<5/7 y, 'QQtns ez'^n d uue Onder de Antenne Iets over Cumuls eu Onverenigbaarheden Twee en dertigste Jaargang Zondag 26 oktober 1958 e^/ Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek 4786.85 Ben met de televisie op reis geweest en heb iets gezien dat mij aan heel wat anders heeft doen denken Wat dat «iets» was is zonder het minste oelang het ander was noten Er zijn dit jaar uitzonderlijk veel noten geweest. De boerenwijsheid beweert dat het de voorbode is van een strenge winter. Het is geen voorspelling van de weerman. Het is een vast gedacht dat steunt op eeuwen lange ondervinding en ook een beetje op het godsdienstig gevoel. Er staat te lezen in het evangelie dat de Goddelijke Voorzienigheid waakt over en zorgt voor alle levende wezens. Kristus zelf heeft verklaard dat er geen mus doodvalt zonder de toelating van de Vadei die in de hemel is. Er zijn duizende kleine diertjes die in de strenge winter maanden onderduiken en aangewezen zijn op hun wintervoorraden noten en nootjes- eikels en kastanjes. In vooruitzicht van een lange strenge winter- zorgt moeder natuur op last van de Meester voor overvloedige mondvoorraad. Maar er zijn noten en noten. Daar zijn bijvoorbeeld muzieknoten die groeien tussen balken gelijk doodgewone aardappels. Er zijn er van soorten witte en zwarte- hoge en lage. goede en valse. De muziekwereld is juist gelijk de andere wereld. Er zijn er dit jaar ook buitengewoon veel ge weest met die Expo die buiten haar oevers is ge treden en het ekonomisch terrein heeft verlaten om aan kuituur te doen. Vergeet niet het fameuze nieuwe humanisme In de opvoedkundige wereld zijn er ook noten. Al wat naar school gaat. van klein tot groot, weet er van te spreken en hier ligt het wonder in de notenwereld, dat de slechte de duurste zijn. De noot uit de afdeling vruchten mag bogen op de grootste verscheidenheid. Hier tc lande hebben wij voornamelijk de ak- kernoot. de hazelnoot en de beukenoot. Bij akkernoten en hazelnoten is er grote ver scheidenheid kleine, middelmatige en grote vroege en late harde en weke. De harde zijn de smakelijkste en toch vertellen de mensen U met veel misbaar als ze harde noten hebben moeten kraken. De hazelnootjes zijn ofwel bosnootjes ofwel tuinnootjes. Bij de bosnootjes zijn er hele kleintjes, middelmatige en grotere. Die uit de tuin zijn altijd groter maar ook nog verschillend van kwaliteit er, grootte. De rode zijn de beste. De beukenootjes hebben drie vlakken, afgelijnd door scherpe kanten. Uit het buitenland kennen wij kokosnoten, amandelnoten en de klanten uit de grote magazij nen vinden in de afdeling voedingswaren nog tal rijke andere noten. De notenwereld is geschapen naar het beeld en de gelijkenis van de mensen wereld. Er is nog een soort noten, waar ik met tegenzin over spreek. Het zijn dc noten met gaatjes... Ik spreek er niet graag over omdat ze zo nutte loos als talrijk zijn. Omdat ze ook geschapen zijn naar het beeld en de gelijkenis van de mens en dat de mens er toch zo onbeholpen tegenover staat. De eekhoorn zal geen noten met gaten in zijn verzamelschuur onderbrengen. Noch er tijd aan verspillen om ze in twee te zagen. De nootjes met gaten laat het beestje eenvoudig onverlet. De mens is zo wijs niet... hij kraakt er veel... en het is maar al.» hij de afval in de mond krijgt dat hij misnoegd de schelp wegsmijt... Over noten met gaatjes zou er veel te vertellen zijn... "DE DENDERKLOK,, strijdt voor de C.V.P.-gedachte/ niet al leen vier weken vóór de verkie zingen - "DE DENDERKLOK// werkt en ijvert jaar-uit, jaar-in, zes jaar lang, altijd. Ook gij, zult daarom "DE DENDERKLOK,, steunen In zake het uitoefenen van openbare ambten, zijn de regels die van kracht zijn over cumuls en over onverenigbaarheid niet altijd erg logisch. Een minister bijvoorbeeld kan niet tegelijker tijd én minister èn burgemeester zijn. Maar deze moeilijkheid wordt door de betrokkenen wel ge makkelijk omzeild. Bijna altijd zal een burgemees ter die minister wordt zich tijdelijk laten vervangen door de eerste schepen. Wanneer dan aan zijn minister-portefeuiile een einde wordt gesteld, ruimt de eerste schepen opnieuw de plaats en wordt de ex-minister opnieuw burgemeester. Wij hebben dit zo pas nog zien gebeuren met de heer Collard. ex-minister van Onderwijs in de regering «Van Ackeren die opnieuw, zoals voorheen, burge meester van Bergen is geworden. Het tegenovergestelde is mogelijk met een schepen van een gemeente of van een stad. Deze ambtenaar kan let wel, wij zeggen niet, moet of zal zijn schepenambt cumuleren met een ministerzetel. Alzo is het mogelijk dat schepen Van Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Den Boevnants ook minister kan zijn en is hij niet verplicht zijn schepensjerp ter beschikking te stellen. Gemeenteraadsleden, schepenen en burgemees ters moe'en integendeel terzelvertijd zetelen in Kamei of Senaat. Provinciale raadsleden kunnen dit echtei niet. Wel mag een provinciaal raadslid lid van een gemeenteraad zijn. maar wanneer hij bestendig afgevaardigde wordt in de provincie, dan kan hij zijn ambt van gemeenteraadslid, van sche pen of van burgemeester niet meer uitoefenen. Zeer klaar is dit intussen toch niet. want ieder een weet dat de provinciale raadsleden, de provin ciale senatoren aanduiden, terwijl iedereen ook weet dat de provinciale raadsleden de bestendige afgevaardigden aanduiden. Een werkman oi een bediende van de gemeente kan geen gemeentemandataris worden, altans niet zolang hij in actieve dienst is en deze mensen zouden dus. om gemeenteraadslid te worden, eerst ontslag van hun bediening moeten nemen. En deze regel geldt weer niet voor een perso neelslid van de Commissies van Openbare Onder stand en nochtans is de werking van deze commis sies ondergeschikt aan het toezicht van dc gemeen teraad. Dit wil zeggen dat een gemeenteraadslid die toezicht moet uitoefenen over de commissie van openbare onderstand, tevens ook personeelslid van deze commissie kan zijn. Ook kunnen familieleden tot een bepaalde graad niet samen zetelen in een gemeenteraad. Zo zien wij hier bij ons dat Nonkel Bien en Neef René allebei verkozen, laat het dan nog op een andere lijst zijn. niet samen in de zetels van het stadhuis zullen plaats nemen. Hier heeft Nonkel Bien het gehaald op zijn familielid. Zoals ge ziet. beste Lezer, komt er nog al een en ander om het hoekje kijken bij onze openbare ambten. Of dit alles wel zeer logisch is kunnen we toch sterk betwijfelen. Onze Katolieke Toncelgilde HOOGER OP viert morgen, zondag 26 oktober haar bevor dering tot "KONINKLIJK,, Raadpleeg het volledig pro gramma op blz. 9. In onze volgende uitgave brengen wij U een uitgebreid verslag over het verloop van deze plechtige feestelijkheden.

Denderklok | 1958 | | pagina 1