Ter Bedevaart De Denderklok op de Expo 58 Sport... aan de J"apkast Twee en dertigste Jaargang Prijs per Nummer 2 K Zondag i 7 oogst 1958 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN'JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 De herrijzende IJzertoren spreke tot ons de belofte der nakende opstanding. m Trouw aan de nagedachtenis van on ze geliefde doden gaan wij andermaal ter bedevaart. Daar voelen wij ons één met hen met wie wij doolden vier jaar lang, on dergedompeld in hetzelfde onmetelijk wee, bekropen door dezelfde angst en gestadige zorgen en ellende, door het zelfde verlangen naar vrede en verzoe ning, door dezelfde machteloze woede en toorn om dat monsterend moorden, het uitvchreiend in een «NOOIT MF,ER OORLOG Wie niet met ons op deze vlakte stond, zal wellicht minder beseffen wat voor ons deze jaarlijkse tocht naar het graf onzer dierbare makkers betekent. Dat weerzien in de ontroerende sche mering van een veertigjarig verleden dat weerom beleven in al zijn dramati sche spanning van de stoute dromen onzer jeugddat gedenken van onze gemeenschappelijke strijd om de uit eindelijke herwording van ons volk dat onervaren tasten naar de harde doch doelmatige daad dat alles zal de bete kenis doen beseffen van onze jaarlijkse tocht naar de graven van hen, die het offer van hun leven voor de herwording van ons volk hebben gebracht. Hun bloedige dood spreekt er tot ons van onze medewerkers en reporters ter plaatse. De Baians van de Expo 58 Men is soms moe gekeken op al het nieuwste, het beste, het schoonste dat de wereld biedt. De ogen snakken naar rust, moe gekeken op alles wat zich op de Heizelvlakte afspeelt. Men gaat dan plots denken aan wat de Expo is en wat zij had moeten zijn. De Expo moest zijn een toenadering der volkeren. Een balans voor een beter leven. Een strijden naar modern huma nisme. Op twee maanden van het einde is er maar heel weinig van dit alles te bespeuren. Zeker, alle volkeren hebben hun vlag broederlijk laten wapperen aan de Na- tiënpoort. EGKS, UNO en Benelux heb ben hun paviljoenen opgeslagen en strijden voor de vereniging van de we reld. Maar twee stappen verder werden onze zwarten door onze blanken uit hun exotische tuin en hun praaldorp ver jaagd. Verjaagd door het gebrek aan het meest elementaire humanisme. Op de Expo zelf wordt de strijd voortgezet die trouw de koude weer spiegelt. Oost en West, en omgekeerd. Propaganda tegen propaganda. In de paviljoenen vindt men weinig dat iets met het ideaal van Expo 58 te maken heeft. De Russen hebben hun Spoetniks ten toongesteld, zoals bij ons de reuzen op de kermisdagen. Grove gevaarten, zon der leven, die u met blinkende lijven verdwaasd en dreigend aankijken. Hun massale propaganda is in princiep tegen niets gericht, maar op alles prijkt het beginsel WijAlles is er goed, alles is er weltot op de TV schermen toe kan men hun verduiveld goed ineenge stoken propagandastaf aan het werk zien. Van humorisme kan hier geen sprake zijn als men maar 1/4 gelooft van wat er achter het goi dijn moet gebeuren de nooit zwijgende taal der opperste bereidheid om Vlaanderen te doen her leven en die taal van hun bloed wordt er aan de komende geslachten overge seind om in de jeugdige harten ook de geest te bestendigen die hen bezielde, de geest van het offer, de geest van de liefde, de geest van paraatheid om het uiteindelijk zegevierend recht te ver overen, het recht op zelfbestaan van Vlaanderen, dat, wars van lager mate rialisme, niemand uitstotend en om al len bezorgd, de weivaart, de levens- reugde cn de bestaanszekerheid, in verdelende rechtvaardigheid, aan allen zal bieden wat de horter.de machten van eigenbelang niet zullen vermogen. De herrijzende IJzertoren spreke tot ons de belofte der nakende opstanding. Wie van ons, oud-strijders van T4-T8 zal niet dat morgengloren in zich willen opnemen nu de avonddeemsteririg zich over onze grijze hoofden uitspreidt In de roes der herinneringen zullen v/ij het puin aanschouwen. In de gloed der verwachtingen zullen wij ons keren naar de opstijgende toren. Wie van ons nog in Vlaanderen ge looft. wie alle hoop niet heeft afgelegd, make zich paraat voor de XXXI Ijzer bedevaart. L. V. M. Van toenadering der volkeren... weinig sprake, als men zich maar Hongarije. Polen, Tito herinnert. Bij de Russen wordt alles, maar dan ook alles trouw op film gelegd. De pas toors. nonnekens, scholen en burgers worden gefilmd terwijl ze met bewon dering naar de geëxposeerde propaganda staan te zien. Aldus zal men weldra in Rusland onze stomverbaasde gezichten op de kino-schermen zien verschijnen. Hier is alles opgevat als een propaganda ;-t ;r.t op wereldformaat Bij de Yanks gaat net er misschien wat meer bedekt aan toe. maar hier ook voelt men de wil om te overtuigen dat zij het monopolie van het geluk bezit ten. Wat de twee groten tegen elkaar presteren, presteren zelfs de kleinste landen. Iedereen wil een ander de loef afsteken en zodoende dat men in plaats van toenadering de kloof tussen de lan den doet verbreden. Ja zeker, er zijn ook schone dingen die op de Expo gebeuren weesjongens die dooi lieve mensen worden rondge leid DP kinderen die ontvangen wor den zoals grote ministers wetenschap pelijke kongressen die dan toch iets le ren aan hun leden maar die dan ook weeral zo dun uitvallen. En zo duurt de wereldfoor verder, alle dagen wat nieuws en vers, dat al lemaal zo op het oude gaat gelijken. De grote mode gaat. natuurlijk naar de volksdansen. Ieder land geeft er zijn dansen ten beste, terwijl in «Vrolijk België zoals op elke foor de lut- teursvan alle werelddelen elkaar po gen te vloeren onder het geamuseerd oog van Burgemeester Ronchenne. Vrolijk België... wanneer misschien een beetje de kommervolle tijd wordt vergeten... maar waar de vechtpartijen meer en meer voorkomen zodat men ook hier van humanisme maar weinig vindt. Neen. men kan niet zeggen dat Expo 58 zijn doel heeft bereikt. Voor het geld dat men er laat, krijgt men er weinig terug als men het ideaal beziet dat het zou moeten vertegenwoor digen. Misschien is de mens nu eenmaal zo dat hij ook in deze moderne toren van Babel zijn evenmens niet verstaat, al hoewel er nu maar één taal officieel is het Frans Voila, België heeft een kampioen en eindelijk eens weer een echte. Geen tweede klasser of geluksdagkampioen. De manier waarop Rik II zijnkam pioenschap won heeft ons met verstom- De man onder de antenne staat er niet beter voor dan een bende mussen achter een twaalfpaardenluxewa gen. Er rijst niets... De man onder de antenne is verhuisd van de televisie naar het gemengd nieuws. Daar is soms nog iets te pikken. Zie bij voorbeeld wat hij geoogst heeft in La Libre Belgiqueeen oud en ernstig blad. Het gebeurde te New York. Er werd een operette opgevoerd De Getemde Feeks» naar een toneelstuk van Shake speare. Het eerste bedrijf eindigde op buitengewone en onverwachte wijze juist toen het doek ging vallen kreeg de mannelijke hoofdrol een direct op de kinnebak, nerveus gelanceerd door het poezelige vuistje van de «Feeks». De man lag uitgeteld op de planken en de poos moest met een kwartier verlengd worden om de man terug op adem te laten komen. Ondertussen had de Feeks de geschiedenis verteld met al de omstandigheden die het geval ver zachten of bezwaren. De verraderlijke mannelijke hoofdrol had reeds, dag na dag. met zoveel plezier en zoveel over tuiging de «Feeks» getemd, dat ze op haar zitvlak niet meer zitten kon... Dit maal had ze het offensief genomen. Offensief is de beste verdediging Daar na verliep het stuk verder zonder in cidenten. Nog uit de Libre»... De woordvoerder van het Ameri kaans leger heeft bij een persconferentie verklaard dat de raket naar de maan nog voor morgen niet is. In de huidige stand van zaken is de maan nog niet te bereiken wat de persberichten er ook over seinen. Laten wij om de eer te redden van de grote pers niet te veel nadruk leggen op de zeer preciese berichten die de wereld werden ingestuurd. Hoe klein ming geslagen. Dat men zo gemakkelijk op 't veloken kan rijden grenst aan het wonderbare. Moest de Rik die forme behouden voor Reims, dan kunnen de anderen maar liefst aan de meet blijven Er was anders een sttkje sport te zien op dat Kampioenschap. Bijzonder in de laatse kleine ronden. Onze beroeps renners zijn nu eenmaal zo, dat men in hun koersen gerust kan slapen tot op 40 km van het einde, zodanig dat de eer ste 180 km te Housse deden denken aan het tempo van een gezellig kermiskoers- ken. Riekes Vandenbossche die ons stellig voor de start beloofde gensters te zullen kappen heeft dat ook gedaan. We hebben hem met een gelukkig oog gevolgd. Maar Riekes, waarom toch altijd wachten... Ge krijgt toch zeker niet de ziekte van Brankart Ge moet weten vriend lezer dat Rie. aan de eindmeet, nog fris zat en zeker dichter had kunnen eindigen dan op de 7e plaats plaats die, trouwens, voor deze jonge beroepsrenner ver van te versmaden is. Labieken had de gehele koers braaf jes zijn kilometers gemaald. Maar wat er naar het einde gebeurd is weten wij niet plotseling was hij uit de koers verdwenen. Maurits Meuleman had het nog erger zitten. Daar waar hij in het Ardeens Week-End roem en bekendheid verwierf, moest hij thans op diezelfde bergen los sen. Het lichamelijk mekanisme van een renner is zo verwarrend, dat men nooit op voorhand kan zeggen wat er gaat gebeuren. Toch hebben we nog alle ver trouwen in Maurits. Wat Rik der Weltmeister over kwam is nu wel geklasseerd als zijnde een dom geval, gevolg van een nog dom mer reglement. Wij vroegen ons aan de Tapkast af, moest dit nu gebeurd zijn met één of ander obskuur koereurke, of de serieuze penneridders van de serieuze gazetten ook hele artikels aan het geval zouden hebben gewijd. De goesting heeft ons ook bekropen eens een nationale ploeg voor Reims samen te stellen. Wij zijn aan de Tap kast God dankgeen ingewijden van de BWB. Het is hier dus enkel een kwestie van pronostiek. wij ook zijn wij behoren toch tot de grote familie. Van kindsbeen af hebben wij al te zwakKe ouders gekend die hun al te gulzig en al te zelfzeker kroost de maan beloofden. Het was alleen maar kwestie van geduld tot de volle maan, als het de moeite was om ze te pakken. Hetzelfde zien wij in het politieke leven. De politici beloven ze aan hun kiezers zeker ende vast mits een beetje geduld. Bewonderen wij de op rechtheid van de Amerikaanse zegsman en dito grote pers die klein en groot op hun hoede stellen tegen de zwendel in manen En hier is nummer drie alle schoon dingen bestaan uit drie. Een Japanse geleerde heeft een uit ten van de stad aan de telefoonhutten, vinding gedaan. Op alle nevralgieke pun- aan de WC, aan goedkope eetgelegen- heden, heeft hij laten doosjes ophangen ten gerieve van in nood verkerende mensen. Wie wel voorzien is steekt er wat in. Er is noch minimum noch maxi mum bepaald. Wie in grote nood ver keert neemt er uit wat hij er in vindt of wat hij nodig heeft. Het schijnt dat het werk gesmeerd loopt. Iedereen weet dat er in Japan enkele zeer rijke families zijn, dat de middenstand het niet breed heeft en dat er geweldig veel doodarme mensen zijn. Arm zijn is er bijna de wet en al de Japanners hebben van jongsaf aan geleerd hun levensbehoeften tot een minimum te bepalen. Uit die toestand trouwens is die wijsgeer zijn initiatief geboren. Het ware misschien nuttig en leer zaam dat Japanse artikel hier in te voe ren. Wij kennen de noden van ons volk niet. De lege doosjes zouden wellicht de geldbeugels niet doen opengaan maar toch wel de ogen. En wij zouden begrij pen dat het niet alleen omwille van de taal is dut wij malkaar niet begrijpen Hier gaat de ploeg die wij uitkozen Rik I Rik II Planckaert Van Aerde Cerami (of Dis Keteleer) Aerenhouts Vannitsen Schils en De Bruyne (indien hij tip-top in orde is) Voor de liefhebbers is de keuze heel wat moeilijker, alhoewel Vandenberghe Daems Vanderveken De Bre- maeker Paulissen Colette en De Keyzer bijna zeker tot de certituden behoren. Baeten, de spirituele moto-crosser die hier te Ninove op de sportavonden goed bekend is heeft zich wereld kampioen gereden te Ettelbruck en niet Etterbeek zoals «Het Nieuwsblad» zo schoon schrijft. Ondanks de afkeer die we voelen voor de ronkende sport, zijn we niet weinig fier dat België een wereldkampioen meer telt Wij melden ook dat Georges Cieters verleden zondag te Zinnik een zeer las tige koers won. Het deed ons veel ple zier. Toch oppassen, f o 'es, niet te veel koersen willen bct\ en. Toon Bultereys liet zich n eigen stad na een mooie koers vloeren voor de eerste plaats. Men is soms geen Sant in eigen land... De Russische Nina Ponomavera die een bijzondere zwak heeft om rode hoed jes te stelen, werd uit de Russische na tionale atletiekploeg gesloten. Niet voor diefstal hoor... neen, die zonde is bij lange niet groot genoeg in het grote Rusland. Maar enkel omdat ze als twee de niet op het podium wilde klimmen Puskas en Csibor die voor enige miljoenen Pesetas voor Spaanse ploegen tekenaen hebben de Spaanse nationa liteit aangeworven. Zodoende zal men met Kopa Di Stefano Puskas en Csibor volgend jaar een rasechte Spaanse nationale ploeg kunnen zien evolueren STAD NINOVE Een plaats van klerk is te begeven. Yoor .de voorwaarden wende men zich ten stadhulze, secretariaat. Kandidaturen moeten ingestuurd worden, uiterlijk maandag 25 augustus 1958, bij aangetekend schrijven, gericht tot het College van Burgemeester en Schepenen. Onder de Antenne

Denderklok | 1958 | | pagina 1