De Zwemkom De Krotwoningen K'okke- klanken DE DENDERKLOK 3 Volgens de jongste officiële gegevens beschikt de Stad Ninove over een bevolkingscijfer van 11.882 inwoners. Voor de behoeften van haar 11.882 inwoners, beschikt de Stad over geen andere badgelegenheid dan de stortbadinstallatie in de schoolgebouwen van de Oude Kaai. En daarmee amen en uit. Het uittredend stadsbestuur is van oordeel ge weest dat zulks nog overbodig was. vermits het haar schoolgebouwen der Oude Kaai in volle eigen dom cadeau gaf aan de Belgische Staat. De Dender! Als badgelegenheid" Merci Wie het ooit zou aandurven thans nog m de Dender te baden is verplicht indien hij er niet in stikt of er niet blijft vast steken in het slijk onmiddellijk in de kuip te springen om zich te ont maken van het Dender...vuil. De meest nabije badgelegenheid Aalst. 13 kni 26 km. heen en terug. En zulks in 1958. Vil dat zeggen dat het uittredend stadsbestuur zich niet ingelaten heelt voor de oprichting van een zwemkom Hoegenaamd niet. Ziehier met welke onver droten ijver» het gewerkt heeft. Op 8 december 1950 werd dhr De Witte uit Wet- teren aangesteld als technieker om een studie op te maken van de pas aangekochte terreinen van de Union Allumcttière. Op 29 juni 1951 nam de Gemeenteraad kennis van zijn voorontwerp, dat met de nodige opmer kingen teruggestuurd werd. Op 1 februari 1952 keurde het stadsbestuur het verbeterde voortont- iverp goed. Op de begroting voor 1953 werd een uitgave van 15 miljoen voorzien voor het bouwen van een zwem kom. met in ontvangsten een Rijkstoelage van 9 miljoen. Op 17 februari 1953 liet het Ministerie van Volks gezondheid zijn opmerkingen kennen over het in gediende voorontwerp. Op 26 juni 1953 meldde het Departement na verbetering zijn accoord met het voorontwerp. Op 21 augustus 1953 kreeg hr De Witte opdracht de bundel samen te stellen met het oog op het bouwen van een zwembad. Op 16 november 1953 werd aan het Instituut voor Grondmechanica te Gent een grondonderzoek van hot terrein gevraagd. Op de buitengewone begroting voor 1954 werden andermaal 15 miljoen in uitgaven en 9 miljoen in toelagen voorzien. Op 25 januari 1954 werd het grondonderzoek doorgevoerd en proces-verbaal ervan overgemaakt aan de architect. Op 22 October 1954 gaf architect De Witte een uiteenzetting over zijn ontwerp aan de gemeenteraad. Op de buitengewone begroting voor 1955 vond men indermaal de 15 miljoen in uitgaven en de 9 miljoen in toelagen terug. Op 9 november 1955 werd hel ontwerp voor het oprichten van een open zwembad goedgekeurd. Aan de architect werd opdracht gegeven om de bundel samen te stellen ten einde de toeiagen aan de Staat te kunnen... aanvragen... De buitengewone begroting voor 1956 voorzag 8 miljoen 814.557 F aan uitgaven en 5 miljoen 400.000 h aan toelagen voor het bouwen van een zwemkom, nadat he'' stadsbestuur alle posten had besnoeid. Op 2 oogst 1956 wordt het dossier overgemaakt aan net Provinciaal bestuur voor goedkeuring. Op 15 october 1956 komt de bundel reeds aan op het Ministerie van Volksgezondheid. Op de buitengewone begroting voor 1957 prijken andermaal de 8 miljoen 814.557 aan uitgaven en de 5 miljoen 400.000 F aan toelagen. In 1957 geen nieuws over de zwemkom. Op de buitengewone begroting voor 1958 nieuwe herhaling van de poster, in uitgaven en ontvangsten. Het uittredend stadsbestuur heeft net niet kun nen bolwerken van «haar» uittredende Regering de Regering der verkeken kansen de Regering die over reuzeninkomsten in de hoogconjunctuur beschikt heeft de nodige toelagen los te krijgen ter verwezenlijking van iets dat onmisbaar is in een centrum als Ninove het bouwen van een zwem kom. Het uittredend stadsbestuur heeft niet eens de eigen middelen kunnen te pande stellen, 'n Merke lijk deel van het stadsaandeel is nochtans gemak kelijk te vinden. Waar In de bezuinigingen op het voorgestelde ontwerp van zwemkom en ook op het terrein van de Union Allumettière. Op het ontwerp van de zwemkom 9 Het ontwerp voorziet een voorgevel met ingang over de breedte van de ontworpen zwemkom, langs de Burchtdam. V aarom niet een voorgevel met ingang ove: de breedte van de ontworpen zwemkom, langs de Parklaan Dat ware van aard de kosten van gevel en ingang en ze zijn zeer hoog te herleiden in de verhouding van minstens 4 tot 1. Bezuinigingen op het terrein van Union Allu mettière zelf Het ontwerp voorziet een gecompliceerd par keerterrein tussen de zwemkom en de Burchtdam. Wij willen op de ruimte tussen zwemkom en Burchtdam een groot openbaar plein, onder vorm van marktplein of square, omringd door woonhuizen De verkoop van bouwgronden zou de Stad in staat stellen een zeer aanzienlijk deel voor haar eigen uitgaven voor de opbouw van een zwemkom te dekken. Bij gevolgtrekking zou de verwezenlij king ervan bespoedigd worden. Bij andere gevolg trekking zouden urbanisatie en uitbreiding van de Burchtdam er hun gading bij vinden. Ten slotte zou dit de versmelting van de Pollarewijk met het stadscentrum bevorderen. Er bestaan wellicht nog andere mogelijkheden om de verwezenlijking van de opbouw van een zwemkom erdoor te krijgen, doch het opzet van de CVP houdt rekening met de werkelijkheid. Naar gevestigde laam is Ninove de oudste, de stoutste en de wijste der steden. Haar aantal krotwoningen getuigt ontegensprekelijk dat haar faam van oudste niet onjuist is. Er bestaan geen officiële cijfers over het aantal krotwoningen te Ninove. Een document van 1955 raamt dit aantal op 60 plus een 30tal ongezonde of bouwvallige woonhuizen, zodat, luidens die gege vens, Ninove over 90 krotwoningen zou beschikken. Iedereen weet echter dat dit cijfer beneden de werkelijkheid ligt. Het princiep dat de krotwo ningen moeten verdwijnen staat buiten kijf. Krotwoningen zijn mensonterend en haarden van allerlei ziekten. Sommige bewoners ervan geven nochtans blijk van netheid en zindelijkheid. De meeste bewoners ervan zijn er zodanig mee ver- gioeid dat zij niet zoeken naar betere woongelegen heid. De oplossing der krotwoningenkwestie vergt moed en durf. Waar de volksgezondheid in het gedrang komt. daar zijn de openbare besturen verplicht tot han delen. Het ligt in de bevoegdheid der stadsbe sturen woonlhuizen als krotwoning c- dusvolgen> als onbewoonbaar te verklaren. Aan de eigenaar het te slopen. Komt echter de veiligheid door bouwvalligheid in het gedrang, dan kan het stads bestuur de sloping bevelen. Slopen, betekent vooral niet verlies voor be woner of eigenaar, gezien de Staat 20.000 F slopings- premie en 2000 F verhuizingsvergoeding uitlooft. Wat verwezenlijkte 't stadsbestuur bepaaldelijk? De sluiting werd bevolen van 4 krotwoningen in 1955, van 4 in 1956, van 12 in 1957 en tot nog toe van 6 in 1958. Dit maakt een gemiddelde van 6 per jaar. Dit maakt dat de stad over 15 jaar moet beschikken om 90 krotwoningen te slopen. t Is zeker geen bewijs van moed en durf. De Christelijke Volkspartij is paraat om dit schrijnend vraagstuk met moed en durf doen in volle rechtvaardigheid aan te pakken. Wie zou het haar ten euvel aanduiden? Als ge dit leest, weet ge al hoe onze nieuwe Klok er uitziet. We deden wat we konden en het is nu aan U. vriend lezer, uw gedacht te zeggen. Geneer U niet ons uw mening te laten kennen, hetzij mondelings of schriftelijk. Onze zeeltrekker, die al lang kloeg dat het werk hem te zwaar werd. heeft hulp gekregen om de nieuwe Klok te luiden Een atleet met armen als billen werd aan gewen ven en naar het schijnt heeft hij ook een scherpe klepel... Dat belooft... Dat de pers en voornamelijk «De Dender klok» een onbeschrijfelijke macht vertegenwoordigt, wisten we al lang. Maar dat haar force zodanig groot is dat het lezen ervan aanleiding geeft tot het aanbieden van sjampietei en dan nog op een bruiloftsmaal was ons nog niet bekend. De tarieven van de aankondigingen zullen dan ook vertiendubbeld worden... Als we onze spion op het blauw front mogen geloven, dan is de samenstelling der kandidaten voor de gemeente, een moeilijk kraambed ge weest voor de Cercle Zelfs een simpatiek dokter werd er bijgehaald en. als beloning, werd de man aan 't koddeken gehangen. Het genie Bien daarentegen werd derde ge klasseerd of Tutilisation des competences»! De kolenhandel zal. zoals gebruikelijk, verte genwoordigd worden door een spruit uit een muzikaal geslacht. D'ouwe viool haar pees is af! Bij de roden heeft het er ook ferm opgezeten. Hubert Wachtelaer. 25 jaar gemeenteraadslid, werd naar de negende plaats versast. Als bedanking voor wat hij deed. zeker...

Denderklok | 1958 | | pagina 3