De Ouders en de Jeugdbeweging Ijzerbedevaart De Denderklok op de Expo 58 Tuinfeest Twee en dertigste Jaargang Prijs per Nummer 2 F. Zondag 24 oogst 1958 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS» Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Wij zijn er van overtuigd dat ge U reeds meer dan eens de vraag gesteld hebtWat gaan we met onze opgroeiende jongen doen? en dat ge uit pure besluiteloosheid het ant woord op die vraag maar steeds hebt uit gesteld. Denkt nu niet dat wij hier gaan handelen over de keuze van een school of een beroep onderwerpen die op zichzelf wel belangrijk genoeg zijn. Neen. wij willen U thans spreken over de jeugdbeweging waarover U toch zo weinig is bekend over haar noodzake lijkheid en belang, vooral in onze tijden, en ten slotte even onder beschouwing nemen, hoe uw houding er tegenover is en hoe ze zou moeten zijn. Naast zovele andere problemen is het jeugdprobleem zeker één van de belangrijkste en ook één dat het meest om een oplossing schreeuwt. Maar de mensen zijn zo begaan met hun materieel bezit en met hun louter stoffelijke zorgen en bekommernissen, dat ze maar al te dikwijls de hoofdzaken vergeten. Spreek hun niet over de geestelijke waarden, niet over de idealendie liggen immers te ver en daarbij, daar leeft men niet van Zo worden dan ook systematisch alle voorstellen tot gezondmaking van geest- en gemoedsge steltenis achteruit- en weggeschoven. En nochtans willen we eens terugkeren tot normale omstandigheden in onze op-haar- kop-staande samenleving, dan moeten we be ginnen met de in eerherstelling van de gees telijke waarden en maatstaven, en moeten we onze jeugd een andere levensvisie meegeven dan die, welke ze nu op straat krijgt. Onze jeugd is een straatjeugd geworden. Begrijpt U zelf wel. ouders, wat dat wil zeggen een straatjeugd, en zijt ge U bewust van de grote schuld die ook U daaraan hebt? U zult ons zeggen, het is toch normaal dat jongens van 8 tot 14 jaar elkaar zoeken en met elkaar spelen en dat zulks het meest gebeurt op de straat, waar ze elkaar kunnen vinden: Waarom ook niet, het gebeurde zo ten tijde van Kristus en door alle verdere eeuwen, en wij zelf, hebben we onze grootste kindervreugde niet beleefd bij vrolijke kwa jongensstreken op de straat Volledig akkoord, en we voegen er zelfs aan toe dat onze gezonde, pittige Vlaamse schilder Breu ghel zijn kinderen naar hartelust laat spelen en stoeien in 1 et kader van de Dorppiaats en -straat op zijn bekende schilderij «De Kinderspelen». Onze tijden stellen nochtans andere eisen. Waar vindt men nog de gezonde, onbedorven, joviale atmosfeer waarin kindervreugde en kinderspel zo goed gedijen Zoek die in onze grootsteden, zoek die zelfs in een stad als de onze. die Goddank, in zekere mate. nog haar karakter van landelijke gemeente heeft bevtfaard. De kinderen van onze tijd zijn veel te vlug grote mensen! De zaken waarover ze horen spreken en zelf spreken zijn grote-mensen-zaken. In hun vrije tijd. die ze doorbrengen buiten school en familie kring. komen ze te gauw in kontakt met de werkelijkheden en laagheden van het dage lijks leven. Deze stompen hun jeugdige ziel af en maken van hen kinderen met een grij- saardsmentaliteit. Het is niet meer normaal, ouders, dat uw kinderen wekelijks naar de kinema lopen waar hun gemoeds- en geestesleven zo ver giftigd worden door cow-boy- en detectieve- romantiek en door wat goedkope liefdeshis tories, die ze nu nog niet gans begrijpen, maar waarvan de verraderlijke invloed zich later des te meer zal doen gelden. In de ki nema's kweekt men van uw kinderen levens vreemde en geestelijk misvormde fantasten ruggegraatlozen. die later hun kop zullen stuk lopen op de werkelijkheid. Het is ook niet normaal, beste ouders, en eveneens onverantwoordelijk van uwent wege. dat uw opgroeiende jongens 's avonds langs de straten slenteren, doelloos en wil loos. U kent ze maar al te wel die groepjes van uit de kleren gewassen slungels, die, met een stompje sigaret in de mond, de straten afdrentelen lamlendig en zonder enige fier heid, de mond vol voetbal- en bioskoophelden, het hoofd vol pronostiekberekeningen. on benullige praat en zagemeel. Ja. ge klaagt dat ge geen tijd hebt om U steeds met hen bezig te houden. Dat ge al uw aandacht moet besteden om het hoofd boven water te houden... enz. Maar dat neemt uw verantwoordelijkheid niet weg. want er bestaan middelen om uw jongens aangename en vormende ontspanning te geven. Hoe dikwijls hebt ge ze al niet zien op- stavpen, onze katolieke jeugdgroeperingen V Fiere jongens, in korte broek en sporthemd, kleurrijke das, met blote armen, getuigend van kordaatheid en zin voor hardheid. Luid galmen ze hun liederen en overtuiging uit boven de hoofden van de belangstellende toe schouwers. En toch kan niemand onverschil lig blijven bij het zien voorbij trekken van zulk een groep jongens, wier ideaal spreekt uit hun ogen en uit hun fiere houding, en geschreven staat op hun wapperende vaan dels wier fris en jongensachtig uitzicht een hoon is voor alle straatslungels maar vooral, wier natuurlijk spel en werk hun jeugdige geestdift en overtuiging op een gezonde en vormende wijze laten botvieren. Vader, wiens jongens in de jeugdbewe ging staan, ge weet hoe uw jongen terug komt na zo een tocht door bos en veldli chamelijk vermoeid, ja en moeder, gij moppert weeral omdat er zo veel te kuisen valt; maar beseft ge dan wat geestelijke krachi uw jongen meegekregen heeft, welke bezieling en welke owrtuiging Breekt die dan niet, maar weest er fier over en helpt deze levenshouding opgroeien in uw jongen, zo zal hij eens een mannelijk en weerbaai burger worden geen doodse dromer, maai een man die uit droom en daad wekelijkheden smeedt. Begiijpt ge nu. ouders, dat er een jeugd beweging moet zijn. Dat waar familiekring en school te kort schieten in hun taak om de jongen een gezonde ontspanning te geven, de jeugdbeweging in de bres gesprongen is. Verlengde schoolplicht en meer algemeen ver spreide middelbare studiën hebben aan de jeugd meer vrije tijd geschonken. Hoe dik wijls hoort men nog vaders en moeders zeg gen, als ze hun jongens zien op kamp trekken gedurende het verlof als wij zo oud waren als gij stonden we al van 's morgens op de fabriek om onze ouders mee te helpen de dagelijkse boterham te verdienen. Ouders, bedankt God. dat uw kinderen het zo veel beter hebben, maar vooral helpt ze om hun vrije tijd. hun ontspanning zo in te richten dat ze er iets aan hebben, dat ze niet verloren lopen te slenteren langs de straten, waar ze toch niets kunnen leren, maar dat ze in een jeugdbeweging staan waar ze met hun jonge, krachtige overmoed iets kunnen presteren. En vooral breekt het werk van de jeugdleider niet af De taak van deze flinke kerel is reeds hard en ondank baar genoeg, dat gij nog niet moet meehelpen om het werk zwaarder te maken Ouders, uw jongens zullen een schone jeugd hebben als gij het maar wilt. Als ge buiten uw dagelijkse beslommerinegen om. nog wat tijd vindt en die moet ge vinden om U eventjes met uw jongen bezig te houden. U interesseren aan het werk dat hij verricht in de jeugdbeweging, geeft hem morele steun en laat niet na bij eike gun stige gelegenheid te betonen dat gij het harde, maar mooie werk van de jeugdleider waar deert. Zo dikwijls toch miskent ge dit werk en breekt ge in één slag af wat hij met veel moeite heeft opgebouwd. Weet wel. dat zon der U. school noch jeugdbeweging uw kin deren niet of bitter weinig kunnen heipen. Van uw houding hangt het grotendeels af of uw jongen met geestdrift en overtuiging naar school én jeugdbeweging zal gaan. Steunt daarom het werk van de katolieke jeugdbewegingen. Toont dat ge U daadwer kelijk interesseert, zo zullen veel meer jeug dige mensen kunnen bereikt en geholpen worden. Hebt ge al ooit gesproken met een jeugd leider Hij zal U trekken van uw jongen t penbaren waarvoor ge tot hiertoe blind ge bleven waart en ge zult hem uw jongen beter leren begrijpen en zo de mogelijkheid geven hem beter te beïnvloeden. Weest dan fier met uw jongens als zij opstappen in onze straten, bereid voor een nieuwe tocht, een nieuw avontuur, en zij met jongensachtige overtuiging zingen Komt maar aan de deuren kijken, opent uwe ramen wijd Want hier zijn de Vlaamse trekkers, bouwers van de nieuwe tijd.» Zo zult ge ze helpen om later bereid te staan voor hét grote avontuur het LEVEN. VLAANDEREN BOUWT ZELF ZIJN TOEKOMST VANDAAG en MORGEN TREFPUNT van alle ware Vlamingen op de XXXI HULDE AAN Joe Engelish - Lode de Boninge Frans Van der Linden Bert Willems - L* Juul de Winde Er is onder de antenne niets te vangen. Ze is nog altijd met betaald verlof. En ik lees de gazet onder de antenne. Een schoon historie gevonden, maar ze ós het vertellen waard. Het is in België alleen niet dat er allerhande «sociëteiten» bestaan, onder andere van boog- en kruis boogschutters, vogelpikkers, bolders, kaar ters, kaatsers, voetballers, fietsers, korfbal of tennisspelers, en nog en nog... In Engeland daar ergens in Londen is er een «sciéteit» van mensen die zich be zig houden met interplanetaire aangelegen heden. De voorzitter is een «télépathe» die beweert in verbinding te staan met de be woners van Mars. Verleden week heeft hij een bericht ontvangen waarin de Marsbewo ners hem waarschuwen dat de aardbewoners moeten uit hun ogen zien. Ze weten daar op Mars al dat de mensen gaan proberen de maan te bereiken en het staat hun geen beet je aan. De grenzen van Mars liggen op de maan en het zal niet geduld worden dat de mensen er vaste voet nemen. Er zullen tegenmaatregelen genomen wor den... En de reden Wel. zo lang de mensen zijn gelijk ze nu zijn en hun manieren niet kunnen houden, zijn ze ongewenste buren. Gelukkig dat de Amerikaanse greep naar de maan mislukt is... Ja. 't is waar ook, er is geen spraak meer van vliegende schotels. Zouden die Martianen uit schrik gevlucht zijn en met hele karre- vrachten kwaad gaan vertellen zijn over de mensen Moest dat waar zijn, er zou van de Martianen ook niet vee! goeds te verwach ten zijn. Nog een andere geschiedenis maar zo schoon niet ten minste voor de negers die alleen maar ongelooflijke histories geloven. 't Is gebeurd in het aards paradijs van onze moderne wereld, in Georgië dat een deel is van het grote rijk der Russen. De historie is overgenomen uit de Pravda die het staats blad is van Rusland. Daar is in een klein stadje Poti een trouw feest gevierd dat alle gedachten te boven gaat. Er waren verschillende honderden ge nodigden en het heeft meer dan vijfhonderd duizend Belgische frank gekost. En de Pravda vertellen hoeveel schapen er geslacht werden, en hoeveel kapuinen en welke bergen fruit op tafel kwamen en hoeveel vaten wijn wer den afgedronken en dat er drie orkesten wa ren die allerhande muziek speelden, van Kau- kasische wijsjes tot boogie-woogie... En dan de geschenken die de jongge huwden kregen een luxe-wagen, een villa, juwelen met diamanten enz... En om te eindigen, dat de ouders een voudige, kleine bedienden waren in een ma gazijn. en zeshonderd vijftig roebel per maand verdiendenen dan de natuurlijke vraag van waar kwam het geld Zoudt ge willen geloven dat het daar niet beter is dan hier. Daar is alles nog op zijn bonnekens. Als het hier zo was kon niemand de zwar te markt verhinderen, de politie kon de smok kelaars niet te pakken krijgen en de enen verbrasten wat de anderen te weinig hadden. En daar is het nu gelijk het bij ons al meer dan honderd vijf en twintig jaar is. «Alle Belgen zijn gelijk voor de wet» daar zijn alle Russen gelijk en wie het niet gelooft moet gaan zien van onze medewerkers en reporters ter plaatse. EXPO - VERVOER Het rijk van de Baron 58 blijft maar altijd volk trekken zoals een reusachtige magneet. Het blijft mensen voeden met slo gans en met «Bratwursle». Het bier stroomt nog altijd uit de togen in Vrolijk België, waar men de dagen vult zoals men kan. Zelfs het africhten van politiehonden is een at tractie geworden van de marl|i van het «Would-be» oude stadje. Het vermakelijk heden-park blijft ondanks de beloofde sta kingen zijn hels lawaai de Heizelhemel insturen. Langs de lanen slenteren altijd nieuwe mensen die dan weer op dezelfde gaan lijken omdat ze allen zere voeteu en moe gekeken ogen hebben. Het Atomium heeft zijn eerste frisheid verloren. De bollen weiden ook reeds zo dikwijls door de regen overgoten en de ruiten van het gezichtspunt hebben een duchtige schrobbing nodig. Alle dagen worden er ki lometers film gemaakt die deze wonderwe reld moeten vereeuwigen en waarmee onze kleinkinderen eens gezond zullen lachen, wan neer zij misschien naar de Maan-expositie zullen vliegen De kostumen en uniformen der «fair- hostesses» zijn ook wat van kleur verschoten en de glimlach van die juffrouwen breekt heel wat moeilijker door dan de eerste dagen. Op het Expo-esplanade-plein waar een schrikwekkend Ros Beiaard op een paal door de lucht klauwt staat een open paviljoen het modern vervoer. Een grote Amerikaanse auto-firma heeft hier een toekomend beeld opgehangen van de moderne auto-snelweg. Door kleine telefoons wordt ons geleerd hoe men in 't jaar 2000 op de autostrade zal snorren al een spelletje kaart te spelen met onze passagiers. Een elektronisch brein zal alles voor ons regelen. Ongelukkig genoeg zullen wij dan reeds lang van de gewone autostraden verdwenen zijn. In de uiterste hoek kan men leren per auto rijden. In een kleine auto, voor een scherm geplaatst, doorkruist men gans Ame rika. Bij het kleinste vals manoeuver begónt de zoemer in te koptelefoon te zoemen. Hier kan men zichzelf als chauffeur testen. Het verder grond-vervoer bestaat uit trams - van de eerste oude bak tot tot de laatste nieuwe trekwagen. Men vraagt zich toch af wat die fameuze en gevaarlijke gele gevaarten op die hyper-moderne Expo komen doen. Misschien is het wel bedoeld als speel goed. Nen kan er rustig de trams laten rijden terwijl de wielen rustig ronddraaien in een put Van de grond naar het luchtvervoer is maar een trap. Een trap die ons binnen leidt in de fameuze «Caravelle» die men doorwan delt, zich afvragend wat verschil er eigenlijk bestaat tussen de «Caravelle» en het binnea- zicht van een ander passagiersvliegtuig. Iets wat .interessant en leerzaam is, is de maquette van de vlieghaven van Frankfurt. Een echte vliegtoren staat in kontakt met ingebeelde vliegers die er rondvliegen en landen op plastieken vliegbanen. Alles geeft het beeld van v/at eens de modernste vlieghaven van de wereld moet Worden. Alles is er voorzien en tot in het kleinste detail uitgerekend. Eén ding schijnt men er vergeten dat vliegtui gen soms ongevraagd naar beneden tuimelen. De Sabena laat ook het binnenlijf zien van haar nieuwe «Boeing». Hier is ten minste een echte hostess te zien die u met charmante glimlach alle inlichtingen geeft. Men kan hier ook een polleken geven aan die halve goden die men soms ook piloten noemt. Tus sen de modernste vliegmotoren en een ver ouderde «Jet» van het Belgisch leger wat komt dit gevaarte doen op een Expo van vrede en humanisme komt men aan de luchthaven van New-York. Die biedt op dit ogenblik het laatste sxufje van vliegcomfort. Dit was ten minste hetgeen ons verteld werd door de telefoontjes die daar hangen, b Op de eerste verdieping leerden we dat het modernste radar-station van Europa zich te Denderhoutem bevindt.. Wij zagen vliegers door het radar-oog geleid, laaden op het vliegveld. Buiten staan als monsters in het gelid een reeks lokomotieven uit alle landen van de wereld. Alle landen hebben hier hun snelste «IJzerweg»-vertegen\voordigers onder de Brusselse hemel tentoongesteld. De meeste aandacht trekt de laatste «B.B.», de snelste van geheel de wereld. In een der wagens kan men een ingebeelde rit maken tegen 150 km per uur. Alles is hierbij zo perfekt na gebootst dat men zich waarlijk op treinreis gaat voelen. Wat wij er niet vonden waren de mo dernste auto's. Maar, t is waar ook. daarvoor hebben wij toch de autosalons SCHITTEREND op zondag 31 oogst 1958, vanaf 3.30 uur op hei Parochiaal Speelterrein HOF TER DUYST NINOVE Enkele grepen uit het Programma Geleide Volksspelen. Gratis-tombola voor de kinderen; eerste prijs. FIETS: Prachtige tombola voor het publiek (tal van waardevolle prijzenï. Muziek en zang door de Kat. Scouts. Optreden van de Katolieke Harmonie. Vuurwerk, Vermakelijkheden allerhande Buffet Lekkere dranken Versnaperingen. Het zal er niet ontbreken aan stemming en gezelligheid. IEDEREEN IS WELKOM. Inkom 10 F. GSHBHHMBRflBnHBBBMHBHHHnBHBnHni Sint Aloysius Kollege - Ninove Uitslag van de Ballonwedstrijd ter gele genheid van het Tiroler Week-end. De volgende zes eerst geklasseerden mo gen hun prijs op het Kollege afhalen 1 Nr 167 Oberhaun Zeereerwaarde Heer Deken Back 2 Nr 186 Kirchheim J: De Caluwé, Burchtstraat 9, Ninove 3 Nr 54 Amersfoort J. De Coster, Weggevoerdenstr. Ninove 4 Nr 182 Abenden C. Versichel, Zottegem 5 Nr 127 Schmidt André Ringoet, Dorp, Outer 6 Nr 49 Soherpenzeél Jules Van der Kelen,' Weggevoerdensraat 16 - Niaova De Denaerklok Onder de Antenne

Denderklok | 1958 | | pagina 1