De Kiesbeloften vao de C.V.P. zijn geen Kiesbedrog De Denderklok op de Expo 58 Onder de Antenne Tuinfeest KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE EXPO - NINOVE HEIZEL - EXPO - NIEUWS SCHITTEREND "HOF TER DUYST TWW ötv d©rt*g&fc? Jaargang Prijs per Nummer 2 F. Zondag 31 oogst 1958 M Postcheckrekening 4786.85 Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 9 l 3 l l L I Dat kiesbeloften bij de kiezer altijd een zeker wantrouwen wekken is niet verwonder lijk. omdat hij reeds meer dan eens bedrogen is uitgekomen. Het gebeurt wel meer dat partijen en politiekers zich na de verkiezing in hun schelp terugtrekken, om ze slechts na het verloop van zoveel jaren voor de volgende kiesstrijd te verlaten. Zij trachten alsdan het volksoordeei te beïnvloeden niet zozeet door wat ze gedaan hebben of hadden moeten doen, als door wat ze gaan doen. Eens de beslissing gevallen zijn ze weer gerust voor zoveel jaren. De C.V.P. weet van aanpakken En we zijn er gelukkig om, vast te stel len dat de CVP sedert haar overwinning van 1 juni, op deze regel een lofwaardige uitzon dering maakt. Het bewijs is reeds geleverd dat naar kiesprogramma geen volksbedrog is geweest en dat zij het eerlijk heeft voorgehad met de kiezers. Stap voor stap wordt het beste kiespro gramma van de verkiezingsstrijd ondanks een minderheid in de Kamer met overieg. met durf en vastberadenheid, uitgevoerd. Hoe verder dit programma wordt afgewerkt hoe groter de schrik der tegenstrevers wordt. De sterkte van de CVP is de zwakte van de linksen. Wat deze laatsten als demagogisch en onmogelijk bestempelen, wordt door de CVP met gemak en brio verwezenlijkt. De C.V.P. trouw aan haar programma Het eerste punt van haar kiesprogramma was de verhoging van het arbeiderspensioen tot 36.000 F. Ondanks he'. spektakel en de sabotage der linksen hebben deze e- niet durven tegenstemmen. Deze verwezenlijking wekt ontegensprekelijk het vertrouwen der arbeidende klasse in de CVP. Het eerste punt is dus verwezenlijkt. Het invoeren van de 12 maanden leger dienst, het bewerken van een nationale op lossing van het schoolvraagstuk en de zetel aanpassing zijn reeds in onmiddellijke voor bereiding. Dit waren de hoofdblokken van het CVP- programma. En wie hiervan de verwezenlij king ziet. twijfelt er niet aan of de rest zal volgen. En ongelukkig voor hen die de uit voering van het programma zouden trachten tegen te houden. Ten gerieve van onze lezers willen wij even stilstaan bij het eerste punt van het CV'P-programma dat op 9 augustus jl. kracht van wet kreeg nl. de ernstige verhoging van het arbeiderspensioen. De verhoging der Arbeiderspensioenen vanaf I september 1953 In de toekomst zullen ae verhogingen dei- pensioenen niet meer moeien wachten op een stijging der levensduurte van b%. maar zul len ze ingaan bij iedere stijging van 2.5%. Van meer en onmiddellijk belang zijn echter de verhogingen der minimumpensioe nen vanaf 1 september e.k Het minimumbedrag wordt verhoogd van 31400 tot 36000 F voor gehuwden, of 3000 F van onze medewerkers en reporters ter plaatse. Deze week hebben we de terreinen van Moens de Weerniks. baron bij de genade van zijn vrouw, links laten liggen. Dit om een kijkje te nemen op de Expo die zich in onze stad heeft afgespeeld. Incognito op dit foorterrein, hebben we van ons perskaart geen gebruik gemaakt en braaf 't inkomgeld betaald dat men ons aan de ingang vroeg. Dit alles om met een neutraal oog te kunnen kijken en slenteren tussen de stands van de bekende zaken die in de stad geves tigd zijn. Een glimlachende mijnheer scheurde ons toegangskaartje af en zond ons de koer van het College op; Op de Expo 58 is het nodig zich eerst te oriënteren dat geldt ook voor de Expo Ninove, waar wij ons lussen volk en stoelen een Weg moesten banen. per maand van 19970 F tot 24000 F (2000 F per maand) voor alleenstaanden van 15700 tot 18000 F (1500 F per maand» voor weduwen Deze bedragen kunnen worden overschre den omdat de berekening op het loon tot 75% voor een gehuwde en tot 60% voor een alleen staande van kracht blijft. De arbeiders of weduwen die slechts een gedeeltelijk pen sioen genoten, zullen een verhoging bekomen berekend op bovenstaande minimumbedragen en rekening houdende met het aantal ar beidsjaren. Zij die .recht hebben op verhoging moeten hiervoor helemaal niets doen. Alles wordt ambtshalve geregeld. De Pensioenen der Weduwen De weduwen genieten volgens de huidige tarieven een pensioen van 6000 F minder dan de alleenstaanden. In de wetgeving is er, bij ons weten, steeds een onderscheid geweest tussen beide kategorieën. Toch rijst steeds opnieuw de vraag waarom dit verschil Als 24000 F wordt aanzien als een levensminimum voor een alleenstaande, waarom volstaat dan 18000 F voO! een weduwe die toch ook een alleenstaande is Het is natuurlijk duidelijk dat bvb. een vrouw die zelf een volledige loopbaan ala arbeidster heeft, zelf ook door stortingen heeft bijgedragen tot het pensioenfonds der arbeiders en dat zij wanneer we deze kwestie bezien, uitsluitend in funktie van haar eigen stortingen wanneer ze weduwe wordt, strikt genomen moet genieten èn van haar eigen stortingen èn van deze van haar overleden echtgenoot, terwijl de weduwe (niet arbeidster) enkel kan genieten van de stortingen van haar echtgenoot. Maar het is toch evenzeer waar dat een aantal vrouwen niet de kans hebben gehad, door gezins- of andere omstandigheden, ze'.f uit werken te gaan en ook de inkomsten moesten missen van de loonarbeid die andere arbeidsters wel hebben gehad. Het zou ons derhalve niet onrechtvaardig voorkomen, en de alleenstaanden zouden er geen frank minder door genieten, indien men heel eenvoudig, vroeg of laat, de weduwen ging beschouwen als alleenstaanden en hun pensioenen gelijkschakelen. En de Pensioenen der Zelfstandigen We zijn er mee akkoord dat de arbeiders- pensioenen bij voorrang moeten worden aan gepast. Alles kan niet op één dag. het ene vóór en het andere na. Maar toch moeten we even onderlijnen dat er nog andere pensioen- aangelegenheden zijn. zoals voor bedienden, mijnwerkers, vrij verzekerden en zelfstan digen waarvoor iets kan worden gedaan. De CVP voorziet trouwens hierin een verbete ring. Er is heel wat geknoeid met de pen sioenwetten door de linksen en dit ge knoei kan niet in een handomdraai worden goedgemaakt. Men moet echter een wet met onderste boven gooien of helemaal herzien. Er kan ook onmiddellijk verbetering worden aangebracht zoals gebeurd is voor de arbei derspensioenen. Over het pensioen der zelfstandigen zul len we handelen in ons nummer van toeko mende week. Ons eerste bezoek was voor Sporta waar van de simpatieke voorzitter en proost ons met de lach ontvingen. De prestatie van Sporta moe als merkwaardig worden be- ï-chouwd omdat omdat zij op een zeer kleine oppervlakte het maximum met smaak ex poseerde. Ook nog omdat zij haar strekking ten volle tot haar recht deed komen met foto's, gezegden en tekeningen die niet van alle humor ontbloot waren. Met de trap naar omhoog, zijn we in de kunsttentoonstelling gekomen dit was dan de nieuwigheid van de 10e Handelsfoor. Een mening uitspreken over de kunstenaars die hier hun tentoonstelling hielden, is nogal gevCaagd. Pater Andreas drukte ons gul de hand en schonk ons een catalogus van zijn werken. Met dergelijk wapen in de hand konden wij ons door de massa schilderijen werken die de Pater tentoonstelde. Zijn de tekeningen goed. dan vonden wij toch dat de kleuren soms wat hel en grof zijn toege past. Een vermelding waard is het zelfportret en het portret van Mgr Calewaert. In een ander lokaal vonden we de schilder P. Vernaillen, die de kunst verstaat veel de zelfde kleuren te gebruiken in verschillende tonen. De boemen en stillevens van deze kunstenaar mogen er zijn. In een andere zaal vonden we Mieholt waarvan een doek over de zee ons beviel. In dezelfde zaal exposeerde beeldhouwer Wauters. Naast een prachtig monikkenbeeld zagen we er abstracte kunst. Een nota leerde ons dat men achter die kunst niets behoeft te zoeken - men moet de natuur zien en voelen waar de beeldhouwer het werk van de natuur heeft willen vervolledigen of ver- beleren. Hoe wij ook die hoop gekapte steen be keken, we hebben niets gevoeld en ook niets gezien. Maar misschien missen we het echte kunstgevoel. Van de doeken van portrettist Luc De Decker hebben we echt genoten: Een Boeren kop o.a. beviel ons bijzonder erg. De schoolkinderen zijn blij dat het verlof op zijn einde loopt. Ze zijn het moe gelijk hun ouders het moe zijn en ik ben het ook moe. En ik geloof dat iedereen het moe is. Ge moet het niets doen gewoon zijn om u niet te vervelen. God dank dat de politiek mij een been heeft toegeworpen waaraan ik eens knagen kan. De regering wil de zetelaanpassing doordrijven. Juist is juist, en alle Belgen zijn gelijk voor de wet. De Vlaamse volksvertegenwoordigers van vroeger, van alle kleur en geur, hebben een pak slagen verdiend. Ze hebben twee zetels onverdiend in 't Walenland gelaten op grond van verworven rechten die in de 'grondwet niet staan en ze hebben twee zetels aan Vlaanderen ontzegd om dat het voorziene totaal bereikt was. Een van de talrijke offers die Vlaan deren steeds heeft gebracht op het altaar van 't Vaderland, om der vrede wille... Zetelaanpassing wil nog niet zeggen dat hc-t aantal députés moet verhogen. Er zijn er reeds veel te veel. De grondwet voorziet een maximum van één voor veertig duizend inwoners die Belg zijn De Aigerianen en Polen en andere Italianen die hier werken moeten in ons parlement niet vertegenwoordigd zijn. De grondwet voorziet ook niet dat het maximum moet bereikt zijn. Ze bepaalt zelfs geen minimum. Moest het parlement bepalen dat er één is per honderd .duizend inwoners, het zou niet onwettig zijn. Onze députés zijn geen Japanezen en zij doen geen «hara-kiri». Indien het parlement de zelfstandig heid van de machten eerbiedigde die voorzien is door de grondwet, het werk (De zeeltrekker van onze «Klok» zal mis schien zeggen dat we ons herkenden...) Bij de moderne mensen lijkt het ons dat Paul De Vleminck heel wat aanleg heeft. Van Paul hadden we toch meer dan drie doeken verwacht om te kunnen oordelen. Kunstenaar Ysebaert is heel wat beter in beeldhouwkunst dan in schilderkunst. Goe de smaak en durf en een beeldhouwer met een heel leven voor zich. Van kunstschilder Minner maar twee doe ken gezien die konden bevallen door hun kleurschakering. De mozaïeken van Van de Perre droegen echter de algemene goedkeuring weg. Wie beseft hoe moeilijk die kunst is, heeft die prestatie naar waarde weten te schatten. De binner.huis-aichitecten Arijs en Van Hoorde lieten ons staaltjes zien van fijne smaak en kunde. Van het kunstsmeedwerk kunnen we ook getuigen dat het tot in de puntjes was ver zorgd. Wij verlieten de kunstgalerij om terug op de koer te komen waar het jolijt hoogtij vierde met het optreden van Francis Bay. De andere stands, gelegen in de grote vleugel van het College, waar alles even aar dig en goed was verzorgd. Stoven, boeken, gordijnen, tapijten: kantwerk, fornuizen, keu kens. siermeubeien. haarkapperszaken, mu ziekinstrumenten. speelgoed, mixters enz... alles baadde er in een zee van licht en mu ziek. In een ander lokaal bleven we in bewon dering staan voor Italiaanse marmer, terwijl tussen onze kiezen de kokinos-nootjes ver stoppertje speelden. Zoals elke Expo die zich respecteert, had ook de foor van Ninove haar vermakelijk heden. Niet altijd gelukt, getuigden zij toch van goeden wil. Op de Hoogdag waren het Tyrolers. waar we stilaan genoeg van krijgen. Een echte goede prestatie werd geleverd door de Troubadours van Koning Boudewijn. Mis schien zal het donderend applaus te Ninovt een lichte balsem zijn op het hart van de zwartjes, die op de Expo 58 door de blanken uit hun dorp werden verjaagd. Men vergeve het ons, maar de cabaret- en de accordeon-avond hebben we niet bijge woond. Wat ons plezier deed voor de kas der inrichters was de opkomst die Francis Bay lokte. Persoonlijk kunnen we het «Buena Serra» van Sunder en het «Goed zo Jo» moeilijk slikken en verteren. Het Was dan ook met een zeker gevoel van melancholie dat we zondagavond het kunstconcert der Harmonie «Eendracht» hoor den uitvoeren voor amper een derde van de opkomst die Francismetdebril gelokt had. Weliswaar was het weder slecht, maar de uitvoering was zeer hoogstaand, terwijl bij Francis het weder wel goed was, maar de uitvoering niet hetzelfde krediet verdiende We erkennen de waarheid «Niemand is sant in eigen land», maar we begrijpen de Ninovieters niet die. nu ze in eigen midden, o\*er een werkelijk hoogstaande culturele maatschappij beschikken, de beoefenaars van de edele muziekkunst zo weinig aanmoedigen. Nog minder begrijpen we de inrichters der foor die het zelf niet nodig vonden de nodige propaganda te maken voor hel optre den van haar eigen harmonie, terwijl al de zou verminderen en met minder volk gedaan geraken- De partijtucht is in alle partijen om trent dezelfde. De leiding bepaalt een houding en alle vertegenwoordigers moeten de richtlijnen volgen willen ze niet gedoodverfd worden als vrijschut ters. Het stemmen gebeurt reeds mecha nisch. Een hoekje wet zou kunnen toelaten dat de députés kunnen procuratie geven aan hun fractieleider het ware in orde gelijk het pairerenmet een tegen strever uit sportiviteit. In dat geval zou de voorzitter van de CVP kunnen stemmen voor al de CVP- ers Buset voor al de socialisten de liberale leider voor al de liberalen enz... Elk geholpen door een paar praatvaders zou deftig de partij ver tegenwoordigen. Een goed dozijn man zou voor de regelmative gang van het parlementair leven kunnen zorgen. Al de rest is verloren tijd en verloren geld. Ais de werkende man plus minus een derde van zijn zuur verdiend loon aan de Staat moet overdragen, zou er wel een beetje mogen gespaard worden. Politiek is de kunst der mogelijkhe den laat de aanpassing komen met de verhoging van het aantal zetels. Later kan een staatsman er voor zorgen dat het getal gedeeld wordt door twee of door drie. Hij zou het volk achter hem hebben staan. Het politiek leven zou gezonder worden en het belang van de Staat zou min bekeken worden door de kleurbril van de partij... Maar dat is allemaal bladvulsel ten gerieve van de schrijver die niet met verlof mag gaan. andere attracties zelfs van zigeuners rnet veel geschreven en gesproken woord werden aangekondigd. Ais andere vermakelijkheden waren er de biertenten. Café's is hier een slechte bena ming, daar die drank er verbannen scheen. Waren er maar twee. dan was het toch ge noeg om al de dorstige keien te laven. Nog beter was de stemmige wijnkelder waar de «gezonde» baas u met de glimlach de zon in de glazen goot. Wij merken op dat men er gemakkelijker naar beneden geraakte dan naar boven... Maar ja, de trap was ook zo steil en de atmosfeer zo aangenaam, dat men er moeite had terug naar de oppervlakte te klimmen... In het vermakelijkheden-park is een nieu we vorm van de humanistische strekking van de Expo-Tento verschenen. Een bokskot waar men voor 10 frank en een «pourboire pour le petit amateur» gedurende 20 minuten mensen kan zien vechten. Bij een onweder, verleden week. liep het gelijkvloers van het paviljoen van «la douce France» onder water. Terwijl de «fair-hos- tesses» naar hogere regionen vluchtten, waren de rijkswachters van «la douce» druk bezig het water buiten te keren. WTie zei daar dat die mensen alleen maar de matrak kun nen hanteren...? De Amerikanen zouden gaarne hun pa viljoen aan de dapperste der Galliërs kaao doen. De Russen zouden hun hangar willen verkopen aan diezelfde Belgen. De regering om alle diplomatieke incidenten te ver mijden heeft de twee voorstellen van de hand gewezen, maar gaf opdracht aan de Stad Brussel om de kado van de Amerikanen in ontvangst te nemen. Wie durft nu nog beweren dat wij geen diplomatie bezitten...? 26 miljoen bezoekers hebben hun zere tenen over het asfalt van de Heizelvlakte ge sleept. Van waar dat blijft komen is voor ons een wonder. op zondag 31 oogst 1958, vanaf 3.30 uur op het Parochiaal Speelterrein NINOVE Enkele grepen uit liet Programma Geleide Volksspelen. Gratis-tombola voor de kinderen; eerste prijs. FIETS: Prachtige tombola voor het publiek (tal van waardevolle prijzen). Muziek en zang door de Kat. Scouts. Optreden van de Katolieke Harmonie. Vuurwerk, Vermakelijkheden allerhande Buffet Lekkere dranken Versnaperingen. Het zal er niet ontbreken aan stemming en gezelligheid. IEDEREEN IS WELKOM. - Inkom 18 F. f 5 liVJ

Denderklok | 1958 | | pagina 1