JCiesbeloften en Werkelijkheid Betaald Verlof Raadszitting Twee en dertigste Jaargang Prijs per Nummer 2 F. Zondag 27 juli 1958 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-U iteever Paul LU YSTERM AN "JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Het ziet er naar uit dat het linkse kartel, dat tot vóór enkele maanden de lakens uit deelde in ons land, in de eerstkomende tijd een toontje lager zal dienen te zingen. Wij herinneren ons nog inderdaad hce hun hele verkiezingspropaganda werd ge voerd met het wierookvat. Als de goê ge meente alles had moeten slikken wat op hun meetings en in hun manifesten werd uitge bazuind, dan had ze omzeggens op de knieën moeten zitten voor de linkse ministers. Want alles wat ze tot op de verkiezingsdag hadden verwezenlijkt getuigde zo zongen ze het toch op alle tonen van een werkelijke genialiteit. Nergens in de wereld ging het beter dan in ons gezegend landeken, enz... enz.. Maar eilacie, de goê gemeente laat zich vandaag de dag geen zeem meer om de baard strijken en. wij kennen allemaal het gevolg het linkse kartel kreeg op 1 juni jl. een duchtige afstraffing: Natuurlijk is er in het linkse kamp ge wroet en gezocht om die t tegenslag al thans voor hun eigen kiezers zoniet uit te leggen, dan toch te verkleinen. En een van de slogans die daartoe werd uitgevonden is het vooisken dat we nu nog af en toe te horen krijgen de CVP heeft het gehaald met haar KIESBELOFTEN en zij is er nu zelf door gevangen: Onze linkse kartelmannen nemen evenwel hun wensen voor werkelijkheid. Want wat zien we inderdaad nu reeds ge beuren Punt $bor punt worden deze zo geheten kiesbeloften omgezet in daden en iedereen kan nu reeds vaststellen dat het premier Eysens en zijn ministers werkelijk ernst is om, in de beide Kamers, met welbe paalde wetsvoorstellen en verwezenlijkingen voor de dag te komen. Wij weten het welmet een hokus-pokus- pas-gebaar gaat dat zo maar niet. Ons par lementair bestel is nu eenmaal zo ingericht dat, voor het verwezenlijken van eender wel ke verbetering, op eender welk gebied, een meerderheid moet worden gevonden. Waar de CVP dus niet de absolute meerderheid heeft behaald althans niet in de Kamer van Volksvertegenwoordigers zullen onze tegenstrevers hun verantwoordelijkheid die nen op te nemen. En wat er ook gebeure, wij kunnen gerust zijn. De CVP is niet de gevangene van haar kiesbeloften. Verwezen lijkingen die absoluut noodzakelijk en iecht- vaardig zijn ZULLEN er komen en wij zijn benieuwd hoe de linksen, tegenover hun kie zers. een afwijzende houding zullen verrecht- Sinds maanden reeds werd onze aandacht van verschillende zijden getrokken op het Tiroier Weekend, dat in het Kollege zou doorgaan op 19. 20 en 21 juli. Onze verwach tingen stonden derhalve zeer hoog gespannen. En wij bekennen thans eerlijk dat wij er met die verwachtingen bedrogen uitkwamen... Eenvoudig omdat her er nog veel vrolijker en daverender aan toeging dan wij in onze meest rooskleurige gedachten hadden durven vermoeden. Toen wij zaterdag in de vooravond de speelplaats opstapten waren wij evenwel bij een eerste aanblik niet zó erg optimist. Wel was er een keurige versiering, wel stonden meerdere «standen» opgesteld, waar Wiooie prijzen konden gewonnen (en veel geld wor den verspeeld), maar dergelijke dingen ziet men toen ook op ae eer&ie ae ueMt laanise Kermis. Tussen de boogschutters (liggende wip) door trokken wij dan maar af op het steeds groeiende rumoer, dat samen met vrolij./ kopers-klanken uit de Bierkelder naar buiten gulpte Het orkest, een tiental jonge Ninovie- ters in Tiroler-kostuumpje gewu.md, pau zeerde juist en we kregen gelegenheid om een pint te bestellen en rond te kijken, want er viel w'aiempel wat te zien! Vrolijke drin kebroers kwamen zo van de muren gestapt, met de armen vol flessen en glazen naar de bezoekers toe. Spreuken en dol-guitige zegs wijzen sierden tot het kleinste hoekje. We kennen niet de ambtsbroeder van Breugel, die hier aan het werk is geweest, doch hij verdient een dik bravo. En dan schoot plots het orkest uit zijn krammenstudentenlie deren en oude wijsjes, waarvan we reeds lang de juiste melodie kwijt gespeeld waren, bui telden door mekaar. En meteen onderging de Bierkelder een fantastische metamorfoze Glazen werden geheven en heildronken uit gebracht. Met het orkest mengden zich hon derden stemmen stemmen, die evenwel hoe langer hoe meer juiste maat en toonhoogte verloren.. En in het licht van lampjes en kaarsvlammetjes scharrelden Tiroier dienstmeisjes rond, in hun handen schalen met bier, bier en nog eens bier... Werkelijk onbeschrijflijkSlierten vrolijke mensen dansten tussen de tafeltjes door en verdwenen soms voor een paar ogenblikken bovengronds voor een uitbundige «farandole» tussen de bomen. En steeds maar «pompte» het orkest. Waar die mannen de adem bleven halen blijft een verbijsterend raadsel Ter verpozing, want ook wij werden zo als iedereen in die «fiësta» meegesleurd, dan maar eens naar de «Weinstube». En mensen lief, wij liepen feitelijk van de regen in de drop. De manschappen achter de toog hadden vaardigen. Een van deze verwezenlijkngen,, waar de laatste tijd nogal over gesproken en geschre ven wordt, is de zetelaanpassing. We weten allemaal waaruit dit bestaat enkele duizen den kiezers zijn momenteel niet in de Kamers vertegenwoordigd en, afgaande op de grond wet. moet het aantal vertegenwoordigers wor den uitgebreid. Wij weten ook dat de linkse regering dit feit feestelijk aan haar zolen heeft gelapt en dat het een van de beloften van de CVP is geweest, deze aanpassing door te voeren. Wij kunnen nu in het mdden laten of het aantal vertegenwoordigers van het hele Belgische volk al niet dubbel en dik voldoende is, let wel, wij bedoelen het aantal volksvertegenwoordigers voor gans de Belgische staat. Een punt staat onomstoot- baar vastmet de huidige zetelverdeling is ALLEEN het Vlaamse land benadeeld. En dit is het juist wat door de huidige regering dient rechtgesteld. Dat de linksen er nu precies niet zo heel veel voor voelen voor- ai niet na de vaststelling van 1 juni jl. die zonnekaar heeft aangetoond hoe vooral het Vlaamse land wars is van het linkse gekonkel kunnen we best begrijpen. Er is evenwel iets waarvoor wij ONZE mandatarissen wen sen te waarschuwen. En wanneer we zeggen ONZE mandatarissen, dan bedoelen we daar mede de ministers en de volksvertegenwoor digers en senatoren die op hun plaats geko zen werden door de Vlaamse bevolking van ons land. Want zoals het demografiscc aspect van ons land er thans uitziet, zal deze zetelaan passing precies te goede komen aan Vlaan deren. terwijl Wallonië daarentegen er niet zal van genieten. En wij zeggen tot onze mensen let op uw zaak. Hier liggen voet angels en schietgeweren. Het zou niet de eerste maal zijn dat omwille van de lieve eenheid de Vlamingen de nek buigen voor de Brusselaars en de Walen. Wanneer het deze laatsten ook maar enigszins gelegen is aan de eenheid in de CVP-partij, dienen zij, in eerste instantie, er voor te zorgen dat de toegevingen niet alti|d uit dezelfde hoek zouden komen. De zetelaanpassing is een daad van rechtvaardigheid. Het gaat inder daad niet op vast te stellen hoe duizenden en duizenden Vlamingen niet in het parlement vertegenwoordigd zijn. En deze daad van rech'vaardigheid moet gebiedend zijn voor ALLE CVP-mandatarisser.. van hoog tot laag. het hier bewerkstelligd dat in luttel tijds hua kliënten van alle mark-ten thuis kwamen. Bij onze bestelling vroegen we raad omtrent de wijntjes aan een Schencker alhoewel we vooraf wisten dat we aidus bij de duivel te biecht gingen, 't Viel uit. want de trap viel ons bii 't keien veel moeilijker dan normaal mocht geheten. Met een tikje leedvermaak hoorden we later nochtans dat diezelfde trap nog zwaardere slachtoffers had gemaakt. Om verdere onheilen te voorkomen heb ben we de BiSrkelder, waar het jolijt maar niet wou eindigen, de rug toegedraaid en zijn maar naar huis getrokken. Wij waren echter niet alleen om drie da- cen tereke de weg naar het Kollege terug in te slaan, tientallen hebben we er gezien die deden aLs wij. Hoe kan het ook anders, werkelijk jolijt in een echt gezonde atmos feer beleeft men niet elke dag en niet overal We hoorden ten andere da. de inricn.eis er ernstig aan denken volgend jaar opnieuw met hun T roler Weekend uit te pakken en dringen er van onze zijde zeer op aan dat dit werkelijk gebeure. Nog spreken van de andere attrakties een iets of wat tegengevallen orkest met nochtans een buitengewone zangeres en zan ger op zondagnamiddag Paul Bouveroux mei Hammondorgel 's maandags, blijkt over- b dig. Wij herinneren ons alle-en nog zeer lang de Weinstube en vooral de Bierkelder waarin op een gegeven ogenblik een 500 man «stak» als er ten hoogste plaats was voóV een goede 300. En als het dan te betwijfelen valt of op dit Tiroier Weekend de muziek de zeden ver zachtte. dan blijkt het in elk geval een on omstotelijke waarheid dat ze in de Bier kelder de mensen dichter tot mekaar bracht... DE DENDERKLOK OP DE EXPO 58 van onze medewerkers en reporters ter plaatse. DE ARABISCHE STATEN Het was niet zonder een zekere emotie dat wij het expo-park terug betraden. Na twee weken afscheid acheen alles ons weer nieuw en veranderd toe. Wij die dachten dat de Expo voor ons geen geheimen meer had. ontdekten plots dat zij ons altijd blijft ver- De nationale dag is voorbij. Het is niemands schuld dat het nog eens ge regend heeft. De mensen zijn zeer ge leerd, deze kunnen als het wel gaat twee, drie dagen op voorhand het weder voorspellen ze kunnen het weder nog niet maken. Het is ook niemands schuld dat 21 juli altijd dag op dag na 14 juli komt en het uitzicht heeft van het afsluiten van een kermis. Op de TV veel schoon dingen gezien en gehoord. Het folkloristisch feest was het bezien waard. De gilden van Ant werpen, Vlaams Brabant en Limburg hebben een indrukwekkend schouwspel gegeven. Het heeft een machtige indruk gelaten. Vlaanderen is nog een kloek, jeugdig volk en gezond volk De volks dansen zijn er het klinkend bewijs van. De Vlaamse Leeuw was er ook bij. Voor hem is de amnestie een feit. De onrechtvaardig tot levens lange dwangarbeid veroordeelde, loopt op vrije voeten hij heeft zijn burger rechten weer de politieke zuilen volgen. Hoop doet leven. Het Waals gedeelte van het feest was heel wat anders. De Waalse folklore heeft ons regimenten grenadiers van Napoleon I en Zouaven van Napoleon III laten bewonderen. De Vlaamse speaker zei dat er vier Belgische vlaggen bij waren en twee Franse. B*t is met die 14 juillet. rassen, of dit nu in de gunstige of ongunstige zin van het Woord is. De Arabische stalen staan daar zo een beetje weggeduwi^ tussen de mastodont van LTRSS en het koekenbrood van de USA. Langs achter is het afgesloten door het luxueus res taurant van Hongarije. Men komt er binnen in een grote ronde hall. Vloeren uit het zuiverste marmer en mozaïk. Het dak biedt een prachtige sterren hemel. De glimlachende snor en spuitende fonteinen in watervalvorm begeleiden u langs de trap omhoog. Op de verdieping vindt men netjes naast mekaar de verschillende staten die hier ook provincies worden genoemd. Het eerste wat er wordt uitgelegd is het probleem van het Suez-kanaal. Waarom het zo nodig is voor Nasser's volk en wat oplossingen het zo 9I brengt aan de internationale scheep vaart. Bij ons riep het alleen de herinnering op aan de geschiedenis der benzinebeperking en de zondagen zonder auto. In een hoek staat het gouden masker van een der oude Egyptische koningen waarvan de naam veel te moeilijk is om over te druk ken. De arme kerel kijkt reeds zoveel eeu wen met starre ogen naar de wereld, dat men er medelijden gaat mee krijgen als men daarnaast zijn gouden praalwagen ziet staan waar hij zoveel successen moet mee gehaald hebben. Daar de Arabische staten nog heel jong zijn ondanks een rijk verleden, tonen zij geen zware machines of electronische breinen. Het blijft er bij kunstschatten die in alle tonen en kleuren achter de toonruiten uitgespreid liggen. Prachtig bewerkte ligstoelen tafel tjes belegd met goud. Een salon van een burgershuis ergens in Jordanië deed ons wa tertanden door de pracht en de rijkdom die er lagen opgestapeld. Een juweelkistje had meer waarde dan de juwelen die er in lagen.. Kruisbeelden en scènes uit de kalvarietocht in witte marmer uitgebeiteld tot in de kleinste details. Het eerste ABC dat ooit door de mens werd uitgevonden. Een maquette van de hei lige stad «Wieg van alle religieuze gedach ten» zoals de luidspreker het uitschreeuwt. Voor die toonruit stonden twee nonnekens ontroerd te knikkenzij ook waren onder de indruk gekomen van de waarheidsgetrouwe uitbeelding van de heilige stad. Hun vingers gingen automatisch voort met de bollekens te tellen toen zij langs een huis van Beth lehem voortschreden. Na dit gezien te hebben kan men zich moeilijk inbeelden wanneer men door de afdeling Irak wandelt dat dit kunstzinnig volk met diezelfde fijnbewerkte dolken hun koningen hebben uitgemoord. Dat achter al dit schone de koele wreedheid van het mys terieuze Oosten zich verbergt. Men kan niets anders dan een gevoel van ongemak krijgen als men voor de raadsel achtige glimlach van Nasser komt te staan. De man die zo perfect de rol speelt van be middelaar tussen de groten de man die de kunst verstaat Amerikaanse dollars op zak te steken en Russische pollekens te druk ken. 't Is met een gevoel van onzekerheid dat wij dit paviljoen van tegenstrijdigheden heb ben verlaten. Ons eerste bezoek na het verlof had ons zeer veel stof tot nadenken gegeven. Ook zouden de mannen van de Vlaamse Volksbeweging er de aandacht van Nasser mogen op trekken dat bij ons de Vlamingen meestal wel het Frans kunnen vertalen, maar dat het toch een beleefdheid is mensen in hun taal aan te spreken wanneer men in dit land als gast Vertoeft. De plezierige noot kwam. Eerst voor aan de Academie der leugenaars van Namen. Die zijn nog oprecht Wat Waals is, vals is... maar in 1302 hebben die van Namen te Kortrijk aan de zijde der Vlamingen gevochten. Dan waren er de Gilles van Binche de echte geen Aalsterse namaak Er waren ook nog andere carnavalgroe pen, waaronder die van Malmedy die nog aan Duitsland doen denken. In allemaal zat er veel zwier en veel plezier en ze hadden bij het publiek veel succes. De zaken zeggen zoals ze zijn het zijn andere mensen dan wij. Ze kunnen zot doen zonder vulgair te zijn. En nu, ja, een kleine keerzijde. Oost- en West-Vlaanderen waren er niet bij het Vlaams gedeelte. De echte Vlaamse lokiore is bijna dood bij ons. Buiten de boogschutters met hun koningen en keizers hebben v/ij niet veel meer. De kapmantels hebben in Ninove lang stand gehouden. Nu zijn ze ook weg. Volksdans en flink" georganiseerde boerenjeugd zijn ver te zoeken. Er is bij ons reeds te lang en nu nog nu en altijd gevochten geweest tegen iets en te weinig gewerkt geweest voor iets. Wij zijn nog altijd in de periode van afbraak. Maar kom, het zal beteren. De Leeuw heeft zijn burgerrechten weer en de rest volgt van zelf. Uit oorzaak van het jaarlijks betaald verlof, van 27 juli tot 3 oogst, zal ons blad op zondag 3 oogst Ni ET VERSCHIJNEN^ VAN 18 JULI 1958' Dhr De Muyter is verontschuldigd. Na lezing van hel verslag der vorige zit ting, geeft dhr Waltniel. schepen van Finan cies. het verslag over de kastoestand van het dienstjaar 1958. BEWAARSCHOOL IN DE POLLAREWIJK HET VOORSTEL Een bewaarschool bestaande uit twee klassen zou worden opge richt m het stadspark en dü in ove. eenkomst met het herschohngscentrum voor werklozen. De volledige verantwoordelijkheid der wer ken zou door de stad worden gedragen. Het materiaal en benodigdheden zouden eveneens ten laste van de stad zijn Dhr De Riemaecker verklaart dat zijn groep dit voorstel niet kan goedkeuren. Hij verKiaart akkoord te zijn met het princiep van herscholing, maar niet met het princiep der op te richten school zelf. Vooreerst werd dit plan niet voorafgaan delijk in een sektie besproken en zelfs aan de gemeenteraad niet vroeger medegedeeld Volgens het plan moesten de voorbereidende werken thans reeds beëindigd zijn. We wor den steeds voor voldongen feiten geplaatst dit is niet ernstig. Vóór korte tijd gaal dhr De Riemae cker verder werd hier in de gemeenteraad door hel stadsbestuur verklaard dat het ste delijk onderwijs uitgediend heeft, ge hebt de gebouwen van de stedelijke school op de Oude Kaai weggegeven en nu komt men ons hier voorstellen voor dat zelfde «uitgediende» stedelijk onderwijs, op enkele honderde me ters van de Oude Kaai, een nieuwe school op te richten. Dit is geen bewijs van goed beheer. En tenslotte trekt dhr De Riemaecker er de aandacht op dat in het algemeen plan van aanleg van de stad een gans complex is voorzien langs de andere kant van de Burcht- dam. Deze school bouwen is dus een voorlo pige oplossing en een zuivere verliespost voor de stad. Dhr Burgemeester antwoordt dat er twee klassen nodig zijn voor ongeveer 7ü Kinderen. Hij meent dat het bouwen der bewaarschool niet kan wachten tot aan de verwezenlijking van het gedeelte gelegen tussen de brug en de tramstatie van Meerbeke. Uit de verdere bespreking blijkt dat de bestaande plannen voor het stadspark onuit voerbaar zijn door het gebiek van de nodige geldmiddelen. Dhr De Riemaecker dringt aan dat bij de ingang van het park langs de Burehtdam, voldoende terreinen zouden wor den voorzien voor een ruim plein, voldoende parkeergelegenheid en verschillende bouw plaatsen. Hij stelt voor de zwemkom vei der achteruit te bouwen dan voorzien. Het ver kopen van een aantal bouwgronden zou een ernstige stap zijn tot hét realiseren van het sportcentrum, aangezien de kosten aanzien lijk hierdoor zouden verminderd worden. (vervolg op blz. 2). De Denderklok Onder de Antenne

Denderklok | 1958 | | pagina 1