De Dagbladpers Westerse Beschaving De Denderklok op de Expo 58 SPORTA v.. u» IO oogst 1958 Twee en dertigste Jaargang Prijs per Nummer 2 F Postcheckrekening 4788.85 KRI^N VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LU YSTERM AN 'JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Het kan voor onze lezers wel interessant zijn te vernemen hoe het in ons land gesteld :s met de dagbladpers, de bladen dus die elke dag verschijnen. We laten dus de weekbladen buiten bespreking. Volgens een verantwoord procédé van peiling zijn er in ons land 40 dagbladen ('t is te zeggen waarvan men een zekere autono mie kan ontdekken, ook al krijgt zij finan ciële steun van andere kranten). De globale dagoplage van deze 40 kranten blijkt bij benadering op 3.061.exemplaren te kunnen geraamd worden. NIEUWE CONCENTRATIE Wat de Vlaamse pers betrefthier heeft zich een verschuiving voorgedaan. De groep van «De Standaard» (met «Het Nieuwsblad») nam «Het Nieuws van de Dag», «Het Vrije Volksblad» en «Het Handelsblad» over. An derzijds woidt ook actueel een nauwere sa menwerking gesignaleerd tussen «Het Laat ste Nieuws» en «De Nieuwe Gazet» (liberaal;, alsook tussen «De Volksgazet» en de «Voor uit» (socialist). OE VERSPREIDING VAN HET DAGBLAD In 1938 beraamde men de totale oplage van de Belgische dagbladen op 1.600.000 exemplaren; hetzij 1 krant voor 5 inwoners. Actueel (de cijfers worden berekend op ge gevens van het jaar 1955) is er ongeveer 1 krant voor 2,91 inwoners. Op het aantal ge zinnen berekend, komt men aldus op 1,01 krant per gezin.' HET DAGBLAD IN DIENST VAN DE VERSCHILLENDE SOCIALE GROEPEN De katolieke arbeidersklasse heeft een eigen pers. «Het Voik» en «La Cité» zijn haar organen. «Het Volk» word; op circa 180.000 exemplaren gedrukt. De middenstand heeft wel geen eigen pers (dagblad) maar wordt gesteund door «De Standaard». Voor «Het Vrije Volksblad» en «Het Vrije Volksblad» en «Het Nieuws van de Dag», actueel door «De Standaard» opgeslorpt, was het cijfer in 1953 nog 166.291 exemplaren. De oplage van «De Standaard» en «Het Nieuwsblad» konden we niet beko men. Toch is het niet overdreven voor de groep «De Standaard» van 250.ÜUÜ exempla ren te gewagen. De middenstand vindt verder ook nog steun bij «De Gazet van Antwerpen». «Le Rappel». «L'independance», «Vers l'Ave- nir» en «L'Avenir de Luxembourg». De boerenstand vind; naast de reeds voor noemde bladen ook nog aanleuning bij «Het Nieuwsblad», «De Landwacht» (de Gente naar) en «Het Belang van Limburg». Ais bourgeois-pers staat vooral bekend «La Libre Belgique», zeer verspreid, te veel zelfs in het Vlaamse landsgedeelte. Aan libe rale zijde «Het Laatste Nieuws» (296.755 ex. in 1955) en «La Dernière Heure» (190.000 ex. in 1953. volgens l'Indicateur publicitaire?) Ee vertolken de opinies van brede volkslagen. Hun liberale ideologie weten ze slim en zelfs sluw met de nodige nuances uit te drukken, zodat de doorsnee-lezer er geen aanstoot aan neemt. DE POLITIEKE GEZINDHEID VAN ONZE DAGBLADPERS De katolieken bezitten 19 kranten (op een totaal van 40) die samen een oplage van circa 1.262.000 ex. vertegenwoordigen of 41.23rl van de globale oplage der Belgische kranten. De socialistische pers lelt 8 dagbladen daar onder is de «Journal de Carieroi» en de «i'ln- dépendancc» in socialistische geest opgesteld, onder is de «Journal de Cnarleroi» en de «I'In- Oplagt 491.000 ex. of 16.0491 van het totaal. Kranten met duidelijk liberaal program ma 7 in aantal (met daaronder «Het Laatste Nieuws» en «De Nieuwe Gazet»), Oplage: 692.000 ex. of 22.60ci van het totaal. Kranten met zogenaamde neutrale hou ding 4 kranten, ttz. «Le Soir» (304.000 ex. «La Meuse» en «La Lanternes die samen 253.000 ex. trekken.. Verder ook nog «Le Jour» en «Neue Nachtrichten». Gezamenlijk hebben deze bladen een oplage van 581.000 ex. of 18.9891 van het totaal. De communistische dagbladpers bezit 2 kranten Drapeau Rouge» en «De Rode Vaan» die samen een oplage van 35.000 exemplaren aangeven of 1,159c van het totaal. BESLUITEN In giobo genomen heeft ieder gezin zijn blad. De katolieke pers is veruit de sterkste. Dit vertegenwoordigt een geweldige mach; die de katolieke journalisten tot het uiterste moeten uitbaten. Nog te veel katolieken zijn gewone lezers van niet-katolieke dagbladen.liberale en neutrale biaden passen niet in een katoliek gezingeen enkel exkuus kan worden aan gewend. want op eik gebied kunnen onze bladen met de andere rivaliseren. Daarom vveze onze leuze EEN KATOLIEK LEEST ENKEL EEN KATOLIEK BLAD! Onlangs lazen we allen in de dagbladen het bericht over de zwarte kunstenaars, die het negerdorp op de Wereldtentoonstelling ontvluchtten, geleden met schande, als of ze hun huid en hun ziel doorkerfd hadden .nei pijieiDe «ze», dan zijn wij, blanken, dio naar het negerdorp trokken om er t8 kijken, niet naar het kunstwerk van de negers maa,r naar deze jongens zelf, als naar keurdiereri, die naar de markt worden gebraent Wij, blanken, West-Europeanen, die gioeien van verontwoordiging om Little Rock», die zo hoog van de toren blazen met onze beschaving, en het zelf maar niet kunnen leren kleurlingen te beschouwen en te behandelen als ménsen, als onze gelijnen op Gods aarde. In de Zoftegemse «Beiaard» van verleden zaterdag lazen we beide onderstaande brieyen, die waarin een negerkunstenaar, ee .is terug in Kongo, zich richt tot een mis sionaris en die van de missionaris zelf aan de Reüaktie van de Beiaard. Wij haasten ons beide brieven hierbij over te nemen en onthouden ons vertier van alle kommentaar BRIEF VAN DE PATER Matadi. 26 juli 19."C. Geachte Heer Redakteur, Gisteren schrok ik me haast een breuk. Beeld u even mijn toestand in. Een van mijn beste en trouwste catechisten is een knap beeldhouwer. Een jaar geleden leefde hij in de zevende hemel, want hjj zou België zien. Eerst had hij veel geaarzeld, want de Blanken staan vaak vijandig jegens onze jongens, maar hier betrof het een speciaal geval. Veie vooraanstaanden kwamen mijn catechist be zoeken en bewonderden zijn vaardig en prachtig werkMet meerdere anderen ver trekt hij naar Brussel voor de Expo. naar de verbroedering van alle volkeren. Hij had het gevoel, als een Belg d.e inen in de adelstand zou verheffen, want de hele wereld zou hem waai deren, en zijn werk en zijn volk. Zo had hij het zich ingebeeld. Zijn droom was te schoon geweest. Ik weet niet, hoe lang de Expo nog geopend is, tot september of Octo ber of zo, maar deze morgen lag er een brief op mijn tafel, een brief van Batoetsi, mijn catechist, een brief zonder postzegel, zonder stempel. De jongen persoonlijk heeft hem aan mijn boy overhandigd. De brief beval een biecht, een bekentenis, een kreet van teleur stelling. De brief heeft me de schrijnende nood van deze arme zwarte bitter doen aan voelen. Wat kon ik met dn schrift aanvangen? Een grote krant in België Die mag dergelij ke sombere toestand niet aanklagen. Toen schoot het me als Gentenaar te binnen, dat ik binst het verlof, vaak Uw blad las bij mijn familie in Oosterzele. Hierbij vindt ge de vertaling van zijn brief. Met de hoop, dat U de eerlijke bekentenis van een beproefde zwarte wilt publiceren, dank ik U zeer, in mijn naam en in naam van Batoetsi en van zijn ongelukkige kameraden. Pater Salvator. BRIEF VAN BATOETSI Matadi. 25 juli. Goede Pater, STAD NINOVE Een plaats van klerk is te begeven Voor de voorwaarden wende men zich ten stadhuïze, secretariaat. Kandidaturen moeten ingestuurd worden, uiterlijk maandag 25 augustus 1958, bij aangetekend schrijven, gericht tot het College van Burgemeester en Schepenen. We zijn thuis, weer thuis, in de hoek van de havenstqd, ver uit het gewoel. U kunt het niet geloven. U zult het wellicht begrijpen. We zijn thuis, geladen met schande, alsof ze onze huid onze ziel doorkerfd hebben met pijlen. U hebt ons uw land en de mensen anders voorgesteld ze hebben ons niet ge streeld. ze hebben ons niet gewaardeerd, we hebben er ons met als thuis gevoeld. We leef den in uw land in de tropische tuin van de tentoonstelling, wij, dat wil zeggenschil ders, beeldhouwers, pottenbakkers, en meer dere in die aard. allemaal gewone mensen. De Blanken wilden zien hoe wij een mooi werk tot stand brengen. En de bezoekers van de tentoonstelling keken niet naar ons werk, ze keken naar ons. alsof we wonderdieren waren ze gaven zelfs de indruk, ons te keu ren, zoals het hier geschiedt met dieren, die naar de markt gebracht worden. We hadden menigmaal de indruk, dat de kinderen en de grote mensen ginder naar ons zagen, of wij wel vijf vingeren aan de hand en vijf tenen aan de voet hadden. Wij vormden er een soort attraktiewij worden beschouw d als ge temde apenverklaarde een pottenbakker, de jongen die het eerst zegde, dat de Blanken ons niet erkennen, maar ons willen krenken en beledigen. Het spijt me verschrikkelijk, Pater, maar ik moet het bekennen we hebben daar ge leden, veel en veel. Sommige dagen gebeurde het, dat kinderen benanen naar ons gooiden, alsof we dieren waren: die honger leden. Wij zijn toch mensen: wij hebben toch de zelfde ziel. hebt u ons verzekerd. Waarom zien ze ginder dat verschil Alleen, omwille van de kleur van de huid En U hebt gezegd dat dit feit niet telt: De meeste kijkers heb ben niet eens op ons werk gelet: alleen op onze persoon. U kent onze taal. Pater: de mensen op de tentoonstelling niet, maar toch kenden ze er de verwij tnamen en de spot namen uit onze taal en ze spraken die spot namen heel luid en we voelden ze aan als een zweepslag, zoals vroeger, toen onze voor ouders hier als slaven werden behandeld of verjaagd of weggedreven: Ik weet niet, wan neer U me op de missie zul' zien: U hebt een brief. U hebt mijn geschiedenis: Wij voelen hard de schande, omdat we zwarten zijn: Heel ons leven in uw land was zwart. Ik durf en ik kan niet naar U komen. BateetsL Een gebuur die bij mij naar de televisie kwam kijken, had bij toeval zijn «Voor Allen» laten liggen. Ik ben overtuigd dat het bij toeval was gelijk ik overtuigd ben dat hij niet gaarne zou weten dat ik weet dat hij Voor Allen leest. Zo heb ik bij toeval in «Voor Ailen» gesnuffeld en mijn ogen laten vallen op de bijdrage van een Vlaamsgezinde socialist. De man is verontwaardigd omdat ze in Outer hulde gebracht hebben aan advo- kaat Pianckaert zaliger. Zedat zijn natuurlijk de CVPers. En de Vlaamse socialist ziet daar niets anders in dan polities, valsheid en muilen- trekkerij. Die man ziet los door de harten en de nieren, ten minste zo goed als God zelf meent hij. In feite is hij mis op dat punt en op de rest ook. De CVPers van 1958 zijn de kato lieke conservatieven niet van vóór en na 1900. Daar is in de christelijke partij een evo lutie geweest die een socialist niet begrijpt omdat er bij de socialisten geen evolutie is. Nota bene, dat ik geen personen wil te na komen Ik ken onder de Ninoofse socia listen mensen die werkelijk mensen zijn en waarmede te praten valt. Maar een dag- of een weekblad dat is wat anders. Dat is iets gelijk een fanfare. Daar moet ieder muzikant naar het stokje kijken van de muziekmeester die de maat slaat van onze medewerkers en reporters ter plaatse. DRIE MANNEN OP OE EXPO De portiers van de Baron hebben voor ons driee.n niet aangeslagen De trompet ten nebben geen lawaai gemaakt. Het ato- mium heeft zijn viag niet hoger gestoken. Drie manr.en met ver»chiiiende ©pvattin- gen over het leven in 't algemeen en de Expo in 't bijzonder. Het was de atomiumpoort die ons in het rijk der Utopie binnen iiet. Eén van ons bleef pal staan door ver wondering geslagen voor de verkeeisschooi die Kobbedoes aan de kinderen aanbiedt. Kleine wagentjes, door een batterij aange dreven, draaien lustig op de kleine (enbaan rond, terwijl luidsprekers aan de jonge chauf feurs richtlijnen verschaffen nopens de ver keersreglementen. Die aldeiing kinderen biedt het voordeel dat men er zijn kinderen kan afgeven zoats een hoed in de kleedkamer. Men mag gerust het rijk van de Baron 58 afwandelen de kleine mannen kunnen zich ondertussen dap per vermaken. Onder de bomen, langs een beek met spuitende fonteinen, staat een paviljoen met iets dat de Belgen heel zeker moet gelukkig maken«.La France Vmecole et gastrono- miqueOndanks de verschillende opvattin gen van het leven zijn we met ons drieën het eens geraakt er binnen te treden. Het grenst aan het ongelooflijke wat hier alle maal te eten en te drinken valt. Wijnen, li keuren, geestrijke dranken. Alle merken, alle deugden en vreugden in flessen kan men er proeven, mits een beetje plaats in de brieventas te maken. De traditionele Plat de France» vier soorten kaas met brood en wijn el petit coup de rouge is hier te verkrijgen voor 35 frank Daar de goestingen van ons drieën zover uiteenliepen hebben we elkaar teruggevonden aan de uitgang. Onze ogen blonken wat meer en onze adem zou zeker geen muggen hebben aangetrokken: Over de Loopbruglaan zijn we in het International Shopping Center beland, dit is de Nieuwstraat van de Expo. Winkeltjes met herinneringen aan de fameuze Foor 58 uit alle hoeken van de wereld. Een geluk en daarmee waren we het alle drie eens dat onze vrouwen thuis waren gebleven: Wan delend door de hovingen van Agri Expo, waar immer welriekende bloemen u tegenlachen, zijn we aan 't paviljoen der Sovjets gekomen. Die mannen hebben daar weer wat ijzerdraad en blik aaneengevezen en stellen het voor als Spoetnik III. Een klad propaganda bij. Met de spoetnik-pralinnen, spoetnikbonbons en spoetniksigaretten enz... willen de Russen ons overtuigen dat alleen hun Spoetnik nog rond de aarde draait. Ondanks de walg die de propaganda bij ons verwerkt zijn we toch maar eens in de bar der Russen binnen gewandeld. Witte vodka, rode vodka, groene vodka, hebben onze tong en gehemelte af gebrand. Onze ogen blonken nog wat meer Daar zijn in de partij mensen die Vlaams zijn en Vlaams voelen, maar de partij is het niet. De Vlaamse socialisten liggen onder de plak van de Waalse socialisten die twee han den op één buik zijn met het Waalse ka pitalisme. De oude Anseele heeft veel volgelingen gemaakt, omdat hij als ideaal vooropstelde de beafsteack van de werkman. Zijn vol gelingen zeggen dat nog, maar de economi sche achteruitstel van Vlaanderen en de ver knechting van Vlaanderen aan Wallonië heeft van hen niets te vrezen. Ze spelen hun. partij in de fanfare. Een echte Vlaamse socialist die geen an dere doeleinden nastreeft dan de economische ontvoogding van Vlaanderen, zou er moeten uittrekken en de deur achter zichzelf toeslaan. Ik begrijp best dat een socialistisch voor man nog met andere factoren rekening houdt en dat de practische levensprobelmen. niet te onderschatten zijn. Ik zal er hun geen ver wijt van maken. Maar omdat zij zelf geen hoger vlucht kunnen nemen en niet door dik en door dun gaan voor dat enige ideaal, mogen ze niet gebaren da; zij weten dat het bij politieke tegenstrevers anders mets is dan politiek die telt en dat politiek tot niets anders dient dan tot het bemachtigen van een plaatsje. Het is lelijk, burger, aitijd, iedereen van alle onedele bedoelingen te betichten en uw mensen, die in u geloven en betrouwen, altijd aan maar een rad voor de ogen te draaien en onze lach kijnk luider toen we tussen de menigte de monumentale trap der Sovjets afdaalden. Langs de vijver met de dartelende fon teinen zijn we USA binnengewandeld waar, ter gelegenheid van de Jazz-Week, een Jazz orkest ons op de zuiverste Dixie-land ont haalde. Hier hebben onze levensopvattingen ons parten gespeeld. Terwijl de ene zich in teresseerde aan de schilderkunst, volgde de tweede de esbattementen van de trompet tist, terwijl de derde in de Cocktail-Bar ge sukkeld was en er in levendig gesprek was gewikkeld met de Barman. Die Cocktaii-Bar is iets enigs gezeten in gemakkelijke barzeteltjes, hebben we er de brandende smaak van Vodka met Soda er- Whisky weggespoeld. In de bar voelt men het grote verschil dat er heerst tussen de Sovje's en de Yanks In de ene bar is alles stijf, te proper en te be leefd in de andere voelt men het Amerikaans leven kloppen in volle vrijheid er. in volle lach. Een wandeling door Marokko bracht ons in een der mooiste hoekjes van de Expo. Het burgershuis da; Maiokko hier neerzette is een juweeltje van schoonheid. Het loont de moeite een omweg te maken om de bronzen poort en de mozaïek te bewonderen, zonder dan nog de «Shouks» te vergeten waar u tapijten, potten, koper, zilverwerk, reukwerk en andere bazarartikelen kunt kopen. Een stukje Oosterse wereld. Osterreich ligt ook bij de paviljoenen wel ke die dag met ons bezoek werden vereerd. Het is een vierkante glazen bak die op vier pijlen rust. In d:e bak kan men een Weense muziekschool bewonderen. Leraars maken er zich kwaad zoals overal op de wereld terwijl leerlingen Mozart kwelen die door geheei hei paviljoen dooi gezonden worden. In muziekzetels kan men hier lui rusten ter wijl muziek u zachtjes in de oren klinkt Veel geeft Austria niet te zien: oude muziek-folio's, foto's, oudheden allerhande. Maar muzieken een fris paviljoen waar men even kan uitblazen r.a enige uren wan delen ;n het Expo-park: De weg terug leidde ons door het Park naar de Tsjechen waar onze verschillende goestingen zich weer verenigden rond een pot Pilsner. Onze meningen lopen nog uiteen, maar op één punt waren we akkoord geraakt en dat isdat de gehele Expo 58 een prestatie van belang blijft. Dat er heel wat bluf aan te pas komt is zeker. Dat het thema van de Expo ver van bereikt werd is ook waar. Maar ondanks alles blijft de Expo iets dat doel watertanden een utopische wereld waar alles mooier is dan de werkelijkheid. Een di oombeeld dat aan onze dromen een beetje vorm geeft. GEWEST NINOVE SPORT A-TENTOONSTELLING Gedurende de 10e Handelsfoor te Ninove die van 14 tot 24 oogst a.s. doorgaat in het Sint Aloysiuskollege, zal er eveneens een stand zijn van Sporta. Aan de hand van tal rijke foto's, opschriften, documentatie en allerhande sportmateriaal, zullen de bezoekers eer. klare kijk krijgen op de verschillende sporttakken en de werking van Spoita. Alle sportmannen. Sporta-leden en simpatisanten worden tot die Sporta-tentoonstelling uitge nodigd. LESSENCYCLUS VOOR CLUBLEIDERS EN VERZORGERS In de maand september zal Sporta Gewest Ninove met een nieuwe activiieit van wa. i»--.. lee.. ne.pe.de hand .eiken aan de voetbal-, kaats-, atletiek- en basketverenigin gen in de taak die de clubleiders opgedragen (vervolg op blz. 2) Onder de Antenne

Denderklok | 1958 | | pagina 1