DAT zou niet mogen zijn. De Kiesbeloftei vao de C.V.P. zijn geen liesbedrog Stad ea Omliggende koloniale Loterij Hetgeen we ook weten 't is dat de Stad er zeker er vast geen slechte /.aak zou aan doen van vrij en vrank te kunnen beschiknen over een belangrijk gebouwencomplex, al moest dit de teruggave kosten van een pakske franken van 1923. Het Verlies is goedgemaakt Het verlies van een deel van het patri monium der Stad zal goedgemaakt worden door een vermindering der uitgaven van de Stad. Rauwer gezegd als we de gemeente school weggeven dan kost ze ons voortaan geen cent meer. Hoe flauw. Zo de Stad er niets meer voor uitgeeft, dan zal de Staat er moeten voor uitgeven. De Stad heeft een kas. De Staat heeft ook een kas. De Stadskas wordt gevuld door de be lastingbetalers. De Staatskas wordt ook gevuld door de belastingbetalers. Twee verschillende kassen, doch met een zelfde soort betalers. En wat dan met de PLICHTEN VAN DE STAD Als Openbaar Bestuur is de Stad tenslotte toch vet plicht iagere gemeentescholen op te richten en te onderhouden en te zorgen voor het onderwijs harer bevolking. De naleving van die verplichting vergt vanzelfsprekend uitgaven Moest het stadsbestuur zijn redenering ten andere logisch verder doordrijven, dan kunnen er nog meerdere stedelijke diensten onmiddellijk worden afgeschaft en overge dragen aan de Staat. Geen Overname van School zonder Gebouwen De Staat neemt geen leerkrachten of leer lingen over zonder de gebouwen Dat is alles behalve zeker. Hoe kan men dan die jaarlijkse ron.->ela- rij onder de leerlingen van de gemeente.-cho- ien door de ijveraars van het Staatsonder wijs uitleggen Indien het dan toch juist is dat de Staat geen school wil overnemen zonder de gebou wen. dan vragen we ons af of het wel nodig was de gebouwen der Oude Kaai kosteloos en in volle eigendom over te dragen. De Stad kon ze toch evengoed ter be schikking stellen van de Staat hetzij mits een billijke overnemingsprijs. hetzij mits een billijke nuurvergoeding. hetzij mits een symbolische huurvergoe- ding. hetzij zelfs gratis, doch zonder afstand van haar eigendomsrecht. Geen Uitzondering voor Ninove Voor Ninove zal de Staat geen uitzonde ring maken op de algemene regel. En waarom niet 1 De toestand voor Ninove is toch uitzon derlijk. De Staat heeft thans te Ninove een tekort aan schoolokalen. Dat is een feit. Al het nodige is voorzien of er in de meest voordelige voorwaarden aan te ver helpen. door de opbouw van een zeer be langrijk schoolgebouwencomplex. Dat ontwerp is reeds in uitvoering. Het tekort aan schoollokalen voor de Staat is dus van beperkte duur Dat is één. De helft van de over te nemen leerkrach ten benadert de ouderdomsgrens, zodat de lasten voor de Staat binnen uiterst redelijke grenzen blijven. Dat is twee. 1< dat niet een uitzonderlijk geval, d-'t een uitzonderlijke oplossing verdient, in af wijking van een algemene regel, die naar t schijnt ook nergens geschreven staat ONZE OPROEP Zolang de Stad Ninove de gemeenteschool dei Oude Kaai normaal kan instandhouden, blijft het haar plicht ervoor te ijveren. De opbouw ener nieuwe gemeentelijk" bewaarschool tegen het stadspark op de Burchtdam. bewijst dat het gemeentelijk on derwijs niet werd voorbijgestreefd. Indien de Stad Ninove echter de gemeen teschool der Oude Kaai niet verder normaal kan instandhouden, dan dienen al de ver schillende mogelijkheden tor oplossing van dat vraagstuk voorafgaandelijk grondig on derzocht te worden. Het oewijs van een geleidelijke afschaf fing van die school - b:j voorbeeld werd tot noe to.* niet geleverd. Moe»; het tenslotte toch echt zijn dat het meerder belang der Ninoofse gemeenschap de overdracht vergt der Gemeenteschool dei- Oude Kaai aan de Belgische Staat als het werkelijk niet anders kan. nog aceoord. Maar zeker niet aan de gestelde voor waarden. Het gaat immers niet op een eigendom cadeau te gever aan de Staat, die Hem over zeer weinig jaxen niet meer zal nodig heb ben voor het Staatsonderwijs te Ninove. Dat men onder de druk der openbare opinie der Stad het gedane voorstel in- trekke en wijzige en dat men het geval gron dig hernazie. Dat is. in het welbegrepen belang van Ninove. de wens van DE CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ NINOVE DE DENDERKLOK strijdt voor de C.V.P.-gedachten C.V.P.-er, hebt U reeds een abonnement op ons blad Deze keer is he: geen toeval dat «Voor Allen» onder mijn deur stak 't ls gebeurd met vrije en of gezette wil om mij in ruzie te krijgen met die Vlaamse socialist. Ik ben voor geen ruzie en ben nooit voor ruzie geweest. Kameraad, ik heb u geschreven dat het niet opgaat de CVP-ers van 1958 verantwoor delijk te stellen voor de daden van de knto Lieke conservatieven van 1895. Dat hoeft geen betoog, dat ware een open deur instampen En dat er van de Vlaamse socialisten niet te verwachten is voor Vlaanderen omdat ze de stalknechten zijn van de Waalse socialisten, is even klaar Het Waals imperialisme is een geschied kundig feit. In 1912 schreef de latere minister Destrée een open brie: aan de koning. Daar staat nog altijd in. zwart op wit «Sire nous ont pris la Flandre». Zoek gij. in uw geleerdheid de Ylarmne d.e Wallonië heeft willen vervlaamsen Zelfs in de tijd van de Hollander waren de Walen thuis in Wallonië. E.i waarom altijd terugkomen met de zelfde slagwoorden, niet omdat ze waar- zijn. maar omdat uw volk als het driemaal geschreven is geloven dat het waar is. Ge weet dat de Naam Gods moet me' eerbied Dehandeld worden en ge schrijft precies of ik en al m in geloofsgenoten niets anders doen dan hele dagen Gods Naam misbruiken. Ik was al aan 't zoeken welke vloek k gewoonlijk zeg. Ai zoeken viel mijn oog op uw godslastering een echte v de ieliikste soort beweren dat de Kerk voor de mensen niets ten beste heeft dan een gelukkig hier van 10000 F en 6500 F kunnen weglaten en de werkelijje fikaeve inkomsten zonder meer kunnen aftrekken van het voorziene pensioen bedrag. Het is toch duidelijk dat er zeer vele zelfstandigen zijn die geen inkomsten hebben ot clleszins minder dan de voornoemde be dragen. Waarom zou een gewezen zelfstandige die geen inkomsten meer heelt hetzelfde pensioenbedrag niet mogen ontvangen als een arbeider die alle berocpsaktiviteit heeft stopgezet De enige reden zou volgens ons kunnen zijn gebrek aan de nodige kredieten Indien de gelijkschakeling van het pensioen- bed: ag rechtvaardig zou blijken, dan kan er naar een oplossing worden gezocht. Dat me ina.id oils a.u.b. \erjeerd versta We beamen 'en voile dat de 36000 F pensioen voor een aioe.der het Ievensinimmuni is. Maar er dient dan ook erkend dat het levensminimum voor een gewezen zelfstandige niet lager moet zijn. Het is aanvaardbaar dat kostelijke Her vormingen voor het ogenblik niet mogelijK zijn bij gebrek aan de nodige financies; nie mand zal echter betwisten dat een verhoging der pensioenen voor zelfstandigen binnen al- zienbare tijd noodzakelijk is. We verwtcii- ten niet het onmogelijke, wèl dat worde ge daan wat kan. En we zijn er zeker van dat de CVP ook het vertrouwen van andere gepensionneerden dan arbeiders, niet zal be schamen. r.amaals. De lering van de Kerk is de lering van Knstus die zei «Ik heb medelijden met dai volk en die ze te eten gaf en er een mi rakel voor deed. Haar lering is de- lering van de Apostel Pauius die schreef «Er zijn voortaan geen Grieken en Romeinen en barbaren meer geer. vrije lieden en geen slaven; allen zijn kinderen van God en broeders van Kristus»: De lering der Kei k vindt ge in Rcrum Novarum van Paus Leo XIII dat nog altijd in jn geheei onveranderd en onverbeterd de grondwet ia van de kristen democratic Ge vindt ze nog in Quadragesimo Anno dat veertig jaar nadien verscheen. Lees gij nu daarin als ge kunt. dat de mens geen reent heeft op gelijk wat en moet blij zijn hij de hemel krijgt. Ge schrijft alsof het socialisme geen .-nisf slagen begaat er. de hemel op aarde brengt. Wat betekent dan de uitlating var. uw /root man Spaak «Je vous «uivrai jusque dans vos folies» Ik heb niet willen spreken van leugens omdat ik voor geen ruzie ben. Waarom spreekt gij van dwang en brood- loof bij de k a tolleken. gij die met een gloeiend ijzer in 't voorhoofd gebrand de -preuk draagt «Rood of geen biood». Doe uw be.-t om d.e n de voeten van de Rootns- katölieke Kerk ie uchuiven. Ylaam-e socialist, 't is mijn schuld niet dat ik harde waarheden moest schrijven. I!. moet mijn deel bijbrengen in de ern-'ige voorlichting van 't Vlaamse volk. Toe, kameraad, word Vlaming DE DENDERKLOK propageert de goede gedachte Help ons bij deze propaganda met een abonnement De pensioenen voor de zelfstandigen be dragen thans juist gerekend de helft der arbeiderspensioenen hetzij voor een gehuwde J8(X>0 F en voor een alleenstaande 12000 F. Er is iet« ondenkbaars in deze verhouding. In een minimum van tijd kunnen ook deze pensioenen worden aangepast. Vroeger werd normaal aangenomen dat liet pensioen voor een zelfstandige ongeveer nel pensioen van een arbeider moest bereiken verminderd met 10000 F voor een gehuwde en met 6500 F voor een ongehuwde, bedragen die al» inkomsten vrijgesteld zijn voor de berekening van het pensioen. Op d«z« basis DE DENDERKLOK brengt 4e "politieke toestand,, in onze Een abonnement op Het drama van de Pensioenbijdragen der Zelfstandigen Nu we het toch over het pensioen der zelfstandigen hebben willen we het drama der verschuldigde pensioenbijdragen niet voorbijgaan. Door de wet van 30 juni 1956 heeft de linkse regering een speciale pensioenregeling \oo.- de zelfstandigen bekrachtigd. Aan de voordelen kwam weinig verandering; de bij dragen echter werden aanzienlijk verhoogd. We willen het dan ook even hebben over de bijdragen. De bijdragen belopen ongeveer •Jou F tot boven de 4000 F per jaar. afhan kelijk van de ouderdom en de beroepsinkom sten der zelfstandigen. Tegen deze wet werd fel kritiek uitgeoeler.d èn door sommige or- ganisat.es èn door de zelfstandigen zelf. Hier door en mede door onvoldoende voorlichting en ook door nalatigheid komt het dat zeer \nlen zich niet met de wet hebben in regel gesteld binnen de voorziene termijn. Het ge- vo.g ervan is dat z.j de hoogste bijdrage dienen te oetalen overeenkomstig hun leef tijd zonder dat de inkomsten nog recht geven i p vermindering. Zo kon bv. iemand d:e zich tijdig in regel had gesteld zich van pensioenplichten kwijten door het betalen van 560 F per jaar. op grond van zijn lage inkomsten. Indien dezelfde per soon zich niet in regel stelde zou hij thans een bijdrage te betalen hebben van 3800 F per jaar en dit met terugwerkende kracht vanaf 1956. terwijl hij indien de wet puntje op de wordt toegepast nog 10'r boete zal moeten betalen. Dhr Van den Boeynarits. minister van de Middenstand, heeft reeds een maatregel ge troffen waarbij zij die een verminderingsaan- vraag indienen tot 31 december e.k. vei min dering zullen genieten enkel voor wat betreft de solidariteitsbijdrage. Bij ons weten slaat deze vermindering tot nog toe niet op de pensioenbijdragen, zodat velen duizende fr. te \eel zuilen moeten betalen. Het komt ons dan ook redelijk en wen selijk voor dat dhr Minister, indien dit nog mogelijk is. ook voor de pensioenbijdragen de termijn voor de aanvraag tot vermindering zou verlengen. Of een verlenging zowel voor de solidariteitsbijdragen als voor de pensioen bijdragen zal volstaan is nog te bezien, of men zou er moeten in slagen met alle ten dienste staande middelen een effektieve voor lichting op korte termijn te organiseren. Wij hopen voor vele zelfstandigen die zich te laat óf nog niet in regel stelden dat het drama van de betaling der hoogste pen sioenbijdragen hun worde bespaard. We ge loven dan ook dat de CVP ook hierin een menselijke houding zal aannemen. Volledig, vervroegd Pensioen VOOR OUDSTRIJDERS, KRIJGSGEVANGENEN «n 0PGEEISTEN En nu we het toch over de pensioenen hebbe.i zouden we tenslotte ook een woordje willen zeggen over de vervroegde pensioen rechten van oudstrijders, oud-krijgsgevange- nen. opgeëisten enz. degenen die bedoeld worden niet de officiële benaming «Recht hebbenden op het Nationaal statuut». In deze wet was voorzien dat al deze rechthebbenden hun pensioen konden bekomen op 60 jaar. Het betrof hier geen andere dan arbeiders pensioenen. Het vervroegd pensioen zou onverminderd worden uitbetaald aan hen die het wensten. Ex-Minister Troclet heeft echter op drie jaar geen tijd gevonden om het Koninklijk Besluit te doen verschijnen waarbij de uitvoering mogelijk werd. Wij weten allemaal dat deze Minister er ook ene was «voor de werkman». Hij heeft vierkant zijn ministerië le botten gevaagd aan al die sukkelaars die op zijn handtekening zaten te wachten. Som migen zijn toch verplicht geweest door werk onbekwaamheid hun ververoegd pensioen te i emen maar dan met 25G vermindering. An deren hebben het niet meer nodig omdat ze er niet meer zijn. Ook dit kan door de CVP door een een voudig besluit worden goedgemaakt. Zij die er nog zullen van genieten zullen het nooit vergeten. Wanneer wij naar onze pen grepen had den we enkel de bedoeling wat uitleg te ver strekken aan onze lezers bij wijze van voor lichting. over de verwezenlijking van het eerste punt van het CVP-programma nl. de verhoging der arbeiderspensioenen. Het is daarbij niet gebleven. Indien nodig, willen we ons bij onze lezers verontschuldigen om deze tamelijk lange bijdrage. We menen echter dat ze haar nut kan hebben omdat er buiten het informatie-gedeelte verschil lende aktuele kwesties worden aangeraakt die we hopen het ook voor de CVP-leiding niet onopgemerkt zal blijven. De pensioenen zijn een belangrijke aan gelegenheid voor gans de bevolking. We stel len ons vertrouwen in de CVP dat zij in alle pensioensektoi en zal doen wal recht vaardig en mogelijk is. ZONDAGDIENST M, Andr« Da Ruyvar Bevaratraat. Tombola - Vacantiepatronaat WINNENDE NUMMERS 1723 -- 1434 - 2254 - 1507 2495 1983 3436 1004 1280 1993 2478 -- 2042 1850 1203 2041 De prijzen kunnen tot 15 september wor den afgehaald bij E.H Verroken. Biezen- straal 19. 2104 '981 2821 2357 1751 1425 BESTUURSVERKIEZINGEN BIJ JONG-NINOVE Terwijl de «>erieuze» politiekers tu sen -taatsverkiezingen en gemeenteverkiezingen in met verlof zijn. greep er te Ninove een zeer bijzondere, want ze is zelfs jaarlijks, kiezing plaats met onoverschouwbare uit werking. Dat deze bestuursverkiezing na een eerste periode van vijfjarig bestaan beslo ten met een geslaagd iustrumjaar een eigen Karakter had. was de leden blijkbaar niet ontgaan gezien de zeer talrijke opkomst vun het kiezerskorps. Dat dit iets te maken had met het aangeboden souper, en dat dt handelaars van de stad de laatste dagen hun omzet hierdoor sterk zagen dalen, en er moe ders dachten dat hun zoon ziek was omdat hij niet meer at. zijn praatje- van kwade tongen. In afwachting van de slag. beneden in hei café was ei een spannende stemming. Dat er ditmaal meer kandidaten voorkwamen kon me;; goto oeinerKen aan de kiaau die niei toe ging. Het gerinkel \an een glas over de grond kon geen kwade oorzaak hebben ver mits de geestelijke stand er bij betrokken was en deze boven alle dergelijke verden kingen te stellen is. Om alle zenuwkrisissen te vermijden werd dan eerst met het souper begonnen. Over de stilte die er terwijl heerste itan ik weinig zeggen. Herman De Lathouwer uittredend secretaris, gaf lezing van het ver- slag over het lustrum laar. Zeereerwaarde Heer Proost wou in een sentimentele toe- spraak niet sentimenteel zijn. Onze Praeses die het vijf jaar bolwerkte en nog hield dan een hartelijk woordje. Dan werd eindelijk de spanning ten top gedreven door het voorlezen van de kandi daturen vooi net praesesschap. Wat er ge zwoegd en gezweet werd tijdens de eigen lijke verkiezing kan niet in mijn draagbaar- schrijfmachientje. Het bleek in ieder geval geen gemakkelij ke baring te zijn en na een marathon operatic kwam de verlossing dan met een «keizerlijke» snede. De vei inoeidheid stond op de gezich ten te lezen en rond de verkiezing van de overige bestuursleden werd dan ook niet veel doeken meer gewikkeld zodat Jong Ninove met de volgende ploeg aan het hoofd zijn zesde jaar aanvat. Gaston Van Den Haute, praeses Hubert Fransman, vice-praeses Jef Van Den Berghe, sekremris <B> Michel Covens, schatbewaarder Wilfned Bellemans Robert De Duffeleer Walter De Jonghe bestuursleden Antoine De Maeseneer Jozef Druwé Theo Hemmerijckx zou het pensioen der zelfstandigen moeten verhogen tot minstens 26000 F voor een ge huwde en 17500 F voor een alleenstaande. Gelijkschakeling van 't Pensioen der Zelfstandigen aan dat der Arbeiders W«* vragen ons trouwens af of bij een toekomstige herziening van de pensioenwet voor zelfstandigen, niet de pensioenen zou den gelijkgesteld worden met de pensioenen der arbeiders, als hiervoor evenwel de nodige geldmiddelen kunnen gevonden worden. Men zou heel eenvoudig de vrijgestelde minima week na week, stad ons blad houdt U op de hoogte DE TREKKINGEN VAN DE geschieden met de meest nauwkeurige toestellen die iedere onregelmatigheid uitsluiten. NEEMT DEEL AAN DE 13de Trekking 1958 - Speciale Tranche "Safier OP ZATERDAG 13 SEPTEMBER TE MARCHIN U KUNT TOT 5 MILJOEN WINNEN l Het Biljet 200 F. Het Ttendebiljet 21 F. Onder de Antenne II

Denderklok | 1958 | | pagina 2