen van hun onverzet telijk sectarisme. Moge echter het ge zond verstand toch zegerpalen en het ondraaglijke juk van een handvol kop pige anti-klerikalen afwerpen! Het re gime kan er slechts baat bij vinden. Maandag 14 juli eerste en grote nationale feestdag. Maandag 21 juli octaafdag en 2de grote nationale feestdag. 14 juli, van de capitulatie van la Bas tille» te Parijs en eerste stap van de Franse omwenteling in 1789. 21 juli, troonsbeklimming van koning Leopold I en ernstig begin van de Bel gische Staat. Wij weten het al lang en maandag avond hebben wij het nogeens horen en zien zeggen op onze TV-uitzender te Rijsel. «Iedere mens heeft twee vader landen eerst Frankrijk en dan het zij ne Altijd te verstaan met het voorbe houd dat er uitzonderingen zijn. De Fransen hebben er maar éénla France. De Engelsen hebben er ook maar één. Door dik en door dun, door recht en onrechthet is Engeland. Het is een oude historie een Frans man en een Engelsman waren aan het praten. De Fransman, heel beleefd en heel ridderlijk, zei: «Ware ik geen Fransman, 'k zou willen Engelsman zijn» De Engelsman antwoordde Ware ik geen Engelsman, ik zou het willen zijn De kommunislen hebben ook maar één vaderland. Ze kennen geen grenzen en hun land, gelijk waar ook ter wereld, lost zich op in het grote Rusland gelijk een druppel water in de zee. Al de andere hebben er twee Frank rijk en het hunne. Europecapitale Paris Maandag morgen, van half negen tot twaalf uur heeft Rijsel ons het beeld laten zien en horen van het groot défilé te Parijs. Veertien duizend militairen, tien duizend anderen hoofdzakelijk jeugdgroeperingen uit Algerië. Er waren geen Belgicains bij. Die hebben we 's avonds gezien. Het avond programma op ParijsRijsel gaf ons de viering van de nationale dag in Parijs en over heel het land. De Tour de France is dit jaar uit Brussel vertrokken. Sinds enkele jaren lopen één en twee ritten over ons grond gebied. Ik weet niet hoelang het reeds .duurt, maar het zal wel zorgvuldig op getekend staan en als het verdertigd is, is het gebakken. De Belgen hebben vroeger reeds van uit de kerk te Jemappes, waar ze opge sloten zaten onder bescherming van de Sans-culotten, Parijs gebeden en ge smeekt om toch opgenomen te worden in de Franse natie, en Parijs kon toen dat plezier toch niet weigeren. Het zal nog wel eens komen, al ware he. langs de wettelijke verdertiging met de Tour de France. Maandagavond de feestviering gezien in alle hoeken van Frankrijk van Zuid tot Noord of liever van Noord tot iZuid, en Luik was aan de eer grote ▼stoet te Luik. La fanfare des postiers op kop gevolgd door groepen uit Stras bourg en andere. En of er geestdrift was! De veiligheid niet gezien noch ver ontwaardigde Brusselaars om incivieke te roepen en traitre en andere lieflijke woorden. Geen pandoers gezien en geen matrakken. En gedanst dat er geweest is. Te Pa rijs le plus grand bal du monde gezien, met honderd duizend man die er opeen geperst stonden gelijk sardienen in een doosje. Het is oude wijsheid voor mensen en voor volkeren dat wie het leven indanst er op zere voeten uit sukkelt. De Franse TV is een tweede maal over onze grenzen gekomen. Ze wilde Rijsel en omstreken laten zien in feest roes. Ze heeft een beetje ver belicht en we geraakten tot in MouscronWij zagen er de douanesen de feestvie ring op onze vadergror.d met muziek en de galanterie van de Belgicain tegen over een Fransman tout le monde a deux patlies la France et la sienne Hoop doet leven en laat ons hopen dat er, én in Luik én in Moeskroen nog een beetje geestdrift zal overgeschoien zijn voor de viering van de Belgische dag op de octaafdag van «la prise de la Bastille Uit oorzaak van het jaarlijks betaald verlof, van 27 juli tot 3 oogst, zal ons blad op zondag 3 oogst NIET VERSCHIJNEN. POLL-VERRICHTINGEN voor de Gemeenteverkiezingen Werden aangeduid om de eerste vijf plaatsen op de C.V.P.-lijst te bezetten DE RIEMAECKER Armand MEGANCK Alfons VAN VAERENBERGH Gerard DE MONT Jos DE MUYTER Joxef De verdere aanvulling van de lijst zal eerlang op nor male wijze gebeuren. Voor wie het goed aan boord legt althans, en nu het jaarlijks verlof voor de deur staat is het misschien toegelaten U, lezer-eigenaar van een democratische wagen, scooter, moto of luxe-slee, enkele tips en wenken te geven die uw verlof kunnen veraangenamen. Allereerst een raad aan hen die ver trekken naar een vaste verblijfplaats om van daaruit aussflüge zu machen neemt een koud middagmaal mee be staande uit koude kip, enkele droogprui- men, beschuiten en liefst koude thee of koffie. Dit maal kan allicht hier of daar langs de weg gebruikt worden en biedt het voordeel alle tijdverlies te be sparen, licht verteerbaar te zijn en maakt niet slaperig. Na een lange tocht aan het stuur een warm middagmaal nemen is gevaarlijk, bizonder als bij dit maal wijn of bier gedronken wordt. Wie dan toch in een restaurant wenst te middagmalen, neme de voorzorg alleen een schotel koude hors d'ceuvre te ne men met spuitwater. Aan de medepas sagiers geven we de raad de voerder niet te storen, hem niet te dwingen tot antwoorden op nutteloze vragen, in het kortlaat hem of haar met rust want PROGRAMMA ZATERDAG 19 JULI 16 h - Grote Schieting op liggende wip. 19.30 h - Koninklijke Katoiieke Harmonie Eendracht 21.30 h - In de bierkelder Tiroler-orkest. ZONDAG 20 JULI 16h. - Optreden van Harmonieën. 17 h. - De grote attraktie, voor de eerste maal te Ninove en omliggende een echt Tiroler - programma, met BLAASKAPELLE, met de Oostenrijkse zangeres Dora Fauth# de danseres Gina Bonti, de Napoiitaanse zanger Gino Ricco, met Lou Sterda (conferencier, imitator, hu morist) enz... 22 h. - In de bierkelder Tiroler-orkest. MAANDAG 21 JULI 16 h. - Grote Karabijnschieting. 18h. - In de bierkelder Tiroler-orkest. 21.30h. - Paul Bouveroux, orgelist bij het N.I.R., en ha- mondorgel. Bierkelder - Tiroler-Orkest - Gezelligheid - Frankfurter- worsten - Tirolerkostumering - Vermakelijkheden de zenuwen zijn genoeg gespannen, bi zonder op het einde van een lange reis. Voor wat dan de uitstapjes betreft, maakt geen misbruik van de eigen auto, voornamelijk in bergstreken. Primo zijn in toeristische centra genoeg vervoer middelen als autobussen, treintjes of trammetjes beschikbaar die onder lei ding van bevoegd personeel alle waar borg bieden voor een aangenaam uit- stapje; secundo kan de chauffeur dan mee genieten, iets wat nooit gebeurd als de eigen wagen gebruikt wordt. Dit dan voor de toeristen die een vaste verblijfplaats kozen. Voor de anderen, zij die zich een einddoel gesteld hebben, maar zich ver der elke fantasie veroorloven, gelden (vervolg op blz. ÏY Onder de Antenne

Denderklok | 1958 | | pagina 1