Mag het Bestuur der Stad Ninove de Gemeenteschool gelegen aan d'Oude Kaai wegschenken aan de Belgische Staat Een Oproea tof hef Gezond Verstand Twee en dertigste 'Jaargang Prijs per Nummer 2 F. Zondag 7 september 195 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LU YSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Nlnov® Telefoon 327.27 BSEË Over MET BELEiD VAN HET Het minste dat we kunnen zeggen a) KORTZICHTIG is geweest; in werd, doch het heeft niets verwezenlijkt dat van de bevolking. b) PARTIJDIG was voorbeelden en de stadspolitie. c) SLECHT is geweest: hier ook delijk Hospitaal en de school der Oude Kaai. De Redaktie is zo gelukkig vooral Het is gesteld met volledige kennis van zak De steller ervan verdient niet al ongetwijfeld door de Linkse Bestuursmeer UITTREDEND STADSBESTUUR valt wei een en ander te zeggen, is dat het derdaad het heeft alleen maar achterstel ingelopen van hetgeen vroeger verwaarloosd zijn invloed kan doen gelden cp de toekomstmogelijkheden van de Stad of de welvaart :e over om dit te staven. Herinner U maar even, waarde lezer, de benoemingen alhier liggen de voorbeelden voor 't grijpen verwijzen we maar enkel naar de COO, het ste- over dit laatste punt een zeer gedocumenteerd artikel te kunnen laten verschijnen, en, en het werpt een schril Helt; op wat wij hierboven hebben beweerd, leen de lof van de CVP maar ook deze van de ganse bevolking waarvan de belangen meerderheid niet werden gediend zoals het behoort. De School der Oude Kaai De Stad is eigenares van een terrein, ge legen langsheen de Oude Kaai en de Dender, dat een oppervlakte heeft van 61 aren 40 ea. waarvan er 55 aren 80 centiaren bezet zijn door de lokalen der gemeenteschool. De opbouw van die schoollokalen kostte boven het miljoen, in 1923. Onder de bezetting werd de waarde van de gebouwen geraamd op 3 miljoen. 16 lokalen werden er als klas ingericht en uitgerust met schoolmobilier en didactisch materiaal. De gebouwen omvatten daarenbo ven een volledig ingerichte keuken, turnzaal en stortbadeninstallatie. De Stadsbiblioteek en de Muziekschool zijn er ook in ondergebracht. De School der Oude Kaai bestaat thans uit 1) een gemeentelijke lagere school voor jongens - 4 klassen (89 jongens). 2> een gemeentelijke lagere school voor meisjes - 3 klassen (71 meisjes). 3) een gemeentelijke bewaarschool - 1 klas met 29 kinderen. Het onderwijzend personeel omvat thans 8 leerkrachten. Het heeft zijn belang te onderlijnen dat die 8 leerkrachten thans de ouderdom bereikt hebben van respectievelijk 65 jaar sinds januari 1958 64 61 58 45 33 27 en 25 jaar: De Stad verhuurt 8 klaslokalen aan de Belgische Staat ten behoeve van een deel der voorbereidende afdeling van de Rijks middelbare School voor jonge.is, mits 16.460 frank per .aar, verlichting inbegrepen, plus 22.000 frank per jaar voor de verwarming Een Verbluffend Voorstel Op 9 mei 1958 werd de Gemeenteraad bij eengeroepen ter «Goedkeuring der overeen komst tot overname door de Staat van de Ge meenteschool der Oude Kaai». Over die overeenkomst werd vroeger nooit een woord gerept noch in de Gemeenteraad, noch in de Sectie van Financies, noch in de Sectie van Openbare Werken, noch aan om 't even welk lid der CVP-oppostie. Er beslaat zelfs geen noemenswaardig dos sier over die aangelegenheid omdat alles. mondeling behandeld en besproken w<vrd met de bevoegde diensten der betrokken Mi nisteries. Met 9 stemmen (5 Liberalen. 2 Socialisten en 2 Kommunisten) tegen 4 (CVP) besliste de Gemeenteraad dat de Stad Ninove aan de Belgische Staat zal voorstellen de Gemeente school.. gelegen aan de Oude Ttaai, in ge schenk te willen aanvaarden. Wat schenkt de Stad Luidens de tekst van het Besluit van de Gemeenteraad 1) de leerlingen der gemeentelijke lagere school voor jongens. 2) de leerlingen der gemeentelijke lagere school voor meisjes: 3) de leerlingen der gemeentelijke be waarschool. 4) het onderwijzend personeel. 5) het onroerend goed. t.t.z. de school gebouwen op en met 61 aren 40 ca. 6) het schoolmobilier. 7) het didactisch materiaal. Mits welke Voorwaarden De schoolgebouwen en hun ganse inboedel (behalve de biblioteek ea het materiaal der Muziekschool) en de medegaande grond worden KOSTELOOS en IN VOLLE EIGEN DOM afgestaan door de Stad aan de Staat... De Stad blijft beschikken over de Stads biblioteek. over leslokalen voor de Muziek school. en één dag per week ever de storibadinstallatie. De Staat zal beslissen of dat gratis zal gebeuren, of mits een sym bolische huurprijs. De Stad betaalt 1) het huurdersonderhoud der biblioteek. 2) de reinigingskosten der biblioteek en. naar gelang haar gebruik, de reinigingskosten der s,ortbadinstallaties en de leslokalen voor de Muziekschool. 3) de verWarming en verlichting der lo kalen die ze zal gebruiken. 4) het warm water voor de stortbaden- installatie. 5) het verschil der wedde voor de leden van het onderwijzend personeel die door de overname door de Staat zouden benadeiigd zijn. De Staal zal zich breed tonen als de oude eigenares net schoon zal vragen om toch nog eens een ander lokaal van haai gewezen eigendom te mogen gebruiken. Om welke Reden Luidens de tekst zelf van het Besluit van de Gemeenteraad is eer, belangrijk deel der voorberei dende afdeling der Rijksmiddelbare school voor jongens, wegens plaatsgebrek, gehuis vest in de gemeentelijke schoolgebouwen oer Oude Kaai. biedt het bestaan van verschillende scholen met hetzelfde niveau in éénzelfde schoolgebouw de gelegenheid «de inrichting van het openbaar onderwijs in de wijk Oude Kaai te rationaliseren». is het diensvolgens aangewezen aan de Staat de samensmelting voor te stellen 1) der gemeentelijke lagere school voor jongens. Oude Kaai. mei de voorbereidende afdeling verbonden aan de Rijksmiddelbare School voor jongens. 2) der gemeentelijke lagere school voor meisjes en der gemeentelijke bewaarschool. Oude Kaai: met de voorbereidende afdeling en de froebeiafdeling verbonden aan de Rijks middelbare School voor meisjes. deze samensmelting i echtvaardigt de overdracht aan de Staal van het gebouw thans gebruikt door de gemeentelijke schoien. Een Zeer Flauwe Reden «het bestaan in éénzelfde schoolgebouw van scholen met hetzelfde niveau». Volgens de tekst van het Besluit zelf van de Gemeenteraad is er maar EEN BELANG RIJK DEtL der voorbereidende afdeling dei Rijksmddelbare school voor JONGENS ge huisvest in de gemeentelijke schoolgebouwen der Oude Kaai. De ingeroepen reden is dus NIET JUIST voor de gemeentelijke lagere school VOOR MEISJES die niet gevestigd is in éénzelfde schoolgebouw als de voorbereidende afdeling der Rijksmiddelbare School voor meisjes... De ingeroepen reden is dus evenmin juist voor de gemeentelijke BEWAARSCHOOL die ook niet gevestigd is in éénzelfde schoolge bouw als de froebeiafdeling der Rijksmiddel- Lu-e School voor meisjes. De ingeroepen reden is dus nog niet voor één derde juist... Nog andere en en nog Flauwer Redenen Bij de bespreking voor de Gemeenteraad haalden zowel het schepencollege als de le den der bestuursmeerderheid en der Kom- munistische oppositie nog een stel andere redenen op. Waarvan geen enkele de grove beslissing van de Gemeenteraad kan goed praten. Ziehier het stel De gestadige teruggang van het ge meentelijk onderwijs. De Staat heeft de taak van het ge meentelijk onderwijs overgenomen: De ge meentescholen worden stilaan opgeslorpt. Wij moeten er ons kunnen bij neerleggen dat hft gemeentelijk onderwijs voorbijgestreefd werd Vermits de Staat gebouwen te kort heeft is er geen andere mogelijkheid dan de school over te dragen: De gebouwen worden in goede Tianden overgedragen: De belangen der kinderen toever trouwd aan de gemeenteschool. Doorslaggevend de wens de Ninoofse volkskinderen te zien opvoeden op gelijke voet met de kinderen van grotere onderwijs instellingen. Moest er aan de gebouwen een andere bestemming gegeven worden dan zou de Staatstussenkomst voor de bouw moeten te rugbetaald worden. Het verlies van een deel van 't stads- patrimonium zal goedgemaakt wórden door een vermindering aan uitgaven. )r worden zware laster, afgenomen van de Stad. De Staat neemt geen leerkrachten of leerlingen over. zonder de gebouwen. Voor Ninove zal er geen uitzondering gemaakt worden op deze algemene regel. De Gestadige Teruggang van hef Gemeentelijk Onderwijs Accoord. 't Is een vaststaand feit. Maar... wie heeft die gestadige teruggang gezocht Wie heeft hem permentelijk gewild Wie heeft de laatste schoolwetgeving in 't leven geroepen en met welke bedoeling Wie maakt de gemeentescholen leeg. door het wegronselen der leerlingen Wij moeten er ons bij neerleggen Wij moeten er ons kunnen bij neerleggen dat het gemeentelijk onderwijs voorbijge streefd werd. want de Staat heeft de taak van het gemeentelijk onderwijs overgenomen en de gemeentescholen worden stilaan opgeslorpt Ja. indien de Staat verder moeial mag blijven spelen. Neen. indien de Staat zijn echte rol ver vult. De ja-stemmers van het voorstel verloo chenen trouwens hun eigen gezegdens. Ze doen de gemeenteschool der Oude Kaai overnemen door de Staat omdat het gemeen telijk onderwiis voorbijgestreefd is. Maar OP HETZELFDE OGENBLIK doen ze een NIEUWE GEMEENTESCHOOL bou wen op de Burchtaam, op min dan 1000 nieter afstand van de gebouwen die ze wegschenken. Er vermits de Staat Gebouwen te kort heeft... ...moet de Stad haar schoolgebouw over dragen. Hoegenaamd niet accoord. Als de Staat gebouwen te kort heeft, dan moet de Staat zijn toevlucht nemen tot de nodige middelen om daaraan te verhelpen. De Staat beschikt over verschillende mid delen bouwen kopen huren onteigenen. Het is ver gekomen als de Stad moet in springen Voor de Staat door het wegschenken van eigen patrimonium: Een gifte veronderstelt vooraf het accoord van alle belanghebbende partijen: De Ninoofse bevolking is in dit geval belanghebbende partij: Of er voor die gifte onder de Ninoofse bevolking een meerderheid zou te vinden zijn dat is iets dat nog moet bewezen worden: De Stadseigendom wordt in goede handen overgedragen Is dat zo zeker De Staat heeft onteigend tussen de Pamel- straat, de Dreefstraat. de Hogeweg en de Astridlaan. Tussen haakjes gezegd, ingevolge een Besluit destijds ondertekend door Minister Harmei. de minister van 3e homogene CVP- regering die het Openbaar Onderwijs overal wilde tekort doen... De Staat is bezig een volledig schooige- bouwencomplex op te richten op dat ont eigend domein. De dag dat dit complex zal afgewerkt zijn zal de Staat blijven zitten met de gewezen gemeenteschool aan de Oude Kaai. En dan Welke bestemming zal de Staat dan geven aan dat gebouw Zal de Stad dan ook kunnen zeggen aan de Staat, indien hij de bestemming van de gebouwen moest veranderen «ik eis het geld terug dat ik besteed heb voor de opbouw van dat gebouw De Belangen der Kinderen Volledig accoord. Er dient rekening gehouden te worden met de belangen der kinderen toevertrouwd aan de gemeenteschool. Maar er dient ook rekening gehouden te worden met de belangen van de gemeenschap. Het gaat niet op de belangen der kin deren te dienen tegen de belangen der ge meenschap in. Het zou evenmin opgaan de belangen der gemeenschap te willen dienen tegen de be langen der kinderen in. Bij het behartigen van het ene mag het andere niet uit het oog verloren worden. Opvoeding op Gelijke Voet De Ninoofse volkskinderen moeten op gelijke voet kunnen opgevoed worden dan de kinderen in grotere onderwijsinstellingen. Volledig accoord. Maar waarom dan maar alleen de volks kinderen der gemeenteschool van de Oude Kaai Maar waarom de volkinderen van de school uit de Geraardsbergse straat niet Maar waarom de volkinderen van de school van de Bakergem ook niet Maar waarom de volkinderen van de toekomstige school in het stadspark niet Waarom zulk onderscheid tussen dezelfde volkskinderen van dezelfde stad Het Gevaar voor Terugbetaling Moest de Stad een andere bestemming geven aan het schoolgebouw der Oude Kaai (t.t.z. de gebouwen gebruiken voor andere doeleinden dan onderwijs), dan zou zij kun nen verplicht worden de Staatstussenkomst voor de bouw terug te betalen. Waar zulke verplichting GESCHREVEN staat, dat Weten we niet. Hoeveel de Staatstussenkomst in 1923 be droeg, dat weten wij ook niet Hetgeen we wel weten 't is dat de Stad een tekort heeft aan gebouwen en lokalen. (Vervolg op blz. 2) De Denderklok DAT zou niet mogen zijn..

Denderklok | 1958 | | pagina 1